LEIDSCIIE COURANT. 1870. VRIJDAG 21 JANUARIJ. STADS-BERIGTEN. NATIONALE MILITIE. Leiben, 15 Januarij 1870. v. d. BRANDELER, Burgemeester. BINNENLANDS,CHE BEBIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel ja ars ƒ3..franco p.p. f 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor J 2.50 'sjaars, buiten de expcditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1'1 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIOEN doen te weten, dat ingevolge art. 18 der Wet «an den i9deD Augustus 1861 (Staatsblad n". 72) allen, die volgens art. 15 dier Wet voor de nationale militie heliooren te worden ingeschreven («ij die op den ls,eo Januarij hun 19de jaar waren ingetreden en al zoo de geborenen in verpligt zijn zich daartoe bij Burgemeester en Weihouders aan te geven f iisscli en lien 1 sten en «len tï 1 sten Januari j; dat hij ongesteldheid, afwezigheid ol ontstentenis van den tnililiepliglige, zijn vader, of. is deze overleden, zijne tnoeder, of, zijn heiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verpligt is: en dat overtreding van het aangehaalde art. 18, krachtens art. 183 der meer gesnelde •wet, wordt gestraft met boete van ƒ8tot f liSti. Voor hen, die verzuimden zich op de door het Gemeentebestuur bepaalde dagen ter inschrijving aan te melden, wordt mitsdien djarloc alsnog gelegenheid gegeven ter gemeenle-secrelarie, van 's toormiddags 10 tol namiddags 3 nren op icderen werk dag, lot en met den 31sltn Januarij aanslaande, op welken dag, des namiddags te 4 urenhet register van inschrijving voorloopig wordt gesloten. En zal deze door plaatsing in de Leidsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. PUTTKAMMER, Secretaris. LEIDEN. 20 Januarij. Bij kon. besluit van 28 Oct. jl. zijn de statuten der Vcreeniging tot eprigting en instandhouding van een badhuis voor minvermogenden te Zand- voort goedgekeurd, en is die verceniging mitsdien als regtspersoon erkend. Het hoofdbestuur van het Ned. Rederijkers-verbond heeft de volgende prijsvraag uitgeschreven: /'Een blijspel in één bedrijt in proza of poëzie, oorspronkelijk, geschikt om in hedendaagsclie klecderdragt en zooveel mo gelijk zonder theatralen toestel op te voeren." De prijs zal bestaan in eenc gouden medaille. Antwoorden worden voor 1 Julij a. s. ingewacht. Het V. D. meldtDe heer Wolbcrs stelt ons in de gelegenheidenkele bijzonderheden te vernemen, omtrent een vroeger stadgenoot, den heer I. de Leeuw, die door een paar geschriften, door lezingen en anderen arbeid eenige bekendheid heeft erlangd. Naar Amerika vertrokken, is hij van New York naar Michigan gereisd, heeft daar gepredikt, is vervolgens naar Ohio gegaan, en heeft de betrekking aanvaard van zendeling onder Israel, nadat hij als predikant was geordend. Als Morewedarschan heeft de heer -de Leeuw in Amerika regt op den titel van ling, et litt. orient, doctor, en teekent hij zieh dan ook dr. de Leeuw. Aan de Tijd wordt uit Soest geschreven, dat de provicaris-apostoliek van Mongolië, een Nederlander, de hoog-eerw. heer A. Smorenburg, na eene afwezigheid van 17 jaren, in goeden welstand te Marseille is aangekomen. Waarschijnlijk zal de prelaat zich van daar naar Rome begeven. Door de directie der Noord-Brabandsch-Duitsche spoorweg-maatschappij is aan de besturen der betrokken gemeenten medegedeeld, dat besloten is, met den bouw van den spoorweg van Boxtel over Gennep en Goch naar Wesel dezer dagen te beginnen, vermits de onteigening reeds ver genoeg gevorderd is en de definitive plannen voor de tweede sectie door den minis ter van binnenlaudsehe zaken zijn goedgekeurd. In dezelfde vergadering waarin het bovenstaande is vastgesteld, is in beginsel aangenomen om ook uitvoering te geven aan de bereids aan den heer van Menkeren verleende voorloopige concessie voor het gedeelte Gennep-Mook-Ileumen-Malden-Nijmegen onder den hoofd-ingenieur van IloolT, belast met het opmaken der definitive plannen voor dezen zijtak, overeenkomstig de voorschriften der voorloopige concessie. Naar wij vernemen, zegt de A. C., is aan den Nederlandschen water staat opgedragen de verbetering van de haven van Tripoli. Ten onregte werd vroeger door andere bladen vermelddat het den aanleg van een haven gold. Tripoli bezit reeds een havenmaar deze is onvoldoende. Deze opdragt strekt zoowel onzen waterstaat lot eer als Tripoli zeer zeker tot voordeel. Volgens de Held. C. zal de vice-admiraal O. A. ühienbeck in zijne betrekking van directeur en kommandant der marine te Nieuwediep wor den vervangen door den kapitein ter zee J. van der Meersch, thans in die betrekking te Hellevoetsluislaatstgenoemde zal als zoodanig worden opge volgd door den kapitein ter zee F. L. Geerling, thans equipagemeester te Nieuwediep. Tot havenmeester aldaar, in de plaats van den heer van Woel- derenzal, naar men meldt, worden benoemd dc kapitein-luit, ter zee A. A- 'sGracuwen; tot inspecteur van het loodswezen aldaar zal worden benoemd dc luit. ter zee Ist" kl. jhr. 11. O. Wichers. Bij den gemeenteraad te Dordrecht is ingekomen een adres van den secretaris der gemeente, den lieer mr. P. van den Brandeler, waarbij deze zijn ontslag verzoekt uit gemelde betrekking, tegen 1 April a. s. Eergisteren had op de rivier dc Mcrwede bij Gorinchem het volgende ongeval plaats. De twee beurtschippers Hartman van Woudrichem, die zich als naar gewoonte met hunne vracht huiswaarts wilden begeven, zagen zich door tegenwind genoodzaakt hun schip door de Bossche stoomboot te laten slepenwaarvan het gevolg wasdat zij niet ver van de stad omsloegen. Door tegenwoordigheid van geest hadden de schippers het geluk op hun omgekanteld vaartuig te klauteren en alzoo met nog twee passagiers door de bemanning der stoomboot gered te worden. Van de goederen werd niets teruggevonden, I Te Amsterdam is eergisteren overleden de heer A. Berlijn, die in zijn vaderland zoowel als ver daar buiten een verdienden roem heeft verworven als zeer gelukkig beoefenaar der toonkunst, als onvermoeid en hoogst ver dienstelijk componist. Zijn dood, zegt het llbl., is een groot verlies voor de muzickale werelden dit zal inzonderheid diep en smartelijk gevoeld worden in de vele kringen dezer stad, in de muziekgezelschappen en zang verenigingen die in hem een ijvcrigenbelangstellenden aanvoerder en bevorderaar bezaten. Ook voor het onderwijs in de zangkunst, aan de jeugd en aan volwassenenarbeidde de overledene met raad en daaden van zjjne bemoeijingen op dit terrein mogt hij de schoonste vruchten oogsten. Te Arnhem wordt sedert eenigen tijd gearbeid aan eene omwerking van den legger der wegen en voetpaden dier gemeente. Naar aanleiding daar van schijnt een niet van belang ontbloot geschil te zullen rijzen tusschen de Ned. Rhijnspoorweg-maatschappijen dier gemeente, ia welk geschil, voorna melijk loopende over het onderhoud der toegangswegen naar het gemeenschap pelijk station ook de staat betrokken is. Met belangstelling wordt de uitslag te gemoet gezienvooral daar reeds vroeger aan die gemeente het regt werd ontkend tot liet brengen op den gemeente-legger van sommige wegen welke geheel of ten deele bij den Rijnspoorweg in bezit zijn. Uit Ileereveen meldt men dat het vervoer van turf per spoor naar Gel derland steeds voortduurt, zoodat bij de haven aan het stations-terrein een groote drukte beerscht. De turf wordt uit de Friesche veenstreken met vaartuigen aangevoerd, en daarna op dc wagens geladen. Sedert de opening van de spoorweglijn aldaar kan men rekenendat het vervoer van turf naar Arnhem en omstreken per scheepsgelegenheid betrekkelijk gering is. •sGRAVENHAGE, 20 Januarij. Z. 51. heeft aan den heer mr. J. de Wal, hoogleeraar te Leiden, op zijn verzoek, eervol entslag verleend als lid der commissie voor het afne men van diplomatieke examens, onder dankbetuiging voor de in die betrek king door Item aan den lande bewezen diensten; voorts zijn tot leden dier commissie benoemd de hh. mr. S. Vissering, hoogleeraar te Leiden, en mT. T. M. C. Asser, hoogleeraar te Amsterdam. Als consulair agent van Rusland te Scheveningen is erkend en toege laten de heer C. Maas, Aan den luit.-kolonel mr. B. J. Huiler, eervol ontslagen commandant der dienstd. schutterij te Haarlem, is vergunning verleend tot het dragen van de hem door de officieren dier schutterij aangeboden sabel. De officier van administratie der 2de kl. E. Canneman, dienende op het schrocfsloomschip het Loowordt met den laatslen dezer maand op non-activiteit gesteld, en met den l"eo Februarij daaraanvolgende vervangen door den officier van administratie 2de kl. F. T. Courier dit Dubekart. Verder wordt met laatstgemeld tijdstip geplaatst op de monitor Hetligerlee de officier van administratie 2de kl. C. II. S. Pastor. Toen in dc vorige week de eerste kamer met 19 tegen 17 stemmen verworpen had het wets-ontwerp tot vaststelling van de begrooting der staatsspoorwegen voor 1870, was liet gerucht in omloop dat het reces van de tweede kamer zou worden afgebroken en die kamer spoedig zou worden bijeengeroepen. Thans verneemt men dat dat gerucht ongegrond is en dat het voornemen blijft bestaan de tweede kamer tegen Dingsdag 15 Februarij weder hijeen te roepenzooals van den aanvang af voorloopig was bepaald. Ter herinnering aan den gebooricdag van wijlen H. M. de koningin

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1