den Kriuipenerwaard e^i toegang heeft kunnen verschaffen, liet waarschijn lijkste is, dat liet zicli door de Leksluis, bezuiden Schoonhoven, waar een der uitwateringen van genoemden waard zich bevindt, een toegang heeft welen te verschaffen. Dc landbouwer heeft bij een Goudschen vischverkoo- per daarvoor den niet onbelangrijken prijs van f 32 bedongen. liet Alg. Dll. meldt dat Maandag avond te Amsterdam op een der Singels een treffend voorval plaats had. Eene oude half blinde vrouw bevond zich aldaar op weg, ten einde zich naar hare kinderen te begevenzij had haren hond aan een touw in de hand vast en vertrouwde verder op hare bekendheid met den weg. Door het duister schijnt zij van den weg afgeraakt te zijnzoodat zij niet wist waar zij zich bevond: tot haar ongeluk liet zij nu ook het touw los en de hond rende oogcnblikkelijk weg, en keerde op haar roepen niet terug. Voortgaande geraakte de vrouw eenige oogenblikken later in het water en begon spoedig te zinken. Het geblaf van een hond liet zich echter mede in de verte hooren en spoedig was Caesar, de hond der vrouwmede op de plaats aanwezig. Hij sprong in het water en wist haar naar den kant te trekken, waarna zij door enkele inmiddels toegeschoten personen op het drooge werd gebragt. Kort daarop verscheen ook de schoonzoon van de vrouw en toen loste zich hel raadsel op, waarom de hond zijne meesteres had verlaten. Hij had het gevaar, dat zij liep, bemerkt, en was vooruit gesneld naar hare kinderen, als om die te waarschuwen. Na een jammer lijk gehuil onder hun venster te hebben aangeheven en keffend tegen deur en ramen te zijn opgesprongen, was hij teruggesneld, en nog te regter tijd gekomen, om de ongelukkige te redden. Door den gemeenteraad van Zwolle is besloten den voor dc verbreeding der Willemsvaart benoodigden grond (ontw orpen waterweg naar zee) aan den slaat af te staanmits deze tot de verbreeding der doorvaart en van de Kampcrpoorler brug en van de brug, welke over dc Willemsvaart ligt. ƒ25000 als subsidie bijdraagt. - Te Groningen zal de nieuw benoemde hoogleeraar in de medische faculteit aan (1c hoogeschool aldaar, dr. D. Huiziuga, bij de aanvaarding zijner betrekking op aansl. Donderdag eene rede houden over de ontwik keling der nieuwere physiologic. Uit 's Hertogenbosch wordt gemeld dat Z. M. de koning uit eigen fondsen ƒ8000 heeft toegekend aan de gemeente Gennep voor den bouw eener lagere school met onderwijzerswoning. Te Raamsdonk is aangehouden zekere Catharina van Tilburg, oud 27 jaren, beklaagd van brandstichting in de schuur van haren meester P. Tim mermans. en wel uit wraak, omdat hare meesteres haar niet meer huur wilde geven. Dc beklaagde heeft reeds alles bekend en is naar 's lïosch overgebragt. Te Kessel, in Limburg, heeft men bij het afbreken der oude kerk onder hel hoofdaltaar van het koor een oud heidensch altaar ontdekt, wel ccnigzins beschadigd, maar zoo kunstig bewerkt, dat het van den bloeitijd van het keizerrijk, in de eerste of tweede eeuw der Christelijke jaartelling, afkomstig moet zijn. Het bedoelde altaar vormt eene vierkante kolom va» 0.90 centimeters hoogte en 0.55 centim. breedte. Het schjjnt vervaardigd te zijn ter eere van Minerva, Juno en Hercules, die er met hunne bekende attributen op afgebeeld zijn. Het doel des makers is blijkbaar geweestde verheerlijking der physieke kracht. Ongelukkig ontbreekt bet kopstuk aan die beelden, Dat van Hercules is het meest verminkt. 's GRAVENllAGE, 26 Januarij. liet groot casino-bal. dat gisteren avond in het hotel de Oude Doelen werd gehouden, was zeer luisterrijk. Het werd vereerd met de tegenwoor digheid van 11. M. de koningin, en verder bijgewoond door het geheele corps diplomatique, de ministers en vele genoodigden. De hooge raad beeft bij zijne gisteren gedane uitspraak, in zake J. A. de la Vieter. waarbij deze van alle regtsvervolging werd ontslagen, o. a. uitgemaakt dat het een ieder geoorloofd is meeningen en beginselen van politieke personen te beoordeelen en dat die beoordeeling ook danwanneer zij in scherpe bewoordingen wordt uitgedrukt en zelfs onbillijk is, mits niet in beleediging ontaarde, geene strafbare handeling daarstelt, ja zelfs van geene slechte geaardheid bij de beoordeeling getuigt, daar die politieke meeningen, beginselen en personen door den een als heilzaam voor het algemeen belang en door den ander als verderfelijk zullen worden beschouwd en dat, zoo al zoodanige beoordeeling is geoorloofd, eene kritiek dier be oordeeling in geene mindere mate moet worden toegelaten, daar hij, die zich het oordeel over politieke meeningen, beginselen en personen veroor looft moet verwachten en duldendat dat oordcel door anderen even scherp en onbillijk zal worden beoordeeld; en dat de geïncrimineerde zinsnede noch laster, noch beleediging, strafbaar volgens de artt. 367 en 471, wet boek van strafregt, oplevert. De arrond.-regtbank alhier heeft de vier personen uit Delft, die, ter gelegenheid van een vischpartijtjc, langs den spoorweg hebben geloopen, zonder in het bezit van de daartoe noodige vergunning te zijn, allen ver oordeeld in eene geldboete van éénen gulden, terwijl in de andere zaak, waarin evenzeer vier personen uit Delft gedagvaard waren, als hebbende verzuimd het "hek te sluiten" dat toegang lot den spoorweg verleent, de drie laatste beklaagden zijn vrijgesdroken en de eerste deswegens is veroor deeld in eene geldboete van drie gulden. -in de zitting van den gemeenteraad van gisteren was de zaak der drinkwaterleiding, die reeds lang het onderwerp van onderzoek, overleg en discussie heeft uitgemaakt, aan de orde. Nadat langdurig was beraadslaagd over de hoofdvraag of er behoefte aan dergelijke inrigting beslaat, heeft de vergadering mèt 17 tegen 16 stemmen aangenomen eene motie van den heer Frangois, strekkende om de verzoeken en voorstellen betreffende de water leiding aan te houdentotdat de uitslag gebleken zal zijn van de genomen en nog op uitgebreider schaal te nemen proeven met dc Nortompompcn. BUITKNUNDSCIIK BKMGTEN. ENGELANB. LONDEN25 Januarij. De president minister Gladstone heeft aan de liberale parlementsleden herinnerd dat de parlementszitting op 8 Februarij aanst. zal worden geopend, met verzoek aan hen om daarbij tegenwoordig te zijndewijl reeds zeer spoedig zaken van groot publiek gewigt aan het huis der gemeenten zullen worden voorgedragen. Volgens eene bekendmaking van de admiraliteit zal met 1". April, in de monding van het Engelsche kanaal, een "telegraafschip" voor anker worden gelegd, liet schip zal zwart geschilderd zijn en aan beide zijden het woord //Telegraphship" in witte letters dragen. Het vaartuig zal drie masten voeren, terwijl aan den grootste bij dag een groote zwarte kogel en des nachts een reusachtige verlichte bol als onderscheidingsteeken zal bevestigd zijn. Het licht zal bij helder weder op 6 mijlen afstands zigtbaar zijn. Des nachts zal tevens van één uur na zonsondergang tot na één uur na zonsopgang met tusschenruimten van 15 minuten een vuurpijl wor den opgelaten. Geen andere schepen zullen worden gerapporteerd dan die gebruik maken van het algemeen seinboek voor alle natiën. Het Tele- grapship ligt op 33 mijlen afstands van den vuurtoren Ilischop, van Lands End 49 mijlenvan Kaap Lezard 56 mijlen en van den vuurtoren Ushart 70 mijlen. Volgens eene officiële statistiek is bet aantal kroegen in Engeland en Ierland gedurende het jaar 1869 tot 85414 geklommen, dat is 2255 meer dan in 18G8, en het aantal bierhuizen in die jaren van 44623 tot 49130 toegenomen. Te Liverpool heeft Zondag avond 11., zooals reeds met een enkel woord gemeld is. een vrecsclijk onheil in de r. k. St. Jozefskerk plaats gehad. Het kerkgebouw was stampvol en een schoollokaal daaronder, waarin tevens eene dienst werd waargenomen, was even goed bezet, terwijl slechts een enkele deur, zes voet wijd, toegang tot beide lokalen verleende. In de school werd midden onder de dienst brand geroepen en toen de menigte zich haastte om het lokaal te verlaten werden ook de lieden in het boven lokaal ongerust en stroomden evenzeer naar de buitendeur met dat gevolg dat niet minder dan vijftien personen, negen vrouwen en zes mannen, in het gedrang het leven verloren. De jongste was een meisje van dertien jaar, de oudste een man van zestig, allen behoorende tot den behoeftigen stand. Enkele mannen in de kracht huns levens vertoonden sporen van een vrccselijke worstelingde meesten echter schenen eer gestikt dan door uitwendige beleedigingen gestorven te zijn. Men beweert dat het alarm ont stond door dat een jongen zijn roode zakdoek voor een der gasvlammen hield. f In den nacht van Woensdag op Donderdag sloeg een visschersboot van Ncwbiggin door een lievige windvlaag in het zeil om. De drie man en een .jongen, welken lot de boot behoorden, geraakten er weder in toen het vaartuig zich oprigtte, doch waren vcrpligt tot aan den hals hl het water te zitten. Door de koude stierven twee man en de jongenen de overblij vende man werd in een uiterst verzwakten toestand gered. Twee van de drie lijken waren over boord gespoeld.' Aan de Times wordt gemeld dat de onderkoning van Egypte de reke ning van de uitgaven en inkomsten zijner regering naar Konstantinopel heeft opgezonden. Het was hem bij het jongste bevelschrift des Sultans voorge schreven zijn jaarlijksch budget aan de Porte voor te leggen FRAJIHRIJH. PARIJS, 25 Januarij. Volgens de Figaro heeft de minister van binnenl. zaken zijn plan laten varen om nog een tal van prefecten, die onder het regeringsstelsel van eeiicn al te greoten ijver hadden doen blijken, door anderen te vervan gen. Hij zou daarbij niet geringe hinderpalen hebben ontmoet. Te Greuzot zijn in het geheel 7 personen gevangen genomen, waar onder 3 arbeiders. Ledrn Rollin heeft aan de llêreil een brief geschreven, waarin-hij zegt, dal hij in de eerste opwelling der verontwaardiging zich bereid heeft verklaard, naar Frankrijk terug te keeren. ten einde de verdediging j van de familie Noir op zich te nemen. Maar na de eerste opwelling zijn de staatkundige overwegingen gekomenen nu vraagt hij zich af, of hij de reglers, die in deze zaak zullen beslissen, kan erkennen, zonder zijn ver leden te verloochenen. Hij was bovendien niet voornemensbij zijn terugkeer in Frankrijk, zich weer ais advocaat te doen inschrijven. Hij mag elk jaar niet uit naam der orde den eed afleggenzoolang Frankrijk zooveel afschuwelijke wetten beeft. Reeds heeft hij geweigerd den eed als candidaat voor het wetgevend ligchaam te doen, ofschoon het voor hem raadzamer zou zijn geweest, den staatkundigen eed te zweren, vermits de deuren van de kamer zich daardoor voor hem hadden kunnen ontsluiten en hij op die wijze gewigtige diensten had kunnen bewijzen. Het beste is dus zich in deze zaak niet door het gevoel te laten medeslepen, en hij vraagt mitsdien aan de familie Noir, of zij hem van zijn woord wil ont slaan. De heer Louis Noir heeft daarop geantwoord, mede uil naam zijner betrekk'ngendat hij aan het verzoek voldoet. Ledru Rollin heeft gelijk. Dc eer der partij, welke hij vertegenwoordigt, zegt Noir, geldt bovenal. De verjaardag van den dood van Lodewijk XVI is door de ultra- democraten door liet houden van maaltijden herdacht, waarbij opgewonden toespraken werden gehouden. De lijkmis, die jaarlijks voor de rust van den ongelukkigen monarch in een der kapellen der hoofdstad gevierd wordt,! werd ditmaal, met liet oog op die maaltijden, drukker bezocht dan sêdert lang hel geval is geweest. In de Marseillaise komt omtrent dien dag (21 Jan.) het volgende voor: Het is heden niet alleen de verjaardag van de straf aan een koning uitge-

Leydse Courant | 1870 | | pagina 2