LEIDSCHE COURANT. MAANDAG 27 DECEMBER. STADS-BER1GTEN. NATIONALE MILITIE. BINNENLANDSC11E BERIGTEN. PER TELEGRAAF. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 13.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85a Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 8jaars, buiten de expeditiekosten. A.fzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco p. p6 Cents De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels f 1.—iedere regel meer 25 cents. N'. 231. Bij deze Courant behoort een BIJVOEGSEL. Bij deze Courant wordt verzonden IV'. 19 blad 30 en 31) der Han delingen van den Gemeenteraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de verordening van den 9d«" Januarij 1868, houdende aanwijzing der plaatsen, dagen en uren voor de verschillende markten binnen deze ge meente (Gemeenteblad n®. 1); Brengen bij deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden dat, door het invallen van den eersten Kersdag en van den Nieuwjaarsdag op Zatur- dagde op dien dag bepaalde markten des Donderdags te voren zullen wor den gehouden. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leiden, 9 December 18G9. v. d. BRANDELER, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEIDEN, Gelet op artikel 19 der wet van den 19Jen Augustus 1861 (Staatsblad n". 72), betrekkelijk de nationale militie; Herinneren hen, die op den ls,eD Januarij 1870 hun 19de jaar zullen zijn ingetreden, en alzoo de geborenen in het jaar 1MS1, alsmede hen, die eerst na" het intreden van hun 19de jaar, doch vóór liet volbrengen van hun 20s,e, ingezetenen zijn geworden, de verpligling tot het doen van aangifte voor de nationale militie, in de maand Januarij 1870. Zij geven daarbij kennis: dat, wie moet worden ingeschreven en wie voor ingezeten wordt gehooden, om schreven is bij de artikelen 15 en 20 van genoemde wet, dus luidende: Art. 15. Jaarlijks worden voor de militie ingeschreven alle mannelijke ingezetenen, die op den lsl™ Januarij van het jaar hun 19de jaar waren ingetreden. Voor ingezettn wordt gehouden: 1®. hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn heiden overle den, wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28s,e" Julij 1850 (Staatsblad n°. 44) 2®. hij, die, geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste, aan het in de eerste zinsnede van dit artikel vermelde tijdstip voorafgaande, achttien maan den in Nederland verblijf hield; 3°. hij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezetenmits hij hinnen het Rijk verblijf liondt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling, behoorende tot eenen Staat, waar de Nederlander niet aan de verpligte krijgsdienst is onderworpenof waar ten aanzien der dienstpligtigheid liet beginsel van wederkeerigheid is aangenomen. Art. 20. Hij, d ie eerst na het intreden van zijn 19d® jaar, doch vóór het volbrengen van zijn 20slc, ingezeten wordt, is verpligt, zich, zoodra dit plaatsheeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der gemeente, waar de inschrijving, volgens art. 16, moet geschieden. dat, wie niet wordt ingeschreven, is bepaald bij art. 17, van den volgenden inhoud Voor de militie wordt niet ingeschreven 1®. de in een vreemd Bijk achtergebleven zoon van een ingezetendie geen Neder lander is 2®. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten. 3°. de zoon van den Nederlander, die ter zake van 'slands dienst in 's Rijks ovcrzeesche bezittingen of koloniën woont, dat, in welke gemeente men moet worden ingeschreven, te vinden is in art. 16 der wetwaarbij is verordend De inschrijving geschiedt: 1®. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overleden, de voogd woont; 2°. van een gehuwde en van een weduwenaar ui de gemeente waar hij woont; 3®. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft, of door dezen is achtergela ten, of wiens voogd buiten 'stands gevestigd is, in de gemeente waar hij woont; 4®. van den buiten 's lands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands-dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft, voorts, dat, door wie de aangifte moet worden gedaan, te vinden is in art. 18, hondende het voorschrift Elk, die volgens art. 15 behoort te worden ingeschreven, is verpligt zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven tusschen den lsteo en den 31slen Januarij. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is zijn vader, of, is deze overleden, zijne moederof, zijn beiden overledenzijn voogd tot het doen van die aangifte verpligt. Nog doen Burgemeester en Wethouders te weten dat lot deze inschrijving wordt zitting gehouden op het Raadhuis, van des voor- middags 10 tot des namiddags 3 uren, op Maandag den 10 Januarij, voor de bewoners van de wijken 1 2 en 3, Dingsdag »11 u 4 en 5 Woensdag »12 6 a Donderdag »13 »7, Vrijdag »14 a a» a a a a 8 en 9 of de buitenwijk Eindelijk dat de geboorte-aclendie de belanghebbenden, bij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den ingeschrevene, behooren over te leggen, dage- lijks, de Zon- en Feestdagen uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer gemeente (afdeeling Burgerlijke Stand), van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren, wanneer tevens voor hen, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter ver- krijging dier acten kan worden gedaan. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant van den 14den, den 20sten en den 27sltB dezer maand afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leiden, 13 December 1869. v. d. BRANDELER, Burgemeester. T. PUTTKAMMEBSecretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 3 van het Koninklijk besluit van den 1"™ December 1865 Staatsblad n®. 131), houdende bepalingen omtrent de certificaten van Ne- derlandschen oorsprong of bewerking; Doen te weten, dat in de maand Januarij 1870 zal worden opgemaakt eene lijst van hen, die in de gemeente een tak van nijverheid uitoefenen, waarvan de voortbrengselen met Certificaten van Dfederlandscl»en oorsprong of bewerking tegen een lager regt in Nederlands-Indië kunnen worden ingevoerd, en roepen mitsdien belanghebbenden op, om zich, ten einde op die lijst geplaatst te worden, met overlegging van een afschrift van hun patentblad, ln de maand Januarij 1870 ter Secre tarie dezer gemeente aan te melden. En zal hiervan openbare kennisgeving geschieden door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 27 December 1869. v. PUTTKAMMER, Secretaris. LEIDEN, 24 December. Volgens de laatst gehouden volkstelling op 1 December 1869, bedroeg bet cijfer der bevolking in de gemeente Leiderdorp 1133 mannen en 1192 vrouwen, te zamen 2325 personen. Op 31 December 1859 bedroeg d.t getal 1859 en op 19 November 1849 1829. Men meldt ons uit Leeuwarden, dd. 23 Dcc.; Deze gemeente is wel zeer ongelukkig met hare bruggen. In deze week, nl. Zondag- en gisteren middag, zijn weder twee der groote, ijzeren, over de stadsgracht gelegen draaibrnggen defect geworden. In een kort tijdsbestek alzoo vier, De laat ste, doch ook de nieuwste draaibrug, de Prins Hendriksbrug, is nu aan de beurt; deze toch is, naar men zegt, ook in eene min gunstige positie. Voorziening in dezen is derhalve wel noodig. Gelukkig echter dat de jl. Zondag gebroken Noorderbrug, hoewel voor de scheepvaart gesloten, nog voor de passage bruikbaar is, anders was de weg van de stad naar de be graafplaats aan alle zijden voor rijtuigen afgesloten. De gisteren gebroken brug. die bij het voormalig verlaat, is afgedraaid en wordt ondersteund; sehepen alleen kunnen daar passeren. De Vrouwenpoortsbrug ligt nog altijd in het water. Der gemeente is door deze opvolgende rampen een aanzienlijk nadeel toe- gebragt, dit is zeker. Maar, wat meer zegt, deze rampen dreigen door meerdere gevolgd te worden. De muurwerken toch langs het nieuwe ka naal aan de zuidzijde der stad zijn zigtbaar aan verzakking enz. onderhe vig, zóó, dat zij naar den waterkant overhellen. Hoewel men reeds door bet aanbrengen van ankers als anderzins tracht verder onheil te voorkomen, zal de tijd leeren of deze maatregelen voldoende zijn geweest om het in storten der muren te beletten. [Zie verder het Bijvoegsel.) PARIJS, 23 December. In bet wetgevend ligehaam heeft, ter zake van de verkiezing van den beer Compaigno in de Opper-Garonne, eene levendige

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1