PER TELEGRAAF. generaal zijn besproken, en wier tekst sedert min of meer gewijzigd schijnt te zijn, wordt in de zitting van 2 Febr. verwacht. Uit Rome meldt men aan het Journ. de Bmx. dat in het comité- generaal, waarin de voordragten omtrent de kerkelijke tucht werden behan- aarisbisschop van Keulen gehouden door den voor- Eenc redevoering van den aartsbisschop van I'arijs vinden. In de overtuiging dat de kerk in het handhaven eputa de ai cassei waat lro!'e (leidde rede door den aartsbisschop van Keulen gehouden door den voor- w\ zitter werd afgebroken. /mogt veel bijval 'e z"der innerlijke orde en tucht zich naar de veranderende tijden en omstan- te digheden dient te voegen, heeft hij zich vooral op de behoeften der heden- 0m daagsche burgermaatschappij beroepen, en de voornaamste hervormingen in e na'de kerkelijke tucht, welke ecne behoefte voor onzen tijd zijn, uiteengezet. Hij zocht vooral aan te tooneu dat het nuttig zou zijnaan de bisschoppen les et zoo veel mogelijk vrijheid in het bestuur hunner dioecese te latenen hij maakte zich tot tolk der school, die de centralisatie in de zaak van het ker kelijk onderwijs afkeurt. Verder heeft mgr. Darboy de Fransche geestelijk heid en de dioecese van Parijs tegen zekere verwijten verdedigd, bepaalde- e telbjk tegen het verwijt van onderdanigheid aan 's lands gouvernement ten uslainadeele van de belangen der kerk; in verheven taal laakte hij al wie, n na;zijnen pligt als katholijk vergetend, de souvereinen dezer wereld ontzag i. voien meer op hunne gunst dan op de heilige belangen der godsdienst lette. Hij beklaagde zich ook over de wijze, waarop de voordraglcn van den H. Y aai Stoel aan de leden van het conciiie werden ter hand gesteldzij werden hun stuk voor stuk medegedeeld; hij wenschte dat zij alle gelijktijdig wier den rondgedeeld, daar er tusschen al de te behandelen vraagpunten inner lijk verband bestond. PRCISSEBI. lectt n ai Het berigt betreffende het verleenen van amnestie aan de officieren en 1(lig( manschappen van het Hanoversche legioen in Frankrijk wordt gewijzigd. Volgens nadere mededeeling heeft de Pruissische gezant te Parijs in last ge- GaB kregen oin aan die officieren en manschappenwanneer zij bij hem verlof ijllei vrflen terngkeer in hun vaderland aanvragen, de verzekering te geven «dat zij bij hunne terugkomst de zachtst mogelijke behandeling zullen lze„( ondervinden." 0]. 1 .Prof. dr. Thielomtrent wien gemeld isdat hij als katholiek-theologisch )erj. raadsman aan het Pruissische gezantschap te Rome is toegevoegdis tot nu par. toe niet van Braunsberg vertrokken, daar hem door den minister van eere- wofdienst is getelegrafeerd, dat de regering, om bijzondere redenen, tenminste voorloopig van haar voornemen afziet. HERLIJN, 1 Februarij. iviot' maa keni; PARIJS, 1 Februarij. In het wetgevend ligchaam zijn heden de discus- lin» siën over de decreten betreffende de tijdelijke toelatingen, geëindigd, en met smu eenc groote meerderheid van stemmen is besloten over te gaan tot de orde van den dag. i di LONDEN, 2 Februarij. De Times bevat een particulieren brief van den 5t0( kapitein van een oorlogsschip Ier Westkust van Afrika, waarin gemeld wordt dat Levingstone, op een plek, negentig dagreizen vau Longo verwijderd, van tooverij beschuldigd en ter dood gebragt is geworden, waerna men leni zijn lijk verbrand heeft. zü' BERLIJN, 2 Februarij. De Prov. Corr. meldt: De rijksdag is tegen 14 alle Februarij bijeengeroepende zitting van den landdag wordt daardoor afge- dic broken. De opening van het tolparlement wordt tegen 20 April verwacht. >pei CAIRO, 1 Februarij. De opening van het parlement door den onderkoning ver heeft lieden plaats gehad. De troonrede bevat de bereidverklaring der rege ring om met de vertegenwoordiging 's lands welvaart te bevorderen. em sten itei Ila ijdl jke den ialf itie tan jne tor an be ok ■dt if» lie r- e- INGEZONDEN. EEN HOFJESFEEST. De stad onzer inwoning mag onder hare instellingen van liefdadigheid, die van den weldadigen zin van het voorgeslacht getuigen, een groot aantal zoogenaamde Hofjes noemen, die, op voorwaarden en onder bepalingen door de stichters vastgesteld, tot een kalm en veilig tocvhigtsoord strekken voor ouden van dagen, terwijl zij van nette, kleine huisjes, meestal ook nog van uitdeelingen in geld, of andere verstrekkingen en voordeelenaan de bewo ners (men noemde hen vaak Conventualen en zou hen ook onder den wijd- schen naam van Hovelingen kunnen aanduiden) hel genot verzekeren. Een van die gestichten vierde in het afgeloopen jaar zijn tweede eeuwfeest, en leverde aan de goede oudjes eenen aangenamen dag, waarop zij zeker nog lang en menigwerf met genoegen en een dankbaar gemoed zullen terugzien en waarvan een kort berigt aan enkele lezers vau dit dagblad misschien niet ongevallig zal zijn. Bij uitersten wil, verleden op 1 September 1668, had Joost Franszoon van der Linden, aan zijne nicht Maria van der Linden, gehuwd met Dirk Goverlszoon van Dorp, of aan laatstgenoemde, bij voor-overlijden van diens huisvrouwal de huisjes en erven vermaakthem toebehoorende en gelegen binnen Leiden in eene poort, uitkomende op de Maredorps achtergracht, met last om die panden «bij arme luydendie 't liaer zal believen te laten «bewonen." liet zijn deze huisjes met hunne erven, om een rondom afge sloten vierkant met een beplant binnenpleintje en grasperk, opgetrokken en met eene poort en slob, op de thans gedempte Maredorps-achtergracht, in (ook wel in den mond van het volk Stinkgrachten bij zonderlinge tegen- ;e stelling Rozengracht geheeten) uitkomendedie gezamelijk het' Hofjege it naamd Joost Franssen van der Lindens Poort uitmaken. Een steen met e-opschrift, voor eenige jaren door Regenten boven de poort geplaatst, ver- I, meldt het bovengenoemde jaar 1668 als dat der stichting, en, voorzoovcr 'ede vermakingsakte toen opgemaakt en beteekend werd, bestond hiertoe a eenig regt, daar het tijdstip onbekend was, waarop aan het Hofje de aan- gewezen bestemming gegeven werd. Van der Linden was tijdens het opma- !-ken van de akte «ziek van lighame, te bedde leggende"; waarschijnlijk is zijn overlijden niet lang daarna gevolgd, en mogt aangenomen worden, dat althans in het volgende jaar 16119 het Hofje zijne bestemming erlang de. Daarom en dewijl bovendien het najaar voor eene feestviering min der geschikt scheen, besloten Regenten het tweehonderdjarig bestaan van het Gesticht in den zomer van het laatst verloopen jaar 1869 feestelijk te doen vieren, en werd daartoe Woensdag de 9Je Junij gekozen. Een heldere hemel, liefelijke zonnewarmte, en zacht aangenaam weder, zoo zeldzaam in dat jaar, bekroonde die keuze en begunstigde den goeden uit slag. 's Ochtends te 7 uren werden de bewoners door een negental harmo- nistenonder leiding van den heer van Pijpengewekt of liever - want allen hadden reeds de slaapvertrekken verlaten in eene dankbaar feeste lijke stemming gebragt, met de uitvoering van eenige verzen uit het 179e en het 2e der Evang. gezangen; terwijl de hh. van Ewijk en Groen al vroeg in de weer waren, om de zoogenaamde beurs, een aan den voor kant geheel open vertrek of Verandamet groenbloemendoekslingeringen en vlaggen smaakvol te versierenen ook voor het kleine orkestdaar tegenover, eene gelijke versiering aan te brengen. Tegen twee uren zouden in die Veranda twee tafels voor de 17 bewoners en bewoncressen gedekt staan en het feestmaal, wederom opgeluisterd door muziekuitvoering, plaats hebben. Het Regenten-drietal was tijdig aanwezig, en onder de klan ken van eenen deftigen marsch, werd door de gasten, aan wier hoofd zich een der Regenten met eene der oudste bewoneressen had gesteld, de togt aanvaard om het vierkanten voorbij de twee andere Regenten defi- leerende, naar en in de Veranda, bij welker voorzijde de namen van Joost Franssen van der Linden, als stichter, en van Marlinus van der Bijl, als voornamen begunstiger, (die door eene zeer aanzienlijke vermaking zich bijna even verdienstelijk had gemaakt voorde jeugdige stichting), op sierljjk met groen omkranste schilden aangebragt, als noodigers tot het maal, den stoet het welkom boden. Nadat de Regent-voorzitter, d'. Maronier, die weldra de Leidsche Remonstrantsch-Gereformeerde Gemeente voor die van Utrecht verlaten, en dus ook zijne Regentsbetrekking zou nederleggen, de dischgenooten met een hartelijk woord toegesproken, hun op de verdiensten van de twee zoo evengenoemde mannen gewezen en met een kort gebed de harten tot dank had gestemd, nam het maal, dat uit meer dan één sma kelijk geregt bestond, door twee flinke feesttaarten opgeluisterd werd en voor elk aanzittende eene halve flesch wijn bood, eenen aanvang. Middeler wijl onderhield en verhoogde het orkest de lustige stemming, en toen tegen half vier de maaltijd ten einde liep, verliet ieder wel voldaan en dankbaar den disch, om 's avonds nog eens gezamelijk den aangenamen dag op eene aangename wijze te sluiten. Dit werd het geval, toen de avond gevallen, het binnenplein met een tal van lampions verlicht was geworden, en van lieverlede eenige genoodigden van de Hovelingen, en de leden van den Remonstrantschen kerkeraad met hunne gezinnen waren opgekomen, om van het laatste gedeelte van het feest getuigen te zijn. De Hovelingen vereenigden zich wederom in de Veranda, -waar voor elk ook thans eene halve flesch wijn gereed stond, en zij zich in gezellige gesprekken, nu en dan ook met de bezoekers, onderhielden, of een deftig koraal deden hoorenwaarin zij in woorden van den gewijden Psalmbundel, den heengaanden voorzitter en predikant een afscheidsgroet en hem en zijnen mede-regenten hunne zegewenschen toezongen. Een hunner, een nog wakkere grijsaard van ruim 80 jarenwas aller tolk in eenige een voudige, door hem zeiven vervaardigde, dichtregelen; vuurwerken werden ontstokenBengaalsch licht bescheen het geheel in tooverachtige kleurwis- selingen; nu en dan waagde zich een of ander van de lustige oudjes in bedaarde dansfiguren; en zoo naderde het laatste half uurtje, waarin de dankbaar opgewekte stemming geleid en verhoogd werd met de melodién van eenige verzen uit den 1I8C" Psalm, uit het 180e en uitliet 96" der Evan gelische gezangen, door het harmonie-orkest ten gehoore gebragt. Nog dikwerf spraken de Hofbewoners van het gevierde feest, het genot daarbij door hen gesmaakt; nog dikwerf zullen zij daarover spreken, en den 9lc» Junij met ingenomenheid zich voor den geest roepen. Wij meenden hun genoegen te vermeerderen met dit verslag, dat hunne feestviering in meer uitgebreiden kring verkondigt; maar dat ook voor andere liefdadige gestichten van gelijken aard hier ter stede eene aanlei ding moge wordentot de gedachtenisviering van hunne stichtingstichters en begunstigers. 0. i3urqcrlij!u 5>t<vnö. Van 2? JanuariJ tot en met 2 Februarij Ï3?0. BEVALLEN E. van der Blomgeb. Neuteboom Z. 11. Blansjaargeb. Osse- voortZ. J. M. Pielanen geb. van Houten, D. J. G. Boelee, geb. van Os.Z. J. Woltersgeb. Jansen Z. A. Verra geb. Hunderman D. J. Aalberse. geb. Kerkvliet.D. -- C. C. Ie Mair, geb. Stikkelorum D.-- N. van Evert, geb. Miere- metD. - J. van Steyn geb. RijsbergenZ. S. de Kwikgeb. Dubbelaar, D. F. Weijers, geb. RosdorlF, Z. M. van den Berg, geb. Boot, Z. A. Bekenest, geb. van der Werf, Z. S. Mootegeb. SampionI). - 0. Zwets, geb. Nooreloos, D. S. Imans, geb. Zirkzee. D. A. E. Ouwerkerk, geb. Arbou, D. W. Stal len geb. FrankhuyzenZ. G. M. van der Postgeb. Mary tD. - M. van Dissel geb. BreedeveldD. E. C. van Hiltengeb. RomanD. --- A. C. Copier, geb. van LeeuwenM. van Doesburghgeb. DeutzU. Zandwijkgeb. van Zwic- ten, D. J. F. H. Reimeringer, geb. Reuter, Z,— F. A. Blansjaar,geb. Groen D. J. van Hees. geb. Provoo, D. J. Dekker, geb. de Gunst, D. G. M. de Haas, geb. Staats, Z. GEHUWD: W. F. Devilecjm. en C. Maecojd. J. T. van Beek jm. en A. C. Simonis. jd. II. E. van der Meer, jm. en C. Lemaitrcjd. J. W. Knippenberg, wedr. en J. M. C.Geeraas, jd. H. W. de la Bye, jm. en C. C. de Baasjd. OVERLEDEN: H. M. Planjer, D.17 m. W. Blok, 44 j.--J. W. Garrer, 22 j. H. P. Olivier. Z.7 m. J. Tegelaar, 81 j. J. Wagemaker. 64 j. J. C. Rodbard, 37 j. G, S. Wallaart, D.5 m. P. J. Linschooten, 25 j. J. M. Metscher, D., 2 m. M. Nieuwenburg, D.1 m. C. J. van der Steen1 j. - - W. J. Nieuwenhuizen. wed. van der Kaay, 81 j.-J. II. Piekee, Z., 3 m. A. ScheenZ.9 m. II. de Jong, Z.20 j. - L. F. Schneider, Z.1 m. D. van Benten33 j. G. E. AbendanonD.15 j. A. van der Linden. Z.1 m. - - F. van der Steen58 j. J. van LeeuwenD,21 j. W. A. van de Velde 77 j.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 3