LEID8CHE COURANT. 1870. DWGSDAG 8 FEBRUARIJ. STADS-BER1GTEN. BELASTING OP DE HONDEN. BLNNE.N L A N DSC HE BE RIG T E N 52. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant-is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 3.50; in et het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het vet slag afzonderlijk is verkrijgbaar voor j 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nonimers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentie.'» is van 14 regels f 1.—iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER Ei WETHOUDERS va* LEIDEN achten het niet ondienstig nogmaals de aandacht van ingezetenen te vestigen op de Verordening regelende de invordering der plaatselijke belas ting op de hondenhoudende bepaling dat iedere eigenaar of be zitter van een of meer honden verpligt is daarvan jaarlijks bij den gemeente-ontvanger aangifte te doenen hen tevens te wijzen op de straften die op het verzuim ten deze zijn gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiue*, v. d. BRANDELER, Burgemeester. 7 Februarij 1870. v. PUTTK.AMMER, Secretaris. LEIDEN. 7 Februarij. In de maand Januarij zijn binnen deze gemeente geboren 156 kinderen als: 1!6 zoons en 70 dochters, waaronder is begrepen 1 tweelinggeboorte. Overleden 97 personen, als: 23 mannen, 20 vrouwen. 27 zoons en 27 doch ters; daarenboven als levenloos aangegeven 9. Voltrokken 14 huwelijken. Naar wij vernemen zijn heden aan de muziekschool van de maatschappij voor toonkunst als onderwijzers op de piano geïnstalleerd de heeren H. Mul ler, kapelmeester bij de schutterij alhier, en C. B. Duyster Jr. Met genoegen zal men zeker vernemendat het tooneelgezelschap onder directie van mr. Lerov-Clarence op Vrijdag den lld,° dezer nogmaals eene voorstelling in den schouwburg zal geven, wanneer ten tooneele zal ge voerd worden Les Inutiles en Les brebis de Panurge. De meesterlijke uit voering van Frou Frou op 26 Jan. 11., waarbij deze arlisten, inzonderheid m"e Juliette Clarence, zoo vele blijken van talent hebben ten toon ge spreid, geeft allezins grond te verwachten dat deze voorstelling niet minder voortreffelijk zal zijn. Een zoo los en onberispelijk spel, als waardoor dit gezelschap zich onderscheidt, geeft aanspraak op vernieuwde belangstelling van de zijde des publieks. Bij beschikking van den minister van juslitie is aan de rijksveldwach ters 3,le kl. L. J. Smulders en H. G. Iloppener, thans te Leiden en te Woubruggc gestationeerd, gelast met 7 Maart aanst. van standplaats te verwisselen. Men meldt ons uit Leeuwardenvan 6 Fcbr.Naar men verneemt zal te Franekcr bij gelegenheid van 's konings verjaardag op den 19dcD dezer de aldaar gevestigde rederijkerskamer llelmers eene openbare vergadering bonden, waartoe de medewerking van het muziekcorps der dd. schutterij reeds is toegezegd. Deze vergadering zal alleen toegankelijk zijn voor bh. officieren en verdere leden der schutterij en voorliet corps korenmeters eu dragers met hunne vrouwen. Zonderlinge combinatie, voorwaar. Dat het Friesche vee op hoogen prijs gesteld wordt, bewijst het volgende Voor eenige dagen zijn bij een landbouwer te Midlum twee kalfskoeijen aan gekocht voor de ongehoorde som van zeshonderd gulden en wel voor de te Berlijn te houden tentoonstelling, waarheen ze eerstdaags zullen worden vervoerd. Bij kon. besluit van 19 Januarij zijn goedgekeurd de statuten van de Vereeniging Tot bevordering van katholijk bijzonder onderwijs, gevestigd te Utrecht, en is mitsdien die vereeniging als regtspersoon erkend. Naar men verneemt heeft de regering eene gewijzigde spoorwegbegroo ting aan de tweede kamer verzonden, zullende later een afzonderlijk ontwerp, betreffende de verbetering van de haven te Harlingen, ingediend worden, Naar men verneemt zou door de lloll. spoorwegmaatschappij concessie zijn aangevraagd voor een spoorweg van Amersfoort langs Apeldoorn naar Zutphen. De redactie der Zeitstimmen, een theologisch tijdschrift, dat uitgegeven wordt door H. Langis voornemens eene Hoogduitsche vertaling te geven van Maronier's Handleiding bij het onderwijs in de Christelijke godsdienst. De vereeniging voor Nederlandsche muziekgeschiedenis heeft weder onderscheiden berigten verzameld, die aanloonen hoe werkzaam de bestuur ders en vele correspondenten dier vereeniging zijn. Reeds na één jaar bestaan mag men zeggen, dat aldaar menig punt voor die geschiedenis van belang is toegelicht, dat nopens menig ander op den weg is geholpen, om, bjj verder onderzoek, tot meer duidelijkheid en naauwkeurigheid te komen, en vooral ook de naam van menig Ncdcrlandsch meester is te voorschijn gc- bragt. die in vermaarde speciale woordenboeken wordt gemist. De boek-, muziek- en portreltenverzamelingen der vereeniging zijn door aankoopen of geschenken reeds niet van belang ontbloot. Inzonderheid gewigtig voor de Nederl. muziekgeschiedenis is het eerste n". der uitgave van oudere Noord- Nederlandsche meesterwerken, en wel de Regina Coeli van Jan Picters Sweelinck, wiens leven het breedc tijdvak 1540-1621 omvat; dit beroemde werk is naar een handschrift uit de bibliotheek der maatschappij tot bevor dering der toonkunst (afkomstig uit de kon. bibliotheek te Parijs) in nieuwe- ren partituurvorm gebragt door II. A. Viotta en heeft het licht gezien te Utrecht, bij Louis Roothaan; liet is allernetst uitgevoerd, en niet alleen van een fac-simile voorzien, maar ook van een biographische schets door II. Tie- deman. Aan die schets zelve was groote moeite van nasporing verbon den, uithoofde van de vele verspreide en duistere, vaak elkaar wederspre kende opgaven omtrent Sweelinckden stichter der groote orgelschool van Duilschland. De lieer Tiedeman heeft getracht een zoo volledige lijst van de werken des meesters te geven. De heer Ernil Mohr heeft eene levens schets in het Duitsch geschreven. Bij herhaling wekt de lieer Heijen, secretaris der vereeniging, op tot on derzoek naar hetgeen misschien ook ilog in ons land van Sweelinck's wer ken te vinden raogt zijn. Het is waar, er liggen 250 jaar, tusschen het heden, en hel tijdstip toen die werken verschenen; maar toen althans wa ren ze in te vele afdrukken verspreid, om met grond te kunnen aannemen, dat alles verloren is gegaan. In het algemeen wordt aanbevolen het doen van nasporingen in gemeente- en kerk-archievenin kronieken en plaatsbe schrijvingen in verzamelwerken en tijdschriften en dagbladenen het toe zenden van aanteekeningen daaruit aan gen. heer, alles om nader licht te verspreiden omtrent de geboorte, woonplaats enz. van oudere Nederlandsche toonmeesters. Ook wordt zeer aanbevolen het catalogiseren van hetgeen, in openbare of bijzondere verzamelingen, aan kunstwerken of geschriften (voor 1800) alsnog voorbanden is; het maken van uittreksels uit catalogi van boek- verkoopingen, in vroeger tijd gehouden, en het vestigen van de aandacht op te houden boekverkoopingenwaarbij zulke muziekwerken of geschrif ten voorkomen. Bij de Ned. herv. gemeente te Leimuiden is tot predikant beroepen d\ van Herwerden, pred. te Lisse; bij die te Ter Aar d\ Kool, pred. te Bunschoten; bij die te Bergambacht d\ Geselschap, pred. te Delfshavcn; bij die te Oollgensplaat d". Lazonder, pred. te Berkel: bij die te IJsselsteiu, d'. Smits, pred. te Hellevoelsluisbij die te Wolsum en Werlhem d». Knap, pred. te Noordwijk-binnen; bij die te Enter d\ van der Flier, pred. te Eemncs-binnendijks. Door het prov. kerkbestuur van Gelderland is eervol emeritaat verleend aan d\ E. Pijnappel van Voorthuysen, pred. te Nijmegen. Aan de diaconie te Benschop is door den W. de Groot, onlangs in 92-jarigcn ouderdom overleden, eene Russische obligatie, 1664, groot 1000, vermaakt. Volgens een te Dordrecht in omloop zijnde gerucht zou aan de lsle openbare armenschool aldaar de hulponderwijzer P. een leerling zoodanig geslagen hebben, dat deze aan de gevolgen zou zijn overleden. Door de polieie is althans een onderzoek ingesteld en heeft op haren last eene lijk schouwing plaats gehad. Te llijssen had Donderdag 11. een treurig ongeluk plaats in de stoom- jutte-spinnerij van de heeren D. en J. II. ter Horst. Niettegenstaande liet verbod in de fabriek gecne machines schoon te maken, vóórdat die geheel stilstaan, een verbod wel eens met wegzending uil de fabriek gestraft, werd dit weer over het hoofd gezien door een 14-jarig jongeling, die met het reinigen van een der groote kaardenmachines belast was. Vóórdat zij ge heel stilstondbegon hij reeds een der houten bakkendie zich onder de cilinders der machines bevinden, af te vegen, llij moet toen, zoo verre men dit kan nagaan met de handen in aanraking zijn gekomen met de stalen haken of pennen, waarmede de cilinders bekleed zijn, met het nood lottig gevolg, dat bij geheel tusschen de cilinders geraakte en de bovenste helft van zijn ligchaam op eene jammerlijke wijze werd uiteengescheurd en later in kleine stukken tusschen de verschillende cilinders teruggevonden is Hartverscheurend waren de kreten die de vader aanhief bij het aanschou-

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1