LEIDSCHE COURANT. MAANDAG 17 JANUARIJ. STADS-BERIGTEN. GRONDBELASTING. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. 1870. N\ 13. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 1 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor j 2.50 's jaars, buiten de expcditiekosten. Afzonderlijke nominees der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. NATIONALE MILITIE BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te welen, dal ingevolge art. 18 der Wet van den 19den Augustus 1861 [Staatsblad n°. 72) allen, die volgens art. 15 dier Wet voor de nationale militie beliooren te worden ingeschreven zij die op den lsten Januarij hun 19de jaar waren ingetreden en al zoo de geborenen in 1HSI), verpligl zijn zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven tussclien alen lsten en ilen Sisten Januari.]; dat hij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis van den militiepligtige, zijn vader, of. is deze overleden, zijne moeder, of, zijn heiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verpligt is; en dat overtreding van het aangehaalde artikel, krachtens art. 183 dier wet, wordt gestraft met boete van ƒ25 tot ÏO». Voor hen, die verzuimden zich op de door het Gemeentebestuur bepaalde dagen ter inschrijving aan te melden, wordt mitsdien daartoe alsnog gelegenheid gegeven ter gemeente-secretarie, van 's voormiddags 10 tot 's namiddags 3 uren opiederen werk dag, tot en met den 315lcn Januarij aanstaande, op welken dag, des namiddags te 4 uren, het register van inschrijving voorloopig wordt gesloten. En zal deze door plaatsing in de Leidsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 15 Januarij 1870. v. r. BRANDELER, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. De BURGEMEESTER Hoofd van het Gemeentebestuur van Leidendoet te wetendat aan den Ontvanger der directe belas tingen alhier is ter hand gesteld het, op den lldc0 dezer maand, invorderbaar verklaard kohier der grondbelasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen binnen deze gemeente, over het jaar 1870, en dat ieder verpligt is zijnen aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, te voldoen. Wijders worden den ingezetenen op nieuw herinnerd de bepa lingen der Wet van den 24"cn April 1843 Staatsblad n°. 14), om van alle stichtingen, vernieuwingen, aan- of bijbouwingen, in de termen der Wet vallende, aan de Zottors dor Qeniooiite, waar de gebouwen gelegen zijn, aangifte te doen binnen zes maan den na de ingebruikstelling der perceelen, of nadat deze voor bet eerst geheel of ten deele worden betrokken; van alle voornoemde gebouwen, met betrekking tot welke binnen gemelden termijn geene aangifte gedaan is, zal de aanspraak op vrijstelling vervallen. En zal deze door plaatsing in de Leidsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester van Leiden, Leiden, 15 Januarij 1870. v. d. BRANDELER. LEIDEN, 15 Januarij. Wij vernemen dat Zondag aanst.des avonds ten 6 ure, in de kerk van den Zeer Eerw. heer J. Bots, op de Haarlemmerstraat, een "Sermon de charité" zal worden gehouden, ten voordecle van de door de Vereeniging van den II. Vincentius a Paulo alhier ondersteunde huisgezinnen. Die sermon zal gehouden worden door den als begaafd redenaar bekenden Wel-Eerw. heer N. J. Smeulders, r. k. priester en kapcllaan te Amsterdam. Het getal der in liet Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 186 lot 209 volwassen personen en 95 lot 103 kinderen. De minister van koloniën heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt dat met den l"en September dezes jaars twee jongelingen zullen worden bestemd, om, volgens het daaromtrent vastgestelde reglement, onder het oppertoezigt van den heer dr. G. J. Mulder, oud-hoogleeraar te Utrecht, te worden opgeleid tot militaire apothekers voor de dienst in Oost-Indië; en dat, wanneer ouders en voogden hunne zonen of pupillen daarvoor verlangen in aanmerking te doen komen, deze op Maandag 30 Mei aanst., des voormiddags ten acht ure, ten huize van den voormelden oud-lioog- leeraar te Bennekom zullen worden toegelaten tot het afleggen van een vergelijkend examen. De op zegel geschreven verzoeken tol deze toelating moeten vóór 1 Mei aanst. bij liet ministerie van koloniën zijn ontvangen. De adspiranten moeten op 1 Sept. 1870 den ouderdom van 16 jaren bereikt hebben en alsdan niet ouder zijn dan 20 jaren. --De Staatscourant lie vat liet verslag der commissie belast met het alnemen van het eindexamen der hoogerc burgerscholen in Noordholland, in 1869. Van de 24 candidaten trokken zich onder het examen twee terug; van de overigen werden 16 toegelaten en 6 afgewezen. Als slotsom barer beschou wingen zegt de commissie bovenal te moeten wijzen op de wensehelijk- hcid, dat voortaan liet onderwijs in taal- en letterkunde en in geschied kundige wetenschappen betere vruchten moge dragenopdat de kennis der candidaten in deze belangrijke vakken niet zoozeer moge achterstaan b(j die in natuurwetenschappen en vooral in wiskunde, als bij de thans gehou den examens is gebleken. ;-Op 25 en 26 Nov. jl. zijn te Üudshoorn in beslag genomen twee gul denstukken voerende de beeldtenis van koning Willem lil en het jaartal 1863, zonder randschrift, welke stukken door liet nuinlcollegie zijn ver klaard valscli te zijn. Ongeveer een jaar geleden werd door een te Nieuw- Hcllevoet woonachtig persoon te llellcvoetsluis verhaald, dat hij zeven valsche guldens in zijn bezit had. Op dien persoon rusten vermoedens, dat hij een van die guldenstukken in omloop heeft gebragt. Wctligt zijn of worden er in die of andere nabjjliggeiide gemeenten meer dergelijke valsche guldens in betaling gegeven. In dat geval verzoekt de ofïicicr van justitie te Brielle aanhouding en onmiddellijk berigt. De Pomologische Vereeniging te Boskoop zal eene verloting houden van bloemhecslcrs, rozen, coniferen, bonte hulsten, vruchtboomcn enz. De verloting bestaat uit 2000 loten, waarvoor reeds 2000 prjjzcn zjju bestemd, met bijvoeging van premiën. Te Gouda is de smidsknecht, die zich zoo ernstig in het onderijjf had verwond, aan de gevolgen bezweken. Door den gemeenteraad van Amsterdam is aangenomen een voorstel van burg. en weth.om volgens een plan van den heer L. P. Zocherhet terrein vóór het Paleis voor Volksvlijt te doen beplanten en met een nieuwen aanleg te voorzien. Tot dat emde is eene som van ƒ7300 beschikbaar gesteld. Men meldt uit ArnhemVoor een paar dagen werd ter kennis van den commissaris van policie alhier gebragt, dat zekere vrouw P. D,huisvrouw van den arbeider J. L., vermoedelijk op geheimzinnige wijze was bevallen. Een onmiddellijk ingesteld genees- en heelkundig onderzoek had het gevolg, dat de bevalling der vrouw werkelijk werd bevestigdterwijl geen spoor van het geboren kind aanwezig werd bevonden. Thans is liet echter, dank zij de steeds voortgezette nasporingengeluktliet lijkje van een pas geboren kind, gewikkeld in een blaauw voorschoot en met een bandje om den hals, op een stuk land op het Spijker, toebelioorer.de aan de moeder der bevallene, te vinden. Het lijkje is naar het stads-ziekenhuis tot verder onderzoek overgebragt, terwijl de moeder der bevallen vrouw in hechtenis en deze laatste zelve, uithoofde van haren toestand, onder bewaking is gesteld. De justitie heeft thans de zaak in handen. Uit Groningen meldt men dat in die provincie reeds nu door Duitschc en andere vreemde opkoopers de fokkoeijen legen buitengewoon liooge prij zen worden opgekocht. Men betaalt soms veel meer dan ƒ200 per kalfkoe. Te Breda had dezer dagen aan een der forten buiten de Antwerpsche poort een stoute diefstal plaats. Door uitgraving onder de buitendeur bin nen gekomen, heeft men met behulp van een zwaar ijzer een tweede slui ting opengebroken, die van een vertrek, waarin zich een caisson bevond, met patronenwaarvan er ongeveer 600 stuks insgelijks door inbraak zijn ontvreemd. De policie is de schuldigen op het spoor. 'sGRAVENIIAGE, 15 Januarij. Bij kon. besluit van 29 Dec. jl. is, ten vervolge van dat van 18 Nov. 1864, houdende toekenning van eervolle belooningen terzake van de tweede expeditie in Nas, terzelfder zake nog benoemd tot ridder 4dc kl. van de militaire Willemsorde de officier van gezondheid l!tc kl. bij het leger in Ned. Indië E. F. M. Ilelmkampf. Z. M. heelt aan den heer D. de Graaff, minister-resident in Japan, op zijn verzoek, eervol ontslag uit die betrekking verleend, en als zoodanig benoemd jhr. mr. F. P. van der Hoeven, thans raad van legatie hij liet Ned. gezantschap te St, Petersburg. Z. M. heeft goedgevonden den officier van gezondheid 3de kl. W. Smith, van het 7de reg. infanterie, voor den tijd van 5 jaren te detacheren bij het leger in O. I., cn den officier van gezondheid ls,e kl. voor de dienst der Ned. bezittingen ter Kuste van Guinea A. Quikbörner, thans tot herstel van gezondheid met verlof hier te lande, eervol uit 'slauds dienst te ontslaan.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1