LEIDSCIIE COURANT. 1870. «Sjg WOENSDAG 19 JANE A HIJ. N\ 11). BINNENLANDSCHE BEBIGTEN. I)e Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel ja ars ƒ3.franco p.p. f 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.8.". Het rers'ag afzonderlijk is verkrijgbaar voor j 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. Dc prijs der Advcrtenliën is van 1—4 regels f 1.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 18 Januarij. In navolging van de tvpographen hebben ook de kleedermakers-gezcllen alhier, onder "de zinspreuk //Eendracht door vriendschap", eene verceniging op^erigtvoornamelijk met het doel ondersteuning te verkenen aan diegenen onder "hendie door ziekte belet worden hun werk te verrigten. Gisteren avond hield deze vereeniging haar eerste jaarfeest in het Neêrlandsch Koffij- huis, waarvan de ruime zaal daartoe doeltreffend is ingerigt. Een aantal patroons gaven door hunne tegenwoordigheid een blijk van ingenomenheid met de vereeniging. «ij de opening der vergadering werd verslag uitgebragt omtrent de oprigting der verceniging, haar plan en werking, waarbij ook de hoop werd uitgedrukt dat ook haar de zoo noodige ondersteuning mogt worden geschonken om het beoogde doel te bereiken. Door eenige leden, geassisteerd door twee jongejufvrouwen, werden vervolgens een paar tooneel- stukjes opgevoerd, t. w. Het verkeerd adres en De loteling, afgewisseld door eenige voordragten, waarvan vooral: De telegraaf, gesprek tusschen twee Scheveningers, zeer voldeed. Het geheel werd met een bal besloten. Een en ander schonk den leden een hoogst gcnoegelijken avondvooral ook daar bij dit eerste zamenzijn eene voorbeeldige orde en harmonie werd op gemerkt. „Ken u Zelven" is eene gulden spreuk, wier toepassing in het leven zonder twijfel de ontwikkeling van den mense.h bevorderen kan. In onze da^en vindt die toepassing in een opzigt ten minste vele voorstanders, want méér algemeen dan vroeger legt men zich toe op de kennis van den bouw van het menschelijk ligchaam. Maar het peilen der diepten van den mensche- lijken geest, van de aandoeningen en hartstogten. de deugden en de ver keerdheden van den mensch, zich openbarende in zijn doen en laten is zeker even belangwekkend en nuttig als de kennis van zijn ligchamelijk zamenstel. Daarom vestigen wij dc aandacht op een boekdeel, onlangs ver schenen onder den titel: //De Menschelijke Natuur in haar wezen en open baringen. Vrij bewerkt naar Ch. Dollfus, door J". de Vries." een boek, dat eene interessante en degelijke bijdrage levert tot de kennis van het menschelijk gemoedsleven, en overvloeit van opmerkingen, zoo verrassend en waar, dat zij den lezer telkens aangrijpen en tot nadenken uitlokken. De'minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt dat met wijziging der advertentie, voorkomende in de Ned. Staatscourant van 7/8 Junij 1868, in het jaar 1870 een vergelijkend examen zal worden gehouden voor drie plaatsen van adspirant-ingenieur bij de marine. De Staatscourant bevat den tekst van de onlangs tusschen Groot- Brittannië en China gesloten overeenkomst ter aanvulling van het tractaat van Tientsin. Door de Zuidhollandsche maatschappij tot redding van schipbreukelin gen is de groote zilveren medaille toegekend aan kapitein J. van «reen, voerende het barkschip Nederland, voor de redding in de Indische zee, op 5 Junij 11., der bemanning van het brandende schip Selius, van Singapore naar Engeland bestemd. Ook zijn door die maatschappij zilveren medailles voor reddingen toegekend aan de kapiteins R. G. Klein, van het Ned. kof schip Anjeen C. Boog, van den Vlaardinger hoeker de Vereeniging. Aan verschillende visschers en sloepcrliedendie zich bij reddingen verdienste lijk maakten, zijn gratificatiën, benevens ééne zilveren medaille, uitgereikt. Naar wij vernemen, zegt het V. D.zal de spoorweglijn Gouda-'sIIage met 1 Mei voor het publiek verkeer geopend worden; voor de reizigers tus schen 'sllage en Utrecht zal dit eene besparing van tijd en geld zijn, de reis van hier naar 'sllage, die thans over Rotterdam 3,le kl. ƒ1.95 is, zou lan,rs den te openen weg slechts ƒ1.50 kosten, zegt men. Algemeen roemt men de keurige inrigting van het station aan den Bezuidenhoutschen weg te 'sllage, waarvan de weerga nog niet in ons vaderland aangetroffen wordt. Donderdag 11. heeft men, naar men uit lloogkeppcl meldt, met toe stemming van den minister van justitie, op het landgoed Middachten, toe- behoorende aan graaf Bentinckeene groote drijfjagt in het open veld op hazen gehouden, waarop niet minder dan 125 stuks van dat wild zijn gesneuveld. Den vorigen dag waren de bosschen bejaagd en werden er 58 geschoten. Deze jagtcn waren geheel op Engclsche wijze ingerigt, en boden daardoor een vreemd schouwspel aan. Door een der jagers werden niet minder dan 19 hazen gedood. Men meldt uit Meppel: 11cwater is sedert eenige dagen weder zoo danig gerezendat alles aan de spoorwegzijde en naar den kant van Over ijssel op een zee gelijkt. Onverantwoordelijk mag het wel hecten, dat er geen enkele poging wordt aangewendom eene geregelde afwatering te bevorderendaar dezelfde klagt evenzeer voor dc naburige districten Vol- lenhoven, Giethoorn, enz. enz. geldt, Zaturdag avond had op bet Groenevcld een allertreurigst voorval plaats. Een der knechts op den oliemolen aldaar, met het afspannen der zeilen bezig zijnde, kreeg door een toeval een slag van een der wieken, waar door hij zoodanig gekwetst werd, dat hij reeds eenige uren later,- onder het uitstaan der vreeselijkste pijnenis bezweken. Blijkens de jongste uit Ned.-lndie ontvangen berigtcn zijn ,_op bun verzoek, door den gouverneur-generaal, eervol uit dc militaire dienst ontsla gen de kolonel der artillerie jhr. F. W. R. Flugi van Aspcrmont en de luit- kolonel der artillerie 1'. Scbcllenbachvoorts is overgeplaatst: als comman dant der artillerie in de 2<lc militaire afd. op Java. de luit.-kolonel J. 11. Betz, thans commandant der artillerie in de 3de militaire afd. op Java. en zijn bevorderd: tot luit.-kolonel, dc majoor 0. II. A. Racdt van Oldenbarne- veld, als chef van bet materieel bij bet hoofdbureau; tot luit.-kolonel bij het materieel, de majoor II. G. Bouincestcr; tot majoor bij bet materieel, de kapitein li. L. Kilian. als commandant der artillerie in de 3'1' militaire afd. op Java; lot kapitein bij het personeel, de l,le luit. J. C. F. baron van Hecrdt van liet personeel; tot Is1"" luit. bij het personeel, dc 2,,e luit M. J. A. L. Rieszvan bet personeel. Tot eersten snbsUtuui-grifficr bij den raad van justitie te Batavia is be noemd de tweede substituut-griffier bij het hooggeregtshof van Ned.-Indië mr. C. Vinju; tot tweeden substituut-griffier bij den raad van justitie te Batavia, de derde substituut-griffier bij dien raad mr. W. A. Brill; en tot tweeden substituut-griffier bij het hooggeregtshof van Ned.-Indiëde eerste commies bij het op te rigten dep. van justitie mr. J. D. Peereboom Voller. De N.R.C. deelt een uittreksel mede uit een brief. dd. 27 November, van de hh. van Leeuwen en C". te Padang, waarin o. a. bet volgende voor komt: In den avond van den 22~Un dezer boorde men van alle kanten in den omtrek de gewone noodschoten, die de inlanders bij bandjirs (van de bergen komende watervloeden) lossen. Wie zich daarop naar de rivier be gaf om den stand van het water op te nemen, bevond dat bel wel hier en daar met de oevers gelijk stond, maar daar toch nog niet buiten trad en dus nog niet de hoogte bereikt had van 14 Augustus 11., en daar die vloed buiten dc aardstorting, die op de hoofdplaats zelve geschieddezonder onge lukken van personen en eigendommen zou zijn afgeloopcnmaakte niemand zich ongerust. Alleen vond men bet wel opmerkelijkdat terwijl het water in de rivier minder hoog stond, hooger op vele plaatsen overstrcoonid wa ren. die 14 Augustus droog waren gebleven. Den volgenden morgen bleek dc oorzaak van dit verschijnsel maar al te duidelijk. Dc vloed was geen gewone watervloed geweest, maar wat van de bergen was komen afzetten, was eene massa van water en modder, die zich met zooveel geweld naar dc lagere landen bad gestort, dat dc rivier niet alles bad kunnen opnemen, zoodat zij zich al dadelijk aan den voet van bel gebergte over bet land had verspreid, waar door het slijk en den modder de gewone afvoerkanalen ver stopt waren - geworden, liet gclieelc land was dientengevolge overstroomd en wel met zooveel kracht en spoed, dat vele inlanders geen tijd gehad hadden zich te redden en binnen of builen hunne buizen waren omge komen. Toen het water was weggelocpenbleef overal een dikke laag klei en zandachtige aarde over en waren de Sawali's overdekt niet duizende boomen, die door de bergstroomen ontworteld en over het overstroomde land verspreid waren. Van de verdronken mensehen vond men verscheidene in de Sawali's onder den modder bedolven terugenkelen werden er nog levend uitgehaald. Op de Passar van Pan (twee uren van bier) waren 14 huizen weggespoeld. De plaats, waar de gelukkig even te voren ontruimde controleurswoning stond, was niet meer terug te vinden; daar stroomde nu de rivier. De verwoesting had niet alleen de ommelanden van Padang ge teisterd, want later bleek dat ook in eene geheele andere rigting, op 10 a 30 paal van hier, langs den grooten weg naar de Bovenlanden, allerlei onheilen waren gebeurdde laatst overgeblevene der 3 groote bruggen in dien weg was gedeeltelijk weggespoeld en gedeeltelijk onbruikbaar geworden. In het ruwe schat men het verlies van menschenlcvens thans op een hon derdtal. terwijl dc verliezen aan eigendommen wel niet juist bekend zullen worden; doch dat er veel paddy met de schuurtjes, vele buffels en koeijen

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1