PER TELEGRAAF. In de Vendee is de heer Alquier verkozen tot lid van het wetgevend ligchaam, met 12757 stemmen tegen 12250, die op den katholieken staats man de Falloux waren uitgebragt. Hier te lande kunnen gietijzer, katoenen garens, katoenen goederen j enz., zonder betaling van regt worden ingevoerd, wanneer zij weder uitge voerd worden na verdere bewerking in binnenlandsche fabrieken te hebben ondergaan. Hierover wordt sedert lang geklaagd door fabrikanten, welke j binnen 's lands de bedoelde grondstoffen produceren. Eenige maanden gele- den is door de regering eene commissie benoemd om die zaak van alle zij den en uit het oogpunt der verschillende belangen te onderzoekenen thans is bij keiz. besluiten van den 9Jen die voorwaardelijke vrijdom van invoer- i regt voor katoenen goederen en weefsels mei de aanst. maand Mei opgehe- j ven, en voor gietijzer, enz., aan beperkingen, alsmede aan nieuwe waarborgen tegen misbruiken en bedriegelijke handelingen, onderworpen. -Volgens de mcdcdeeling van den Figaro heeft de heer Rochefort, bij gelegenheid der reeds vermelde demonstratie op de boulevards, de talrijke aanwezigen uitgenoodigd te Neuilly de begrafenis van zijnen vriend Noir bij te wonen. Die bijeenkomst zou, hoopte hij, beslissend zijn voor de toe- komst der democratie. Betreffende het gebeurde te Auteuil ten huize van prins Pierre Bona- I parte worden nog door de dagbladen twee verklaringen medegedeeld omtrent de toedragt der zaak, die mede zeer uiteenloopend zijn; de eerste is van de Fonvielle, den medgezel van Noir, en de tweede van den prins. Volgens de verklaring van de Fonvielle had, toen hij en Noir bij den prins toegela ten waren geworden, de volgende woordenwisseling plaats gehad: Mijnheer, wij komen van wege den heer Paschal Grousset om u een brief te overhandigen. Gij komt dus niet van wege Rochefort, en behoort niet tot zijne handlangers Mijnheer, wij komen om een andere reden, en ik verzoek u dezen brief te willen inzien. Hierop overhandigde ik (Ulric de Fonvielle) hem den brief. Hij ging naar het vensterlas hemen keerde tot ons terug. «--- Ik heb Rochefort uitgedaagd, riep hij, omdat Rochefort de vaandel drager van het gespuis is. Wat den lieer Grousset betreft - ik heb met hem niets te maken, Treedt gijlieden voor die krengen op? Mijnheer, wij komen tot u 0111 n, op beleefde en loyale wijze, het schrijven van onzen vriend ter hand te stellen. Treedt gijlieden voor die ellendelingen op? Wij treden op voor onze vrienden, antwoordde Victor Noir. «Hierop bragt plotseling, en zonder de minste aanleiding, de prins aan Victor Noir een slag in het aangezigt toe, terwijl hij tegelijkertijd een revolver uit den zak haalde en zijn tegenpartij a bont portant neerschoot. Noir drukte de handen op de borst en viel achterover door de openslaande j deur. Toen stortte zich, zegt de Fonvielle, de moordenaar op mij, en loste een tweede schot, dat mij den jas doorboorde. Ik haalde mijn pistool te voorschijn en, naauw zag hij dat ik gewapend was, of hij deinsde terug en ging tegen de deur staan, van waar hij zijn wapeu op mij aanlegde. Geluk kig behield ik tegenwoordigheid van geest genoeg, om te begrijpen dat als ik ter verdediging een schol op hem loste, hij ons voor de aanvallers zou doen doorgaan. Ik opende dus een andere deur en stormde naar buiten, I moord! moqrd! roepende. Vóór ik evenwel den trap af was, joeg de prins mij een derden kogel achterna, die mede slechts mijn jas beschadigde. Op straat gekomen vond ik Noir, die nog de kracht had gehad het huis te verlaten en thans stervende was. Door prins Bonaparte wordt van de zaak het volgende verslag gegeven: «De heeren Victor Noir en Ulric de Fonvielle namen zoodra ik binnentrad een dreigende houding aan, en hielden de handen in de zakken. Zij over- j reikten mij een brief van den heer Paschal Grousset, redacteur van de Marseillaise, met wien ik nooit iets te doen heb gehad. Die brief behelsde een uitdaging wegens beleedigiugen hem in een Corsicaansch blad toegevoegd. Na lezing heb ik geantwoord, dat ik met Rochefort een rekening te ver- effenen had, en niet met zijne handlangers. 11— Lees den brief, sprak Victor Noir. 11— Ik heb hem gelezen, hernam ik. Treedt gij voor de zaak op? «Op deze vraag kreeg ik een oorveeg ten antwoord; tevens vertoonde de heer Fonvielle een pistool. Toen ik mij op die wijze bedreigd en aangeval len zag, greep ik ijlings een zak-revolver en vuurde op Noir. De andere, de Fonvielle, is toen achter een fauteuil gekropen, en heeft te vergeefs getracht zijn pistool te laden; ik schoot op hem, doch zonder hem te tref fen. Een derde kogel dien ik hem nazond moest, wegens den groolen afstand en het klein kaliber van mijn wapenuit den aard der zaak missen. Ik voeg hierbij, dat de beide heeren bij mij een pistoolkistje en een degenstok hebben achtergelaten; hieruit blijkt genoegzaam, dat de brief van Paschal Grousset slechts een voorwendsel was om mij in een hinderlaag te lokken. De heer Noir was slechts 22 jaren oud en zou eerstdaags in het huwe lijk treden. Het feit, zegt het Journ. des Déb., dat een redacteur van de Marseil laise door prins Pierre Bonaparte is doodgeschoten, zullen de uiterste par tijen zekerlijk aangrijpen als een wapen0111 daarmede het keizerrijk of wel de zaak der vrijheid te bestrijden. Doch geen redelijk mcnsch zal den keizer voor de misdaad van zijnen bloedverwant verantwoordelijk willen stellen, en evenmin de vrijheid der drukpers voor de uitspattingen van twee of drie dagbladen, die door al de andere betreurd worden. Kalmte en on partijdigheid zijn thans bovenal aan alle welgezinde burgers aan te bevelen. Na de uitspraak in hel proces, door den ko(fijhuishouder Bernard der 1 algemeene commissie voor de Parijsche tentoonstelling aangedaan, wegens j de vergunning aan anderen dan aan hem verleend tot het plaatsen van stoe- len voor de restaurants van hel ten loonstellingspaleis, heeft de koffijhuishouder j Rouze insgelijks eene vervolging tegen de genoemde commissie ingesteld tot vergoeding van schadehem berokkend door de vergunningen aan onder scheidene restaurateurs verleend tol hel vestigen van restauratien van den eersten rang in het bedoelde paleis, terwijl hij het regt om alleen eene zoo danige restauratie te houden tegen eene pacht van 147,230 lr. gekocht had. De schadeloosstelling, door den heer Rouze gevraagd, beliep 572,000 fr. De eerste kamer van de civile regt bank der Seine heeft echter gemeend, dat de eischer zich door de betaling eener som van 60,000 fr. genoegzaam ver goed behoorde te achten. ITALIË Naar men uit Rome meldt zijn in hel concilie de discussiën over het rationalismus enz. den lö"6" dezer gesloten en zijn de voorstellen betrekke lijk de kerkelijke tucht aan de leden rondgedeeld. De heèr Veuillot schrijft uit Rome aan l'Huivers te Parijs: Het alge meen gevoelen is, dat het concilie langer zal duren dan men aanvankelijk gedacht had. Sommigen spreken van zes maandenanderen gaan verder en rekenen bij jaren. Inderdaad kan niemand, zelfs niet bij benadering, be palen hoe lang de kerkvergadering duren zal, maar er is niemand, die ge looft, dat zij spoedig een einde zal nemen. En nogtans schijnt het niet te vermetel, te beweren, dat het doel van het concilie zoo goed als bereikt is, want zijn geest is bekend. Zeker is het, dat de vaders hun verblijf te Rome niet langer dan noodig is zullen rekken, daar de belangen van hun land, ouderdom en gebreken, en de wijze waarop velen, ondanks de gast vrijheid welke hun door den H. Vader beloond wordtzich hier moeten behelpen, lien over het geheel levendig naar hunne haardsteden doen ver langen. Men zal weinige dorpspastoors vindendie niet beter gehuisvest en gevoed zijn, en die niet vrijer over hun ligchaam en hunnen geest kun nen beschikken dan zeer vele bisschoppen op dit oogenblik. Ik zou op dit oogenblik gaarne het senaats-lid Rouland hier willen zien. liet zou zeer wenschelijk zijn. dat hij Rome eens rondging, alvorens zijne interpellatie over het concilie te doen. Dat loglje zou hem op de hoogte van vele za ken brengendie hem thans onbekend zijn. PKIlIgSEN. BERLIJN. 12 Januarij. Naar men verneemt zal deze hoofdstad binnen kort in het bezit ko men eener nieuwe hoogeschoolnamelijk eene hoogeschool voor deJudaïsche wetenschap, en niet eene Joodsch-thcologische faculteit, gelijk door dezen en genen is beweerd. Zij zal voor geheel Duitschland openstaandat wil zeggenmen zal trachten de studerende Joodsche jongelingschap uit gansch Duitschland naar Berlijn te lokken, ten einde zooveel doenlijk het plan te bevorderen om van die stad het middenpunt van üuitschand te maken. Zij zal worden onderhouden uit vrijwillige bijdragenen niet slechts uit Pruis- sen, maar uit vele andere staten van Duitschland zijn reeds aanzienlijke financiële bijdragen deels geschonken deels toegezegd. De nationaal-liberalen van Zuid-Duilschland hebben eene bijeenkomst te Karlsruhe gehoudenten einde de grondslagen vast te stellen voor eene organisatie dier partij. Een comité van 12 leden werd benoemd tot het uitwerken van een in die bijeenkomst besproken plan. In Bejjeren zal in de zitting der thans bijeengekomen kamer van afge vaardigden een vinnige strijd gevoerd worden. Ten gevolge der jongste ver kiezingen staan de partijen nagenoeg gelijk en de zoogenaamde patriottische partij wil de verkiezing van zeven liberalen te Munchcn, die met de meer derheid van slechts ééne stem verkozen werden, nietig verklaren, op grond van informaliteiten bij de verkiezing. PARIJS, 12 Januarij. De commissie, welke uit het wetgevend ligchaam benoemd is om te beslissen of er een vervolging tegen Rochefort zal wor den ingesteld, is geneigd daarop gunstig te adviseeren. De zitting van het wetgevend ligchaam is ten 2% ure geopend. Er loopt een gerucht dat de menigte, die bij de begrafenis van den heer Victor Noir tegenwoordig was, zich voorstelt hel gebouw van het wetgevend ligchaam voorbij te gaan. Hel blad de ilarseilluise is heden ochtend in beslag genomenonder be schuldiging dat het tot haat jegens de regering aanhitst, en de burgers aanspoort de wapens op te vatten. PARIJS, 12 Januarij. Er was lieden in de voorstad Neuilly een ontelbare volksmassa op de been. Rochefort heeftstaande voor een der vensters van het sterfhuis van den heer Victor Noir, de menigte toegesproken. Zijne rede werd meermalen afgebroken door de kreten«Leve Rochefort" door het publiek geuit. Ei- waren ten 2(4 ure noch soldaten, noch troepen zigtbaar. De lijkkoets, waarmede het stoflelijk overschot van den heer Noir naar het kerkhof werd overgebragt, werd door eene talrijke volksmassa gevolgd. De orde werd geen oogenblik verstoord. De menigte is vreedzaam naar Parijs teruggekeerd. In de stad is tot dusver alles rustig. PARIJS, 13 Januarij. Gisteren in den vroegen avond is een ernstig in cident voorgevallen. Tegen 6% ure trok een bende over de boulevards en zong de Marseillaise. Policie-agenten wilden die lieden uiteendrijven voor het Theatre des Variétés, maar de oproermakers wierpen de agenten inct stee- nen, zoodat twee hunner gekwetst werden. Twee andere agenten kregen dolksteken. Een hoofdambtenaar der policic werd door een steenworp ge wond. Vier of vijf personen zijn in hechtenis genomen. Ten 9 ure liepen de rustverstoorders razende en tierende door de voorstad St. Antoine Dadelijk verlieten de winkeliers met stokken gewapend hunne huizen, en verklaarden de rust te willen handhaven zelfs door geweld. De oproerma kers raakten toen verstrooid. PARIJS. 13 Januarij. Ten 2% ure verscheen in de Champs-Elysées, voor het Nijverheidspaleis, een groote volksmenigte, die tweemaal bij trom melslag werd opgeëischt uiteen te gaan. Aan deze opeisching werd niet gehoorzaamd en toen hebben cscadrons jagersmet den gewonen pas voor uitrukkende en zonder charge, het volk uiteengedreven.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 3