LEID8C1IE COURANT. 1870. N#. 29. VRIJDAG 4 FEBRUARI J. STADS-BERIGTEN. BliNiNE.NLANDSClJ E B E BIGT E N De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nomrners der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentién is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. De VOORZITTER van den Gemeenteraad van Leiden noodigt bij deze, krachtens art. 7, 2' alin.der wet van 4 Julij 1850 Staatsblad n°. 37), de inwoners dezer gemeente uit, om zoo zij elélers in de directe belastin gen zijn aangeslagen, daarvan vóór den 15'lrn Februarij e.k., door overleg ging der aanslagbilletten ter Secretarie dezer gemeente, te doen blijken, ten einde zoo noodig hun regt te bewijzen om. bij de jaarlijksche herziening der lijsten van kiesbevoegdendaarop té worden geplaatst. En zal hiervan afkondiging geschieden door plaatsing in de Leidtche Courant. De Voorzitter voornoemd, Leiden, 1 February 1870. v. d. BRANDELER. LEIDEN, 3 February. Blijkens een staat, aantoonende het verkeer en de opbrengst van de kantoren van den rijkstelegraaf gedurende het jaar 1869, zijn verzonden 1,178,444 betaalde berigten en ontvangen 1,189,337 betaalde berigten. De opbrengst beliep ƒ549,817.90, t. w. van het binnenl. verkeer 294,212.00, van het internationaal verkeer ƒ176,247.99 en van 213833 doorgezonden berigten ƒ79357.91. Van het kantoor te Leiden werden verzonden 16575 berigten, als: naar binnenlandsche kantoren 15820, langs de Belgische lijnen 285, langs de Duitsche lijnen 261, langs de lijnen der intern, tel.-maatschappij 209; ont vangen werden 16576 berigten, als: van binnenlandsche kantoren 15733, langs de Belgische lijnen 307, langs de Duitsche lijnen 228, langs de lijnen der intern, tel.-maatschappij 308. De opbrengst was: binnenlandsch verkeer ƒ4859.31 internationaal verkeer 637.76%; te zamen ƒ5497.08. Na verkregen goedkeuring van het bestuur der gemeente Leiderdorp, is het kind dat in den avond van 15 January 11. voor het wees- en armhuis aldaar was te vondeling gelegd, en in dat huis werd opgenomen, aan eene gehuwde dame, naar men zegt, in Noordbrabant, afgestaan, die, kinderloos zijnde, den wensch had te kennen gegeven het tot zich te nemen en op te kweeken. Het kind was genoemd Johanna van Achten, omdat het ten 8 ure werd gevonden. Uithoofde het niet in de roeping van het wees- en armhuis ligt zich met de opvoeding van zulke jeugdige kinderen te belasten, was het bestuur der gemeente er op bedacht geworden het elders te doen verplegen, doch ziet zich nu, door aan het verlangen van eene kindermin nende dame te voldoenvan die zorg ontheven. Naar wij vernemen is de lieer F. W. Conrad, hoofdinspecteur van 'srijks waterstaat, uit Egypte, na de bijwoning van de openingsplegtighedcn van het Suëzkanaal, met zijne echtgenoot en dochter lerugkeercndein Venetie door eene ongesteldheid overvallen, die hem echter niet belette zyne reis naar het vaderland over Weenen tot Munchen voort te zetten doch toen zoozeer was toegenomen, dat hij aldaar op den lslen dezer is overleden. Frederik Willem Conrad, hoofdinspecteur van den waterstaat, geboren te Spaarndam den 15,len Februarij 1800, had bijna den ouderdom van 70 jaren bereikt. Aan zijne uitgebreide kennis werd zoo binnen als buiten 's lands regtmatige hulde gebragt. Vele groote werken, door hem ontworpen en onder zijn toezigt uitgevoerd, leveren de onmiskenbare bewyzen daarvan op. Vandaar dan ook dat hij begiftigd was met vele ondcrschcidingsteekenen, als dat van commandeur der orde van den Nederl. Leeuwcommandeur der orde van de Eikekroon, officier der orde van hel Legioen van Eer, com mandeur le kl. van de Danncbrogs-orde van Denemarken, ridder der orde van VVasa van Zweden enz. De heer Conrad was president en een der oprigters van het kon. instituut van ingenieurs. Ook had hij de leiding van het comité voor den aanleg van hel kanaal van Suez, eene onderneming, welke hij van den aanvang af door zijne kennis en ervaring heeft helpen bevor deren. Nederland verliest in Conrad een echt wetenschappelijk man, een trouw en ijverig ambtenaar, die niet weinig heeft bijgedragen om den roem van den waterstaat in het buitenland te handhaven. In het begin van 1858 werd hij tot inspecteur en in 1866 tot hoofdinspecteur voor den water staat benoemd. Een der grootste werken, die Conrad tot stand bragt, was de Ilollandsclie ijzeren spoorweg. Een gedeelte van dien weg is aangelegd door den heer Brademaar het overige door Conradals ingenieur-directeur van den IIoll. ijzeren spoorweg. In die dagen was het maken van spoorwegen in Neder- laud nog een zeer vreemde zaak: de bodem lusschcn Amsterdam en Rotter dam was op vele plaatsen allerellendigstzoodat vreemdelingen in allen ernst beweeVden dat hier nooit een spoorbaan voltooid zou kunnen wordenmaar Conrad wist alle bezwaren te overwinnen en den spoorweg tot stand te brengen. Conrad laat een tal van groote werken na, die evenzeer als zijne geschriften bewijzen zijn van den man van genie. In het buitenland werd bij herha ling zijne hulp ingeroepenwaar het gewigtige waterbouwkundige werken gold; voor een paar jaren nog vertrok hij, op verzoek van den koning van Denemarken, naar Slecswijk en Jutland. Conrad werd in de zaak der door graving geregeld geraadpleegd; hij deed bij herhaling reizen naar Egypte, en toen voor cenigc weken het kanaal moest worden ingewijd, voldeed hjj aan de uitiioodïging van den onderkoning, en vertrok hy weder naar dat land, waar hij de feesten bijwoonde. -- Te Breda is in 7I-jarigcn ouderdom overleden de heer J. Radon Ghyben, oud-hooglecraar in de wiskunde aan de kon. militaire akademie. In de op den 29ile" Jan gehouden vergadering van de wis- en natuur kundige afdeelmg der kon akademie van wetenschappen te Amsterdam zijn ingekomen een drietal mededeel in gen van den heer J. A. C Oudemans te Batavia, bevattende: 1". eene hypothese omtrent den aard der lichtkroon eu bare stralen bij totale zon-eclipsen, die hij betoogt denzelfden oorsprong te hebben als het Zodiacaallicht; 2". een voorstel om zich behoorlijk en bij tijds voor te bereiden op de totale zon-eclips van 12 December 1871zigt- baar op Java; 3'. een kort berigt aangaande het gering aantal vallende ster ren, dat zich 13 en 14 Novemher II. aan hem voordeed. Het benoemen eener commissie om de afdecling te adviseren ten aanzien van het voorstel de zon eclips betreffende, werd tot de eerstvolgende vergadering verschoven. Er is eene commissie, bestaande uit de bh. mr. D. J. baron Mackay, mr. F. A. van Nolten, Gerard A. Ileineken en mr. Pareau, naar Parijs ver trokken, om den keizer te overhandigen het grand diplome d'honncur, dat de jury der in den afgeloopen zomer te Amsterdam gehouden interna tionale tentoonstelling van voorwerpen voor het bedrijf en de huishouding van den handwerksman aan Z. M. heeft toegekend. Van Parijs zullen ge noemde hceren, of wel twee hunner, zich naar Berlijn begeven om ook aan de kroonprinses van Pruissen hel II. K. II. toegekende diploma te overhandigen. Volgens de Amh. C. heeft, na de mislukking der ongesubsidieerde plannen voor de stoomvaart op Amerika, de heer Jansen aan de regering subsidie gevraagd voor een plan Vlissingen-Ncw-York. Naar men verneemt zal er met het volgende jaar op al onze staats spoorwegen eene groote en lang gewensche verbetering worden aangebragt. Aide rijtuigen namelijk zullen met sloomdoor gulta-perchabuizen geleid, be hoorlijk en gelijkmatig verwarmd wordenwaardoor dus de waterstoven in de eerste en tweede klasse zullen vervallen en de derde klasse-wagens, tol dus ver onverwarmdmede op eene goede temperatuur zullen worden gebragt. Het is te wenschen dat de andere particuliere spoorwegmaatschappijen het voorbeeld van de exploitatie-maatschappij zullen volgen of liever liet gelijk tijdig zullen invoerendaar anders het ongericl door de reizigersen vooral door hen, welke van de staatstreinen op particuliere overgaan, dubbel ge voeld zou worden. Aangaande het ongelukdat op 30 Jan. jl. aan den Kinderdijk plaats had, meldt de JV. 11. C. nog het volgende: Te Nieuw-Lekkerland werden op 2 Febr. de vijf lijken ter aarde besteld van ben, die bij dat ongeluk hunnen dood in liet water vonden. Geen 16 personen, zooals door anderen werd opgegeven, reden er den 30,tn Jan. op schaatsen; slechts 3 personen. 2 meisjes van 18 jaren en de broeder van één dier meisjes, vermaakten zich met rijden. De zuster en de broeder van het andere meisje schoten toe ter hulp. Nog anderen snelden toe uit hunne woning, o. a. een zekere Jacobus Gimmiger, ijverig werkman, die een weduwe met 3 jonge kinderen iu armoede achterlaat. De overigen, die uit hunne woningen ter hulp snelden en even als de genoemden door het ijs zakten, waren de beide vaders der meisjes, en de vader van Gimmiger bovengenoemd, zekere D. O. van der Wal, vergezeld van zijnen buurman Corn. Marce, beiden op gevorderden leeftijd. Gezegde Corn Marce, weduwnaar met 10 kinderen, begaf zich tweemalen stoutmoedig te water. Ook mag vermeld worden, dat de heer Lt. Smit van Nieuw-Lekkerland, op het gezigt der met den dood worste lenden geen gevaar duchtende, bijna liet slagtoffer zou zijn geworden van zijn moed, indien hij zich niet aan een toegestoken ladder had vastgeklemd.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1