m kelde wat de feiten betreftdat de eischer op Donderdag 2 December des vorigen jaars van Amsterdam tranco per post heeft verzonden 450 exem plaren van bet Volksblad met de tot het abonnement behoorende bijvoegsels, welke daarenboven, als zoodanig, kenbaar waren, zoowel door de vermel ding bovenaan iu het Volksblad zelf als door de gedrukte aanwijzing op de bijvoegsels. Door of van wege de directie van de kon. pastorij te Amster dam is echter goedgevonden voor elk nommer, dat aan het postkantoor ter verzending was aangeboden, met zijne bijvoegsels, niet 1 cent, maar 4 cent port ol frankccrgeld te vorderen, dat is ƒ13.50. Ter vermijding van ver traging is die som door den eischer betaald, maar hij heeft daags daaraan, bij behoorlijk geregistreerd exploit, den directeur doen aanzeggen, dat hij die 4 cent voor ieder exemplaar met zijne bijvoegsels betaald heeft en in bet vervolg betalen zal, maar niet dan onder protest van voor ieder n". 3 cent te veel betaald te hebben. En hij heeft daarbij den directeur gesom meerd, om binnen 24 uren terug te betalen de te veel betaalde 3 cents. Aan die sommalie tot teruggave is niet alleen niet voldaan, maar men heeft zeker hooger portgeld van den eischer gevorderd dan door hem was ver schuldigd. Hij heeft ook dat betaaldten einde de uitgaaf van bet Volks blad en zijne verbindtenis tegenover zijne abonné's niet te doen staken. De spreker trad hierop in een breed betoog ter ontwikkeling van zijne stel ling, dat ten deze de wet kwalijk is geïnterpreteerd en toegepast. De lib. in". G. SI. van der Linden en A. de Pinto hebben de vordering bestreden. De procureur-generaal zal over veertien dagen zijne conclusie nemen. Aan bet ministerie van binnenl. zaken werd gisteren aanbesteed het dempen van de Binnenrotte te Rotterdam en het maken van funderingswer ken en afwateringswerken in die gracht. Er waren 24 inschrijvings-billet- ten ingekomen. De minste inschrijvers waren J. T. Engel en D. A. van Krevelente Rotterdamvoor 454,900. De hoogste inschrijvingssom be droeg ƒ659,900. Door burg. en weth. is lieden ten raadhuize alhier aanbesteed de leve ring van 8000 illumineerglazen, benoodigd voor de feestviering, ter gele genheid van den verjaardag van Z. M. den koning op den 19,ltn dezer. Van de drie ingekomen billetten was de ministe inschrijving die van de firma Das en Comp. te Leiden, voor ƒ5.56 de 100 stuks. - Burg. en weth. hebben aen den raad medegedeelddat het voornemen bestaat de zeebadinrigting te Scheveningen toegankelijk te maken voor handwerkslieden en minvermogenden tegen betaling van vijf cents voor ieder bad. Daartoe wensclit men een wagen in te rigten, waarin tien baders zich gelijktijdig zullen kunnen ontklcedcn in van elkander gescheiden en van kapstokken voorziene ruimten. Het bestuur van de naamlooze vennootschap »'s Gravenhaagsche Volks gaarkeukens" heeft zich tol den gemeenteraad gewend en te kennen gege ven, dat, na het openen der eerste keuken, op den Zwarlenweg alhier, de aanvragen naar spijzen zoodanig zijn toenomen, en nog dagelijks toenemen, dat het niet mogelijk is daaraan te voldoenzoodat het bestuur gaarne cent^ tweede keuken zou oprigtenhet verzoekt daartoe te willen afstaan een» stal en koetshuis aan de gemeente in eigendom toebehoorende, staande en gelegen in de Vlidrsteeg. Aanstaanden Zaturdag zal de heer Caubet in den kon. Franschen schouwburg alhier weder optreden en wel als Eleazar in de groote opera »la Juive". IHJITI<;.NL\M>S<;i!K HKItlGTKN. BELGIE. De speelbank te Spa heeft gedurende het jaar 1869 de som van 2,340.368 frs. opgebragt. Van deze som behooren afgetrokken Ie worden: 32':.557 fr. voor uitgaven, 190,708 fr. bestemd voor de gestichten van liefdadigheid te Spa, voor den directeur en voor de gemeenten Ostcnde, Blankcnberghe en Chaudfontaine, zoodal er ccnc som overblijft van 1,825,102 fr. Hiervan ontvangt 's rijksschatkist: 9:2,551 fr. ,-de gemeente Spa 365,020 fr., terwijl de actiën-houders onder zich verdeden 547,530 fr. na aftrek eener som van 42500 fr. ingevolge art. 14 der concessie. E X G E L A S! U. LONDEN, 3 Februarij. Volgens de 'limes is het zeker dat lord Cairns, de gewezen lord-kan- selier in het conservative bewind, in de aanstaande parlementszitting weder de leider der oppositie in hel hoogerhuis zal zijn, terwijl de heer Disraëli het hoofd der oppositie in het lagerhuis en de leider der tory-partij blijft. Lord Cairns heeft in de vorige zitting door het bekende vergelijk omtrent de zaak der lersche staatskerk eene botsing tusschen de twee huizen afgewend; en alzoo doet het aan de liberale partij over het geheel genoegen dat hij weder aan het hoold der conservative pairs zal staan. De kapitein Ernest Cochrane, bevelhebber van het Brilsche oorlogschip Peterel op Alrika's westkust, heeft onder dagteekening van 9 Jan. het on derstaande aan zijnen schoonvader in Engeland, den heer Richard Doherty, geschreven. Het schrijven is door den heer Doherty aan de Times medege deeld. en door dit dagblad openbaar gemaakt zonder bijvoeging van cenige aanmerking of oordeelvelling. Eenige weinige regels om u te zeggen dat doctor Livingstone op negentig dagreizen afstands van de Congo-rivier door de inlanders gedood en verbrand is geworden. Hij kwam door eene inland- sche stad en reisde drie dagen verder, toen de koning dier stad stierf. De inboorlingen verklaarden dat hij door Livingstone behekst geworden was, zonden lieden om hem te achterhalen, zeiden hem dat hij hunnen koning had behekst en dat hij sterven moest. Daarop doodden en verbrandden zij hem. Dit nieuws komt tot ons door eenen Portugeschcn koopman, in die rigting reizende. Livingstone was bij de meiren aan het boveneind van den Congo, op weg naar deze rivier, alwaar hij het binnenland ging verlaten. Ik getoof dat die tijding waar is." Uit het noorden van Ierland schrijft men o. a. hel volgende, waardo men zich een denkbeeld kan vormen van den toestand aldaar: «Eenigeun geleden passeerde ik het huis van den lieer wiens leven twee mak bedreigd werd. De laatste kogel, die hem toegezonden werd, doodde zi koetsier. Sedert bevinden zich in zijn huis 12 policie-agenten. Deze zijn top tot teen gewapend. Het gcheele huis is gebarricadeerd. Gisteren oi moette ik den ouden heer, terwijl hij eene wandeling maakte. De sto leverde een zonderling schouwspel op. Voorop gingen drie agenten, ied gewapend met karabijnen. Deze doorzochten alle hoeken en gaten, wa, zich een moordenaar zou hebben kunnen verbergen. Na hen volgden i oude heer en ziju zoonieder met een geweer over den schouder en t«< revolvers in de zakken. Aan hunne zijde en van achteren liepen gezamt lijk twaalf agenten. --De onlangs overleden Amerikaansche minister van oorlog Stanton liet zijne betrekkingen in hulpbehoevenden toestand achtergelaten. Het Amet kaansche volk, dankbaar voor de diensten, die de overleden staatsman zi vaderland bewees, heeft thans ten behoeve van de weduwe en de kinder; des overledenen een fonds bijeengebragt van 150,000 dollars. Beriglen uit Port-au-Prince, door de Jan. Col. Stand, medegedeel melden dat die stad bijna geheel lot een puinhoop is geworden, het gevo van een strijd tusschen Salnave en generaal Brice om het gezag in handt te hebben: Op 18 Dec. stond de stad aan alle kanten in brand, en door verwarring, die er hecrschte, moeten er een 500-tal ïnenschen zijn omgekoin; Aan naai C in de te verl Te 1 den; aan ei Chersi de oti tische in he clama \VI heeft keld. hoogt reger PA heer van t door aan FRANKRIJK. PARIJS, 3 Februarij. Men meldt uit Creuzot: Het I7dc en I8J« bataillon van linie zuil; onze stad weldra verlatenen slechts één enkel bataillon zal hier gan zoen blijven houden. De laatste twee escadrons lansiers zijn Zondag i vertrokken. De prefect en de generaals Grevier en de Fontanges vertoevt nog in de woning van den heer Schneider. De rust is volkomen hersteld. Een onzer bladen deelt het volgende mede: Het is hekend, dat Het Rochefort en zijne staatkundige geloofsgenoolen ook de leer verkondige dat men niet gehouden is tot het opbrengen van belastingen, tot het bet len zijner huur en het erkennen der keizerlijke justitie. Een der verbrt ders van dit geloof is de volksredenaar Budaille, die zich echter, in ziji hoedanigheid van deurwaardersklerk, soms in de onaangename noodzak; lijkheid gebragt ziet vonnissen ten uitvoer te leggen, uit naam derzei wet uitgesprokenwelke door zijne partij niet erkend wordt. Eenige gen geleden verscheen hijmet zijnen patroonbij een armen drommel i de straat Tocanier, dien zijn huisbaas het huis wilde doen uilzelten, o« dat hij achterlijk bleef in het voldoen der huurpenningen. Men zal zich i verbazing van den vervolgdeeen getrouwen comparant iu de openbare v« gaderingen, kunnen voorstellen, toen hij in een der personen, die 1» noodlottige vonnis ten uitvoer kwamen leggen, een der mannen berkend; welke hem tol hel weigeren van de betaling zijner huur hadden aangezet aelië Het Grieksche patriarchaat te Konstantinopel heeft een herderlijke Y brief aan de geestelijkheid en de gemeenten der Oostersche kerk uitgevaai digd, waarin de geloovigen, met verwijzing naar het Evangelie, hetwell liefde en verdraagzaamheid leert, vermaand worden, om de protestante! overal waar zij zich in te geringen getale bevinden om eene zelfstandig; gemeente te vormenmet raad en daad bij tc staanwanneer deze van Grieksche gemeenten gevraagd wordt. De patriarch herinnert dat de cliri; telijkc kerk één ligchaam is. hetwelk allen omvat, die in Christus den Vet losser der wereld zien. welken vorm van godsvereering zij daarbij ook ii acht mogen nemenen dat alle christenen verpligt zijn elkander gelijk broederlijke belangstelling en hulp te bctooncn. Naar men uil Konstantino]* schrijft is de aanleiding tot dit schrijven gelegen in de omstandigheid, da in de Levant herhaaldelijk door sommige r. k. gemeenten aan protestante hulp bij ziekte en eene christelijke begrafenis na hunnen dood geweigerd; geworden. SPANJE Al aan gevo' zijn, gebr bied* ferin Li Lafa, heeft waai De V van V infoi V koo| Vi L. I II actr bijn veri D star in bet ver; sch; inv: wo; sch arti zeg ver het ver of Bij de behandeling door de corles van het voorstel van den heer Cask lar, tot uitsluiting van dc Bourbons van den Spaanschen troon (dus ook dei hertog van Monlpcnsier), heeft de heer Castelar tot verdediging van ziji voorstel o. a. gezegdMen kan van de maatschappij niet eischen ieman als hoofd te erkennen, die getoond heeft, dat hij de eerste grondbe»insel« der reglvaardigheid niet wist te eerbiedigen. Wie onzer kan het zich ver klaren, dat een vorst, die boven andere menschen in edele gevoelens br hoorde uit te munten, na het genieten eener edelaardige gastvrijheid n het ontvangen van al de eerbewijzen en onderscheidingen, waarmede dij bee koningin hem overladen had, er toe is kunnen komen tegen eene Vorstin' wa die zijne eigene schoonzuster is, zamen te spannen? De Spanjaarden, vooral de Spaansche liberalen, zullen hel zich nimmer kunnen verklaren dal een der twee meisjes, die tijdens onzen burgeroorlog als het ware ii ééne wieg rustten, hare zuster verdrongen, onttroond heelt! Mijne heeren gij moogt geen koning scheppen in strijd met den volksgeest. Gij zoudt dit doende, een eeuwigen strijd te voeren hebben. Met eene impopulaire door het geweten der natie veroordeelde dynastie zoudt gij niets duurzaam tot stand kunnen brengen. Onze volks-herinneringenonze nationale roem verzetten zich bovendien tegen de verheffing van een Orleans op onzei troon; want de eene zoowel, als de andere, vermengen zich met den on verzoenlijken haat. dien wij ten allen tijde aan de Franschen hebben toe gedragen. De overwinningen van Pedro van Arragonvan Alphonsus V, d; tropeeën van Pavia zijn op Franschen behaalden onze lauweren van den latereu tijd hebben wij bij de verdediging van onzen grond legen de Fran sche overheersching geplukt. Wij kunnen deze herinneringen onmogeljjk onderdrukken, wanneer wij een Franschman er naar zien staan om^onzi meester te worden. Zijl ver gev die we het wa gei aai het en om llO; nit wa H. tot COI »D Fr dit

Leydse Courant | 1870 | | pagina 2