regering eene wet uitging, waarbij aan eiken werkbaas ol' fabriekant ver boden werd kinderen onder de 12 jaren in dienst te nemen. Nadat het concept-reglement was aangenomen, werden de aanwezigen tot toetreding tot de vereeniging uitgenoodigdbij het atlezcn der presentie-lijst gaven velen van de toen nog aanwezigen daaraan gehoor. Ook de heer Drost had inmiddels te kennen gegeven, na het gehoorde, lot de vereeni ging te zullen toetreden. De Staatscourant bevat het verslag der commissie, belast geweest met het afnemen van het eind-examen der hoogere burgerscholen in Zuidholland in het jaar 1869. De commissie noemt den uitslag van het examen zeer bevredigend. De algemeene indruk is geweest, dat de goede vruchten, die de regeling van het middelbaar onderwijs belooft af te werpen, reeds nu iu| ruime mate werden geoogst. Er waren onder de candidaten. die op jeugdigen leeftijd van een helder verstand, van eene flinke en brecde ontwikkeling 1 biijken gaven, en zelfs de van nature minder rijk bedeelden bewezen, dat bij ijverige studie de beantwoording aan de eischen van het veelomvattend programma ook voor hen mogelijk is op eene wijze, die veroorlooft om voor hun welslagen en hunne maatschappelijke loopbaan de beste verwachtingen te koesteren. Ingevolge magtiging des konings zullen met de maand Mei aanst. de volgende garnizoensveraiideringen plaats hebben: le reg. infanterie: 3e bat. le en 2" comp. van Delfzijl naar Leeuwarden; j 3e en 4C comp. van Leeuwarden naar Delfzijl; 5' comp. van Harlingen naar Leeuwarden4' bat. 3C comp. van Leeuwarden naar Harlingen. 4C reg. infanterie: 3e bat. 4e comp. van Gouda naar Leiden; le bat. lecomp, van Willemstad naar 's Bosch; 2e comp. van 's Bosch naar Willemstad; j 5e comp. van 's Bosch naar Ileusden. 5e reg. infanterie: 3e bat. staf, le, 2', 3" en 4' comp. van 's Bosch naar Geertruidenberg5e comp. van Heusden naar Geertruidenberg; 4' bat. van Geertrnidenberg naar 's Bosch. 7e reg. infanterie: Ie bat. lc comp. van Naarden naar Hoorn; depot 3e comp. van Amsterdam naar Naarden. 8e reg. infanterie: 4' bat. le en 5C comp van Utrecht naar Woerden; 3' en 4e comp. van Woerden naar Utrecht. lc reg. huzarendepót en het reserve-escadron van Zutphen naar Leiden. 2e reg. huzarenstaf van Roermond naar 's Boscheen escadron met den majoor van Roermond naar Breda. 4e reg. huzaren: depót en het reserve-escadron van Leiden naar Zutphen. 1' reg. vesting-artillerie: 2' en 6e comp. van Helder naar Amsterdam3C en 4* comp. van Amsterdam naar Helder. 3e reg. vesting-artillerie: 13e comp. van Grave naar Nijmegen; 14e comp. van Nijmegen naar Grave. Wij vernemen, zegt de Tijd, uit eene gedrukte circulaire van den generaal der Dominikancndat het op zijn verzoek aan Z. II. Paus I'ius IX behaagd heeft aan alle geloovigcn, die dagelijks een rozenhoedje hidden i zooals het voorgeschreven wordt, wekelijks, zoolang het II. concilie duurt, een vollen aflaat te schenken, ook toepasselijk op de geloovige zielen in het vagevuur, mits men tevens, gebiecht en gecommuniceerd hebbende, eene kerk of openbare bidplaats bezoeke en er voor den gelukkigen afloop van het H. concilie en ter intentie van Z. H. gebeden tot God zende. Bij de Ned. lierv. gemeente te Leimuiden is tot predikant beroepen d!. Ivraijenbeltpred. te Heemstede; bij die te Colmschate d". ten Bruggen- cale. pred. te Hoornaar; bij die te Vreeswijk ds. Hulstijn, pred. te Willige Langerak; bij die te Opperdoes, d». Folpmers. pred. te Oudega; bij die te Nieuw-Leuzen d5 Piper, pred. te Heernse; door die van Voorhout is toezeg ging van beroep verleend aan den candidaat A. C. J. van Charante. Voor eene geldleening groot 70000. rentende 5 pet., ten behoeve van het krankzinnigen-gesticht te Utrecht dezer dagen opengesteld, is voor de som van f 193.000 ingeschreven. Tot directeur der op te rigten ambachtsschool te Rotterdam is be noemd de heer D. de Vries, leeraar aan de ambachtsschool te Amsterdam. Met den benoemde stonden op de voordragt de lib. II. L. Boersma, te Har lingen en J. Rijsbergcn te Leiden. 'Sedert eenigen tijd meende men aan een der landhoofden van de groole spoorwegbrug over de Oude Maas nabij Dordrecht werking en ligte verzet tingen te bespeuren. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken dat dit wer kelijk het geval is. Hoewel de werking, die uif de gesteldheid van den grond schijnt te ontslaan, volstrekt voor het kunstwerk geen gevaar ople- vert, zullen, naar men verneemt, daartegen de noodige voorzorgen worden genomen. De aanbesteding van den bovenbouw der brug verwacht men in het begin van het volgende jaar. Te Schermerhorn is door den gemeenteraad besloten, als maatregel van bezuiniging, met 1 Jan narij 1870 de straatverlichting in die gemeente te doen ophouden. Te Zutphen is den 24*1"1 dezer eene buitengewone vergadering gehou den van het genootschap van leeraren aan de Nederlandsche gymnasiën en hoogere burgerscholen. Daarin is o. a. beraadslaagd over een ingekomen voorstel, strekkende om ter zake van het aanhangige ontwerp van wet betreffende het hooger onderwijs een adres bij de slaten-generaal in te die nen. Nadat eene uitvoerige discussie was gevoerd over de vraag, of het genootschap, zoo als hel thans is ingerigt. wel als regtspersoon erkend en dus bevoegd was om dergelijk adres in te dienenis beslotendie erken ning aan te vragen. Vervolgens werd een ontwerp van adres in behande ling genomen en, na eene langdurige discussie, waarbij bijna al de voor naamste puntendie op het gymnasiaal onderwijs betrekking hebbenter spraak kwamen, hier en daar gewijzigd, met nagenoeg algemeene stemmen aangenomen. Tot eereleden van het genootschap werden benoemd de hh. dr. W. N. du Rieu en prof. H. Kern, te Leiden. Uit de noordelijke provinciën meldt men dal aldaar in de jongst ver- loopen dagen en nachten zooveel sneeuw is gevallen en dat deze door den stormwind zoodanig is opgedreven, dat er plaatsen zijn, waar zij ter hoogte van verscheiden voeten ligt, zooals o. a. op de Groninger-Drentsche en Frie- sche straatwegenwaar de gemeenschap reeds is belemmerd en een aantal arbeiders bezig zijnom de passage voor de post- en wagendiensten vrij te houden. Dezer dagen had te Breda in het Masthout, op de Geldersche heide, een duel tusschen twee officieren der infanterie plaats, waarbij den een een stuk van den vinger is afgeslagen. De zaak wordt onderzocht. Blijkens het voorloopig verslag betreffende de wet tot aanvulling van art. 62 van het reglement op het beleid der regering van Ned.-Indië waren er in drie der sectiën leden, die bevreemding aan den dag legden over de wijze, waarop de minister van koloniën zich in 2 zijner nadere memorie van toelichting uitlaat omtrent het vroeger geleverd betoog betrekkelijk den eigendom van den grond op Java en de daaraan ontleende formule: »Op Java is alle grond, waarop niet door anderen regt van eigendom wordt be wezen, domein van den staat." Die stelling scheen vroeger geheel het onderwerp te beheerschen en als grondslag der voorgedragen regeling te moeten worden beschouwd. Viel nu die grondslag weg, werd het geleverd betoog verklaard niets meer te zijn dan een historisch overzigt van begrip pen, sedert 1816 in openbare verordeningen verkondigd, doch waarin de minister zelf geenszins deelt, wat moest men dan van geheel de voordragt denken? Ook wanneer men zich op het thans door den minister ingenomen standpunt plaatste, lag de vraag voor de hand: waarom in het oordcel over dit wets-ontwerp het moeijelijke en voor meer dan eene oplossing vatbare vraagstuk wegens regten van den souverein op den Javaanschen grond ge mengd? Van de zijde der meerderheid gaf men te kennen, dat nu de minister eene meening, die men vroeger als ook door hem omhelsd had kunnen beschouwen, geheel losliet, men deze ter zijde kon laten en in de nader gegeven opheldering gaarne berustte. Voor de waardering der voor gedragen regeling was dan toch het vraagstuk wegens zeker algemeen eigmdomsregt van den souverein op den Javaanschen grond niet van prac- tisch belang. Overal, ook in Westersche landen, zijn de onbebouwde of woeste grondenwaarop niemand regten kan doen geldensteeds als staats domein beschouwd; en heeft men van staatswege daarover vrijelijk beschikt. Voor zoover de voorgedragen wet zich verder uitstrekt dan tot uitgifte van onbebouwde gronden in erfpacht, heeft zij, gelijk de minister aanmerkt, geenszins het inbreuk maken op beslaande regtenmaar integendeel het erkennenbeschermen en versterken der regten van den inlander op dén grond ten doel. De vorm, waarin de voorgedragen regeling is vervat, werd op nieuw door een deel der leden niet gelukkig gekozen genoemd. Aange nomen dat aanvulling van het regerings-rcglement boven eene meer uitge werkte regeling de voorkeur verdiende, liet zich dan de wijze, waarop die aanvulling zou plaats hebben, genoegzaam regtvaardigenVerscheidene der leden geloofden het niet. Een aantal leden meende in de voordragt des ministers, ook wat den vorm betreft, te kunnen berusten. 's GRAVENHAGE29 December. Tot commies bij het dep. van binnenl. zaken is benoemd de heer C. A. van Oldenbarneveldt, genaamd Witte Tullingh. Aan den met 1 Jan. aanst. tot luit. ter zee l»,e kl. bevorderden luit. ter zee 2,le kl. C. C. Vermeer is, op zijn verzoek, eervol ontslag uit de zee dienst verleend. Ook is eervol ontslag uit de militaire dienst, op zijn ver zoek. verleend aan den 2,|e" luit. J. D. T. W. Jans, van liet 2de reg. ves ting-artillerie. Bij de geneeskundige dienst der landmagt zijn benoemd: lot dirigerend officier van gezondheidde dirigerende officier van gez. l5le kl. H. L. Ouden hoven; de dirigerende officieren van gez. 2d' kl. J. van Ilattem, H. J. van Wessem. J. D. Sachse en A. 11. Neyssel; en is tot dien rang bevorderd: de officier van gez. Is,c kl. J. G. Slieker; zoomede tot officier van gez. 1" kl. de officier van gez. 2dc kl. II. van Stockum. - Bij het personeel van de militaire veterinaire dienst zijn benoemd: tol paardenarts Is" kl. bij het reg. rijdende artillerie, de paardenarts 2dtkl. J. J. Hinze, van het 3de reg. huzaren; en tot paardenarts 3de kl.bij het reg. veldartillerie, de veearts 1). F. van Esveld. De eerste kamer heeft in eene gehouden zitting de beraadslaging over de wet op de middelen van de begrooting voor 1870 en over cenige andere ontwerpen bepaald op morgen ten elf ure. Een voorstel van den heer de Vos van Steenwijk om na den afloop der beraadslaging tot half Januarij uiteen lc gaan werd met 17 tegen 14 stemmen verworpen. Men verneemt nader dat aan de leden van de tweede kamer kennis is gegeven dat zij waarschijnlijk den 15tD Febr. weder zal bijeenkomen, en dan het eerst onderscheidene der gewigtige aanhangige w ets-ontwerpen in de af- deelingen zal onderzoeken. liUITISNLX.MJSCIIK BKIUGTEN. E x8-: E A IK LONDEN28 December. De uiterste wil van den lieer Peabody, aangaande zijne nalatenschap in Engeland, uie 400,000 bedraagt, is bekend geworden. Na te hebben beschrevendat zijn lijk moet worden begraven in zijne geboorteplaats Dan- vers, en na twee legaten aan particulieren, het eene van 2200, het andere van 1000 te hebben vermaakt, schenkt hij aan de door hem benoemde commissarissen van het Peabody-dotatiefondsvoor het bouwen van woningen voor de arbeidende armen van Londeneene som van 150,000 Vervol gens benoemt hij Sir Curtis Miranda Lampson en den heer Charles Reed, tot uitvoerders van zijn uitersten wilvoor zoover zijne bezittingen in Engeland aangaat, en schenkt hij aan ieder hunner voor hunne bemoeijingen 5000 Eindelijk vermaakt hij aan de hh. George Peabody Rnssel, R.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2