HULP AAN OEN HANDEL. lieke zendelingen en de proteslantsclie leeraren door de Chinezen le Nan king I De twee zich aldaar ophoudende Jezuïten-zendelingen heeft men uit de stad verdreven en hun verblijf geplunderd. Twee protestantsche missio narissen zijn op het punt geweest van door het gepeupel vermoord te wor den. De tao lay, wiens bescherming zij inriepen, heeft geweigerd hen tegen het geweld, waaraan zij ter prooi waren, te beveiligen, en er zich toe be paald hun de middelen ie verschaffen om uit de stad te ontsnappen." Ieder die het bekende museum Wierts te Brussel bezocht heeftzal zich de schilderij herinneren, op welke de kunstenaar al de denkbeelden heeft teruggegeven, welke de hersens doorkruisen van het hoofd des ver oordeelden nadat het onder de beulsbijl gevallen is. Dr. Pincl bespreekt deze zelfde quaestie, of de dood ouiniddelijk op het onthoofden volgt, in den Gaulois. Hij beweert, dat het onthoofden niet onmiddellijk invloed heeft op het brein. Het bloed, dat vloeit, komt uit de groote aderen van den nek, en door de drukking van de lucht blijft het bloed in den schedel. Door dit overblijvende bloed blijft er leven en gevoel bestaan in het hoofd, tot een uur na de teregtstellinghet kan blijven zienhooren en ruiken ofschoon iict hoofd niet in staat is iets van zijne afschuwelijke gewaarwor dingen mede te dcelen, daar de zenuwen, die de bevelen van de hersens naar het ligchaam overdrengen, zijn doorgesneden. Indien de bewering van dr. Pinel waar of waarschijnlijk is, hebben de afschaffers der doodstraf weder een argnment meer. Velen zullen zich herinneren, dat prof. Sandifort te Leiden weleer onge veer hetzelfde beweerde, zeggende, dat geen straf wreeder is dan die der guillotine, en dat hij na cene langdurige studie tot de overtuiging was ge komen, dat het dierlijk leven gedurende geruimen tijd in het geheele lig chaam blijft voortbestaan, nadat door een scherp werktuig het hoofd is afgehouwen. {HM.) ITALIË De correspondent van de Times le Rome meldt: Uit een goede bron verneem ik iets omtrent de maatregelen betrekkelijk de kloostergeestelij ken, die van wege den II. Stoel aan het concilie zullen worden voorgesteld. Naar die voorstellen zullen al de kloosterorden in vier groepen, namelijk Benedictijnen, Augustijnen, Dominicanen en Franciscanen, worden zameii, gesmolten. Elke van die groepen zal onder eenen te Rome gevestigen ge neraal worden gesteld; hetgeen zou uitloopen op omverwerping van den ouden regel der Benedictijnende eerbiedwaardigste en meest verlichte, maar hier minst welgevallige monnik-orde, welke dusver geene monarchie, maar als een eedgenootschap uitmaakt, daar elke afdeeling van die orde onaf hankelijk van de overige is. Buitendien zullen de kloostergeslichten in elke dioccese eveneens aan het gezag van den bisschop der dioecese onderworpen zijn, als de gewone geestelijkheid. Het gezag van den bisschop over de kloostergeslichten zijner dioecese zou zich zelfsnaar ik verneemtot hunne bezittingen uitstrekken. De Jezuiten zijn in de kerk een eigenaardig ligchaam, met eene bijzondere inrigting, verschillend van die der monnik orden en zij vallen dus niet in de termen der voorgenomen hervorming der kloostergeestelijkheid. pituss i<: BERLIJN, 20 Januarij. Z. K. K. 11, de aartshertog Karei Lodewijk. zegt de Pror. Corr., zal aanstaanden Zondag (23 Januarij) hier aankomen om ons hof te bezoeken. Keizer Frans Joseph beantwoordt het bezoekhetwelk onze kroonprins onlangs aan het keizerlijke hof gebragl heelt, door de zending van dien aartshertog, welke, behalve de kinderen des keizers, het naast aan den keizerlijken troon staat. Gelijk onze koning cr prijs op stelde om, door het bezoek van den kroonprins in Weenenaan het keizerlijke hof een vernieuwd blijk van vriendschappelijke gezindheid te geven zoo mag men in het aanstaande bezoek des aarlsherlogs het bewijs ziendat de keizer even zeer prijs steil op de bevestiging der wedcrzijdsche vriendschappelijke .betrekkingen. Te Munster is de bisschop dr. J. G. Mulder overleden.. De Augsb. Alig. Zeit. is van meening dat de Forte, wanneer zij den eisch aan den onderkoning van Egypte gedaan tot uitlevering zijner pant serschepen en naaldgeweren, doorzet, zich grootelijks benadeelt. Gaat, zegt dit blad, de onderkoning daartoe inderdaad over, dan is de I'orte zoo niet ge- j ruïneerd, althans eene groote schrede genaderd tot den afgrond, waarin zij j te eenigertijd en welligt spoedig zal neèrploffen. Staat de onderkoning zijne te Bordeaux gebouwde schepen af, schepen die, naar men zegt, niet in staat zijn zee te bouwendan moet de Porte de fabelachtige hooge rekeningen betalen, welke de speculerende scheepsbouwmeesters dier vaartuigen haar zullen voorleggen. Levert de onderkoning zijn grooten voorraad naaldge- weren aan de Porte af, die hij a 84 francs per stuk heeft betaalden waarmee geen verstandig man een enkel schot zou willen of durven doen dan ontvangt de Turksche regering voor schromelijk veel geld een talloos tal juistheidswapenenhoogstens geschikt om bij eene parade te w orden ge bezigd. Uit Zurich meldt men dal hel proces tegen den trouweloozen kassier Scharr eergisteren is aangevangen. Dewijl hij zijne schuld op de meest vol ledige wijze heeft erkend, zal die zaak /eer spoedig zijn afgeloopen. Men voegt er nog bij, dat de cedgenootschappclijke bank door de bedriegerijen van Scharr een verlies lijdt van 3,250,000 fr. OOSTEARy H. Aan den minister Giskra is door eene deputatie een door meer dan 25000 burgers vau Weenen en zijne voorsteden onderteekend adres overge- bragt, de betuiging van vertrouwen op het ministerie bevattende. De voor zitter der deputatie zeide bij het aanbieden van het adres: Het is onze vaste overtuiging dat de welvaart, de magt en de toekomst van Oostenrijk alleen verzekerd kunnen worden door standvastige handhaving der consti tutie en door getrouwe uitvoering der grondwetlee. Wij waarderen in tl en uwe vier ambtgenooten in 's keizers raad de krachtigste verdedigers dier constitutie, cn verzoeken u ook in het vervolg hare getrouwe en krachtige beschermers te blijven. De heer Giskra, ook uit naam zijner ambtgenooten dank voor het in hen gestelde vertrouwen betuigende, zeide dat zulke mani festation altijd waarde hebben, maar vooral dan wanneer zij de vrije uit drukking zijn van de politieke overtuiging eeuer verlichte burgerij. Hij be loofde dat hij het adres ovcrwijld aan den ministerraad voorleggen en ter kennis van den keizer brengen zouen gaf de verzekering dat hij steeds onveranderlijk de constitutie zou vasthouden. -- De Nordd. Allg. Zeitung houdt hel er voor, dat het nieuwe ministerie, gelijk het nu in den geest der vijf ministers zal moeten aangevuld worden, weinig kans van slagen heeft. Gedurende het tweejarig bestaan der grond wet heeft de regering de meerderheid in den rijksraad gehad. Het aantal tegenstanders der grondwet is in dien lijd evenwel aanmerkelijk vermeerderd. De geestelijkheid is verbitterd. De aristocratie is met de meeste grondbezitters tot de oppositie overgegaan. De ontevredenheid bij de niet-Duitsche nationaliteiten is toegenomen. Meent het ministeriedat eene hervorming van het {kiesstelsel voor dit alles een geneesmiddel zijn zal? Als er volgens een nieuw kiesstelsel eene nieuwe vertegenwoordiging wordt bijeengeroepen, is het twijfelachtigof de meerderheid in den rijksraad nog wel ten gunste van het ministerie zal zijn. PEK TELEGRA A F. PARIJS, 20 Januarij. In de zitting van het wetgevend ligchaam heeft de lieer Jules Simon betoogd, dat Frankrijk nog zoo arm niet is als wel ge zegd wordten dat de kwijning der nijverheid niet aan de vrijheid des handels moet worden toegeschreven. Hij wenschte dat alles zou worden aangewend om aan den ongunstigen toestand een einde tc maken cn schetste dien toestand vooral met betrekking tot den scheepsbouwden handel in ijzerwaren, katoen, enz. Door vooruitgang, door wetenschap en door vrij heid wil hij Frankrijk in slaat stellen met het buitenland te wedijveren. In zijn verder vertoog toonde hij aan dat de Fransche nijverheid de mede dinging tegen Engeland kon volhouden. Frankrijk bevindt zich ten dien aanzien ook in eene voordeeliger stelling dan Engeland, uitgezonderd wat den prijs der steenkolen betreft. Het handelstractaat met Engeland strekt ten voordeelc der landbouwende klasse, die in getal 19 maal sterker is dan die der nijverheid. Er moet vooral gewerkt worden op het voordeel van den verbruiker en het behoort zoo te zijn dat de behoeftige niet moet be talen voor de bescherming, die aan eenige groote industriëlen verleend wordt. Vrijheid van handel is noodig voor allen. De heer Guillemain trachtte aan te toonen dat de haudelstractaten gunstig werken voor den landbouw die vroeger altoos voor de industrie moest wijken. De heer Clement üuver- nois zeide, dat de beschermende regten niets anders dan duurte, hongers nood en ellende doen ontslaan. Hij wil echter niet te snel doortasten, maar langzamerhand de tarieven doen verbeteren. Zijns inziens is er eene parlementaire enquête noodig, alvorens er een handelstractaat kan worden opgezegd. De werkstaking onder de mijnwerkers van Creuzot wordt zonder wan ordelijkheden voortgezet. Volgens het Journ. des Houilles cischen de werk lieden te Creuzot dat drie hunner mede-arbeiders, die. wegens afwezigheid zonder Verlof, waren weggezondenweder zullen worden aangenomen. Voorts verlangen zij dat de directeur Renaud zal aftreden. Onder de weg gezondenen behoort de president van de onderstandskas. BUCHAREST, 20 Januarij. Het officiële blad deelt cene ministeriële cir culaire mede, waarin de strenge handhaving wordt aanbevolen van de maatregelen om tc zorgen dat de Israëlieten niet de overhand verkrijgen. VVEENEN20 Januarij. Bij ministeriële beschikking is opgeheven het verbod tot het uitvoeren van wapenen uit de havens der Adriatische zee. MADRID, 21 Januarij. Naar aanleiding cener manifestatie der studenten tegen het reglement der universiteit, heeft de minister van openbare wer ken verklaard dat hij in dit reglement geen verandering zal brengendaar het in overeenstemming is met de vrijheid van onderwijs. De heer Rivero heeft zijn besluit te kennen gegeven om ieder die wanorde zal veroorza ken te doen inhechtenis nemen. Al te dikwijls gebeurt bet, dat handelaars, die door ontoereikende fondsen aan hunne zaken niet de geweuschte uitbreiding kunnen gevenof die ten gevolge van een crisis, van een al te grooten voorraad koopwaren in maga zijn, of eene andere oorzaak, zich in oogenblikkelijke moeijelijkheden gebragt zien, verpligt zijn, ten einde aan die moeijelijkheden het hoofd te bieden en voor alles hun crediet staande te houden, tot buitensporige opof feringen over tc gaan. L.e TIandataire Commercial, 172, Faubourg Saint-Denis, hoek rue Lafayette, te Parijs, opgerigt en bestuurd door den Ileer L. F. VIGNERON, heeft ten doel den handel le hulp te komen op weinig bezwarende voor waarden. De operaliën van den Mandataire Commercial bestaan in Voorschot ln specie op koopen van allerlei aard en verkoop daar van; des noods onmiddellijke realisatie; Voorschot in specie op alle Fransche en vreemde waren, renten, actiën, obligaliën, enz.; Vcrleening van crediet, voorschot van bankwaarden, op informatie en eenvoudige verbindtenis tot betaling op vastgestelde termijnen; Vertegenwoordiging, verkoop in commissie en depot van koopwaren van allerlei aard. Voor inlichtingen en voorwaarden wende men zich franco tot den Heer L. F. VIGNERON.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 3