LEIR8C1IE COURANT. VRIJDAG 28 JANUARIJ. BINNENLANDSCIIE BE BIGT EN. 1870. V. 23 De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per rieiendeel jaars ƒ3.franco p.p. /3.50; met liet F er slag der Handelingen pan den Gemeenteraad ƒ3.35. franco p. p. f 3.85. Het persing afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, builen de expeditiekosten. Afzonderlijke Hommers der Courant zijn verkrijgbaar roor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertcntiên is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. LEIDEN. 27 Januarij. Het thans verschenen tweede gedeelte van het rapport der commissie belast met het onderzoek naar den toestand der kinderen in fabrieken arbeidende, uitgegeven op last van den minister van binnenl. zaken, bevat de resultaten van het vergelijkend onderzoek van lengtegewigt, vitale capa citeit en spierkracht; alles te zameu genomen blijkt, dat de fabriekjongen in vergelijking van zijne tijd- en standgenoolenlaag staal in al die vier gegevens; dat hij echter tussehen 7 en 13 jaren iets bij de anderen voor uitgaat in lengte, vitale capaciteit en spierkrachtmaar iets achteruit in gewigt. Overigens hebben de verschillende en omvangrijke onderzoekingen en verschillende wijzen, van bew erkingen der verzamelde stof geleid tot de zelfde conclusie, welke ook uil de militie-statistiek volgt, namelijk dat, hoezeer de klassen onderling mogeu verschillende fabriek-arbeiders in het algemeen, wanneer men hen vergelijkt met goed ontwikkelde klassen der maatschappij, of hen toetst aan den standaard van een normaal midden-cijfer van ontwikkelingachterstaan of te kort schietendat echter ook bij niet in fabrieken arbeidende klassen voor de ontwikkeling nadeelige invloeden tot gelijke uitkomsten voerenen dat hiervan het Noordhollandsch (Amstcr- damsch) weeskind van beiderlei geslacht, dat in alle levensjaren en alle gegevens van alle categorien het laagst staathet meest sprekend voorbeeld oplevert; dat deze exceptionele lage stand door locale óf andere oorzaken wordt te weeg gebragt, wordt te waarschijnlijker geacht, daar men bij de Zuidhollandsche weeskinderen geheel andere invloeden waarneemt, die na melijk, in den beginne vrij achterlijk, allengs in groei en kracht toene men, en daardoor in beide geslachten, ecne betrekkelijk gunstige plaats bekleeden. Men schrijft ons uit Valkenburg; Verdiende het hoogheemraadschap van Rijnland al sinds jaren den lof van ieder belanghebbende bij ruime uit watering van Rijnlands boezem, naardien het die uitwatering steeds verbe terde door de verbreeding en het uitdiepen van den Korten Vliet bij de Vink. en de verbreeding van den Rijn op verschillende plaatsen tussehen de Vink en Valkenburg, naar het zich laat aanzien heeft dat hestunr nog altijd plan op den ingeslagen weg voort te gaan en de aan hare zorg toevertrouwde werken tot volmaaktheid te brengen. Althans men is thans te Valkenburg bezig opmetingen, uitbakingen en peilingen te doen, waaruit men, naar den stand der bakens te oordeelen, kan opmaken dat hel voornemen is den Rijn tegenover genoemde plaats ongeveer 10 ellen te verbreeden. Vreest men te Valkenburg, bij het tot stand komen van dat werk, ook al de amo- tie cener onheugelijke jaren bestaan hebbende dakpannen-fabriek, het groote doel wordt toch ook daar niet miskend en in het algemeen door eigenaren en huurders van landerijen in Rijnland geprezen. Uit Alphen wordt ons gemeld dat gisteren twee kindereneen van 9 en een van 7 jaar oud, van den watermolenaar T. Mol te Korteraar, die naar de school gaande zich op het ijs hebben begeven, er zijn doorgezakt en verdronken. In den loop dezer weekmeldt de Schied. C.zal bij de firma van Dijk en Comp. alhier verschijnen het proefnommcr van Ons Streven, week blad gewijd aan de ontwikkeling der vrouw; hoofdredactrice mej. Betsy Perk te Delft. Dit weekblad zalnaar wij vernemeneiken Woensdag wor den uitgegeven in folio formaat van 4 bladzijden in 3 kolommengelijk aan het proefnommer, en ƒ5.50, franco per post door het geheele rijkper jaar gang kosten. Een keurig geïllustreerde titel, geteekend door den heer F. Tétar van Elven en gegraveerd door den heer E. Vermorckenbenevens een inhoudsopgave, zal den inteekenaren bij het einde van den jaargang gratis worden verstrekt, terwijl evenzeer zonder prijsverhooging nu en dan een novelle als bijvoegsel zal gegeven worden. Zijn wij wel onderrigt dan zal het proelnommer de volgende stukken bevatten: Aan onze lezeressen, door Betsy Perk. Ons streven, door Elise van Calcar. Meisjesscholen, door J. P. de Keyser. Bloemen en vrouwen, door II. Witte. Scheikunde, door G. J. Jacobson. In het bijblad: Scheikunde, door G. J. Jacobson (vervolg). Geschiedenis van den dag. Frederika Bremer, door W. D. Statius Muller. Het gezelschap Excelsior. Brief van J. D. baron van Ilugenpoth tot den Berenclaauw. Aan den zioh noemenden voorstander der vrouwelijke ontwikkeling. Door redactie en uitgevers beiden zijn reeds vele blijken van sympathie ondervonden voor deze onderneming, die, vol gens bevoegde beoordeelaars, in een dringende behoefte zal voorzien. De wis- en natuurkundige afdceling der kon. akadeuiie van weten schappen te Amsterdam zal Zaturdag aanst. aldaar eene gewone vergadering houden. Bij kon. besluit van 27 Dcc. jl. zijn de statuten der vereeniging «Tot opneming en opvoeding van verwaarloosde weezen," gevestigd te Nijmegen, goedgekeurd en is die vereeniging als regtspersoon erkend. Volgens art. 1 en 2 der statuten is het doel der vereeniging zich het lot dier weezeu in het koningrijk der Nederlanden aan te trekken, die niet in een der be slaande weeshuizen kunnen worden opgenomen. De vereeniging tracht dat doel te bereiken door de vermelde categorie van weezen, die aan haar toevertrouw d wordenop te nemen in hare gestichtenhen geheel te ver zorgen en aan heil eene bepaalde Christelijke opvoeding op den grondslag van Gods heilig en onfeilbaar Woord te geven. De regelingscommissie voor den derden nationalen schietwedstrijd, b(j hel Loo te houden, beeft bepaald, dat voor het concours van scherpschut ters zullen gemaakt worden 10 schietbanen voor liOO passen en 3 voor 300 passen, waartoe hel terrein uitmuntend geschikt is. De communicatie der waarts zal zeer bevorderd wordenvan de zijde van Harderwijkdoor den aanleg van een grindwegin verband met dienwelke thans reeds bestaat van die stad, langs het Uddelermeer, naar den straatweg van Deventer op Amersfoort. Na de zware zeerampenaan het personeel der zeeloodsen van Ter schelling overkomenwerd bij den minister van marine een adres ingediend tegen den inspecteur van het loodswezen aldaar, aan wiens onberaden be velen de rampen werden toegeschreven. Tot onderzoek der ingebragte be zwaren is daarop door den minister een commissie van zee-officieren be noemd. Deze commissie heeft, naar men verneemt, een verslag uilgebragt, waarin de bezwaren tegen het beheer van den inspecteur ongegrond wor den genoemd, en als resultaat van naauwgezet onderzoek wordt verklaard j dat genoemde inspecteur in de waarneming zijner betrekking steeds naar pligt en in den geest der verordeningen op de loodsdienst gehandeld heeft. Voorts is aan den inspecteur te kennen gegevendal zijn streven steeds ten nutte van de loodsdienst is geweesten dat bij al zijn handelingen 's rijks belang immer op den voorgrond stond. --Te 'silage zal Vrjjdag eene commissie bijeenkomen, bestaande uit de gezamenlijke voorzitters van de comuiissieii van het natuurkundig gedeelte van het geneeskundig staats-examen en dr. J. Pcnnhiertoe door den miuis- ter van binnenl. zaken uitgenoodigdten einde ZEx. te adviseren omtrent genoemd examenwaarvan de inrigting groote bezwaren oplevert. Te Rotterdam werd eergisteren ten drie ure van de stoep van een ma nufactuurwinkel in de Korte Goudschewagenstraat een baal manufacturen, ter waarde van 350, gestolen. Deze diefstal, dien een paar personen in den omtrek wonende en zelfs de dienstmeid van den bestolen winkelier hebben zien plegen, zonder dat zij op dat oogenblik argwaan hadden, is geschied door twee personendie met een zoogenaamd wijnwagentje met smalle zijborden voor de deur zijn gekomen, de baal van den stoep hebben gesleept, haar vervolgens, geholpen door twee andere personen (welllgt voorbijgangers, die men verzocht heeft een handje te helpen), op den wagen hebben geladen en er daarna mede zrju weggereden. (<V. 11. C.) Door den gemeenteraad van Dordrecht is besloten de aldaar bestaande gasfabriek van de tegenwoordige concessionarissen over te nemen voor 130,000, en die gasfabriek met 1 Mei a. s. voor rekeniug der gemeente te drijven, met bepaling dat van dat tijdstip het gas aan de ingezetenen zal geleverd worden voor 14 cents per kub. meter (thans betaalt men 18 cents), en van 1 Mei 1871 voor 12 cents per kub. meter, terwijl voor het einde van dit tweede exploitatie-jaar de raad den prijs nader zal bepalen. Naar men uit Utrecht meldt worden thans afgebroken de overblijfselen van het kasteel Vredenburg, dat in de 10'' eeuw ter plaatse van het oude Catharyne-kloosler werd gebouwd. Van de twee zware hoektorens, die be houden waren gebleven, is de een reeds geheel geslecht. De tweede is thans door afbraak van de omstaande gebouwen ontmanteld en toont hoogst be langrijke gewelven en voor een deel ondcraardsehe doorgangen. Gok is hierbij gevonden een zeer oude gemetselde put van belangrijke afmetingen en naar het schijnt van groote diepte. Die put zal worden behouden, maar voor het overige wordt het historisch gedenkstuk met den meesten spoed vernietigd.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1