der gemeente stappen te doenopdat de markt van paarden van weelde op een meer gelegen en doeltreffend tijdstip worde gehouden, en daarom de vroege of voorjaarsmarktthans in Maart invallende, te beginnen met het jaar lb71, ongeveer op 1 Mei worde gesteld; terwijl daaraan tevens eene markt van bewerkt leder zou kunnen worden verbonden en beide markten naar bet oordeel van het comité, waarmede de vergadering instemde, minstens twee dagen zonden duren. bij de jongste algemeenc volkstelling heeft zich. volgens bet llbl.te Amsterdam de bijzonderheid voorgedaan, dat eene gehccle gracht in den omtrek van de Nieuwmarkt is overgeslagen. De bewoners, die het niet aardig vonden, dat men hen buiten tel had gelaten, hebben zich dan ook tot het gemeentebestuur gewend, dat zich gehaast heeft hen in de gelegenheid te stellen onder de «zielen" van Nederland te worden medegerekend. De opperwachtmeester der rijdende artillerie v. d. H., te Amersfoort in garnizoen, is van daar naar Arnhem overgebragt; hoogstwaarschijnlijk staat dit in verband met de aldaar bij den krijgsraad aanhangige zaak wegens misbruiken met de haver te Zutphentoen hij aldaar met een detachement van gemeld reg. tijdelijk garnizoen hield. Sedert het begin van December bevindt zich mede terzelfder zake nog een wachtmeester in arrest te Arnhem. Op sommige plaatsen van Drenthe hebben de landbouwers thans veel last van wilde ganzendie reeds op menigen akker de rogge hebben afge knaagd; men beeft reeds toestemming gevraagd om op dat wild jagt te mogen maken. Het zijn vooral de gemeenten Daalen en Peize, die van deze plaag hebben te lijden. Dingsdag avond 11. is te lloogeveen uit een schip, gelegen voor de deur van den rijksveldwachter, ontvreemd eene Russische obligatie, groot ƒ1000, eene som van ƒ100 aan contanten, eenige rentebrieven en eenige papieren zonder geldswaarde. De schipper en zijn vrouw hadden zich eenige oogenblikkcn verwijderd, en van hunne korte afwezigheid heeft de dief ge bruik gemaakt om het vooronder open te breken en daarin uit eene geslo- tene kast genoemde waarden te ontvreemden. Naar men uit Winschoten meldt zijn Maandagmorgen eenige leden van de regtcrlijke magt, vergezeld van geneeskundigen, naar de gemeente Finsterwold vertrokkenten einde een voorloopig onderzoek in te stellen naar een hoogst treurig feit. op den laatsten avond van het voorgaande jaar onder die gemeente voorgevallen en dat zich volgenderwijze moet hebben toege dragen Een te Beerta wonende boerenknecht, op weg zijnde om zijne te Finster wold wonende ouders te bezoekenwerd door twee personen uit F. aange vallen; zich daartegen willende verdedigen, zoekt hij naar middelen, vindt in een zijner zakken een ijzeren vijltje en brengt daarmede aan een zijner aanvallers bij het oor een steek in het hoofd toe. De gewonde, eenige uren later onder geneeskundige behandeling genomen, is evenwel overleden, zoo dat verregaande baldadigheid hier vreeselijke gevolgen heeft veroorzaakt. Uit 's Ilertogenbosch meldt men aan de Arnh. C.Dingsdag avond had in het huis van burgerlijke en militaire verzekering alhier een opstand tusschen verscheidene gevangenen plaatsdieniettegenstaande alle aange- j wende pogingen van den directeur, tot laat in den avond voortduurde. Deze j nam zijne toevlugt tot de commissie van administratie, welke aanstonds ter plaatse was en dadelijk de noodige maatregelen namdoor te gelasten eenige der grootste belhamels te boeijen en ze in donkere kelders te bren gen; deze gingen echter tot laat in den nacht voort met lieren en schreeuwen. Eene massa volk was terstond op de beenen alles is thans lot de orde teruggekeerd. Te Breda hebben de 30 werkliedendie verleden jaar van daar de i tentoonstelling in het paleis voor volksvlijt hebben bezocht, hunne por tretten, gegroepeerd rondom dat van jhr. Backer, die hen geleid heeft, omgeven van penncteekeningenen voorzien van een gepast onderschrift alles gevat in eene fraai bewerkte lijst, op oudejaarsavond als bewijs van erkentelijkheid aan genoemden jhr. Backer ten geschenke gegeven. Dit ge schenk werd door dezen met welgevallen aangenomen. 'sGBAVENHAGE. 7 Januarij. Z. M. heeft vergunning verleend aan F. II. A. Nozemante Weert, en A. Dingen, te 's Bosch, tot het dragen van liet kruis fidei et virtuti, en den eerste tevens van de gouden medaille 3Je kl.hun door den Paus geschonken. Tot burgemeester der gemeente Tegelen is benoemd de heer S. Ilouba. Bij beschikking van den minister van financien is bepaald, dal de navolgende ambtenaren bij de administratie der posterijen hunne function zullen uitoefenen als volgt; de commiesen 2de kl.: II. N. Boddarl, ten post kantore te Zutphen; N. J. A. C. Swellengrebelten postkanlore te Amster dam: de connniesen 3'" kl.: W. C. Bijl de Vroe, ten postkantore te Utrecht; P. Menschaar, aan het bureau van den inspecteur te Zwolle; J. II. A. K. van Weezei, ten postkantore te Botterdam; jhr. II. U. Sandberg, ten post kantore te Utrecht. Volgens hier ontvangen bcrigt zijn IIII. KK. 1111. prins en prinses Hen drik der Nederlanden, na eene reis van zes dagen, die zich door ongunstig weder kenmerkte, in welstand te Napels aangekomen. De leden van de eerste kamer hebben reeds sedert eenige dagen het onderzoek over de ontwerpen uitmakende de staatsbegrooting en de W. I. begrooting voor 1870 ten einde gebragt; de verslagen der comraissien van rapporteurs zijn of worden in gereedheid gebragt en aan de regering mede gedeeld. De ministers houden zich met de beantwoording dier verslagen bezig. Zoodra die bij de eerste kamer zullen zijn ingekomenzal de dag der beraadslagingen worden bepaald. lieden is voor den hoogen raad behandeld hel beroep in cassatie van eene uitspraak van het bof in Limburg, waarbij de gemeente Roermond overeenkomstig hare vordering is verklaard eigenaresse te zijn van het voor malig bisschoppelijk paleis aldaar, welk goed door den staat wordt beweerd nationaal domein te zijn. Voor den staat trad op de heer mr. G. M. van der Linden en voor de gemeente Roermond de heer mr. W. Wintgens. Voor het prov. geregtshof in Zuidholland zou gisteren morgen de zaak gediend hebben van zekere M. M.oud 34 jarengeboren te Groningen en van beroep schoonmaakster te dezer sledebeschuldigd van diefstalgepleegd in een bewoond buis ten nadecle van hare meesteres, de wed' D.koffijhuis- houdster alhier, doch wegens afwezigheid van twee der gedagvaarde getui gen kon de behandeling dezer zaak geen voortgang hebben, en is een dier achtergeblevene getuigen, de wed' D.die geen kennis van hare afwe zigheid had gegevendoor het hof veroordeeld tot eene geldboete van 25 of eene subsidaire gevangenisstraf van 2 dagen. Ten gevolge daarvan is de behandeling dezer zaak uitgesteld tot Donderdag 3 Februarijdes morgens ten 10 ure. Voor het prov. geregtshof in Zuidhollandonder voorzitterschap van den heer mr. J. A. Philipse, stond heden teregt de persoon van W. G., oud 32 jaren, beschuldigd van 1° valschhcid in zes onderhandsche geschriften door het namaken eener handteekening, en het des bewust gebruik maken daarvan en 2° bedriegelijke opligting door het zich in die valsche qualiteit doen afgeven van losse goederen, en die ten eigen bate te hebben verkocht, na reeds vroeger te zijn veroordeeld geweest tot criminele straffen van lan ger dan een jaar. Uit de acte van beschuldiging bleek, dat de besch. in de maanden September en October, nadat hij reeds niet meer bij zijne meesters de Gebr. v. M. in dienst was, zich op verschillende tijdstippen, bij den heer v. Z. alhier had vervoegd met bons, die door hem waren geschreven en valschelijk onderteekend, waarop hij zich heeft doen afgeven eenige ijzer waren, ter waarde volgens overgelegde rekening van ƒ311.42 y2 ,en die ijzerwaren bij een uitdrager alhier heeft verkocht voor 11G.70. Er werden in deze zaak vier getuigen gehoord. Ten aanzien van den vierden getuige werd een kon. besluit voorgelezenwaarbij opgeheven is de smet van eerloosheiddaar hij bij arrest van dit hof van 3 Julij 1848 wegens misdaad tot tuchthuisstraf was veroordeeld. Bij hel verhoor van dezen vierden getuige noemde de president de opkoopers van gestolen goederen de pest der maatschappij en dat zij de dieven bezorgden in de bank der beschuldigden. Na hetgeen door dezen getuige vroeger was gedaan achtte de president zich verpligt dit in het openbaar te zeggen. Get. antwoordde dat hij geheel ter goeder trouw had gehandeld. Met betrekking tot den besch. werden daarna twee extract-arres ten voorgelezen, waarbij hij tot tuchthuisstraf was veroordeeld en vervallen verklaard van den militairen stand. Het openb. ministerie bij monde van den adv.-gen. van Maancn nam daarna zijn requisitoir en concludeerde tot schuldigverklaring van den besch. aan bovengemelde misdaad en veroordeeling tot tuchthuisstraf van 5 tot 13 jaar en tot 12 geldboeten van ƒ50 en een van ƒ25 en in de kosten. Daarna was aan het woord de verdediger van den besch. mr. Telders, die wees op een zeker soort van talent, dat deze besch. bezit (lezen en schrijven), waar van door hem misbruik was gemaakt; een talent, dal een ander tot geluk was, is hem, fcide de pleiter, tot ongeluk geweest. Hij beval hem in de goedgunstigheid van het hof aan en bragt als verzachtende omstandigheden bij bekrompenheid van verstand en eene berouwvolle bekentenis. Het hof, na eenig verwijl in raadkamer vergaderd geweest zijnde, deed in deze zaak dadelijk uitspraak, verklaarde den besch. schuldig aan de boven omschreven misdaad en veroordeelde hem tot eene tuchthuisstraf van 5 jaren, twaalf geldboeten van ƒ50 en een van 25, de geldboeten bij niet- betaling te vervangen door gevangenisstraf van 2 dagen voor iedere boete. IHJITlïNL \NDSC11E IJK151GTO ENGELAND. LONDEN, 6 Januarij. Er worden krachtige pogingen onder de werklieden gedaanom een volksparlement te stichten tot het bespreken van sociale en politieke vraag stukken. Volgens hel programma stelt dit parlement zich ten doel: het tot stand brengen van een bond van arbeiders, oin tot eene betere regeling der arbeidslooncn te komen, te trachten den arbeidersstand in het lagerhuis te doen vertegenwoordigenverbetering van arbeiderswoningente voorzien in gebrek aan werk; invloed uit te oefenen op de handelsbetrekkingen tusschen Engeland en andere Europesche staten. Het parlement zal in zijn eigen gebouw vergaderensnelschrijvers zullen worden aangesteldterwijl de debatten in het licht zullen worden gegeven. Te Plymouth zijn berigten van de Kaap de Goede Hoop ontvangen, loopende tot 4 Dec. Volgens die berigten heeft de wetgevende vergadering der kolonie Natal zich vereenigd met een plan om er de spoorweg-commu nicatie en de kolonisatie van landverhuizers te bevorderen door het afstaan van drie millioen akkers grond (voor een gedeelte steenkoollagen bevattende) en door het verleenen eener jaarlijksche subsidie van 40,000 De ontwer per van dat plan, de heer Welburne, is met de pakketboot in Engeland aangekomenhij hoopt in Europa de noodige medewerking te vinden oin de definitive concessie van die onderneming te aanvaarden eft ze ten uitvoer te leggen. Verder wordt in de berigten uit de Kaapstad gemeld dat er aan de Oranje-rivier, in het binnenste van Zuid-Afrika, meer en meer diamanten gevonden werden: op ééne boerenplaats waren er drie honderd gevonden. F 55 A 34 K IJ Si. PARIJS, 0 januarij. Naar aanleiding van de aanmerkingen, die door de ullra-behoudende of ultra-democratische bladen ten opzigtc van het nieuwe kabinet zijn gemaakt, zegt de Constitutionnel het volgende: Het nieuwe ministerie vindt bij al de kleurschakeringen der liberale rigting een zeer goed onthaal. Doch de genen die gaarne het personele gouvernement zouden hebben zien voortdu ren, zijn door de betcekenis van zekere namen op de lijst der nieuwe ministers verschrikt; die lieden verlevendigen het aandenken aan een ander

Leydse Courant | 1870 | | pagina 2