LEIDSCRE COURANT. DONDERDAG 6 JANUARIJ. STA DS-BER1GTEN. BINNENLANDSC 11E BRIGTEN. 1870. 4. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de expediliekosten. Afzonderlijke nominees der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prjjs der Advertcntiën is van 14 regels 1.—iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden gen van den Gemeenteraad. 21 {blad 33) der llandelin- BURGEMEESTER ES WETHOUDERS vak LEIDEN, Herzien de openbare kennisgeving omtrent de vcrpli;;tinj{ tol liet doen tan aangifte voor de Nationale Militie, in de maand Januarij 1870, voor hen die op den t5le" Januarij van dit jaar hun 19Je jaar lijn ingetreden, en alioo de personen geboren in het- jaar 1851, alsmede voor hen die eerst na het intreden van hun 19Jejaar, doch vóór hel volbrengen van hun 20,te, ingeietenen lijn geworden, geplaatst in de Leidsche Courant van den If"1, 20s,cn en 2~slcD December 1899; Doen te weten dal lot dcic inschrijving wordt zitting gehouden op het Raadhuis, van des voor- middags 10 tol des namiddags 3 uren, op Maandag den 10 Januarij, voor de bewoners van de wijken 1 2 en 3, o d a o 4 en 5 Dingsdag Woensdag i> Donderdag Vrijdag i> 11 12 13 14 «i 71 8 en 9 of de buitenwijk inschrijving, onder en dot de geboorte-aclen, die de belanghebbendenbij de opgave der woonplaats van den ingeschrevene, behooren over te leggen, dage lijks, de Zondag uitgezonderd, zijn tc verkrijgen Ier Secretarie dezer gemeente (afdecling Burgerlijke Stand), van des voormiddag: 10 tot des namiddags 3 uren, wanneer levens voor hen, die hier niet zijn gelwrenaanvrage ter verkrijging dier actcn kan worden gedaan. En w ordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant en bij aanplakking afgekondigd. Burgemeester en Wethouilcrs voorneemt Leiden, 3 Januarij 1870. v. D. BRANDELER, Burgemeester. V. PUTTKAMMER, Secretaris. LEIDEN. 5 Januarij. Ingevolge gedane oproeping kwamen gisterenavond in liet gebouw der maatschappij tot Nut van T Algemeen op nieuw bijeen diegenendie zich in de vergadering van 28 Dec. jl. hadden aangesloten aan de vereeniging tot bevordering van geregeld schoolbezoek alhier, en zij die nog genegen waren tol die vereeniging toe te treden, ten einde een 12tal leden te kiezen voor het hoofdbestuur der vereeniging. De vrij aanzienlijke opkomst getuigde op nieuw van de belangstellingdie de zaak hier ondervindt. Tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen de volgende heeren: C. Blansjaar, F. D. Gouinck Liefsting, J. Drost, J. E. Goudsmit, 11. G. Hagen, J. van Lith. A. J. Molenaar, C. G. Nieuwveen, A. C. Quant, L. W. E. Bauwenhoff', N. J. Sanders en J. W. Schaap. Naar wij vernemen zullen de toespraken over godsdienstige onderwer pen, van den 7'lcn dezer af, weder geregeld iederen Vrijdag, des avonds ten acht ure, in het lokaal op de Haarlemmerstraat plaats hebben. -Gisteren avond ten half 9 ure werd in eene sloot langs den Munnikken- boomgaard onder Leiderdorp het lijk gevonden van den reeds) bejaarden fondsbode Pieterscin deze gemeente woonachtigwelke persoon van lloog- raade huiswaarts keerende, waarschijnlijk door de duisternis misleid, in het water is gevallen. Als een nieuwtje in de muziekwereld wordt medegedeeld dat door een ingezeten van Meppel dezer dagen een viool is verkocht aan den heer Bou- ■ehcron, te Cette in Frankrijk, voor de som van ƒ500. Naar men uit Utrecht meldt, heeft de policie, in verband met het ge beurde aan het Vossegatvoorloopig in hechtenis genomen een sedert korten tijd gepasporteerd militair, behoord hebbende tot het 8ste reg. inf., in wien zoowel de vrouw van den op Zondag avond gewonden fortwachter als een der gewonden zelf den dader vermeenen te herkennen. Uit Herwijnen meldt men: Het jaglregt, dat in dezen polder voor ƒ680 'sjaars verhuurd is, heeft den huurder weinig voordeel opgeleverd. Slechts 130 hazen en eenige patrijzen zijn er gevangenzoodat iedere haas ruim ƒ5 kost. Het schoone littnnebtd te Valthenog onlangs in »0ns Voorgeslacht" -van Hofdijk zoo schoon en zinrijk afgebeeld, een hunnebed, dat door zijne schilderachtige ligging ieder bezoeker, die ecnig gevoel heeft, in eene aan gename, weemoedige mijmering moet brengen over het voorgeslacht, is ge schonden. Een baatzuchtig mensch, die steencn zoekt en verkoopt, heeft er •een gat in geboord, daarin krttid aangebragt en zoo den schoonsten steen doen springen: om een luttel gewin heeft hij een der schoonste en ondste gedenkteckenen van den grijzen voortijd beschadigd. Mcu verneemt, dat de commissaris des konings zich de zaak aantrekt; de justitie doet onderzoek, de schuldige zal zijn straf niet ontgaan. D.) - Volgehs het verslagnitgebragt door de door burg. en weth. van Leeuwarden uitgenoodigde deskundigen, de heeren van der Tak. directeur der gemeentewerken tè Rotterdam, T. M. van Grieken, ingenieur bij de staatsspoorwegen te Groningen, en J. C. van Gelder, ijzerfabrickant te Kampenmoet de oorzaak van het breken der ijzeren draaibrug hij de voormalige Vrouwenpoort aldaar worden toegeschreven aan eene ietwat te spaarzame aanwending van materiaal, en wel voornamelijk aan de buiten leggers. ter plaatse van de breuk. De middenleggers waren wel niet over matig, maar toch voldoende sterk; dat zij gebroken zijn, is een gevolg geweest van de bovengenoemde te zwakke plaatsen der buitenleggersbij wier breking een levende kracht is ontstaan, die van zoodanigen invloed moot zijn geweest, dat door den schok ook de binnenleggers zich hebben begeven. Ware de brug nu altijd met de vereischtc achtzaasilieid bediend geworden, zoo zon dit stellig hebben bijgedragen tot voorkoming van het plaats gehad hebben ongeval. Uit het onderzoek naar den toestand der overige draaibruggen, met name de Drins llendriksbrugde Noordcrbrug en die bij den Potmargcwalis geblekendat die dezelfde onvolkomenheid be zitten als de Vrouwenpoortsbrug. Tot herstel van de laatstgenoemde en tot verhoeding van het gevaar van algeheele breking van de andere brnggen, worden de noodige middelen aan de hand gegeven. Zorg voor eene goede bediening door de brugwachters voortaan wordt 7cn krachtigste aanbevo len. Om tot de meest afdoende goede uitvoering te geraken, wordt eene openbare aanbesteding ten sterkste ontraden, op grond dat een aannemer, even als van de pachters der bruggen is gezegd, meer zijne eigene finan ciële belangen op het oog heeft dan h«t belang der gemeente, dat de meest deugdelijke behandeling eischt. Het best zal dus, volgens die deskundigen, zijn het werk aan een fabriekant op te dragen, van wien men de weten schap heeftdat hij tot zoodanige uitvoering geschikt en bekwaam is. Aan het slot van hun verslag waarschuwen de deskundigen tegen het gebruik van gegoten ijzer als bouwmateriaal; zij raden aan het gebruik van plaat- of ander gesmeed ijzer, dat meer waarborg en soliditeit geeft. Bij de inscheping van vee op eene stoomboot te Moerdijk, op Vrijdag jl.werd door eenige honden een kop van een schaap uit den grond tc voorschijn gehaald. Daar de verscheept wordende schapen aan den kop ge merkt waren, bleek al spoedig, dat het de kop van een gestolen schaap van een der inladers was. Ecu onmiddellijk door de marechaussees ingesteld onderzoek had ten gevolge, dat een sjouwerman van de plaats, die hij be werkstelligde natelling der schapen hel ijverigst behulpzaam was, als de dader werd aangehouden daar men in zijne woning het schaap vondmaar reeds te vuur, in den pot. Te Willemstad hadden (op Oudejaarsavond ongcregeldlieden plaats, die, hoewel van onbeduidenden aard, ernstige gevolgen kunnen hebben voor de betrokkenen. Eenige kanonniers bragtcn als blijk van hulde te middernacht eene serenade aan hun detachements-kommandant. De burgemeester meende dit te moeten beletten, als slrijdig met de policie-vcrordeningen. Eene woordenwisseling was hiervan het gevolg, die eindelijk omstreeks 2 ure na middernacht tol beleedigingen en scheldwoorden jegens den burgemeester overging. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt, cn van het voor gevallene kennis gegeven aan den commissaris des konings en aan de mili taire autoriteiten. Bij velen rijst de vraag of de roeping van den eersten overheidspersoon medebrengt, persoonlijk, uren lang een zingenden troep bij nacht langs de straten te vervolgen, daarmede herhaaldelijk in woorden wisseling te treden, en zoodoende aanleiding te geven tot beleedigingen, die anders niet zouden zijn voorgekomen. Uit Curasao meldt men dat men aldaar met dankbaarheid bcrigt heeft ontvangen van de pogingendoor de heeren Schaick en anderen in Neder land aangewend ten behoeve van de ongelukkige» op Aruba. De commissie van bedeeling der armen aldaar heeft eene nieuwe bekendmaking openbaar gemaakt, waaruit blijkt dat de toestand der bevolking op Aruba nog wei nig of niets verbeterd is. "Door gebrek aan voldoenden regen zijn de tui nen voor de helft nog niet beplant cn vele menschen zien alzoo bijna naakt, uitgehongerd en wanhopend, indien er niet spoedig uitkomst op daagt, nog den hongerdood te gemoet" "Nogmaals (aldus besluit de com missie) nogmaals dank alzoo, edele weldoeners, aan wie alleu vóór er an-

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1