Nationale Militie. 3ro nemutn Tlnturnc. DERDE KUNSTBESCHOUWING PEK TELEGRAAF. VEREENIG ING HARMONIE. AD VERTEATIEN. Z1J®pelijke bank vooi' ruim 3 millioen fr. heeft bestolen, is door het liot te 'p Zurich deswege veroordeeld tot II jaren tuchthuisstraf. a Aan de Russische grenzen is eene Russische damemevrouw Alexan- draw, die uit het buitenland was gekomen, aangehouden. Een aantal revo- lutionnaire proclamaties en andere geschriften heeft men hij haar gevonden *en in beslag genomen. Deze dame lag reeds lang bij de Russische policie letondcr verdenking als in betrekking te staan tot de Russische uitgewekenen. 3d. t och:" èqt Oh PARIJS, 0 Februarij. Men verzekert, dat in den raad van ministers be- re sloten is tot de aanhouding van Rochefortindien hij zich niet gevangen stelt. De Mom te ar verzekert, dat de raad van state het hoofdstuk van het oor- logsbudgct betrekkelijk de instructie van de mobile garde geschrapt heeft. f|. Het blad voegt er bijdat er sprake van is om het effectief van het leger te brengen binnen zoodanige grenzen als bestaanbaar is met de waardigheid en het belang van Frankrijk. Men gcloolt, dat de heer Chevreau eerlang bij het wetgevend ligchaam st zal indienen de bcgroolingen der stad Parijs voor 1870 en 1871, met het ontwerp ecncr leeningom de betaling te verzekeren der uitgavenonder de vroegere administratie gemaakt. De l'atrie zegt, dat de benoeming van den heer Prevost Paradol tot gezant ege- te Washington zeer waarschijnlijk is. dii WEENEN, 7 February. In de zitting van de kamer van afgevaardigden ziji van heden werd het voorstel betreffende de opheffing van het concordaat bij en invoering van den burgerlijken stand ondersteund. Die voordragt PP)werd naar eene commisie, uit 15 leden bestaande, verzonden. De minister en de Poolsche leden stemden er voor. De kamer nam zonder beraadslaging tilde handelsovereenkomst met Engeland aan. er PARIJS, 7 February. Rij kciz. decreet is goedgekeurd de met Erlanger of gesloten overeenkomst tot het leggen van een telegraafkabel tusschen Frank- be. rijk en Algcrie. tit Rochafort verklaart in de Marseillaise dat hij weigert zich aan te geven om gekerkerd te worden, ofschoon door het parket daartoe uitge lei noodigd. en dat hij lot het ondergaan zijner straf door geweld gedwongen er- wil worden. IXCEZOIDEX. Ik wil eens voor een oogenblik optreden als verslaggever; of ik er toe in staat ben, weet ik niet. Zoo ongezocht woonde ik de voorstelling, die Woensdag 11. in de vereeniging: //Harmonie" gegeven werd bij, en ik kwam juist vroeg genoeg om de voorstelling geheel bij te wonen. Ik zat naast een lieer wiens oordeel geheel onpartijdig was, maar die mij boeide door zijne opmerkingen; die opmerkingen wil ik mededeelen, onverschillig of men die als afkomstig beschouwt van mij of van mijn buurman. Ik begin. In de vereeniging Harmonie is veel goeds, enkele leden zelfs zijn uitstekend, waar niet alleen veel, maar waar ook alles van te maken is. Het programma gaf gccne namen aan, waarom ik mij tol de .titelrollen zal moeten bepalen. c Ik heb meest al de stukken van Ruyscli gezien, alleen //De eer en het [geld" nimmer, om de eenvoudige reden dat het nooit is opgevoerd en ofscchoon s de heer Ruyseh met dit in dichtmaat geschreven stuk het gouden eermetaal in België verwierf, schijnt wel geen van de tooneel-directiën den moed gehad te hebben »Dc eer en het geld" op te voeren. e /-De Tulpenhandel", het stuk dal in de vereeniging Harmonie dien avond werd opgevoerd, mist, naar mijn oordeel, alle tooncel-actiede gewone pi- quante toon van Ruyscli wordt daar maar half in gevonden en ik blijf vol- I houdenhoe ook dc meening van anderen zijdat in het geheel geen voldoende moraal gevonden kan worden. 'tZijn twee mannen die verzot zijn op tul penbollen, die elkander, uit zucht om te bezitten, bestelen, en toch weer goede buren wordenen met eene uithuwelijking loopt het af. Het stuk verdient geen verdere vermelding. En nu de vertooners. leder bedenke even wel, bij mijne beschouwing, dat de vertooners liefhebberij-acteurs zijn. Duimschroef, de onderschout van Haarlem, was zeer goed op zijne plaats; bij bewaarde zijne effectieve of geveinsde deftigheid zeer goed en mogen sommigen beweren dat hij zeer slecht latijn sprakmen neme dan tol basis dat een onderschout, destijds, geen rechtsgeleerde behoefde te zijn en meen ik dat hij zijn latijn uitsprak zooals Ruyseh (de auteur) het kende. Het demi geslcpenc, tegenover Wortel en diens huisvrouw Gova, was goed begre pen, doch dc houding tegenover zijn zoon Kornelis was niet genoeg bestu deerd. De vergissing, betreffende den pretendent, was zeer goed begrepen. Zijne houding als onderschout was zeer gepast en hij bleef, op enkele uilzondering na, het karakter goed volhouden. Kornelis, zijn zoon, beviel mij minder, en is in dat genre van jonge rollen minder geschikt. Hem kan gerust ander en grooler werk toevertrouwd worden; dat blijkt uit de wijze van spreken en het klem leggen op die woorden, die moeten uitkomen; hij spreekt vrij zuiver Hollandsch en ver- dient daarvoor mijne aandacht. Het is zijne schuld niet,-dat Ruyscli in die rol te veel den kwajongen heeft gelegd en dit is een troost voor Kornelis; 1 veel goeds was er niet van te maken. Simon Wortel, een kruidenier, werkte goed, ofschoon er van zijne rol wel wat meer partij was te trekkenzijne zucht om zich door tulpenhandel rijk te maken, straalde in zijn spel overal door, en gevoelde hij met eene lastige huisvrouw te doen te hebben, een paar malen wist hij haar te be dwingen en overwon hij al hare poets- en schroblust door haar bijna te vernie tigen met eer en goud. Over het geheel was deze rol zeer goed begrepen en werd die fiks afgespeeld. Steven Kruinoot, de knecht van Wortel, overtrof al mijne verwachting. Er is van dezen niets anders dan goeds te zeggen. Opvatting, verdeel,n? invallen, bezig zijn, partij trekken van alles, volhouden tot het laatste toe. zonder eenige afwijkingziedaar de verdiensten van dezen jeugdigen liefheb ber. Moet ik nog meer zeggen om hcui aan te moedigen? 'tls onnoodig. En nu de dames, dal is moeijelijkcr. Gova begreep zeer goed haar spel (ik schrijf langzaam, want ik heb hier met eene eerstelinge te doen), en gaf in alles de furie in den huisseUjken kring van den jaglmakenden krui denier terug.^ Zij gaf veel en zelfs zeer veel aanleg te zien en geen wonder, dat zij door het talrijk publiek zeer werd toegejuicht. Dezen raad geef ik echter, en ik hoop dat die goed zal opgenomen worden: wees voorzichtig bij elke aanleiding, die tot overdrijven voeren kan; men kan eene furie, een helleveeg zijnmaar toch moet dc rustdie in elke rolvcrvulling be hoort, niet veronachtzaamd worden. Laat mij ditmaal dc vervulling van deze rol als ceil debut, en wel een eerste debut, beschouwen, en zonder te vleijcnhoop ik deze actrice ook in iets anders weer te zien. Op ge vaar af van bij haar in ongenade te vallen, zeg ik. dat zij een ware huis plaag was. Gova! bij al het goeds dat ge in uw spel bezit, moet gij uwe handen teil dienste van dat spel leeren gebruiken. Truitje, dochter van den tulpen-kruidenier, wat zal ik van u zeggen? Niet vee). Uw rol slaat gelijk aan die van Kornelis, er zit niets in om waarlijk mede uit te komen, geen enkel momentje om te schitteren, want om bloot verliefd te zijn is geen verdienste, er was voor u te weinig strijd, te weinig verdriet en in het geheel geen opoffering; gij met u beiden stondt bijna geheel alleen, en het weinigedat nog aan uw spel gegeven kon wor den, nam Kornelis weg, omdat hij met tooneelmatig vrijen kon. Uwe verdiensten in uwe Vereeniging zijn mij bekend, maar houd het mij nu ten goede, dat ik van uwe rol niet veel. u ter gunstezeggen kan. Bij het weinige dal in «De tulpenhandel" zit, hebben de vertooners zich verdienstelijk gedragenhet geheel speelde goed af, er was geen dc minste hapering te bespeuren, en wekten sommige rollen den lachlust op, dan is dat ook een bewijs dat de vertooners voldeden. Van de //Twee dooveu" zeg ik niets. Dat stukje kan alleen door geoefende tooneelspelers gegeven worden. Noch de een, noch de ander voldeed mij hoe het anderen bevallen is weet ik niet. Ziedaar mijne proeve als verslaggever. Is men boos op mijik kan het niet helpen, en ofschoon zoo menig verslaggever oneerlijk is, en ik keu die, heb ik nu beproefd eens eerlijk te zijn door mijne meening te zeggen. Men bedenke dat het een vriend is die waarschuwt, en dat men juist dan opbouwt, wanneer men niet altijd ja en amen zegt. Op den avond der voorstelling vernam ik dat het plan bestaat binnen kort eene groote volksvoorstelling te geven in den schouwburg op de Oude Vest, en wel ten voordeele der kas. Van harte hoop ik, dat die voorstelling ge lukken mag; althans te oordcelen naar de keuze der stukken die gegeven zullen worden, kan die niet anders dan goed slagen. Leiden's burgerij steunc door hare deelneming deze vereeniging; want in alle opzichten ver dient zij dal. De voorbeeldelooze ijver van het bestuur en de opoffering van tijd, bij de dagelijksche zorgen, van het werkend personeel verdienen alle aanmoediging. Wie jonge loten vormen wil voor het tooneelgebiedonl- zeggc aan deze vereeniging zijne deelneming en ondersteuning niet. iittrqcrlt jtic s?Sauö. ONDERTROUWD: J. Goebertus, jm. 20 j. en G. Rrakel, jd. 23 j. - M. A. Sperna Weyland, jm. 23 j. en C. M. Krukland, jd. 26 j. - J. Laman, wedr. 38j. en C. van Leeuwen, jd. 38j. H. Lina.jm.22j.enG. Hoogkamer,jd.21 j. L. G. Lever. jm. 26 j. en P. van der Putten, jd.2 j. AH.VDE.niE-MEl W S. PROMOTIEN AAN DE LEIDSCIIE IIOOGESGHOOL. Den 7dcn February de heer A. G. Degenaar, van Borculo, in de genees kunde, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: over httceken- retractic en rpitiieliaal kanker in litteekens. Voorspoedig bevallen van eene Dochter II. E. J. SCHMITZWed. J. F. KRIEGER. Haarlem, 6 Februari 1870. Heden overleed in den ouderdom van 47 jaren, aan de gevolgen eener slepende ziekte, mijn hartelyk geliefde Echtgenoot JOHANNES DE BINK, mij nalatende zeven jeugdige kinderen, waarvan de meesten hun verlies niet kunnen beseffen. Leiden, 6 Febr. 1870. Wed. J. DE BINK, Vefibiiugge. op Woensdag 9 February 18JO, des avonds ten 7 y2 in het gebouw der Maatschappij tot Nul van 't Algemeen. Namens Bestuurdcren 11. W. WTTEWAALLVoorzitter. J. L. CORNET, Secretaris ure, De OndergetcekcndeCommissionair voor de zaken der Nationale Militie, beveelt zich wederom beleefd aanlot het stellen van Plaatsvervangers en Nluainterverwlsselaars voor de lichting van 1870. Hooigracht, hoek Nieuwslraat. E. JF. FEÏ.DMJYZEIV.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 3