PEK TELEGRAAF. initi eel) te muren der gevangenis dient tc geschiedenen zal er dienovereenkomstig orce eerstdaags eene wet lot wijziging van artt. 12 en 13 van het strafwetboek vas, ngediend worden. lsnu In een door den minister van binnenl. zaken, m het wetgevend lig- of ibaam, voorgelezen rapport omtrent de aan Troppmann voltrokken straf- rmd lefening werd verklaard, dat slechls aan acht van het overgroote aantal inde lersonendie een verlof hadden aangevraagd om in de onmiddellijke nabij- iviel leid van het schavot toegelaten te worden, de verlangde vergunningen uit gilde [ereikt waren, en wel uitsluitend aan publicisten, belast met het leveren ech- 'an een verslag van het gebeurde aan de dagbladen, en aan mannen, van iren vie het bekend was, dat zij de doodstraf lot een opzettelijk onderwerp laar /an wijsgeerigc en zedelijke studie maken. Die personen hadden echler ine- Jechts eene vergunning bekomen om de strafoefening, niet om de toebc- loor •eidselen daartoe bij te wonen. De groole toevloed van nieuwsgierigen in lat, len omtrek van het Plein la Roquette had liet echter noodzakelijk gemaakt, nde lat zij zich reeds voor middernacht aan de gevangenis aanmeldden, waar de riep lirecteur hen in zijne bijzondere vertrekken ontvangen had. Geen dier per- van ionen was dan ook in de cel van Troppmann, noch in het vertrek, waar spel nij zich voor het doen van zijnen laatsten togt gekleed had, toegelaten, en nd, je veroordeelde had alzoo niemand hunner kunnen bespeuren, de, Rij de behandeling der interpellation betrekkelijk de handelsstaatkunde er |n het wetgevend ligchaam heeft ook de heer Thiers, met het hem eigen ens talent, het woord gevoerd, ter bestrijding van de vrijzinnige bepalingen ?eft jer jongste handelsverdragen. Hij ook deinsde echter terug voor de con- en- sequente toepassing van het beginsel van bescherming der nationale volks- ge- bedrijvigheid; immers hij verklaarde noch verbodsbepalingen, noch hooge on. in- en uitvoerregten van beschermende strekking te verlangenhij wilde 'de rich tevreden stellen met eenige, al ware het ook ontoereikende bescher- ei>- ming voor den nationalen arbeid. De heer Thiers besprak de zijdenijverheid, de katoennijverheid, het fabri- >ep ceeren van wollen- en linnen artikelende ijzergieterijenenz.enz. Onze rs- zijdeindustrie, zeide hij, heeft geen gevaar te duchten, doch de katoennijver- 'ns heid moet concurrceren met die van Engeland en Zwitserland. Groot-Brit- es- tannic heeft de grondstof; zij wordt geteeld in zijne koloniën; het heeft te tig Liverpool de groote katoenmarkt en daarin kan Frankrijk geen verandering ijn brengen. Engeland heeft ook goedkoope steenkolen, liet heeft zesmaal meer n. weeftoestellen dan Frankrijk. In dit alles zit Groot-Brittanniës kracht, ns Het produceert tienmaal meer en het produceert goedkooper dan wij. En re- zijne ontzaglijke marine brengt de producten van het land naar alle oorden ds der wereld. Zwitserland heelt ook eigenaardige voordeelen. Het heeft de ilf hydraulische beweegkracht. Van daar dat het goedkoop kan fabriceeren. De ■r- Zwitsersche concurrentie is nadeelig voor de Fransche gedrukte katoenen, et Het handelstraclaat heeft den uitvoer daarvan niet doen toenemen. Hij be staan, hebben, naar men nieidi, de werklieden op dien dag gearbeid, en vele anderen hebben verklaard Maandag weder aan het werk te zullen gaan. Zaturdag zijn drie personendie gewapend verzet trachtten uit te lokken, iu hechtenis genomen. Het lioudeu eener openbare vergadering is door den prefect verboden. Men rekent dat thans ruim vier vijfdru van de werklie den tot den arbeid teruggekeerd zijn. - Eenige kweekelingen van hel lyceum Ie Douai hebben 50 fr. bijecngc- gebragt als bijdrage voor de oprigtiug van een monument ter eerc van Victor Noir. De heer Segris, minister van ouderwjjs, heeft hen daarvoor gestraft en hunne verwijdering bevolen. Volgens eeu gerucht zouden de 14 sterrekundigendie aau het obser vatorium onder de leiding van den heer Leverrier. werkzaam zijnbij den minister van onderwijs hun ontslag hebben ingediend. Zij moesten zich beklagen dat zij in de onmogelijkheid waren, hunne werkzaamheden onder een zoo willekeurigeu directeur voort te zetten. ITALIË. de AKgsb. Zei/.: Over de v droeg vroeger twintig millioen, en thans heeft de uitvoer geen hooger cijfer bereikt. Mulhouse is gedwongen gewordeninferieure goederen tc gaan maken, en kan de concurrentie niet uithouden. De linnenindustrie, eertijds zoo aanzienlijk en eene wijle uit haar verval opgebeurd door de bescher mende regten, loopt ook groot gevaar, liet vierdedeel der fabrieken werkt niet meer. In het fabriceeren van fijne merinos (wollen) artikelen heeft Frankrijk geen mededinging te duchten. Maar de wollen goederen, met katoen vermengd, worden met eene geduchte concurrentie bedreigd. Het tegenwoordig regt is 'ontoereikendom de nijverheid staande te houden. De toestand van den landbouw is weinig bevredisend. In den tegenwoordigen staat der wolindustrie kan men de schapenteelt niet meer missen. Vroeger had Frankrijk 40 millioen schapenthans heeft het 30,000. Als slotsom gaf de spreker de volgende schets van Frankrijks industrie. »De katoeuhandel wordt met ondergang bedreigd; de productie van wollen artikelen loopt gevaar; de landbouw mist de schapen, die hij noodig heeft; de koopvaardij vloot is in verval; scheepswerven bestaan niet meer. Ziedaar hoe gunstig de toestand van Frankrijk is! De rede van den heer Thiers werd door de vergadering over het geheel opgenomen op eene wijze, welke scheen aan te duiden dat zij zijn talent hoog schatte, zijne oude overtuiging eerbiedigde, maar zijn beginsel onaan nemelijk achtte. De Pausop zijnen jongsten verjaardag eenen schriftelijken geluk- wensch ontvangen hebbende van den keizerlijken prins, zijn petekind, heeft dien eigenhandig beantwoord. Dit antwoord is. volgens ministeriele dag bladen, het schrijven, hetwelk dezer dagen door den nuntius aan den keizer is overhandigd; het betrof geenszins het concilie, De Va net liaise gaat voort het volk tot opstand aan te sporen. Het maakt gebruik van de werkstaking te Creuzoten een der redacteurs van dit blad heeft zich als adjudant gevoegd bij Assy, den aanvoerder der werk lieden die den arbeid staken. Het blad spoort de werklieden tot verzet en oproer aan. en doet dit op zulk een hevige wijze dat de heer Ollivier aan de kamer heeft laten weten dat hij maatregelen genomen had, om de opruijers vah het volk te verhinderenmet hun revolutionair geschrijf de werklieden tot verzet aan te sporen. Eenige balen met nummers der Varscillaisedie gratis onder het volk verdeeld moesten worden zijn aan het spoorweg-station te Creuzot iu beslag genomen en de directeur van het blad zal vervolgd worden wegens aanhitsing tot oproer. Rochetort wijst op de wanverhoudingdie er bestaat tusschen zijne vervolging en het legen hem uitgesproken vonnis. Heb ik mij schuldig ge maakt, zegt hij, aan opruijing, dan beleekent mijn vonnis zoo goed als nietsen behoorde ik tot de galeijen verwezen te wordenben ik daaren tegen niet schuldigwaarom mij dan veroordeeld tot eene gevangenisstraf van zes maanden en tot 3000 fr. boete. De democratische bladen beweren dat de heer Ledru Rollin reeds Vrijdag 11. in de hoofdstad is aaugekomen. Te Creiizotwaar de fabrieken anders gewoonlijk des Zondags stil llit Rome meldt men aan de Augsb. Zeil.: Over de vertegenwoordi ging der afzonderlijke natiën en afdeelingen der kerk op het concilie zijn hier leerrijke opmerkingen te maken. Franschen en Duitschers moeten zich hier in de deugden van bescheidenheid en nederigheid oefenen, en leeren hoe weinig zij in de kalholijke kerk in tel zijn. zoodra het de leer en de wetgeving geldt. Daar is b. v. de diocccse Breslau met 1,700,000 katho lieken; haar bisschop is hier in geene enkele commissie verkozen, terwijl de 700,000 inwoners van den tegenwoordigen Kerkdijken Staat door niet minder dan (52 bisschoppen vertegenwoordigd worden en de Italianen de helft of twee derden van alle commissiën uitmaken. Daar zijn de aarts bisschoppen van Keulen met 1,400.000, van Kamerijk met 1,300.000, van Parijs met 2 millioen katholieken; --terwijl van de Gif N'apelsche en Sici- liaansche bisschoopen reeds 4 voldoende zijn om deze drie prelaten met dë 5 millioen achter hen staande Duitschers en Franschen te overstemmen. De 12 millioen katholieken van het eigenlijke Duitsrhlaud zjju op dit concilie slechts door 14 stemmen vertegenwoordigd; met andere woorden: in kerkelijke zaken gelden 20 Duitschers nog niet zoo veel als I Italiaan. Al wat hier geschiedt is slechts de uitdrukking van ééne gedachte, slechts hët middel tol bereiking van ééu doel. en dat is; uitbreiding en bevestiging vipi de zedelijke heerschappij der Italianen over de andere volken, inzon derheid over de Duitschers en Franschen. En de kans daarvoor staal zeer glinstig. PRUIS9EV. BERLIJN. 24 January. vi De aartshertog Karei Lodewijk is alhier aangekomen en aan het sta tion, waar eene eerewacht geplaatst was, door den kroonprins en de andere Ptuissische prinsen ontvangen. tTen einde meerdere ontwikkeling te geven aan handel en scheepvaart td. Frankfort, is men voornemens een kanaal te graven tusschen die stad en d|n Rijn; het zal worden gegraven aan de reglcrzijde van de Main; de biricedtc is bepaald op 2<5, bij eene diepte van 2y, meter. De totale uitgaaf, welke wordt gevorderd tot liet aanleggen van dat kolossale werk, begroot mfn op 10 a 12 millioen. OOITEAKIJ K. In Hongarije herinneren zich de oudste lieden niet dat de buiten hun oevers getreden wateren ooit zooveel nadeel aangebragt hebben als tegenwoordig. Tóen de November-overstrooming voorbij was, meende men, dat het ergste was doorgestaandoch de aanhoudende regen welke de bergslroomcn ont zettend snel deden zwellenveroorzaakten een nieuwe overstrooming. De Tfeeisz heeft de grootste schade aangcrigt. Tiszabecs. een klein plaatsje, in de nabijheid dezer rivier gelegenis reeds geheel en al verwoest. Bij de eerste overstrooming waren reeds 50 huizen weggespoeld, de tweede nam 30 a 40 mede. Ook de kerk wankelt. PARIJS24 January. In het wetgevend ligchaam heeft de heer Thiers uit opgaven van den regerings-commissaris getracht tc bewijzen dat de invoer- regten op geweven katoenen goederen niet 15. doch in werkelijkheid slechts 7% procent, en die op de gesponnen niet 10, doch 5 procent bedragen Deze bewering werd door den heer Ainé tegengesproken, op grond dat zij op fautieve gegevens berustte. De heer Thiers repliceerde. Hierop nam de heer Forcade hel woord. Hij wees er op, hoe de regering een parlementaire enquête wenscht in te stellen betreffende de wijziging der handclstractaten hoe die enquête van algcmcenen aard moet zijn en alle belangen, niet alleen van industriëlen doch ook van verbruikers, in het oog moet houden. Ver der hield hij vol, dat het tractaat van 1Ü6Ü dc belangen van de Franscche nijverheid geenszins benadeeld heeft. Volgens hem moest de bedoelde enquête in de eerste plaats bare aandacht vestigen op de tijdelijke admissiën, ten einde te beslissen of dc jongste decreten al dan niet behooren gehandhaafd te worden. Ten slotte uitte de heer Forcade de meening, dat de landbouw de zijdeteelt en vele andere takken van nijverheid onder het bestaande han delstraclaat in bloei zijn toegenomen. Dat handelstraclaat was dan ook. beweerde hij, niet door politiek belang voorgeschreven, hoewel het desniet temin de grondslagen had gelegd tot een onverbreekbaren band tusschen Frankrijk en Engeland. Tot staving van het door hem aangevoerde toonde de lieer Forcade aan, hoe b. v. de ijzerindustrie door het heflen van gema tigde invoerregten slechts bevoordeeld kan worden. Dé heer Thiers trachtte nogmaals door cijfers het tegendeel te bewijzen. MADRID, 24 January. In de gisteren gehouden vergadering van de meerderheid in de cortes, heeft Prim de noodzakelijkheid aangetoond om het

Leydse Courant | 1870 | | pagina 3