PEK TELEGRAAF. lfs zou afzien. Hierop antwoordde de heer Chevandier, dat hij een troepen- j lel magt had doen uitrukken tot handhaving van de orde, en tot bescherming t'ft van eigendom en vrijheid van arbeid; telkens wanneer zich dergelijke inci- >e" denten voordedenzou hij evenzoo handelen. De heer Gambelta keurde Se mede in krachtige bewoordingen de tusschenkomst van de openbare magt es" in soortgelijke gevallen af. Nogmaals verzekerde de ministerdat zijn eenig 'or doel was geweestde vrijheid van den arbeid in bescherming te nemen ,or echter hield de heer Gambetta vol, dat de regering door zulke maatregelen ek een pressie uitoefende, geheel ten gunste van ééne der beide geschilvoerende dd partijen. De heer Ollivier zeide dat de regering iederen keer dat er gebeur tenissen plaats grijpenwaardoor de vrees ontstaat dat de orde zal worden 11verstoordvoorzorgsmaatregelen zal nemen, ten einde wanordelijkheden te ■h. voorkomen. Wordt de orde verstoord dan zal de rëgering de beweging ;st onderdrukken. Te Creuzot hebben eenige werkliedendie den arbeid hebben ot gestaakt, pressie uitgeoefend op hen die de werkzaamheden wilden hervat te- teil. Indien de regering niet tusschen beiden ware getreden, dan zouden i-er klagten van de oppositicbanken zijn opgegaan. De militaire magt is naai en Creuzot gezonden om eene botsing te voorkomen, maar geenszins om tot ui eene botsing aanleiding te geven. De soldaten hebben geen gebruik van hunne wapenen gemaakt. Zij waren er tegenwoordig; dat was voldoende. Zjj moesten er zijn om ieder te beschermen, die in zijne vrijheid bedreigd werd. De regering heeft de' arbeidende klasse het bewijs willen geven dat zij besloten heeft niet lijdelijk toe te zien dat een heethoofdige minderheid Jiaar wil wenscht op te dringen aan de meerderheid der werklieden, ne Te Creuzot, zegt het J. d. Déb., is de rust hersteld; de drijvers, die ie- beproefd hadden in die ontzaggelijk groote werkplaatsen wanorde te stich- 1 ie ten, zullen dit maal versloken blijven van het genoegen van groote onge- en hikken te hebben veroorzaakt; zij zullen zich moeten tevreden stellen met u, de gedachte dat zij tien a twaalf duizend werklieden drie of vier dagen te werk en loon hebben doen verliezenhunne opruijende taalalsmede de j laaghartige lasteringendoor de revolutionaire dagbladpers dag op dag tegen de directeuren der fabriekinrigting gerigt, zijn, dit is nu zeker, zonder j uitwerking gebleven. Ten gevolge der weigering van Ledru Rollinom als verdediger voor j 'n de familie Noir op te tredenheeft de heer Gambetta zich met die taak i ;n belast. De graveur Girard, hekend door zijne gravuren naar schilderijen van '1- Paul Delarochc, is in 81-jarigen ouderdom overleden. ITALIË. m r. Naar men uit Rome aan de Parijsche Unieers meldt is de indiening lt van het aanzoek om vaststelling van hel leerstuk der pauselijke onfeilbaar- lc heid eenige dagen uitgesteld. (g Volgens eene te Rome uitgevaardigde verordening zal het carncval er ,r dit jaar, niettegenstaande de aanwezigheid der kerkvergadering, even als in j t. de laatste jaren met openbare vermakelijkheden worden gevierd; gemaskerde oplosten blijven verboden. I fte bisschop van Nimes is ernstig ziek geworden. De Paus heeft ge- ruimen tijd bij hem doorgebragt. PRÜISSEN. BERLIJN, 20 Januarij. Men verneemt dat met de Nederlandsche regering onderhandelingen zijn aangeknoopt over de bedeeling van behoeftigen. De genoemde regering wil behoeltige in Nederland geboren weduwen van Pruissjsche onderdanen (die derhalve door haar huwelijk mede als zoodanig worden aangemerkt) n met hare kinderen overnemen, mits de Pruissische regering dit wederkeerig II doet met in Pruissen geboren weduwen van Nederlanders. Onze regering heeft ten dien opzigte hij de districts-besturen om advies gevraagd. De e Westfaalsche en Rijnpruissische besturen hebben ook aan de plaatselijke e autoriteiten opgedragen ten deze bij de Landraden rapport uit te brengen. e In Rusland is onlangs eene keiz. ukaze uitgevaardigd, waardoor de reeds niet benijdenswaardige toestand der Joden daar te lande nog wordt 1 verergerd. Ten hunnen aanzien wordt aan de verpligting tot het deelnemen aan de militaire dienst uitbreiding gegeven. Terwijl namelijk de christenen met hun 23,,e levensjaar ophouden dienstpligtig te zijn. zullen voortaan de Russische Israëlieten lot hun 3lslt jaar genoodzaakt worden dienst te doen 6 als soldaat. De Joodsche jongelingen in Polen en Rusland zijn gewoon in e hun l!i'le, hoogstens in hun 20ste levensjaar te huwen, en zijn zij 30 jaren oud, dan hebben zij in den regel 5 of 6 kinderen. De ukaze is dus een zware slag voor vele Joodsche huisgezinnenwier ondergang daardoor zal worden teweeg gebragt. OOSTENRIJK. Het voltallig maken van het ministerie stuit af op allerlei moeijelijk- •heden. en er worden gecne personen gevonden die zich bij het aangebleven deel van het ministerie willen aansluitenten einde het door die ministers - gestelde programma uit te voeren. Men acht het niet onwaarschijnlijk dat - het ministerie Giskra ten gevolge van de moeijelijkheiddie het bij de aan- i vulling ondervindt, besluiten zal zijn programma eenigzins te wijzigen en 1 te verzachten. Volgens een gerucht zou het zelfs reeds bedacht zijn op t verzoenende stappen ten aanzien van Gallicië en op eene combinatie 1 waarbijna bewilliging van de vorderingen der Gallicische resolutie met 3 uitzondering van slechts twee punteneene zelfstandige afdeeling voor Gal- - licie in het ministerie van binnenlandschc zaken gevormdde tegenwoor- 1 dige waarnemende stadhouder Possinger aan het hoofd daarvan gesteld en de gewezen Poolschc afgevaardigde Ziemialkowski tot stadhouder van Gal- iicië benoemd worden. PARIJS, 26 Januarij. In het wetgevend ligchaam is eene discussie geopend over het ontwerp van wet lol het verlcencn van een credïet aan de stad Parijs. De heeren Perry, Chevandier, Garnier Pagès, Glais Bizoin en Favre hebben er op aangedrongen, dat het noodzakelijk was onmiddelijk een einde te maken aan de verwarringdie er in het financiewezen der stad Parijs heerscht. Het wetgevend ligchaam kende den toestand nog niet, niettegenstaande reeds een jaar geleden werd beloofd dat alle inlichtingen zouden worden verstrekt. Een der sprekers verzocht dat die mededeelingen thans voor 15 Fehuarij zouden worden gedaan. De lieer Glais Bizoin stelde voor 1 millioeu minder loe te slaan dan gevraagd werd. Dit amende ment werd verworpen, liet ontwerp werd met algemcene stemmen goed gekeurd. Daarna was aan de orde de voortzetting der discussie over de handelspo litiek der regering. De heer Kolb-Bernard trachtte aan te toonen. dat al het bestaande kwaad door de handelstractaten veroorzaakt wordt, en deze derhalve onmiddelijk behoorden te worden opgezegd. De heer Echassériaux verdedigde de Iraetaten en drong op eene enquête aan. Morgen voortzetting. PARIJS, 26 Januarij. De heer Mires is tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. PARIJS, 26 Januarij. De troepen zullen Creuzot verlaten. Slechts een half bataillon zal er tot den 2 February hljjven. De hertog van Broglia is gisteren nacht overleden. De bisschop van Orleans heeft een brief openbaar gemaakt, waarin hij bevestigt, dat de Romeinsche autoriteit de toestemming weigert om zijn antwoord op den brief van Mgr. Deschamps openhaar te maken. WEENEN, 26 Januarij. In de kamer van afgevaardigden heeft de heer Giskra verklaard, dat hij over de voorloopige zamenstelling van het kabinet als minister het stilzwijgen moet bewaren, doch dat hij als afgevaardigde getuigen mag, hoe de ministers volkomen met het adres der meerderheid instemmen; verder wees hij er op, hoe liet tegenwoordig ministerie al het mogelijke gedaan heelt tot bevrediging van de nationale autonomie, en ver zekerde eindeljjk dat, zoo het zich niet hij magte rekende de grondwet te wijzigenhet toch ook nooit in onderhandeling zou treden met hen die buiten de grondwet staan. Ook de heer von Heust verklaarde dat hij zich na de afdoende ophelde ringen van den minister van binnenl. zakenvolkomen met het adres der meerderheid kon vereenigen. PARIJS, 27 Januarij. Het Journ. off. deelt eene circulaire mede van den minister van justitie, waarin deze verklaart dat hij als ontslagen zal beschouwen ieder vrederegter. die in zijn kanton eene candidatuur zal ge steld hebben, voor den algemeenen raad, voor den arrondissemenls-raad of voor den gemeenteraad. AUGSBURG26 Januarij. De AUg. Zcit. meldt in een telegram uit Rome van gisteren: "Bisschop Strossmayer heeft, in een rede die ander half uur duurde, de centralisatie der kerk bestreden en de periodieke ver gaderingen van algemeenc raden aanbevolen. Deze redevoering heeft hier Keel opzien gebaard." KONSTANTINOPEL26 Januarij. De Lrvant IJernld zegt dat de onder koning drie gepantserde schepen aan Turkije heeft afgestaan, gezamenlijk ter waarde van 800,000 EEIDSCHE S CIIO li W B U R G. „Frou-Frou" comcdie en 5 Actes. Wie eene tooneelvoorstelling van Fransche artisten bijwoont, bewondert gewoonlijk hunne losheid en ongedwongenheid in houding en voordracht, waarvan Ilollandschc acteurs, op eene enkele uitzondering na, geen idee schijnen te hebben, en waardoor men zich bijna verbeeldt van het tooneel in het dagelijksche leven verplaatst te zijn. Ook gisteren avond was dit in de ruimste mate het gevalen geen wonder dus dat de toeschouwers van het begin tot het einde de grootste belangstelling, ja zelfs geestdrift lieten blijken, zoodat de vertooners na het 3' en 4e bedrijf telkens tweemaal werden teruggeroepen. Wat het opgevoerde stuk betreft zijn wij het vol komen eens met de tooneelcritiek in Het l'nderUind en stemmen ook gaarne toe "dat Frou-Frou de onmiskenbare verdienste heeft van uitstekend gedia logiseerd te zijn, en verscheiden allerpiquantste scènes te bevatten", maar tevens, dat het wenschelijk ware geweest het stuk met het 3' bedrijf te laten eindigen. In de eerste twee actes is het karakter van Gilberte, de vroolijke, beweeglijke Frou-Frou, uitmuntend geschilderd, en niet minder schoon is in de 3r acte haar strijd tegen de verzoekingwaaraan zij bloot gesteld is. Maar dan heeft onze aandacht ook hel hoogste punt bereikt en wat er verder volgt bederft de zoo goed gelukte karakterteekening ge heel* Ook wij' houden Gilberle's misstap en haar vlucht uit haar huis voor een misgreep der auteurs. De zegepraal over haar hartstocht zou alleen een waardige bekroning zijn geweest van liet zoo goed opgetrokken gebouw. De twee laatste bedrijven brengen het stuk weer in de gewone klasse der Fransche dramas met echtbreuk, duels en.aandoenlijke sterf-scènes. De vlucht van Gilberte is volstrekt niet gemotiveerd en komt, na hetgeen voorafging, met haar karakter niet overeen Het 4e bedrijf bevat ongetwijfeld goede tooneelcn en wij voor ons willen niet zeggen dat de belangstelling in het lot der jonge vrouw al dadelijk afneemt, want daarloe boezemt zij te veel medelijden in, maar wat ons vooral speet, was: dat de schrijvers nu een toestand in het leven hadden geroepen waaraan alleen de dood op een fatsoenlijke manier een einde kon maken, en zulk een dilemma moet altjjd zooveel mogelijk vermeden worden. De terugkeer van Gilberte en hare ver zoening met haar echtgenoot, na zulk ecu gedrag, zou den laatstgenoemde altijd in een eenigzins 'belachelijk daglicht stellenen daarom moet de dood te hulp komen om met zijn kouden adem de tot glimlachen gestemde ge zichten der toeschouwers weer in een treurige plooi ie brengen. De uitvoering was inderdaad meesterlijk en wij gcloovcn niet dat de voor-

Leydse Courant | 1870 | | pagina 3