PEK TELEGRAAF. HULP AAN DM HANDEL. tijdvak; zij herinneren de protesten van den een. de verklaringen van den ander, en mompelen deze woorden: "een ministerie van Orleanisten en van republikeinen. De waarheid is dat de ministeriële combinatie oude voorstanders der parlementaire staathuishouding alsmede eenige van de vroegste voorstanders der democratische begrippen bevat. Maar wij vragen of dat niet volkomen natuurlijk en logisch is en met den tegenwoordigen staat der zaken strookt. Immers de jongste grondwetswijziging, aangevuld door 's keizers brief aan den heer Ollivierheeft een duurzaam bondgenoot schap tusschen het parlementaire staatsstelsel en de democratie tot stand gebragt. Het ministerie van 2 Januarij steunt op eene hecht verbon den meerderheid van 75 volksafgevaardigdenbehoorende tot de twee deelen van het centrum. Het ministerie aanvaardt dus het bestuur ouder ongemeen gunstige omstandigheden; en indien het wijs en gematigd be stuurt, indien het bovenal hand aan hand met de meerderheid gaat. zich door haar oordeel laat voorlichtenen haar vooraf over al de vraagpunten van gewigt raadpleegt gelijk in Engeland gebruik is, dan zal het lang het bestuur in handen houden en eene duurzame staatsinrigting grondvesten. Het nieuwe kabinet wordt door de publieke opinie met ondubbelzinnigen bijval begroet. Men schenkt toejuiching, ja bewondering aan den souverein. die voor het eerst in de geschiedenis, een zoo verheven voorbeeld van vader landlievende zelfverloochening heeft gegeven. Met kennelijke blijdschap heet een iegelijk het eerste parlementaire ministerie welkom.' Naar men verneemt hebben onderscheidene prefecten, die bij de jong ste verkiezingen wat al te veel ijver hebben getoond, en die dus voor ont slag vrcezen, zich lot den keizer gewend, met verzoek hen in hunne be trekking te handhaven. De keizer moet hun geantwoord hebben dat dit alleen ter beslissing der ministers stond. Op Corsica worden gelden bijeengebragt voor het overbrengen der waarts van de asch van Pascal Paoli, den vermaarden bevrijder, wetgever en regent van dat eiland, die te Londen overleden en begraven is, en tot het oprigten van een standbeeld te zijner eer. Het denkbeeld tot het openen dier inschrijving is uitgegaan van hel op Corsica verschijnende democratische dagblad la Revanche. De liberale pers juicht het plan levendig toe. Maandagavond, zoo verhaalt de Moniteurheeft zich bij het commis sariaat van policie een persoon aangemeld, ongeveer dertig jaren oud, die zich als vagebond voordeed. Hem ondervragende, bemerkte men dat hij zeer verwarde antwoorden gaf en de policie-beambten hoorden o. a. den naam van Troppmann. Dit trof hen en nu werd deze persoon aangehouden en onder behoorlijke bewaking gesteld. Op nieuw ondervraagd, bekende hij ten slotte werkelijk dat hij de mcdcpliglige van Troppmann was geweest. Hij wierp zich vervolgens op de knieën en riep op klagenden tooni> Ik ben een groote ellendeling. Voor u wil ik mij vernederen. Maar wat ik u bidden mag, stort mij niet in het verderf. Ik beloof li. ik zal het nooit weer doen. Laat mij als eenvoudigen vagebond morgen ochtend weder vrij en ik beloof u op mijne eer, dal ik zal werken en mij als eerlijk man gedragen." Deze persoon is daarop onder behoorlijk geleide en geboeid naar Mazas ge bragt. Uit Rome schrijft men aan het Journ. des Dêb.: De meer of minder volledige en juiste openbaarheid, die aan de handelingen der kerkvergadering en harer leden wordt gegeven, wordt door het hof van Rome zeer lastig gevonden. De plaag der dagbladpers, zooals hel hier wordt genoemd, be stond tijdens de vroegere kerkvergaderingen niet; toen kon alles in diepe geheimhouding worden verrigt, en lekte er niets uit dan wat men bekend wilde hebben. Thans is het anders; de dagbladpers is eene nieuwe magt, opgerezen sedert de dagen der kerkvergadering van Trente. Hoewel aan de leden en ambtenaren van bet concilie strikte geheimhouding tot pligt gemaakt en bij cede opgelegd is, weten de dagbladen veel te vernemen van hetgeen er gebeurt; zij voegen daarbij sonu» dingen, die niet gebeuren; en van dat alles wordt de hoofdzaak door den tclegraaph dadelijk aan al de werelddeclcn verkondigd. Zelfs kalholijkc dagbladen maken zich aan dat zoogenaamde misbruik mcdepligtig. Zoo beeft de Vnita Caltolica te Turyn eene ernstige berisping van hier ontvangen, omdat zij zekere bescheiden voorbarig had openbaar gemaakt; en twee prelaten van de pauselijke huis houding welke deel aan die onbescheidenheid hadden genomenzijn des wege ontslagen. Aan een brief eencr hofdame van de keizerin Eugenicdie deze laatste op hare reis naar het Oosten heeft vergezeldis het volgende ontleend «Zelden voorzeker heeft eene keizerin meer kleinoodiën en kostbaarheden bezeten, dan Eugenie bezit, en toch erkende zij dat de rijkdommen der Ilasné (schatkamer van Z. M. den Sultan) haar fabelachtig zijn voorgekomen. Gouden en zilveren volledige wapenrustingen van de vorige sullans staan tegen de murenmen ziet er pantserheraden of maliënkolders met zoo on- geloofelijk kleine ringendat men wanen zou geweven werk te aanschou wen en de voortreffelijkste daarvan is die van Sultan Murad IIden ver overaar van Bagdad; het borststuk is van goud en zilver, kostbare steenen zijn zeer kunstmatig ingelegd; liet diadeem, dat om den tulband geslingerd wordt, bestaat uil drie reusachtige smaragden en twee en dertig van de schoonste diamanten, omgeven van paarlen. Een massief gouden oliphant, bijna twee voel hoog, slaat als sieraad op een met paarlen digt bezaaid voetstuk. Eene tafel, zamengeslcld uit de heerlijkste-topazen, is het ge schenk van keizerin Katharina van Rusland aan den vizier Baltadji Mus- tapha. Duizenden kostbare pelterijen, letterlijk met edele steenen overladen; kussens en divans van de troonen der vorige sultansuit zuiver gouddraad gewevenpaarlen ter zwaarte van 3600 drachmenwiegen van massief goud vaatwerk van bergkristal van onschatbare waarde; dolken, zwaarden en schilden: alles getuigt van den rijkdom en het alvermogen van vervlogen tijdentoen Europa nog sidderde voor de nakomelingen van Amurath. Ver baasd en peinzende staarde de keizerin op al die pracht; maar zou zij wel gedacht hebben aan de millioenen tranenaan het zweet der armenwiel werk en wier leven misbruikt ert verkwist is geworden óm al die schatten opeen te hopen ül'ANJE. De republikcinsche generaal Pierrad, beschuldigd van deelneming aan den moord gepleegd op den secretaris van den burgerlijken gouverneur van Tar ragona, is, nadat hij drie maanden in de gevangenis heeft doorgebragt, krachtens een bevelschrift der regtbank van genoemde plaats, ontslagen. Hij is voornemens eerstdaags, als lid der cortes, de regering te interpelleren over de beschuldihingen tegen hem ingebragt. ITALIË. Ten gevolge der gemaal-belasting hebben te Bologna, Faënza en Parma ongeregeldheden plaats gevonden, zoodat de regering verpligt is geweest troepen naar die steden te zenden. Daar de zaak inderdaad een dreigend aanzien kreeg, heeft zich de minister van financiën verpligt gezien, eenige concessiën te doen. Volgens een door hem genomen besluit, mogen ook die molenaars, welke in 1669 de belasting niet hebben opgebragt, in 1870 voortgaan met hun werk. De inning dezer weinig populaire belasting wordt van dag tot dag moeijclijker. PRUISSEN. BERLIJN, C Januarij. De rector magnificus der hoogcschool te Bonn is uitgenoodigd geworden zich naar de hoofdstad te begeven. Waarschijnlijk slaat zijne overkomst in verband met de maatregelendie de regering wil nemen tegen de te Bonn onder de studenten bestaande neiging voor het duel. Tegen een alhier verblijf hondenden student, zekeren lleppner, is bevel tot gevangenneming uitgevaardigd, op grond van majesteitsschennis in door hem geschreven en in een dagblad van Leipzig geplaatste stukken, lleppner heeft zich echter door de vlugt aan die gevangenneming weten te onttrek ken; maar, naar men uit Leipzig meldt), is bij aldaar aangehouden. Volgens de Kreuz-Zeitunghebben de leden der regtbank alhier bij hunne beraadslagingen over liet ontwerp-strafwetboek voor het Noordduitsch- verbond zich met 23 legen 19 stemmen ten gunste van de afschaffing dei- doodstraf verklaard. De commissie uit de eerste kamer te Dresden heeft voorgesteld de rege ring uit te noodigen haren invloed iu den bondsraad te doen geldenopdat het ontwerp-strafwetboek voor den Noord-Duitschen bond, alvorens bij den rijksdag te worden ingediend, aan een onderzoek van deskundigen onder worpen worde. Bij gelegenheid van den nieuwjaarsdag was alhier de toevloed van brieven zoo buitengewoon groot, dat eene compagnie militairen, tot het garnizoen der stad behoorende, tijdelijk de brievenbestellers bij de post dienst heeft geholpen. In het hooggebergte van Zwitserland valt bij voortduring eene groote massa sneeuw. Het verkeer op den Mont-Genis staat geheel stil. PARIJS. G Januarij. Men verzekert dal de heer Cochin beden een lang durig onderhoud met den keizer gehad heeft. De verkoop op straat van den Rappel is vergund. PARIJS, 7 Januarij. Graaf Daru heeft .in eene korte circulaire aan het corps diplomatique kennis gegeven van zijne optreding als minister van bui- teniandsche zaken. De circulaire eindigt met deze woorden: "Ik zal mij steeds beijveren de vriendschapsbetrekkingen te onderhouden, die gelukkig tusschen uwe regering en Frankrijk bestaan." PARIJS, 7 Januarij. Men verzekert dat eenige leden van den staatsraad op retraite zullen worden gebragt, om plaats te maken voor een nieuw element. Gisteren heeft de minister van buiteiilandsche zaken de chefs der legatiën bij zich ontvangen. Die receptie duurde vier uren. Men verzekert dat de minister verklaard heeft dat Frankrijk voornemens was voort te gaan met zich niet te mengen in de binnenlandsche aangelegenheden van andere landen. AI te dikwijls gebeurt het, dat handelaars, die door ontoereikende fondsen aan hunne zaken niet de gewenschte uitbreiding kunnen gevenof die ten gevolge van een crisis, van een al te grooten voorraad koopwaren in maga- zjjn, of eene andere oorzaak, zich in oogenblikkelijkc mocijelijkheden gebragt zien, verpligt zijn, ten einde aan die moejjelijkheden het hoofd te bieden en voor alles hun crediet staande te houden, tot buitensporige opof feringen over te gaan. L.c Mtandataire Commercial, 172, Faubourg Saint-Denis, boek rue Lafayette, te Parijsopgerigt en bestuurd door den lieer L. F. VIGNERON, heeft ten doel den handel te hulp te komen op weinig bezwarende voor waarden. De operatiën van den Mandatalre Commercial bestaan in Voorschot in specie op koopen van allerlei aard en verkoop daar van; des noods onmiddellijke realisatie; Voorschot in specie op alle Fransche en vreemde waren, renten, actiënobligatiënenz. Verleening' van crediet, voorschot van bankwaardenop informatie en eenvoudige verbindlenis lot betaling op vastgestelde termijnen; Vertegenwoordiging, verkoop in commissie en depot van koopwaren van allerlei aard. Voor inlichtingen en voorwaarden wende men zich franco tot den Heer L. F. VIGNERON. -

Leydse Courant | 1870 | | pagina 3