LEIDSCHE «I K1M'. 1870. MAANDAG 7 FEBKUARIJ. V I t\ dl. De Courant verschijnt dadelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel janrs ƒ3.franco p.p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p.p./ 3.8.". Het rei slag afzonderlijk is verkrijgbaar voor j 2.50 's jaars, buiten de erpediliekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar roor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertcnttón is van 14 regels iedere regel meer 25 cenls. -B— MNjNËNLANDSClIE BEKIGTEN. LEIDEN, 5 Fcbruarij. Op Dingsdag 8 Febrttarij aanst.ten 2 tire, zal in liet groot auditorium de overdragt van liet rectoraat der lioogeseliool geschieden door den hoog- leeraar 11. I'. A. Dozyin plaats van den aftredenden rector der hoogeschool prof. Evers, die wegens ziekte alvVezig is. Tot rector-magnificus der hoogeschool gedurende het akademiejaar 1870/71 is benoemd de hoogleeraar nr, J. E. Goudsmit. liet getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze weck dagelijks vat) 180 tot 225 volwassen personen en 101 lot 127 kinderen. -- Men schrijft ons: De klagten wegens den hoogen waterstand zijn ver stomd. de poldermolenaars tot verademing gekomen. De molens doen geen werk van aanbelang meer en de bezorgheid der ingelanden is voor gerust heid geweken, nu de polders allerwege van het overvloedige water zijn verlost. Het vooruitzigt was dan ook om schier moedeloos te worden en er scheen geen val in het zoo hoog gestegen boezemwater te komen! Maar de felle regen, die een-groot gedeelte van den zomer, het gansche najaar en nog dezen winter haast dag aan dag nederstroomdeden akkerbouw belemmerde of het gezaaide verdronk, de weilanden in drassige poelen her schiep en liet vee vroeger dan anders naar de stallen dreef, heeft opgehou den. Met kracht van wind eindelijk is het water in de polders overmees terd, door bestendig weder en gunstigen wind het hooge boezemwater naar zee 'gevloeid en alzoo op lagen stand gebragt. Ln Rijnland en Delfland zijn polders en boezems tot den gewonen staat teruggekeerd en nu bel voorjaar is aangebroken, zullen deswege, naar men zich voorstelt, geen ernstige be zwaren meer zijn te duchten. Het landleven begint te ontwaken en de-* grond ter bearbeiding geschikt te worden. In het Politieblad komt als gesignaleerd voor: Augustinus Slock, oud 37 jaren, geboren te Sas van Gent. Tegen hem is door de arrond.-regt- bank te Goes, ter zake van het namaken en in omloop brengen van Nedcr- landsche guldens en Belgische stukken van twee francs, regtsingang ver leend met bevel van gevangenneming. Door gedep. stalen is aan den raad der gemeente Bodegraven magti- ging verleend, tot het sluiten cener geldleening van f 20000. Het bedrag dezer leening zal strekken tot aanbouw van een postkantoor, telegraaf bureau en gemeentehuis, met daarbij behoorende woningen, zoo voor den directeur van het postkantoor als gemeenle-seerelaris. Een raadselachtig voorval had, volgens de Nijm. Nbodc., Donderdag morgen te Nijmegen plaats. Eene vrouw, die eenige onreine stoffen in een sccreetput kwam werpenwelke zich in den Krommen Elleboog bij de Bod- delstraat bevindt, ontdekte in dien put de toonen van een naakten men- schenvoet. Spoedig was niet alleen een aantal buren, maar ook de policie op de plaats tegenwoordig en nu haalde men het lijk van een 65-jarig be woner van een der naburige buizen uit die afzigtelijke plaats te voorschijn. Volgens getuigenis van eene der dochters van den overledene had haar vader in de vroegte het huisje verlaten en op de vraaghoe laat het wasgeant woord: "kwart over zessen". Hoe hel lijk daar gekomen is, begrijpt nie mand; het zat met het hoofd in een kanaal, dat de stoffen uit een secreet naar den genoemden put voert. Aan een zelfmoord te denkenis moeije- lijk. daar de oude haven in de nabijheid is en iemand in zulke omstandig heden veeleer in het water springen dan zich op zulk eene langzame en afgrijselijke wijze doodmartelen zal. Bovendien was het deksel van den put, volgens de getuigenis van iemand, die daar te half zes ure voorbij ging, gesloten en is de opening van het secreet, dat in den put uitloopt, te klein om een menschelijk ligchaam door te laten. Aan moord valt in zulk eene digt bevolkte buurtwelker bewoners legen dien tijd meest allen reeds zijn opgestaanook bijna niet te denken. Met belangstelling ziet men nadere ophelderingen te gemoct. Men meldt uit Leeuwarden van 4 Fcbr.De heer A. G. van Velsen Wieqsma, sedert December 1846 secretaris der gemeente llarlingcn, is lieden - nacht overleden. Voor het prov. geregtshof in Limburg stond Donderdag 11. teregt Jozef Schaman, oud 34 jaren, winkelier te Roermond, geboren te Ettersum (l'ruis- se»), beschuldigd van moord, gepleegd in den nacht van 7 op 8 Maart 1869, op zijne vrouw Petr. Logister, door het toebrengen van een messteek in den onderbuik, aan welker gevolgen zij den 19len van dezelfde maand over leden is. De beschuldigde, die reeds in Pruissen tot 5 jaar tuchthuisstraf en hier te lande tweemaal tot 1 maand cellulaire gevangenis wegens ver wondingen veroordeeld is, bekende zijne misdaad. Door de arrond.-reglbank te Maastricht is de heer Jos. Russel, druk ker en uitgever van het dagblad Ij'ami du Limbourgter zake van laster ten nadcelevan den heer Pijls, lid der tweede kamer, gepleegd, veroordeeld tot betaling eener schadevergoeding van ƒ1500 en de kosten van het proces. De veroordeelde zal in hooger beroep komen. 'sGRAVENHAGE, 5 Februarij. Tot leeraar bij de rijks hoogere burgerschool te Groningen is benoemd de heer dr. A. H. van Ankum. - Als vice-consul van Rusland te Amsterdam is erkend en toegelaten dc heer Lahusen. De heer J. T. Dulillieux, taal- en letterkundige te Rotterdam, heeft zich tot dc tweede kamer gewend met het verzoek om vernietiging van het arrest van den hoogen raad der Nederlanden en van dat van het prov. ge regtshof in Zuidholland en de invrijheidstelling te bevelen van Jacob de Vletter. Eergisteren avond kwam bij een winkelier, hier ter stede, een wel gekleed jongmensch, van circa 25 jaren, ccnige winkelwaren halen, en gaf in betaling een bankbillet van honderd gulden. De winkelier, die niet zoo veel specie voorhanden had, ging bij zijn buurman wisselen, en stelde de ƒ100, na aftrek van den prijs der gekochte waren, den jongeling ter hand. Des morgens ontdekte de buurman echter, dat het een billet was van den Salon Amusant van Theodore dc Lyonals prijs van 100 voor hem, die zijn salon 100.000 malen bezoeken zon; de winkelier is dus bijna ƒ100 plus zijne winkelwaren kwijt. BUITENE VNDSCIIE BEBIGTEN. ËNGELAXB, LONDEN4 Februarij. Dc Times steekt een weinig den draak met. dc naar Brussel vertrok ken deputatie om den koning der Belgen een hulde-adres aan te bieden. Bij de inededeeling van eenige bijzonderheden daaromtrent zegt dit blad: Er bestaan in ons land een menigte van kleine burgers, die officiële betrek kingen bekleeden in gemeenten en stadswijken, en die nooit eene gelegen heid laten voorbijgaan om zich zeiven op den voorgrond te dringen. Zij zijn steeds op den uitkijk of eeuig koninklijk of beroemd persoon hun stad of gemeente doortrekt, wanneer zij hem met een gelieele deputatie van het station gaan ontvangen en toespreken. Den koning der Belgen hebben zij in de maand November op overdrevene wijze getierd, en hcui een nationaal adres aangeboden. Het kistje of de cassette, waarin dit adres behoorde over handigd te wordenwas echter nog niet gereeden in plaats dat een ef twee personen dit kistje zijn gaan brengenzijn een gelieele menigte pret makers de gastvrijheid gaan inroepen van den Belgischen souverein en zijn hoofdstad. Vijftig rijtuigen met lieeren en dames om een kistje te overhan digen, waarin een adres is, dat reeds vroeger is overhandigd geworden! Wij bedanken er voor om dus belagchelijk te worden gemaakt op het vaste land, want het zal wel nutteloos zijn, indien wij nog eens verklaren, dat in ons vrije land iedereen mag bewerendat hij liet land vertegenwoordigt. Men heeft misschien wel eens gehoord van de drie kleedermakers, die een verzoekschrift opstelden, dat dus begon: "Wij, liet volk van Engeland, enz" Op dezelfde wijze schromen eenige vrijpostige menschen niet om met hunne vrouwen en dochters een pleizierreisje naar Brussel te makenen zich zcl- ven daarom een "nationale deputatie' te noemen. In eene door de National Reform Union te Manchester belegde volks vergadering die door ruim 6000 personen werd bijgewoondis besloten de regering op alle mogelijke wijzen te ondersteunen. In dc Times wordt door drie onderscheiden deskundigen aangetoond dat de jongste mare van Livingstone's dood onverecnigbaar is met het laat ste wat men met zekerheid van hem vernomen heeft, en dus geen geloof verdient. In de door de Times uit Rome ontvangen berigtcn wordt medegedeeld dat de l'aus den patriarch van Babylon, die krachtig tegen de in dc kerk liecrschende centralisatie hel woord gevoerd had, bij zich heeft ontboden, en hem de keus heeft gelaten titsschen het onderteekenen van twee stukken, waarvan het eene eene herroeping behelsde van alles wat bij des ochtends gesproken hadterwijl hij door het andere te onderteekenen afstand deed van de bijzondere voorregten van onafhankelijkheid, welke zijne kerk ten opzigte der Romeinsche regtspraak geniet. De patriarch had, nadat hem J bedenktijd geweigerd was, het laatstbedoelde stuk ondertcekend. Een groot aantal leden van het concilie zonden zich de zaak van den patriarch ernstig aantrekken. F RANRRIJ 14. PARIJS, 4 Februarij. De Pat)ie zegt: Verscheiden dagbladen berigtcn dat de minister van oorlog en die van marine besloten hebben het kader officieren van alle ran gen bij dc land- en de zccmagl aanmerkelijk in te krimpen. Wij geloovcn de verzekering te kunnen geven dat er geen grond voor dat berigl bestaat. Het aantal officieren van het leger en van de vloot is met overdreven groot het is in evenredigheid met de behoeften der dienst. De heer Rochefort is voor de regtbank gedaagd door de bh. Simon C°.die hem een credict hadden geopend van 100,000 fr.om zijn dag blad te stichten, en reeds 16000 fr. hadden voorgeschoten, welke zij be weerden, dat hij voor andere doeleinden gebruikt had. De heer Rochefort had zelfs een contract gesloten met een andere firma van "ondernemers van advertentiën" en de heeren Simon t>.eischten de voorgeschoten lfiOilO fr. en 50000 schadevergoeding. De regtbank wees hun dien cisch toe, en vergunde htm beslag te leggen op liet salaris als afgevaardigde van den heer Rochefort en op de opbrengsten van zijn dagblad.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1