BUITENLANDSC 11E [WAUGTliN de lucht donker en hij hier onbekend was, mogt hij in zijne pogingen niet slagen, en bleef steeds badende door het water den tijd doorbrengen tot het aanbreken van den dag. als wanneer hij eene woning ontdekte, wer- waarts hij zich begaf en waar hij liefderijk werd opgenomenterwijl hij tevens zijne vrouwdie door koude en ongemak op zijnen arm gestorven was, daar als lijk moest binnendragen. Op Urk is de treurige tijding ontvangendat een der visschersschuiten van dat eiland in de nabijheid van Enkhuizen is verongelukt. Bij dit on heil zijn verdronken: de schipper Pieter Weerstand, de knechts Cornelis Ras, Lubbert Ras en Klaas Ras. De drie eerslgenoemden waren gehuwd. De wachtmeester L. van het 4,|e reg. huzaren, te Deventer in garni zoen, die, te Leeuwarden gedetacheerd, van daar wegens laakbare dienst- verrigting was terugontbodenen drie dagen tot deze reis had besteed, is, toen men hem de tijding van zijn degradatie wilde brengenhangende ge vonden in het cachot aan zijn paletot-riem. Men meende nog beweging in zijn oogleden te bespeuren, doch toen na betrekkelijk korten tijd de ge neesheer verscheen, was het leven uitgebluscht. Hij heeft de aankondiging van zijne straf dus niet overleefd. Door de arrond.-regtbank te Leeuwarden is de spoorweg-beambte J. B. S. wegens het zonder opzet doen ontstaan van gevaar voor een spoortrein, terwijl hij het had kunnen en moeten voorzienveroordeeld tot eene cellu laire gevangenisstraf van drie weken. Te Leeuwarden is op nieuw een der aldaar aanwezige ijzeren bruggen gebroken; de brug over de Noordergracht bij Camstraburen is, even na het doorlaten van een schip, met een geweldigen knal midden doorgebroken. De brug was gelukkig gesloten, zoodat zij op de hoofden is blijven rusten en de houten bedekking geheel is gebleven. Nog vóór dit ongeluk was door burg. en weth. eene commissie van drie elders wonende deskundigen uitge- noodigd, om een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van het breken der Vrouwenpoorlsbrug, ten einde daardoor te weten te komen, of en in hoever zij in verband slaat met de constructie der brug. om daarvan partij te kunnen trekken, zoowel ten aanzien van de herstelling dier brug, als ten opzigte van andere in de gemeente aanwezige bruggen. Te Bergen-op-Zoom had Zaturdag avond eene verzakking plaats op den nieuwen grindweg, leidende naar het stationsgebouw; een rijtuig met passagiers bleef in den grond zitten, en slechts met veel moeite en inspan ning kon het voertuig op den straatweg gebragt worden. De kloof is over de geheele breedte van den weg en de zijpaden, 10 meter lang en ruim 1 meter diep. Naar men zegt heeft de verzakking plaats gehad op de schei ding der gemetselde kazematten, die bij de slooping der vesting zijn blijven zitten. De veelvuldig gevallen regens werken thans zeer nadeelig en doen verdere verzakkingen vreezen. 'sGRAVENHAGE, 22 December. Z. M. heeft vergunning verleend aan P. van Haasteren te Stompwijk, tot het dragen van het kruis fi.dei et virtutihem door den Paus geschonken. Aan den heer C. Jiskoot is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsvervangend kantonregter te Oldeberkoop. De leden van de eerste kamer zijn ter vergadering bijeengeroepen te gen Maandag aanst.des avonds ten half acht ure. Bij de beraadslagingen over het hoofdstuk oorlog der staatsbegrooting voor 1870, in de zitting der tweede kamer van gisteren, is zoowel over de inrigting van het wapen der cavalerie als over dat der artillerie breedvoerig gesproken. Ook de zaak der militaire akadeinie, in verband met de onge regeldheden, die aan die inrigting in den jongsten tijd hadden plaatsgehad, werd uitvoerig behandeld. De heer van Sypestein had groote bezwaren tegen de jongste reorganisatie der artillerie en genie, die hij liever desorga nisatie wilde noemen. De heer Stieltjes verlangde eene meer zuinige inrig ting van het wapen der cavalerie en stelde daarom een amendement voor om den post voor dat wapen met lO'iOO te verminderen, ten einde daar door uit te maken dat er eene reorganisatie zou plaats hebben, die. volgens spreker, tot eene bezuiniging van 2 ton kon leiden. Dit voorstel werd ver worpen. Ook kon de kamer niet deelen liet denkbeeld van den generaal Knoop, aanvankelijk nedergelegd in een amendement, maar dat hij latei- veranderde in eene stemming over art. 21 waarbij ƒ200,000 was uitge trokken tot aanschaffing en aanmaak van zwaar geschut tot kustverdediging; zijnde dat art. na langdurige discussiën aangenomen met 05 tegen 13 stem men. Aangenomen een amendement van den heer de Roo van Alderwerelt op art. 29, strekkende om dat art. met ƒ51600 te verminderen, ten einde drie posten van uilgaaf op de begrooting gebragt tot het inrigten van artil lerie-gebouwen ter kazerneering te Breda te doen wegvallen, welk amende ment is aangenomen met 46 tegen 32 stemmen. Door de hli. Stieltjes en Verheven werd bij de behandeling van afd. 15, art. 41, voorgesteld het cijfer van ƒ5000, uitgetrokken als subsidie voor het Invalidenhuis te Leiden niet ƒ7000 te vermeerderen en op ƒ12000 te brengen. Dit amendement werd verworpen. Over hel algemeen was de kamer van oordeel dat zoowel bij de cavalerie als bij de artillerie alle wijzigingen en organisatie moesten uitgesteld worden tot na het tot stand komen van wetten op het vesting stelsel en over de leger-organisatie. Hel hoofdstuk oorlog is ten slotte aangenomen met 45 tegen 33 stemmen. in de zitting van heden heeft de kamer de volgende wets-ontwerpen met algemcene stemmen aangenomenwijziging van de hoofdstukken IV, V en VI der staatsbegrooting voor 1868; naturalisatie van J. F. Eisele en 7 anderen; het YlIJc hoofdstuk A (nationale schuld) der staatsbegrooting voor 1870 (bij art. 5 van dit hoofdstuk is uitgetrokken ƒ220,000 voor interessen en kosten van schatkistbilletten); en voorts de wet op de middelen, raming voor 1870, de laatste echter met 75 tegen 2 stemmen. De algemeene beraadslagingen over het Vlldf hoofdstuk B (departement van financiën) dienstjaar 1870 vingen aan. Het woord voerden de hh. Bergmann van Goltstein, van Voorthuyzen, van Houten, Idzerda, llasselman en de minister van financiën. Over de onder-afdeelingen voerden mede verschillende leden het woord; de minister van financiën heeft in den loop der beraadslagingen eene wijzi ging der postwet toegezegd, en medegedeeld dat in bewerking is eene wet tot het aanbrengen van verbeteringen in de wet van 25 Julij 1814, betref fende vreemde loterijen, Hel hoofdstuk is ten slotte aangenomen met 47 tehen 30 stemmen. Morgen is het hoofdstuk koloniën aan de orde. ENGELAND. LONDEN 21 December. Naar men uit Dublin meldt is het protestantsche herinneringsfeest te Londonderry den 18den geheel naar het aloude gebruik gevierd zonder dat het tot storingen van de openbare orde en vrede heeft geleid. Daar de katholijke bevolking der stad en der omstreek zich met geweld tegen dat feest scheen te willen verzetten, was de regering aangezocht om de viering van liet feest ditmaal te verbiedenhet weigerde zulksmaar maakte kracht dadige aanstalten om de beide partijen tegen aanvallen te kunnen beveiligen en tot eerbeidiging der orde te kunnen noodzaken; doch de in en bij Lon donderry vereenigde krijgsmagt is niet in de noodzakelijkheid geweest dienst te doen. De Times berigt dat twee katholijke geestelijken in Ierland door hun nen bisschop in de uitoefening der priesterlijke bediening geschorst zijn, omdat zij openlijk de gewelddadigheden der voorstanders van het vermeende boerenregt hadden goedgekeurd. In Wallis heeft een voorval plaats gehad, dat in hooge mate de alge meene verontwaardiging heelt opgewekt. Aldaar leefde een meisje, dat naar het zeggen harer ouders nooit eenig voedsel gebruikte. Men was verbaasd over dit wonder, en honderden kwamen liet wonderkind zien en daar de ouders giften ontvingen van de belangstellendenwas hunne dochter eene ware goudmijn voor hen. Het meisje verkreeg zulk eene vermaardheiddat de wetenschap het noodig oordeelde zich unet het feit te bcmoeijen. De geneeskundige faculteit was er op gesteld, de bijgeloovige boeren van Wallis te overtuigen. Men zond zes ervaren zieken-oppassers uit een der gasthui zen van Londen om liet kind te bewakenen een paar doctoren gingen mede, om te zorgen dat niemand het meisje in het geheim eenig voedsel gaf. De theologische faculteit kwam er ook bij te pas, en wetenschap en godsdienst vormden een bondgenootschap tegen het wonderkind. Eene com missie bestaande uit verscheidene doctoren en geestelijken werd gevormil het bed en de kamer werden onderzocht, om te zien, dat nergens voedsel verstopt was, men bewaakte het kir.d, en dit alles met het gevolg, dat het kind Vrijdag 11. aan uitputting gestorven is. De dagbladen protesleeren ten sterkste tegen eene zoodanige handelwijze; zij meenen teregt dat men te ver is gegaan en dat het, om in deze het bijgeloof te ontmaskeren, niet noodqf was geweest een 13-jarig meisje den marteldood te doen sterven. FRANKRIJK. PARIJS. 21 December. Le Public, een blad, dat geinspireerd wordt door den heer Rouher, meldt: In politieke kringen, die doorgaans het best onderrigt zijn, wordt verzekerd dat er eensklaps is afgezien van de ministeriële combinatie, waar toe in de laatste dagen besloten was. De reden is. naar verzekerd wordt, dat het linker centrum, vertegenwoordigd door de lieeren Daru en Buffet, ongezind is zich met de groep der 128 onderteekenaren van het programma van het regter centrum te verstaan. Er is nu sprake van een plan om de leden van het nieuwe ministerie enkel uit de laatstgemelde groep te nemen. De commissie, die een reglement van orde voor het wetgevend ligchaam ontwerpt, heeft een voorstel van een harer leden, den heer Grévy, ontvan gen, strekkende om aan de volksvertegenwoordiging het regt te geven regtstrecks de dienst der gewapende magt voor hare bescherming en verde diging te eiscben. Dit voorstel is na eene zeer levendige discussie verworpen. Bij gelegenheid van het onderzoek der geloofsbrieven in het wetge vend ligchaam is, onder meer andere praktijken om de verkiezing der offi ciële candidaten te bevorderenook het volgende aan het licht gebragt. De burgemeester van St. Amand, een algemeen geacht man en die de beste gezondheid genoot, weigerde den ofificiëlen candidaat te ondersteunen. De prefect van het departement was hierover zeer ontstemden wist geen beter middel om den burgemeester onschadelijk te maken dan hem voor krankzinnig te doen doorgaanen dan te ontslaan. De prefect zond daarom den doctor van het krankzinnigen-gesticht te Niort naar den burgemeester, om hem te onderzoeken, en deze kwam tot de conclusie, dat hij leed aan «démence sénile," krankzinnigheid ten gevolge van ouderdom. De graaf Durfort de Civrac stond op in de vergaderzaal en las een brief voor van den beleedig- den burgemeester, die vol verontwaardiging verklaarde, dat de prefect heeft getracht hem af te zetten, omdat hij voor den candidaat der oppositie Was, en hij zond de atlestatiën van verscheidene.doctoren in. om te bewijzen, dat het beweren van den prefect, dat twee bloedverwanten des burgemees ters krankzinnig gestorven waren, niets dan laster was. De geheele ge meente was zoo verontwaardigd over het gedrag van den prefect, dat de burgemeester nog steeds aan het hoofd der gemeente staat Bij dén senaat is eene petitie door den heer Degouve-Denuncques inge diend, houdende verzoek om intrekking der wetten van 10 April 1832 en 26 Mei 1848, waarbij de ballingschap is opgelegd aan de leden van de beide takken der Bourbons-familie, die over Frankrijk hebben geregeerd. Het officiële blad berigt dat de keizer de oprigting van genootschappen van onderling hulpbetoon onder de militairen van de land- en zeemagt, hetzij de dienst verlaten hebbende of nog in dienst zijnde, wenschelijk acht, daarvoor eene hoofdcommissie heeft benoemd en haar voor dat doel eene som van een half millioen frs uit zijne eigene middelen geschonken heeft. De bisschop van Orleans heeft te Rome onder dagleekening van den

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2