LEIDSCRE COURANT. WOENSDAG 5 JANUARIJ. BINNENLANDSCHBERIGTEN. 1870. N". 5. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. f 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het vet slag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 4 Januarij. Heden morgen had alhier eene treurige plcgtigheid plaats. Het stof felijk overschot van den heer V. A. Kemmerling, candidaat in de regten aan onze hoogeschool, dezer dagen aan zijne betrekkingen en vrienden dooi den dood ontrukt, werd op de meest plegtige wijze grafwaarts gebragt. Bij de treurende familiebetrekkingen sloten zich, op gebruikelijke wijze aan het Collegium supremum van het studentencorps en de leden der verschil lende faculteiten met hunne banieren, terwijl de toonen der muziek, dooi de uitvoering eener marche funèbre, tot weemoed stemden, llij de geopende groeve, op de begraafplaats aan de Groenesteegwerd het verlies van j ouders, betrekkingen en vrienden op gevoelvolle wijze herdacht door den lieer J. Everts, praeses van het studentencorps, en den heer G. II. van Ketwich Verschuur, praeses der juridische faculteit. Namens de familie werd door den heer J. Pijls voor de zoo innige bewijzen van deelneming dank betuigd. Van het akademiegebouw en van de studenten-societeit was, ten teeken van rouw, de vlag, halverstok geheschcnmet rouwwiuipel, uitgestoken. Te Utrecht is in 94-jarigen ouderdom overleden de gepens. kolonel W. P. d'Auzon de Boisminart. Velen zullen zich nog den waardigen man herinneren, die gedurende een aantal jaren alhier de betrekking van kom- mandant van het Invalidenhuis heeft bekleed, en die zich ook nog in later tijd de belangen der invaliden ten krachtigste aantrok. Van hem zagen, tjjdens bij bier woonachtig was, Gedenkschriften het licht, betreflende zijne militaire loopbaan, vooral wat betreft den Russischen veldtogt in 1812. Bij gelegenheid van de overdragt van het beheer over het Minneluiis aan het gemeentebestuur, die, gelijk wij gemeld hebben, gisteren, gelijk tijdig met de overdragt van het beheer over de Armbakkerij, plaats had, heeft de heer mr. L. D. Suringar, voorzitter van het collegie van regenten van het Minnehuis, het woord gevoerd. Wij zien ons in staat gesteld zijne rede hierachter mede te declen. - Van de Breuk en Smits' Algemeen adresboek van de gemeente Leiden is thans de elfde jaargang verschenen. De uitgevers, getrouw aan hunne belofte, gaan voort de leemten, die zij in dit allezins nuttig handboekje ont dekken, aan te vullen en op die wijze zooveel in linn vermogen is er de bruikbaarheid van te verhoogen. Wij gelooven, dat na een elfjarig bestaan, weinigen meer onbekend met dit jaarboekje zullen zijn; ware dit nog liet geval, wij aarzelen niet hun te raden er eene proef mede te nemen; in menig geval zullen de daarin vervatte aanwijzingen en opgaven hun belang rijke diensten kunnen bewijzen; niet alleen in de woonplaatsen der ingeze tenen, maar ook in de meeste collegiën hebben jaarlijks wisselingen plaats, waaromtrent men bij voorkomende gelegenheden dit boekje met vrucht kan raadplegen. Ook nu mogen de uitgevers door een ruim debiet de ondersteu ning hunner stadgcnoolen ondervindenen daardoor ook aangemoedigd wor den eene uitgave voort te zetten, waaraan zeer veel moeite en vele zorgen zijn verbonden. Nu de polders m Rijnland langzamerhand van het overvloedig water bevrijd geraken, begint, naar men ons meldt, het boezemwater te dalen. Voor het afvloeijen van het laatste naar Ivatwijk's zeesluizen was de sedert eeuige dagen lieerschende zuid-oostelijke wind bijzonder gunstig. Het komt dan ook, na, zonder val, schromelijk hoog te zijn geweest, weder op den gewonen winterstand. Regen en smeltende sneeuw gaven steeds genoeg werk aan de poldermolens, terwijl die onder Delfland op verre na nog niet •de uitmaling kunnen staken. In deze omstreken doen zich weder verschei dene gevallen van longziekte onder het rundvee voor met doodelijkcn afloop. - Aan den Iloogen Rijndijk onder Ilazerswoude, werd Vrijdag 11. het lijk van een bijna 96-jarig grijsaard naar het kerkhof gedragen, dat door een 80-tal kinderen, kleinkinderen en verdere bloedverwanten des over ledenen gevolgd werd. De Kerk. Cour. bevat een adres, van wege de synodale commissie hij de eerste kamer ingediend, ter zake der aanneming van het amendement van Lynden van Sandenburgwaarbijin de zitting der tweede kamer dd. 7 Dec. 1869, van de begrooling voor 1870 is weggevallen de door den minister van financiën, belast met de zaken van herv. ceredienst enz. uitge trokken post //toelagen aan de provinciale colleges van toezigt op de ker kelijke administratiën bij de hervormde gemeenten," ten bedrage van 6800. v/Wij wenden ons," zoo eindigt dit adres, //alzeo tot uwe vergadering met het eerbiedig verzoek om, overeenkomstig de hooge roeping van de eerste kamer der staten-generaaleen der hervormde kerknaar onze overtuiging onwillekeurig aangedaan onregt te herstellenen althans te verhoedendat door eene ontijdige weigering van de tot hiertoe verleende subsidiën, aan de kerk, bij gebrek voorshands aan eigene middelen, zelfs de gelegenheid be nomen worde om in die kosten op eene andere wijze wettelijk te voorzien." Gedurende het jaar 1869 zijn bij het koloniaal werfdepot o. a. aange nomen; 994 onderofficieren en manschappen, uit het leger hier te lande bij de koloniale troepen overgeplaatst; 1250 personen, waaronder 725 vreem delingen, die zich op de gewone wijze voor de koloniale militaire dienst verbonden; 425 onderofficieren en manschappen, uit Oost-lndië, en 127 onderofficieren en manschappen uit West-Indië teruggekomen. Men meldt ons, zegt het Hbl.dat het getal processen-verbaal tegen de Rijnspoorweg-maatschappijter zake van te laat vertrek en aankomst der treinen, jl. Vrijdag reeds een cijfer van 113 had bereikt, welk getal, naar men zegt., tot heden weder aanmerkelijk is geklommen. Geen trein vertrekt of arriveert, of de rijksveldwacht staat aan de hoofdstations op post, met het oog op de uurwijzers gerigt. Men verdiept zich in gissingen wat het gevolg zal zyn van dezen maatregel. - De spoorweg van Deventer op Leeuwarden is voltooid. Het proces verbaal van overgave van den staat aan de exploitatie-maatschappij zal weldra worden ingezonden aan het departement van binnenl. zaken. Eergisteren avond heeft, naar men aan het U. D. meldt, aan het Vos- segart te Utrecht een moordaanslag plaats gehad. Omstreeks half negen ure werd plotseling een schot gelost, waardoor de fortwachter in het hoofd getroffen werd; de kogel kwam aan het oor uit. Vervolgens werd een neef uit Amsterdamvan den fortwachtcrdie bij hem op bezoek wasdoor een tweeden kogel in de bil getroffen. Daarna moet nog een schot gelost zijn, want er zouden des morgens 3 kogels in het vertrek zijn gevonden. Bijna onmiddellijk nadat de schoten gelost waren, drong een militair met een pon jaard gewapend het vertrek binnen, en maakte allerlei dreigende gebaren, waarop de familie onder het geroep vanmoord naar den zolder vlugtle. De dader nam de vlugt en is nog niet ontdekt, ofschoon'niet alleen de rijks-, maar ook de geineenle-policie ijverig in de weer is, om den misdadiger op het spoor te komen. Volgens berigten uit Batavia van 30 November en 14 December waren aldaar aangekomen de volgende schepen: AlcyoneAnna Diqna, Gebroeders van der Beek, 's GravenhageMary Goddard, Anna Varia fPilhchnitia kapt. de liaanRotterdam, Jb. Janzen; Zaanstroom Oepkes, en vertrokken Bali, CopernicusBurgemeester Hoffmann, Elisabeth en JacobaJohanna kapt. Verduin; Maria, kapt. Peeters; Minister Fransen van de Putte, Occanus, Professor van der Boon Mesch, Alblasserdarnkapt. 't Hoen; Copernici sAlgra. 'sGRAVENHAGE, 4 Januarij. Tot burgemeester der gemeente Arkel is benoemd de heer T. W. C. Merkens, ten einde die betrekking gelijktijdig waar te nemen met die van burgemeester der gemeente Kedichem. Men verneemt dat bij gelegenheid van de intrede van het jaar, bij verschillende departementen van algemeen bestuur bevorderingen en benoe mingen hebben plaats gehad. Zoo zijn bij het dep. van binneul. zaken be noemd tot eerste klerkende hh. G. J. Sark Jr.G. 11. van OlpenJ. Riem en C. C. Muller, allen thans tweede klerken. De hooge raad heelt heden o. a. uitspraak gedaan op een beroep in cassatie tegen een arrest van het hof in Drenthe, in welke zaak mr. Olden- huis Gratama niet als verdediger van den beschuldigde voor het hof was toegelaten, omdat hij in diens regtsgeding ook als getuige was gedagvaard, terwijl den beschuldigde door den president van bet hof een ander verde diger was toegevoegd. In strijd met de conclueie van den adv.-generaal die meende dat het toevoegen van een raadsman alléén mag geschieden wannneer de besch. zich zelf er geen kiest, en dat liet regt van verdedi ging voor dezen beschuldigde alzoo was verkort, heeft de hooge raad het beroep in cassatie zoowel tegen het incidenteel als legen het eind-arrest verworpen. Gister avond heeft de heer II. C. Roggevan Leidenin het letter kundig genootschap: //Oefening kweekt keunis" eene lezing gehouden, waar van het onderwerp was; »dc Zee." De eigenaardige behandeling hiervan

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1