met de kralen, en onder anderen van een Chinees een stal met 45 varkens is weggedrevenis zeker. Over de oorzaak van dezen bandjir schijnt ver schillend gedacht te worden. Men heeft er een gevolg in willen zien der werking van den Mcrapi of van een anderen vulkaan op dit eiland. Wij gelooven dat dit te ver gezocht is en houden ontzettende regens in het ge bergte, gepaard met aardstortingen en verzakkingen, voor de eenige oorzaak. 's GRAVENHAGE, 18 Januari], Tot regter plaatsvervanger in de arrond.-regtbank te Deventer is benoemd de heer nr. C. Duymaer van Twistprocureur bij die regtbank en plaatsver vangend kanlonregter aldaar. Tot directeur van het postkantoor te Loenen is benoemd de heer E. E. L. Leinweber, thans commies der posterijen 2Jt kl.de heer D. J. P. N. Gaymans, thans ontvanger der directe belastingen te Nieuwkoop c. a. is benoemd tot ontvanger derzclfde middelen te Oosterwolde (Friesland); en de heer G. J. van Kerkwijkthans ontvanger der directe belastingen te Mijdrecht c. a. is benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Wijlie (Overijssel). Bij de behandeling van het hoofdst. Oorlog der staatsbegrooting, in de zitting der eerste kamer van gisteren, werd hoofdzakelijk gewezen op liet hoogc eindcijfer van uilgaven bij de begrooting aangevraagd. Die uitgaven werden over het algemeen hoog en drukkend geacht, zoodat men die be zwaarlijk voor het vervolg zou kunnen goedkeuren. De omstandigheden, waarin men thans verkeerdede overtuiging, die men koesterde, dat voor de onafhankelijkheid en de zelfstandigheid des lands moest worden gewaakt, de bijzonderheid dat op deze begrooting vele posten als van buitengewonen aard moesten worden aangemerkt, zouden thans over die bedenking doen heenstappen. Ook werd het vertrouwen uitgedrukt dat bij cene regeling van het verdedigingsstelsel en der inrigting van het leger bij de wetwaar voor de regering toegezegd had voordragten te zullen indienende gelegen heid gegeven zou worden voor het vervolg een cijfer voor dit onderwerp vast te stellen in verband met de financiële krachten van den staat. In deze beschouwingen werd niet door andere leden gedeelddie van oordeel waren dat de verdediging van het land niet van cene financiële quaestie moest worden afhankelijk gemaakt, en die van de regeling der beide opge geven punten bij de wet geene groote verwachting koesterden. De minister van oorlog, debegrooling verdedigende, dankte voor de ondersteuning, welke zijne denkbeelden met betrekking tot 's lands defensie hadden mogen onder vinden, en beloofde van de hem gegeven wenken te zullen gebruik maken. Hij gaf te kennen dat het eindcijfer in overeenstemming was met de be hoeften en zeide de gegronde hoop te koesteren datmogten zijne denk beelden tot verwezenlijking worden gebragt, ons land in goeden staal van tegenweer zou zijn gebragt. terwijl hij zich gelukkig gevoelde daaromtrent 1111 reeds geruststellende berigten te kunnen geven. "ij verklaarde voorts niet te kunnen instemmen met het gevoelen van hen, die meenden dat de uitgaven voor zijn dep. als improductief moesten beschouwd worden, daar die bewering door vroegere gebeurtenissen wedersproken werdterwijl hel leger ook moest dienen 0111 orde en rust te helpen handhaven. Bij de behandeling van het hoofdst. dep. van Financiënbesprak de lieer Duymaer van Twist de quaestie van den census voor de kiesbevoegdheid ten opzigte van den aanslag in de directe belastingen. Hij wenschtte niet te spreken over de uitbreiding van het kiesregt tot minder ontwikkeldenmaar alleen te zeggen dat hij niet overtuigd is van de noodzakelijkheid van groote uitbreiding van het kiesregt onder dien stand. Maar er zijn vele andere personendie uithoofde van hunnen stand of hunne betrekking allezins be voegd zijn te achten om het kiesregt uit te oefenen. Het zijn allen jonge krachtige mannen, behoorlijk opgeleid, maar die uitgesloten zijn, omdat zij j niet genoeg in de directe belastingen betalen of liever niet direct aan de schatkist, want zij wonen meestal bij anderen in, zoodat de belasting ver scholen zit in de huur. Er is in betrekking tot den aanslag in de belastin gen een gebrek in de grondwet, maar nu achtte spr. het verkeerd dat ge brek te vergrooten door een verkeerden aanslag in de belastingen. Hij vroeg of het niet mogelijk zou ziju den aanslag zóó te veranderen dat zij die bij anderen in huis wonen direct zelve aangeslagen worden voor dat deel. dat j zij bewonen Daardoor zou het aantal van kiesbevoegden aanmerkelijk kun nen worden uitgebreid. In de zitting van heden is het hoofdstuk Financiën aangenomen met 25 stemmen legen 1 die van den heer Schot. De minister van financiën heeft de onderscheidene speciale punten behandelddie in den loop der be raadslagingen door de leden waren besproken, zooals: de tienden in hel land van Cuykde betrekking der schatkist tot de Nederl. bankhet munt- wezen en de quaestie van den dubbelen standaardde wijze van aanslag der personele belasting in verband met den census, en zijn financieel stelsel. Wat betreft de wijze van aanslag der personele belasting gaf de minister toe dat die eenig bezwaar oplevert voor inwonende personen. Hij zou daarin eenige voorziening wënschen door verandering der kieswet, maar deed op merken dal, hij toelating van splitsing der personele belasting, veel misbrui ken zouden ontstaan. Ieder zou een ander gedeelte van het huis aangeven en zoodoende zou het hoofdbedrag veel minder worden. Voorts bleef hij volhouden dat er vooralsnog geen behoefte bestond tot belasting-verhooging. en dat het tijdstip om tot eene algeheelc herziening van het belastingstelsel o;er te gaan nog niet gekomen was. Er moest nog veel voorbereid worden, alvorens een geformuleerd voorstel kon gedaan worden. Voorts werden de begrootingen voor Suriname en Curasao met algemeene stemmen aangenomen. De discussie over het hoofdstuk koloniën is aange vangen, maar nog niet afgeloopen. BUITKi\L.\.NI)SCII ÏTÏ^HÏG'ïm BELGIË. De staatscommissie voor de herziening van het wetboek van burger lijke regtsvordering heeft geoordeeld dat er bij deze gelegenheid aan den wensch der Vlamingen voldaan behoort te worden door eene uitdrukkelijke bepaling omtrent de voor den regter te gebruiken taal. Zij heeft dienaan gaande de volgende bepalingen in haar ontwerp opgenomen: In de pro vinciën Antwerpen, West- en Oost-Vlaanderen en Limburg, alsmede in het arrondissement Leuvenzullen de partijen en de advocaten het regt heb- rben in de Vlaamsche taal te pleiten en te schrijven. ENGELAND. LONDEN17 Januarij. De Army and Nary Gaz. zegt, dat de minister van oorlog bij de indiening van zijn budget het voorstel zal doenom het staande leger met 10000 man te verminderen. De concurrentie tussclien de Engelsche en de Fransche telegraaf-ver- binding met de Vcreenigde Staten, die eene voor het publiek voordeelige tariefverlaging ten gevolge heeft gehad, schijnt een einde te zullen nemen. De twee maatschappijen hebben zich, naar men verneemt, onderling ver staan en zijn overeengekomen om de zaak voortaan voor gemeenschappe lijke rekening te drijven. De grondslag der overeenkomst is dat 30) pCt. van de onzuivere opbrengst aan de Franscheen 03) püt. aan de Engelsche maatschappij zullen worden uitgekeerd. FKANKKIJH. PARIJS. 17 Januarij. Het Journ. des Déb. deelt mede dat de instructie der zaak van prins Pierre Bonaparte niet zoo vlug gaat als men gedacht had. Er zijn niet vier, maar nog tien andere getuigen opgeroepen. De prins wordt beschul digd 1°. van manslag op Victor Noir en 2". van poging tot manslag op Fonvielle. Maandag zal de geneesheer Tardieu getuigenis afleggen over de verwonding, welke Victor Noir den dood heeft bezorgd, en over het uithalen van den kogel. De regter van instructie zal eene plaatsopneming te Auteuil doen, in het huis waar de ramp heelt plaats gevonden. Ofschoon het voor- loopig onderzoek geheim is, zijn eenige personen de zaal binnengedrongen, doch er dadelijk weder uitgezet. I - De Réjorme meldt, dat Ledru-Rollin den 19l|cn of 205Un dezer te Pa rijs zal komen. Hij zou reeds vroeger van de amnestie gebruik hebben gemaakt, indien hij niet door eene ongesteldheid verhinderd ware gewor den zich op reis te begeven. -De heer Gustave Flourens, die al het mogelijke beproefd heeft om, j ondanks het verzet van de familie Noir en van den heer Rochefort, het lijk j van Victor Noir naar Parijs te doen vervoerenheeft zijn ontslag als mede redacteur van la Marseillaise ingezonden, omdat Rochefort, naar zijne meening»de republiek verraden heeftdoor hel doen der manifestatie te I Parijs te beletten." Ter zijner verdediging Vbert Rochefort aan dat bij de volksmenigte het ernstige plan niet bestond om met het lijk naar Parijs te gaan. Wanneer het volk vast besloten heeft, zegt hij, er op los te gaan, dan vraagt het aan niemand raad. i Ten gevolge ecner hier te lande gehouden inschrijving is eene som van f 220,0(10 fr. bijeengebragt, waarvoor ten behoeve van bet pauselijk leger eene batterij getrokken 12ponders en eene bergbatterijmet cene aanzienlijke i hoeveelheid ammunitie en toebehooren, benevens een zeshonderdtal Remington- geweren zijn aangekocht. Dezer dagen heeft de Paus het hoofd-comité dier inschrijving en verscheidene alhier aanwezige leden van de departementale comite's ten gehoore ontvangen. Bij die gelegenheid is Z. 11. door den heer de la Chevasnerie, van Poitiers, den ontwerper der inschrijving, eene prachtig bearbeide en rijk ingebonden lijst van de inschrijvers aangeboden. Donderdag namiddag is aan Troppmann in zijne cel het arrest voor gelezen waarbij zijne voorziening in cassatie verworpen wordt. Dat wachtte ik wel," zeide hij. Gij kunt u nog tot den keizer wenden, ant woordde de griffier. /'Waartoe zou dat dienen?" hernam Troppmann, en hij groette zijne bezoekers. Desniettemin teekende hij eenige oogenblikkcn later een verzoek om gratie. De voltrekking van hel doodvonnis van Troppmann wordt tegen mor gen verwacht. ITALIË. De Paus heeft (volgens eene mededeeling van het Journ. de Ilru.r.) op 9 Jan., in cene openbare audiëntie aan een 1200-tal personen verleend, o. a. het volgende gezegd: Er zijn lieden die gelooven dat het concilie alles in orde zal brengen, en dat het al de verdeeldheden onder de-men- schen zal doen ophouden. Doch het hart en het hoofd der menschcn kunnen enkel worden veranderd door den Henielschen Vader, die alleen bij magie is het aanschijn der aarde te vernieuwen. Anderen denken dat deze vergadering lot niets zal dienenen zij lagchen er over. Ik ben maar een mensch, een arm en ellendig mensch. Maar ik ben de Paus, de stedehouder van Jezus Christus, het hoofd der katliolijke kerk; ik, de Paus heb het concilie belegd, en het concilie zal Gods werk-doen.' Ver meende wijzen zouden willen dat men zekere vraagpunten liet rusten en zich onthield van alles wat, zoo als zij zich uitdrukken, tegen de rigting van den tijdgeest zou aandruischen. Maar ik zeg dat de gansche waarheid moet gezegd wordendat men nooit schromen moet de waarheid te ver- kondigen en de dwaling te veroordeelen. Ik wil vrij en onafhankelijk zijn. De zaken der wereld, daarmede houd ik mij niet op. Ik ben werkzaam voor de zaak van God, van de kerk, van den II. Stoel en van de gausche Christenheid. Bidt alzoo, bidt vurig, en dwingt den H. Geest door uwe smeekgebeden tussclien beide te komen en de vaders van het con- cilie te verlichten, opdat de waarheid zegeprale en de dwaling overwon nen worde. PRriSSEN. BERLIJN, 17 Januarij. De minister van justitie, dr. Leonardt, is door den koning tot ridder der kroonorde lslc kl. benoemd.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 2