BUITKNL \M)SCI1K BKKIGTBN. gedelegeerden van de beide Ned. Portug.-Israel, gemeenten in bet rijk, ten einde bet plan te bespreken tot vestiging van een afzonderlijk Portug.-Israël. kerkgenootschap. De besproken grondslagen zullen aan de kerkeraden der gemeenten worden voorgelegd. Uit het Nieuwe Diep meldt men dat Vrijdag morgen op de Haaks is gestrand een Engelseb schip, dat later is gebleken te zjjn de Robert en Alexanderkapt. Clarke, van Akyab naar Breinen bestemd. De redding boot, lot het verleenen van hulp afgezonden, kwam te laat op de plaats van het onheilwant toen was het vaartuig reeds grootcndeels gezonken. Later is gebleken dal de bemanning zich heeft kunnen reddenmet hare eigene booten is zij te Coksdorp aangekomen. Naar men uit Zierikzee meldt is op de llanjaard ook eene Engelsche schoener verongelukt. De bemanning was door de reddingboot gered; de kapitein wilde echter het schip niet verlaten. Te Arnhem klaagt men steeds over de onveiligheid van personen en goederen. LI. Woensdag avond, tijdens de voorstelling in den schouwburg, werd uit hel gesloten rijtuig van den burgemeester, hoofd der plaatselijke policie, de overjas van den koetsier gestolenzonder dat de dader ont dekt is. Te ISeilen heeft Vrijdag nacht in het logement van den heer N.een belangrijke diefstal plaats gehad. De heer L., van E., aldaar logeerende, had een valies met ƒ1200 a ƒ1300 bij zich in de slaapkamer, 's Morgens ontdekte men dat een der glasruiten gebroken en het valies verdwenen was. Bij het opengebroken raam lag een beitel en haardspit. Het ledige valies is later een eindwegs van het huis teruggevonden. Het gouden hor- logie, dat bij den heer L. op tafel lag, heeft men laten liggen. Te Loon op Zand zijn Zaturdag avond eene eenigzins afgelegene in het veld staande boerenwoning en eene arbeiderswoning afgebrand. Wegens den hevigen wind was aan geen blussching te denken. De geheele inboe del benevens 2 runderen en een varkenzijn mede verbrand. Te Tilburg heeft op nieuwjaarsdag een jongeling, die onlangs, na als zouaaf in het pauselijk leger te hebben gediend, uit Bome was terugge keerd, een ander persoon in een twist zoodanig met een bajonet verwond, dal men voor het behoud van diens leven vreest. De dader is in verzekerde bewaring genomen. "s GRAVEN11AGE, 10 Januarij. De l,le luit. .1. A. Ardesch von Hamel van bet 3e ref. infanterie zal met Maart a. s. bij de kon. militaire akademie te Breda gedetacheerd worden. In eene heden door de eerste kamer gehouden zitting heeft de voor zitter medegedeeld dat de verslagen over de staatsbegrooting enz. gereed waren. De discussie over die begrooting is bepaald op Woensdag aanst. ten elf ure. De ministers van financiën, van oorlog en van koloniën zullen in deze week geen gehoor verleenen. HIL MM. de koning en koningin en Z. K. H. de prins van Oranje heb ben heeren Gebroeders Belinfante. uitgevers van den Nederl. Residentie- almanak voor het jaar 1870, bijzonderen dank betuigd voor de aanbieding 'van dat zoo nuttige werk, dat zij met welgevallen hebben gelieven aan te nemen. Op Donderdag 10 Maart zal door het ministerie van binnenlandsche zaken de aanbesteding plaats hebben van het maken en stellen van den me talen bovenbouw voor de brug over de Oude Maas bij Dordrecht. De brug is ingerigt voor dubbel spoor en bestaat uit vier vaste bruggen, waarvan twee elk overspannende 87.5 meter en twee elk 04,5 meter en twee draai bruggen. waarvan de eene lang 53,64 meter en de andere 34,78 meter. De bouwstoffen voor de gezamenlijke bruggen, met inbegrip van hangsteigers enz., zijn berekend als volgt: 1.7ii7.0i5 kilogrammen piaat- en hoekijzer, 263343 kilogr. gesmeed ijzer, 105.239 kilogr. gegoten ijzer, 50,290 kilogr. getrokken en geribd plaatijzer, 326.578 kilogr. getrokken staal. 64.393 ki logr gesmeed staal, 1.079 kilogr. metaal, 109.442 meter eikenbout en 116.683 meter grenenhout, met ebloorzink bereid. liet prov. gereglshot in Zuidholland heeft heden uitspraak gedaaan in de zaak van J. Spanjersberg Jz., drukker van het Folksblad, te Rotterdam, appellant en geintimeerde van een vonnis der regtbank aldaar, waarbij hij wegens hoon en laster in een gedrukt, verspreid en in omloop gebragt ge schrift het Folksblad te Rotterdam) tot gevangenisstraf is veroordeeld. Het hof heelt, met vernietiging van het vonnis der regtbank, daar het onjuist was gemotiveerd, den appellant en geintimeerde aan bovenvermelde misdrij ven schuldig verklaard en hem veroordeeld tot eene gevangenisstraf van twee maanden en twee geldboeten, een van 25 en een van 8, met bepaling dat de boeten zoo zij niet zijn betaald binnen twee maanden na daartoe te zijn aangemaand, zullen vervangen worden door 2 dagen gevangenisstraf voor iedere boete. ENGELAK». LONDEN9 Januarij. Onder de moordaanslagen, in den laatsten tijd in Ierland gepleegd, is er een. volgens het Ba hj lYeics, bijzonder opmerkelijk. Zekere Walsh, een Winkelier in het dorp Shrule nabij Tuam, is dezer dagen, terwijl hij in een talrijk gezelschap van de markt te Tuam huiswaarts reed, door eenen onbekenden persoon met een pistoolschot zeer gevaarlijk gewond. Land bezat hij niet, en had dus geene reden tot ontevredenheid aan pachters kunnen geven. Evenmin was hij hard jegens degenen, van welke hij als neringdoende geld te vorderen had. Hij zelf kon niet gissenwelke reden er voor iemand bestond om hem naar het leven te staan. Onder het publiek waren de meesten van meening dat hij aangevallen wasomdat hij eijeren in groote hoeveelheid gekocht had en naar Engeland zonddaarvoor hoogeren prijs besteedde dan andereu boden, en alzoo meester van de markt was, maar tevens duurte der eijeren veroorzaakte. Intusschen werd de aanslag door de lagere klassen van de bevolking toegejuicht; terwijl onder de meer gegoeden angstig de vraag werd gedaan, welke kans op levensbehoud er in Ierland overschoot, wanneer men om een ei doodgeschoten wierd. Het voorval is een verschrikkelijk blijk van de demoralisatie der Icrsche bevol king, en bepaaldelijk van haren afkeer tegen concurrentie, bij winkelne ringen gelijk bij het huren van landerijen. Naar men uit Dublin meldt is Walsh aan de hem toegebragte wonde overleden, en de moordenaar nog onbekend. De Bond of Trade heeft, ten gevolge van een onderzoek in de zaak van het schip the Spindrift, in het Kanaal verongelukt, het gevoelen uit gedrukt dat de gedwongen aanwezigheid van een loods aan boord den kapi tein niet van alle verantwoordelijkheid ontslaat, omdat de vereeniging der kennis van den kapitein en van den loods bijzonder noodig is. Veelal ver keerde men in de meening datwanneer een loods aan boord washet gezag van den kapitein ophield. In Exeter Hall is eene vergadering gehouden om over de quaestie der landverhuizing te spreken; voorzitter was sir George Grey, oud-gouverneur van Nieuw-Zeeland. Sir James Lawrence stelde voor dat de thans lieer- schende gedrukte toestand van handel en nijverheid de verwijdering van een deel des volks naar de koloniën noodzakelijk maakte. Verscheidene perso nen die wel Iersche Amerikanen lekenstelden onder groot rumoer voor de emigratie af te keuren en liever de agrarische wetgeving te veranderen. De voorzitter trachtte te vergeefs het leven te doen bedaren en moest de hulp der policie inroepen. Toen het oorspronkelijk voorstel nagenoeg een parig aangenomen werd, verlieten de onruststokers de zaal en werd er nog beslotenGladstone op de dringende noodzakelijkheid te wijzendie er be staat. om van rijkswege een uitgebreid emigratie-systeem te ondersteunen. Naar men verneemt is in Brazilië de graaf d'Eu, zoon van den hertog van Nemours en schoonzoon van den keizer van Braziliëlot troonopvolger geproclameerd. FRANHRIJ K. PARIJS, 9 Januarij. Naar men zegt zouden de hh. Lavalette, gezant te Londen, en Bene- delti, gezant te Berlijn, hun ontslag hebben ingediend. De minister van justitie, de heer Ollivier, heeft aan de ambtenaren van zijn departement dc taak opgedragen om een ontwerp zamen te stellen tot wijziging der drukperswet nopens twee gewigtige punten, tot afschaffing, namelijk van het zegelregt der dagbladen en tot vermindering der borg stelling. Men schrijft aan den heer Ollivier het voornemen toe den heer Séguier, die in het vorige jaar zich gedwongen had gerekend zijn ontslag te nemen, omdat de toenmalige minister hem verweet in de strafvordering omtrent drukpers-overtredingen te zacht te zijn geweest, weder tot regterlijk ambte naar te benoemen. De dagbladen bevatten eene toespraakdie de heer Ollivier heeft ge houden tot het personeel van zijn departement. Aan die ambtenaren heeft de minister de meeste welwillendheid in alle zaken en tegenover ieder aan bevolen. Als zijn eigen pligt schetste hij de strikste regtvaardigheidin tegenstelling vooral van nepotisme tegenover gunstelingen van den een of ander. Bij voorkeur had hij zich met het beheer van het departement van justitie willen belasten, omdat hij geheel zijn leven zijne blikken gevestigd had op... regt. In onzen tijd, zeide hijwordt het staatkundige leven doorkruist door liet belang, door den hartstogt, door den partijgeest; men tracht zijne vijanden ter neder te vellen, fortuin te maken en zijne eerzucht te bevredigen. Welnu, gij en ik, wanneer wij dagelijks, op de deur en op de muren van dit paleis, bet woord "justitie" geschreven zien, wij moeten dat woord tot waarheid maken; het behoort de rigtsnoer te wezen van onze dagelijksche gedragslijn. Volgens het Journ. des Deb. heeft de heer Ollivier. bij gelegenheid eener receptie voor de leden der regterlijke magtgezegd dat hij de onaf hankelijkheid der regterlijke magt ongeschonden zou handhaven. Vooral zal ik. zeide hij, mij niet mengen in de politiek, opdat de regterlijke uit spraken meer gezag verwerven en opdat de schijn worde vermeden als werd er op de uitspraken invloed uitgeoefend. ia Francela fiber té en enkele andere bladen, die zeer gunstig voor het nieuwe bewind gestemd zijn, laken de ministers, omdat zij den souve- rein het ontslag van Haussmann afgedwongen hebben. Daarentegen zegt het Journal des Bébats: "Wij moeten bij de aftreding of afzetting van den heer Haussmann onze gelukwenschen aanbieden aan de ministers, die genoeg vastheid van wil hebben gehad om op dien door de publieke opinie gevor derden stap aan te dringen, en tevens aan den keizer, die door het inwil ligen van hun verlangen een doorslaand bewijs heeft gegeven van zijnen wil om te handelen als een constitutioneel souverein." Toen de lieer Haussmann afscheid van den minister van binnenlandsche zaken nam, heeft de minister hem, volgens den Constitutionnelnagenoeg aldus toegesprokenEr zijn op het politieke terrein soms harde noodza kelijkheden. Dat heb ik nooit levendiger gevoeld dan toen ik afzag van uwe medewerking, van de medewerking van eenen uitstekenden ambtenaar, voor wien ik hoogachting gevoelwiens werk ik bewonder en wiens vriend schap ik op prijs stel. De keizer heeft gratie verleend aan dc mijnwerkers, die wegens de onlusten te Aubin veroordeeld waren. De Liberie wil weten dat het ministerie aan dc kamer een wets-ont- werp zal voorleggen, strekkende om het jaarlijksch contingent van 100.000 op 75000 man te brengen. Volgens den Moniteur zullen voortaan alle vreemde bladen vrijelijk hier te lande worden toegelaten. Na de jongste nieuwjaars-receptie op de Tuilerièn te hebben bijgewoond, heblxn de officieren van het 7Je bataillon der mobile nationale garde eene

Leydse Courant | 1870 | | pagina 2