LfilDSCHE COURANT. 1870. S\ 2 DINGSDAG 4 JANUARIJ STADS-BERIGTEN. B l N IN N L A N DSC 11E BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 1 3.50; niet het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertenliën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Hemen de openbare kennisgeving omlrent de verpligting lot het doen van aangifte voor de Nationale Militie, in de maand Januarij 1870, voor hen die op den 1slen Januari; van dit jaar litin 19<le jaar zijn ingetredenen alzoo de personen geboren in het jaar 1831, alsmede voor lien die eerst na het intreden van hun 19dejaar, doch vóór het volbrengen van hun 20stc, ingezetenen zijn geworden, geplaatst in de Leidsche Courant van den 14<len, 20s'"1 en 27stcn December 1869; Doen te weten dat lot deze inschrijving wordt zitting gehouden op het Raadhuis, van des voor- middags 10 tot des namiddags 3 uren, op Maandag den 10 Januarij, voor de bewoners van de wijken 1 2 en 3 Dingsdag 11 Woensdag 12 Donderdag 13 Vrijdag 14 4 6, 7, 8 en 9 of de buitenwijk inschrijving, onder -en dat de geboorle-actcndie de belanghebbendenbij de opgave der wroonplaats van den ingeschrevene, behooren over te leggen, dage lijks, de Zondag uitgezonderd, zijn Ie verkrijgen ter Secretarie dezer gemeente {afdecling Burgerlijke Stand), van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren, wanneer tevens voor hen, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging dier acten kan worden gedaan. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant en bij aanplakking afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leiden, 3 Januarij 1870, v. d. BRANDELER, Burgemeester. v. l'UTTKAMMERSecretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de adressen van: a. Gebr. Affourtit, b. Louis Christiaan Affour- tit, c. Hendrik Nicolaas van Baardwijk, d. Johannes Jacobus Brandhoff Isselman, e. Willem Frederik van Hartrop junior,/. Louis Francois Meije- raan, g. Abraham Somerwil, h. Cornelis Perk van Sonsdeek, i. Nicolaas Karel Svvemer, en j. Abram Wagemans, allen winkeliers, binnen deze ge meente woonachtig en houdende verzoek om eene bewaarplaats van petro leum te mogen inrigten, de 1" in hun woonhuis aan de Koepoortsgracht, wijk II n". 134 en in het daarachtergelegen pakhuis, wijk II ttv 136; de 2e in zijn huis op de Mare, wijk VI n°. 1163, en pakhuis in de Brande- wijnsteegwijk VI n°. 396; de 3C in den kelder van zijn huis aan den Nieuwen Rijn, wijk VII n". 7, uitkomende onder de Vischbrug; de 4' in zijn pakhuis in de Salomonsteegwijk IV u". 756, en in zijn winkel in de Nieuwsteeg, wijk IV n". 697; de 5' in zijn pakhuis in de Koppcnhink- steeg, wijk VII n». 840' 841 en 842, en in zijn winkelhuis aan de Hooi gracht, wijk VII n». 834; de 6C in zijn pakhuis in de llarteslceg, wijk VII n°. 90811, en in zijn winkel in diezelfde steeg, wijk VII n". 905/6; de 7' in het pakhuis achter zijne woning in de lange Pieterskerk-Choorsleeg. wijk IV n°. 468; de 8' in zijn wiukel en daarachter gelegen pakhuis aan den Ouden Rijn, wijk VI ir. 91; de 9' in zijn pakhuis in de lvoddesteeg, wijk VI n°. 1071, en de 10' in zijn winkelhuis aan het Rapenburg, wijk I N". 517; alsmede de adressen van: k. Eelke VVopkes van her Meer. koopman, wo nende alhier, waarbij hij toestemming vraagt om de pakhuizen aan de Oude Vest, wijk VI n°. 554 en aan de Uiterstegracht, wijk VII n». 412, tot magazijn van brandstoffen te mogen inrigten en bezigenen l. Hermanls Veïlbrief, schrijnwerker alhier, behelzende verzoek om, ter uitoefening van zijn beroep, in het pakhuis in de Nonnensteeg, wijk I n°. 404, een fournuis te mogen doen plaatsen Gelet op de Koninklijke besluiten van 31 Januarij 1824 (Staatsblad n°. 19) en 29 April 1864 (Staatsblad n°. 39); Doen te wetendat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naast- bijgelegene en belendende panden, ten opzigte der informatien de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeenteop Donderdag den 6'1"1 Januarij certkomende, 's voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verpligt zijnhunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tijd in te brengenterwijlbij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Leiden, 3 Januarij 1870. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester, v. I'UTTKAMMER, Secretaris. LEIDEN, 3 Januarij. Heden werden, ingevolge de overeenkomst tusschen het gemeentebestuur en den kerkeraad der Ned. hervormde gemeente, goedgekeurd bij raadsbe sluit van 12 April 1869, door de met 1 Januarij eervol van hunne betrek kingen ontheven regenten der armbakkerij en regenten van het minnehuis beide die instellingen overgedragen aan het gemeentebestuur; waarna ook gelijktijdig beide instellingen door dat bestuur werden overgedragen aan eene com missie daartoe door den kerkeraad der Ned. hervormde gemeente gemagligd. Wij vernemen met genoegen dat het Iloogduitschc operagezelschap van Rotterdam het plan tot het geven van een tweetal voorstellingen alhier, waaraan vroeger wegens onverhoopte omstandigheden geen gevolg kon wor den gegeven, nog in deze maand hoopt ten uitvoer te brengen, en den 101'° dezer «Figaro's Hochzeit" en den 24s,'° dezer «Fidelio" zal ten toonecle voeren. Daar het onlangs is gebleken dat aan deze voorstellingen een leven dige sympathie werd geschonden en velen door de niet-opvoering eene niet geringe teleurstelling ondervondenmag men zich vleijen dat die sympathie zich thans niet minder zal openbaren dan toen. De beide opera's toch, muziek van Mozart en van von Beethovenzijn van dien aard dat zij den bezoekers van den schouwburg een hoogst genotvollen avond beloveneen genotdat hier te zeldzaam wordt aangeboden, dan dat-men niet gretig de gelegenheid zou aangrijpen het te smaken. -- Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomencn bedroeg gedurende de vorige week dagelijks van 185 tot 218 volwassen personen en van 103 lot 123 kinderen. Gedurende het jaar 1869 heeft het Nederlandsche zendelinggenootschap aan giften en legaten ontvangen 46,137.12y2. In den Volksvriend komt het volgende voor onder het opschrift jene ver-rampen: Jenever-rampen in 1869, 66 gevallen van gevangenneming en veroordceling 12 van moord en manslag; 52 van verwonding en mishan deling; 47 zelfmoorden. NB. Een tapper te Kampen, uit boosheid dat een klant, die hem nog geld schuldig was, hem niet betalen wilde, krijgt *cn beroerte en valt op de plaats dood neder. Deze doode werd niet opge teld, hoewel onder de jeneverrampen vermeld, omdat wij verlegen waren in welke categorie dit geval te moeten rangschikken. Onder Ilaalte is een landbouwer onder de hevigste krampen overleden, kort nadat hij zijn avondmaal genuttigd had, waarin anijszaad gekookt was. Vermoedelijk bevond zich onder dit zaad het bekende conium maculatum. De overige lmisgenootenwelke eveneens van dien spijs gebruiktenzijn ge lukkig door braking aan de doodelijke gevolgen ontkomen. Uit Assen meldt men dat in de vorige week vijf personen zich op de dunne ijskorst van het Peizerdiep waagden. Gelukkig kwam er hij tjjds hulp opdagen, anders hadden zij allen hunne roekeloosheid met den dood geboet. Men meldt uit Leeuwarden: De alhier gevestigde vereeniging «Eigenbrood bovenal," ten doel hebbende om het maatschappelijk geluk der minder ge goeden van de lierv. gemeente alhier te bevorderen, door aan hen, die gecne vaste of winterbcdceling genieten, betere en goedkoopere woningen te ver schaffen, wenscht aan hare zaak meerdere uitbreiding te geven. Zij roept daartoe de hulp in van de meer gegoede ingezetenen dezer gemeente en noodigt hen uit door het nemen van aandcelcnelk ad 100haar in hare pogingen te ondersteunen. De vereeniging is reeds zes jaren werkzaam ge weest en wel met zeer gelukkig gevolg, zoowel voor de bedoelde personen als in een financieel opzigt. De door haar aanvankelijk gestichte 24 nette en zeer doelmatige woningen toch, staande op de Olde Galileen alhier, van welke de teekeningen enz. op de onlangs te Amsterdam gehouden interna tionale tentoonstelling zoozeer de aandacht hebben getrokkenworden im mer met graagte tegen l per week in huur genomenen in weerwil van dien lagen huurprijs heeft de vereeniging in die weinige jaren van haar be staan een afzonderlijk fonds erlangd van ƒ2000, en zulks voor het meeren- deel uit verkregen winst. Daar de vereeniging nu het plan koestert terzelfder plaatse nog een 40tal woningen te slichtenwaaraan nog grootelijks behoefte bestaat, is het onge twijfeld veler wensch, dal deze aangelegenheid vele van Leeuwarden's inge zetenen zoo ter harte gaat, dat door hen ruimschoots tot ondersteuning worde ingeschreven. Tegen eene rente toch van vier ten honderdwelke door de nu reeds verkregen uilkomst voor het vervolg zoo goed als verze kerd iskan voor het lieden en voor de toekomst een grootsch werk worden tot stand gebragt. Te Tilburg ontstond Zaturdagavond een hevige brand in de fabriek van stoom- en andere werktuigen van W. H. Smilders, staande in de kom der gemeente, naast de hervormde kerk. De brand nam een zoo hevig aanzien, dat een ieder met angst en schrik was vervuld. Door de spoedige hulp is men er evenwel in geslaagd, niet alleen de belendende gebouwen, maar ook een groot gedeelte van de fabriek zelve te redden. Het gebouw was tegen

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1