LEIDSCHË dfafc COURANT. 1870. N°. 8. DINGSDAG 11 JANUARI J. STADS-BERIGTEN. BUN N UN LAN USC11E BKBIG J LN. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- cn Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 1 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor j 2.50 's jaars, buiten de expcdiliekosten. Afzonderlijke no-miners der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER ex WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 3 van liet Koninklijk besluit van den l,leD December 13G5 Staatsblad n°. 131), houdende bepalingen omtrent de certificaten van Ne- derlandschen oorsprong of bewerking; Doen te weten, dat in de maand Januarij 1870 zal worden opgemaakt ccne lijst van hen, die in de gemeente een tak van nijverheid uitoefenen, waarvan de voortbrengselen met Certificaten van Nfeilcriamlseheii oorsprong of bewerking tegen een lager regt in Nederlands-Indië kunnen worden ingevoerd, cn roepen mitsdien belanghebbenden op. om zich, ten einde op die lijst geplaatst te worden, met overlegging van een afschrift van hun patenlblad, in de maand «Tanuarij 18?0 ter Secre tarie dezer gemeente aan te melden. En zal hiervan openbare kennisgeving geschieden door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 27 December 1869. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER ex WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat ingevolge art. 2 der Verordening, regelende de invordering der plaatselijke belasting op de hondenieder eigenaar ol bezitter van een of meer honden die aan de belasting onderhevig zijn, verpligt is daarvan jaarlijks vóór den 31slcn Januarij bij den Gemeente-Ontvanger aangifte te doen door inlevering van een behoorlijk ingevuld, én door den aangever ondertcekend billet; en dat bedoelde invullingsbilletten voor het dienstjaar 1870 dagelijks en kos teloos ten kantore van den Ontvanger verkrijgbaar zijn. Nog wordt opgemerkt dat houden, die voor de belasting worden aange geven als uitsluitend gehouden ter bewaking van gebouwen, erven of vaar tuigen, niet anders op den openbaren weg mogen komen dan begeleid en vastgehouden aan een touw of ketting. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 6 Januarij 1870. v. d. BRANDELER, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 14 der Instructie voor de ijkers cn adjunct-ijkers der maten, gewigten en weegwerktuigeuvastgesteld door den Minister van Binnenland- sche Zaken, dd. 2i December 1869; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat het IJkkantoor binnen deze gemeente geopend zal zijn op Woensdag en Znturdag van elke week, van 's morgens negen uren tot 's namiddags een uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 10 Januarij 1870. v. PUTTKAMMER, Secretaris. LEIDEN, 10 Januarij. Men schrijft ons uit AarlanderveenMaandag avond zal er in het lokaaal van het logement //de Vergulde Wagen" bij de wed. L. J. de Wit alhier een concert worden gegeventen voordeele der diaconie-armen van de verschillende kerkgenootschappen der gemeenten Alphen, Oudshoorn en Aarlanderveen (lage zijde). Men verwacht daarvan cene ruime opbrengst, daar men zich reeds in een groot getal inteekenaren mag verheugen, het geen bemoedigend is voor de commissie, die zich met de leiding dezer moei tevolle zaak heeft belast. Het Policieblad bevat onder de opgave van ontvreemde of vermiste voorwerpen ook de navolgende: Met den trein van den "Rijnspoorweg is in den namiddag van 23 Dec. 1869 ten 5 ure van Nieuwesluis te Rotterdam onder de passagiers-goederen aangekomen een groote zwart lederen dames- kofler met ijzeren hengsels en gebombeerden hoogen deksel. Op drie plaatsen stond op den koffer op een gedrukt papier de naam Clifford en voorts was daarop gesteld de etiquette der maatschappij //NieuwesluisRotterdam n'. 23." Nadat de koffer uit den trein was gebragt op de plaats, waar de pas sagiers-goederen tegen overgifte van het recu worden afgegeven, is hij van daar verdwenen en in de plaats blijven staan een groene houten koffer, geheel ledig, waarop geplakt de etiquette «GroningenRotterdam n". 14." gouden dame^korologic met bril- zwaar gond omzet in étui; 1 gou- In den vermisten koffer bevonden zich o. a. de volgende goederen: 18 ju- w celen knoopjes voor japon; 1 gouden medaillon met 5 brillanlen1 stel gou den armband-knoopjes en broche met bloedkoralen stccnen, de armband charrciière zwaar goed; een geëmailleerd lanten ingezet, 1 flacon geheel met {den vingerhoed; 1 gouden kinderbroche; 1 bloedkoralen kinderketling; 1 zilveren servelband1 massief gouden damesbeurs en knip, en vele andere voorwerpen. De officier van justitie te Rotterdam verzoek opsporing en aan houding der goederen, alsmede van den bezitter, indien daartoe termen zijn. Bij de Ned. lierv. gemeente te Katwijk a. d. Rijn is beroepen d». Koel man, pred. te Nicuwerkerk a. d. IJsscl; bij die te üagesteiu d®. Niessen, pred. te Nieuwe Tonge; bij die te West-Blokker d". Balsem, pred. te Ilaring- carspel; bij die le Roden d\ Goudschaal, pred. te Wirdum; bij die te Chaam de cand. S. S. de Koe. liet getal candidatcn lot de h. dienst bedroeg op 1 Januarij 51in het tweede halfjaar van 1869 zijn beroepen 16 candidatcn. Er is thans cene inschrijving geopend (van 800 aandeelen a 240) ten behoeve van den spoorweg van Tilburg naar Nijmegen over 's llertogcn- 'bosch. Van het geheele kapitaal is reeds 5,000,000 geplaatst in Engeland en werd van de overige 3,000,000 een groot gedeelte door bij het tot stand komen van den weg belanghebbende gemeenten cn verder door parti culieren genomen. Slechts de som van 192,000 moet nog worden geplaatst, om de onderneming te verzekeren. Van officiële zijde, zegt het Ilbl.wordt ons gemeld, dat het ons me degedeelde berigt, omtrent een verzuim bij de volkstelling, op eene dwaling berust. Slechts aan twee huizen, nabij de Hoogstraat, had men verzuimd de billetten af te gevenmaar dit werd onmiddellijk hersteld. - Aan de diaconie der herv. gemeente te Brummen werden in de vorige maand vier legaten vermaakt, te zamen tot een bedrag van ƒ8600. Daar onder was een legaat van ƒ3000 van mej. A. Valckenier, te Delft overleden. Uit 's llage schrijft men aan de Arnh. C.Spoedig, nadat het amen dement van Lynden op de begrooling voor herv. eeredienst, waarbij de gel den voor het algemeen en de provinciale collegièn van toezigt op de admi nistratie van de goederen der hervormde kerk werden geweigerd, was aangenomen, verspreidde zich het gerucht, dat er pogingen zouden worden aangewend om door de eerste kamer die begrooting te doen verwerpen. Inderdaad zijn thans bij die kamer verschillende adressen in dien geest in gekomen van bevoegde kerkelijke autoriteiten, en, naar wij vernemen, zou ook de meerderheid der leden de aanneming van het amendement betreuren en wenschendat de geweigerde gelden alsnog wierden toegestaan. In- tusschen schijnt hetdat er een ander middel bedacht zal worden om dat verlangen vervuld te ziendan verwerping van het hoofdstuk. Die verwer ping toch zou lot moeijelijkheden aanleiding geven. De tweede kamer, pas op reces uiteengegaan, zou tusschcntjjdscn wel zeer spoedig, moeten wor den bijeengeroepen om eene nieuwe wetsvoordragttot vaststelling der be grooting voor hoofdstuk VII C, te behandelen. Dat aan eene dergelijke op roeping groote bezwaren verbonden zijnis licht in te zien. De gedachte zou daarom geopperd zijnof niet het doel te bereiken wareindien eène afzonderlijke wetsvoordragt, waarbij de geweigerde gelden werden toegestaan, door den minister, belast met de zaken der herv. eeredienst, werd voorge steld. Dat denkbeeld schijnt bij vele leden der eerste kamer goedkeuring te vinden. En het is daarom niet onwaarschijnlijk, dat, indien de meerderheid zich vóór het behoud der som geneigd verklaart, zij zich zal tevreden stel len met eene verklaring van den minister, waarbij hij op zich neemt, een voorstel, zooeven genoemd, terstond na de zamenkomst der tweede kamer, bij haar aanhangig te maken. Te Delft had Zaturdag morgen een treffend ongeval plaats. Bij een geacht ingezeten, die op dien dag zijn zilveren bruilofstfeest zou viwen, werd de feestvreugde onverwacht verstoord, doordien eene der genoodigden. cene dame, die van buiten derwaarts was gekomen om aan het feest deel te nemen plotseling ongesteld werd cn binnen zeer korten tijd overleed. Naar men uit Vlaardingen meldt, is de uitoefening der groote of zout- haringvisscherij over het jaar 1869, voor zooveel die met hoeker-, buis- of sloepschepen is uitgeoefend, bijna geheel mislukt. De Ioggerschepen wierpen, uithoofde de kosten daaraan verbonden cn de geleden verliezen aan visch- vangst enz., geen noemenswaardige voordeelen af; zij zijn echter gevrijwaard voor geldverlies. Te Amsterdam is in de vorige week eene zamenkomst gehouden van

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1