PER TELEGRAAF. bijeenkomst gebondenwaarin besloten is tot bet openen eener inschrijving voor het oprigtcn van een standbeeld ter eere van den insteller dier garde den maarschalk Niel. Er worden toebereidselen gemaakt voor bet hondenin het cirque in de Champs-Elyséesvan een groote meeting ten gunste der handelsvrijheid, in die bijeenkomst, welke waarschijnlijk op 16 dezer zal plaats hebben, zal o. a. de heer Jules Simon als spreker optreden. De man, die zich als medepligtige van Troppmann bij de policie heeft aangemeld, is een krankzinnige. Hij is naar het St. Anna-gesticlit overge- bragt. SPASJE. De Imparcial herigt dat de ministeriële crisis geëindigd is. Itivero zal als minister van biunenlandsche zaken optreden, Sagasla als minister van staat, Topete zal zich belasten met de portefeuille van marine. Jose ülozaga met die van justitie. De verkiezing van een president der Cortes in de plaats van llivero zou verdaagd zijn, tot dat de verkiezing van de afgevaardigden zou hebben plaats gehad. Bij de verkiezingendie in onderscheidene gemeenten hebben plaats gehad tot benoeming van nieuwe gemeenteraden in plaats dergenendie door de regering wegens hunne deelneming aan den republikeinschen opstand zijn ontbondenzijn meerendeels monarcliaal-gezinde personen gekozenmaar is te Bejar, Sevilla, Badajoz en Jaen de meerderheid der stemmen op repu blikeinen uitgebragt. Te Alcoy en te Fraga zijn de verkiezingen door scharen handwerkslieden gewelddadig belet. Te Tarifa, het zuidelijkste punt des lands, is een seinpost opgerigt, die in verbinding is gebragt met het Spaansche telegraaphnet. Dit is een groot voordeel voor reeders en andere belanghebbenden bij de bewegingen der lallooze vloot van schepen, welke onafgebroken de Middellandsche Zee in- of uitvaren. Ieder van die schepen komt digt bij Tarifa. alwaar de Straat vaq Gibraltar het naauwst is; de kapitein heeft nu gelegenheid om voor 15 franc, gevoegd bij de kosten der overseining over de telegraaph- lijnen, berigten aan de reeders van het schip of aan degenen, voor welke de lading bestemd is, te zenden of van hen te ontvangen. ITAME. Uit Rome meldt men dat in de tweede zitting van het concilie, den 0den dezer gehouden, eerst door den Paus, naar de voorschriften der kerk vergadering van Trente, belijdenis van het katholieke geloof is afgelegd, en vervolgens in onderscheiden talen door ieder lid van het concilie; daarbij werden bet Latijn, hetGriekseh, het Arabisch, het Chaldecuwschhet Armenisch eit het Bulgaarsch gehoord. De bisschop van Panama, lid van het concilie, is te Rome overleden. Uit Rome meldt men dd. 8 Januarij. Eenige vaders van het concilie, behoorende tot de fractie der ultra's, hebben eenc petitie aan den Paus op gemaakt en onderleckend. In dit stuk geven zij te kennen dat het thans een geschikt tijdstip is lot vaststelling van het leerstuk der onfeilbaarheid van den Paus. Het voornemen schijnt te zijn het concilie en den Paus zelf daartoe te noodzaken. Het is echter twijfelachtig of zij bij de 750 leden' van het concilie een honderdtal handleekeuingen op dit stuk zullen verkrij gen. Intusschen wordt het bevestigd dat de Paus die quaestie niet bij het concilie zal opwerpen, zoolang hij niet zeker is van eene morele eenstem migheid op dat punt. Dientengevolge zou hij de petitie ook enkel als een bewijs van hulde willen aannemen. l'KlIftSE X. BERLIJN, 9 Januarij. De vereeniging van regtsgeleerdenj alhier heeft hare beraadslagingen over het ontwerp-strafwetboek voor den Noord-Duitschen bond ten einde gebragt. Zij verklaart daaromtrent: 1». dat zij het niet raadzaam acht de strafbepalingen betredende de drukpers en het regt van vereeniging af te scheiden van de algemeene strafwetgeving2". dat zij eenstemmig in beginsel tegen bet behoud der doodstraf is; 3". dat zij zich in hoofdzaak kan ver eenigen met het voorgestelde maximum en minimum der tuchthuisstraf, doch niet met de bepalingen krachlens welke in gevallen van meineed met voorbedachten rade enz. de tuchthuisstraf gepaard moet gaan met eerloos verklaring. Ten einde in het gebrek aan schoolonderwijzers (het gevolg van lage bezoldiging) hier te lande te gemoet te komen, begint men er ernstig aan te denken in de behoefte te voorzien door het benoemen van hoofd- en hulp- onderwijzeresscn. Er zijn thans vacant 595 plaatsen van hoofd- en 474 van hulponderwijzer. In het aanstellen van onderwijzeressen ziet men ook een geschikt middel tot eene meer ontwikkelde opleiding der vrouw. In Hongarije moet het gebrek aan onderwijzers nog grooter zijn. want naar men van daar schrijft zouden in 30(10 gemeenten daar te lande geen onderwijzer zijn. OOSTENRIJK. Ten gevolge van de afschaffing van het dagbladzegel in Hongarije heeft de minister van financiën bepaald, dat voortaan van dc llongaarsche couran ten, die naar Oostenrijk verzonden worden, hetzelfde zegelregt zal geheven worden als van buitenlandsche bladen. De N. h'reie Presse erkent de juist heid van den genomen maatregel, die een noodzakelijk gevolg is van de met Hongarije getroffen overeenkomst. Zij beweert echter, dat nog een ander gevolg uil die overeenkomst voortvloeit, dit namelijk, dat het zegelregt der Oostenrijksche couranten, die in Hongarije worden ingevoerd, behoort terug gegeven te worden. De eigenaars der te Weenen verschijnende dagbladen hebben zich reeds naar men 'verneemtvereenigd om bij den minister van financiën aan te dringen op dc teruggaaf van het zegelregt der couranten, die sedert den 1 lCD Januarij 1870 naar Hongarije zijn verzonden, zoo lang de ongelijkheid te dien aanzien voor de beide helften des rijks zal blijven bestaan. Te Weenen is reeds de derde vergadering gehouden van de blee- kersknechts, meiden en waschvrouwenom over eene vermindering der werkuren en eenc verhooging van loon te spreken. Deze vergaderingen hebben plaats onder de leiding van eenige sociaal-democratische lieeren. On derscheidene dames hebben in die bijeenkomsten het woord gevoerd, en nu en dan was de opgewondenheid zoo groot dat de policie moest tusschen beide tredenvooral toen eene der waschvrouwendie eene eigene bleekerij bezit, betoogde dat het loon nog te hoog was en niemand haar konde ver hinderen het nog te verminderen. In Beneden-Oostenrijk is de runderpest uitgesproken. De besmetting schijnt overgebragt te zijn door vee, hetwelk op de markt te Dedenburg, in Hongarije, was aangekocht. Ten gevolge van de genomen maatregelen heb ben zich de ziekte-gevallen tot dus ver tot één stal bepaald. Ook in Russisch- Polcn blijft de toestand der runderpest van dien aard. dat de regering voor de bewaking der grensliniewelke door de ingevallen vorst verzwaard wordt het militaire cordon met eenige compagniën versterkt heeft. OOST-I X DIE. BATAVIA, 30 November. Ilet N. Bat. Hbt. meldt: Voor zoover regentijd en westmousson ge paard gaan, zoude men kunnen zeggen dat in de laatste 14 dagen het drooge voor het natte saizoen heeft plaats gemaakt. Verscheidene dagen achtereen toch hadden wij zwaren westenwind en op de Noordkust van Java moet reeds de blaauwe vlaghet teeken dat het gevaarlijk is te landen of den wal te verlaten, gewaaid hebben. Te Batavia was tol het verlootten van die waarschuwing tot nog toe geene aanleiding, en het is te hopen dat die zich gedurende den aanstaanden westmousson nimmer mag voor doen, want zelden waait de blaauwe vlag eenige dagen, zonder dat met; van ongelukken op de reede hoort. Van Anjer is het berigt ontvangen, dat de schepen Burgemeester Hoffman en Balibeide op reis naar Nederland, wegens hevige windvlagen uit het westenvergezeld van regen en zwaren stroom, om den oost op die reede ten anker hadden moeten komen. Regen is er nog weinig gevallen: eenige namiddagen achtereen hadden wij ligte buijen; zware en aanhoudende regens, zooals waarin de ingezetenen van Soerabaya zich een paar maal mogten verheugen, deden zich niet dan bij uitzondering voor. In den gezondheidstoestand kwam weinig verande ring. Verminderde het aantal poklijderswegens meerdere gevallen van koorts, of om andere redenen, bleef het sterfte-cijfer ongeveer even hoog. Van het flink doorkomen der regens en de daaruit voorlvloeijende veran dering van temperatuur mag men verbetering in den gezondheidstoestand verwachten. - Den 19 lc" Nov. U. trof de Bataviasche balie een gevoelige slag door het overlijden van jbr. mr. A. van der Does de Bije. Slechts betrekkelijk kor ten tijd mogt zij hem onder hare leden tellen, doch lang genoeg om hem in allen dcele als een kundig, voortvarend en ijverig pleitbezorger te Ieeren kennen. Dit waren evenwel niet de eenige hoedanigheden, waardoor hij zich onderscheiden en algemeen achting verworven heeft. Verschillende monographieën in de regtskundigc tijdschriften The,nis en het Recht van Ned.-Ina'ië, van welk laatste hij geruimen tijd redacteur was, doch bovenal zijne inaugurele dissertatie vestigden zijn naam als scherpzinnig regtsge- leerdeterwijl hij als redacteur van het IV. Bat. Handelsblad zich een j warm strijder voor regt en waarheid en onvermoeid ij veraar voor verlich ting en vooruitgang betoonde. Eene korte, doch hevige ziekte ontrukte hem in den bloei van zijn leven aan de maatschappij en zijne familie. Hoe sterk i zijn verlies gevoeld en betreurd wordt, bewees de talrijke schaar belang- stellenden, die Zaturdag middag de lijkbaar volgde. Bij de geopende groeve werd eene korte indrukw'ekkende rede uitgesproken door den oudsten ambt genoot des overledenen, mr. Mees, die in eenvoudige, doch ware woorden diens verdiensten afschilderde.. Spreker wees er o. a. op boe de Bije zich onderscheidde door eene kunde en ervaring, als slechts zelden op zoo jeugdigen leeftijd werden aangetroffenen dat het woord van den Lcidschen hoogleeraar Goudsmit, bij het vertrek des overledenen uit Nederland geuit, ten volle bewaarheid was: //de Bije zal een ware aanwinst zijn voor Ne- derlandsch-Indië." Door dr. Bergsma, schoonbroeder des overledenen, werd in korte, doch gevoelvolle woorden den begaafden spreker en verdere aan wezigen namens de familie dank gezegd. Er worden pogingen in het werk gesteld tol oprigting var een ge slicht te Soerakarta, tot opvoeding van kinderen van weinig bemiddelde Europeanen. Van Timor, Cheribon en Probolingo zijn berigten ontvangen omtrent schokken van aardbeving, die aldaar in September en October hebben plaats gehad. PARIJS, 9 Januari. Rij ministerieel besluit van gisteren wordt aan alle dagbladen, zonder onderscheid, voor goed het regt verleend van verkoop op de openbare straat. De regterzijde heeft in eene bijeenkomst, ten huize van den heer Jerome David gehouden, besloten het ministerie te onder steunen. Gisterenavond is eene bijeenkomst te Montpellicr gehouden ten gunste van het vrijhandelsstelsel. Er zijn resolutiën aangenomen, waarin verklaard wordt dal men na dc parlementaire enquête op eenc wijziging der handelstractaten moet aandringen. BORDEAUX, 9 Januarij. Eene groote meeting ten gunste van het bescher mende handelsstelsel had heden hier plaats. MADRID9 Januarij. Het berigt dat dc heer Jose Oiozaga de portefeuille van justitie heeft aangenomen is onjuist; integendeel de heer Oiozaga blijft weigerenen wat Sagasta betreft deze verklaart in het kabinet te zullen treden alleen dan wanneer de lieer Oiozaga zijn ambtgenoot wordt.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 3