EEIDSCHE COURANT. 1800. DONDERDAG 23 DECEMBER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN, N". 229 De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 3.50; tnet het f etslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de eXpèditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiéu is vail 14 regels f 1.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 22 December. De Leidsche scherpschuttersvereeniging heeft, in weerwil dat de om standigheden er toe hebben geleid dat de schietbaan moest gesloten worden van tijd tot tijd hare schietoefeningen in Kalwijks duinen voortgezet. Het bestuur der vereeniging heeft ook teregt begrepen dat liet houden van eenen schietwedstrijd thans allezins tot aanmoediging der leden zou strekken en heeft dat plan tot verwezenlijking gebragtzoodat die wedstrijd over eenigc dagen ter genoemder plaatse zal gehouden worden. Fraaijc prjjzen zijn voor dien wedstrijd uitgeloofd, waartoe het bestuur zich in de gelegenheid zag gesteld door eene geldelijke bijdrage van Z. K. It. prins Frederik. bescherm heer der Vereeniging. alsmede door de vrijgevigheid van hh. donateurs, die by deze gelegenheid op onbekrompen wijze van hunne sympathie deden blijken. Het mag een verblijdend verschijnsel genoemd worden dat, in weerwil van omstandigheden zoozeer geschikt om den jjvcr der leden te doen verflaauwen deze zich daarentegen te krachtiger ontwikkelt. De vereeniging toont het doel harer oprigting steeds voor oogen te houden en de belangstelling, haat- van Zoo vele zijden geschonken, waardig te zijn. In eene hierachter voorkomende advertentie worden door een 25-tal ingezetenen alle belangstellenden in liet onderwjjs der jeugd opgeroepen tot het houden eener bijeenkomst op Dingsdag aanst.ten einde te geraken tot het gemeenschappelijk oprigten eener vereeniging tot bevordering van het geregeld schoolbezoek. Sedert onlangs het schoolverbond te Utrecht tot stand kwam is overal de aandacht meer bijzonder op deze belangrijke zaak gevestigd, en het is te verwachten dat de hier door mannen van verschil lenden stand en rigting aangewende pogingom een door allen gewenscht doel te bereiken, met een gunstigen uitslag zal bekroond worden. Reeds vroeger trok zich het dep. der maatschappij tot Nut van 't Algemeen deze zaak aan, en eene conimissie uit zijn midden gaf zich reeds veel moeite om den aard en den omvang van het schoolverzuim hier ter slede te leeren kennen. De wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschap pen te Amsterdam zal Vrijdag aanst. aldaar eene gewone vergadering houden. De minister van justitie heeft, naar men verneemt, thans zijne cir culaire aan de ambtenaren van den burgerlijken stand, houdende uitnoodi- ging tot vermelding van bet geboortejaar der overledenen in de overlijdens- acteweder ingetrokken. Het scheen twijfelachtig of het wel was overeen te brengen met liet voorschrift van het burgerljjk wetboek, behelzende al hetgeen die acten behooren in te houden. De Staatscourant deelt liet volgende mede: Bij het departement van marine is een schrijven ontvangen van den kapitein-luitenant ter zee 11. D. van Trojen, commanderende Zr. M'. schroefstoomschip Vice-Admiraal Koop man, gestationeerd ter Kuste van Guinea, meldende dat een detachement van ongeveer 200 man, zamengcsteld uit de landingsdivisie der zeemagt en het garnizoen van St. George d'Elmina, onder bevel van den luitenant ter zee der Is" kl. P. ten Bosch, op den 10Je" November jl. naar Commendali langs het strand is opgerukt, terwjjl Zr. M\ schroefstoomschip Vice-Admi raal Koopman, waarop de gouverneur der kolonie zich had ingescheept, nagenoeg gelijktijdig, namelijk in den morgen van den 1 ld«n November jl., met het detachement te Commendah aankwam. Bjj het naderen van het detachement nam dc bevolking van Commendah de vlugt, en werd hierin gevolgd door de visschers, die in zee waren, doch die bij het zien oprukken onzer troepen naar het strand ijlden en een hon derdtal kano's met al liet vischtuig achterlieten. De luitenant ter zee ten Bosch maakte zich eerst van de landingsplaats, daarna van Commendah meester, waar dc Nederlandsclic vlag werd geplant. De gevlugte Commendezen hadden zich inmiddels weder verecnigd, en deden gedurende dien dag uit een naburig bosch uitvallen, die spoedig ver minderden, en na twee dagen geheel ophielden. Aan onze zijde werden ■eenigen gekwetst: 4 matrozen, 1 marinier, 1 Afrikaansch korporaal en 1 Afrikaansch soldaat, die echter allen bij het sluiten van het berigt in beterschap toenamen. Door 4 kwartieren van Elmina werd adsistentie van 250 gewapende man schappen aangeboden. Deze werden naar Commendah gezonden, doch hunne liulp werd, even als die van 400 man uit Ghama, door den gouverneur van de hand gewezen, daar zij aan het strand en bjj de landingsplaats geen dienst kon bewijzen, en de manschappen ongezind waren het bosch achter Commanij en Commendah in te rukken. Op de landingsplaats te Commendah is thans een campement opgeslagen, waar 146 officieren, onderofficieren en schepelingen onder dak en behoorlijk tegen zon en regen beschut zijn. terwijl eene gracht, halvemaanswijze aan gelegd, de veiligheid van dat campement verzekert. De Commendezen schenen inmiddels voor goed teruggetrokkenen al het door hen achlergelalene is vernield. Uit het kamp, waar zich het vroeger verjaagde hooid der Commendezen bevindt, is door dat hoofd een brief ge zonden naar de gevlugte bevolking, om haar tot onderwerping aan te manen. Door den gouverneur en den commanderenden officier van Zr. M'. schroef stoomschip Vice-Admiraal Koopman werden inmiddels maatregelen be raamd om de gemeenschap lusschen Elmina, Chama ui Commendah te ver zekeren, opdat, indien later de verjaagde bevolking van Commendah. zonder zich te onderwerpenmogt terugkeerenmen het in de magt zoude hebben haar onmiddellijk te bereiken en te verjagen. In een particulier schrijven, door de IV. R. C. medegedeeld, komt om trent het gebeurde nog het volgende voor: In den nacht van 10 op 11 Nov. kwam de Koopman voor Comendah ten anker en in den morgen van den llde" bereiklen ook de onzen die plaats. Dc Commendeezen schenen niets bemerkt te hebben en werden betrekkelijk onverwacht overvallen. Spoedig inziende dat bet van onzen kant goed gemeend was, namen zij, na zich een korten tyd in hunne huizen te hebben verdedigd, dc vlugt. Aan onze zjjde werden drie man van dc voorwacht ernstig en twee ligt gewond. De eersten werden naar de Koopman vervoerd, de laatste bleven doorvech ten. De vijand scheen verscheidene dooden te hebben. De Elmineezcn wa ren ondertusschen ook opgerukt en kwamen te Commendah. Zij wilden op hunne manier beginnen te plunderenhetgeen tot hun groot misnoegen niet kon worden toegestaan, daar eene dergelijke verwarring noodlottig kon worden. Den 12(le° werden 's morgens door de Koopman 27 granaten in Commendah geworpeneen gedeelte van het bosch verbrand en een kamp achter Commendah geheel vernield. GO op het strand gevondene cano's wer den met zand gevulden een borstwering verw erkt. Verder was een groote tent opgeslagen, omringd door een gracht vol cactussen en andere doorn achtige planten. De onzen konden dus na 2y2 etmaal weder onder eenige beschutting rusten. Volgens de geruchten zijn de Commendeezen naar Cape Coast getrokken en van plan met de Fantijnen Elmina aan te vallen. Het is niet waarschijnlijk dat dit waar zoude zijn; in elk geval zou het alleen den Elmineezen eene overwinning te meer bezorgen. Het f'. D. berigt dat ter vergadering van den Weerbaarheidsbondte Utrecht gehouden, een telegram van Z. M. is ontvangen, van dezen inhoud: «Het zal Z. Jl. den koning zeer aangenaam zijn, dat de aanstaande wed strijd in Augustus te Apeldoorn plaats lieefl." De vergadering heeft het programma van den derden wedstrijd vastgesteld. O. a. is een wedstrijd tusschen leerlingen van jongelings-vereenigingen en leerlingen van hoogere burgerscholen verworpenvooral omdat men voor laatstgenoemden het leven in een kamp niet wcnschelijk achtte. Voorts is besloten, dat er alleen zal geschoten worden met geweren, voor zooverre zij tot heden door het gou vernement verstrekt zijn. De aangifte van de besturen voor de kamplege ring moet twee maanden vóór den wedstrijd geschieden, op straffe van uit sluiting. Verder is bepaald, aan ieder schutter niet meer dan één prijs te verlcenen, behalve speciaal aangeduide prijzen. Een voorstel om elliptische schijven te bezigen is naar het centraal comité verzonden, om in overleg met deskundigen deswege een besluit te nemen. Tot predikant bij de Ned. herv. gemeente te Utrecht is beroepen d». E. F. If. Wolff, pred. te Valburg. In den nacht van Donderdag op Vrijdag bevond zich schipper E. Ou denaarde, vergezeld van zijne vrouw, met zijn vaartuig (een aak) geladen met rijshout op de rivier de Nieuwe Maas in het Scheurkomende van den Hoek van Holland, met bestemming naar Lekkerkerk, alwaar hij woon achtig is. Bij den steeds heviger wordenden storm uit het Z. W. was hij ten ongeveer half een ure genaderd tot nabij de Punt, in de rigting van het tolhek op den Maasdijk onder de gemeente Maasland, toen het vaartuig opeens door een golfslag tegen die punt werd geslagen en vol water liep. Ofschoon het beiden mogt gelukken het vaartuig te verlaten zoo kon men niet op het drooge stappen, vermits door den lioogen waterstand het bui tenland geheel ondergezet was. De man nam toen zijn vrouw op den arm, ten einde tc trachten eene veilige plaats te vinden, maar aangezien

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1