PER TELEGRAAF. HULP AAN DEN HANDEL. ADVERTENTIE*. NATIONALE ZANGVEREENIGING. UITVOERING naliteiten werd ook door liem verlangd. Men verzekert dat in de zamen- komst van eenige bisschoppen deze door mgr. den aartsbisschop van Parijs be let zijn hel voorbeeld van mgr. Dnpanloup en diens aflogt na te volgen. Daarbij moet gevoegd worden dat het aantal Vaders van het concilie, welke bij die gelegenheid in bel gevoelen van mgr. Dupanloup schenen te deelenopgegeven wordt zeventien te zijn. PIlUISSENr. BERLIJN. 16 December. Men verzekert dat de regering een besluit heeft genomen ten opzigte van de plannen haar voorgelegd ten aanzien van de uitbreiding der vesting werken van Maintz. Tevens heeft men het plan opgevat, om de te Maintz zich vereenigende spoorwegen allen zoodanige rigtingen te geven binnen den rayon der vestingwerken, dat in tijd van oorlog al het materieel dier wegen te Maintz kan worden geborgen; tegelijk zal dit het voordeel geven, dat men binnen Maintz een verbazend materieel ter beschikking zal heb ben, waarvan het belang niet hoog genoeg kan worden geschat. Naar men verneemt is de hoofdwonde van den zoon van graaf von Bismarck door bijkomende omstandigheden weder verergerd, zoodat zijn toestand vrij ernstig is. Dezer dagen stond alhier teregt de jongeling, die in het begin der maand Augustus een pistool had afgeschoten op den geestelijke, die in de Domkerk alhier de dienst voor het altaar verriglte, en deswege beschuldigd is van poging tot moord. Uit het getuigenverhoor bleek, dat het pistool met een kogel geladen was, die echter gemist en in het terugstuiten de wang van een knaap geschramd had. De beschuldigde erkende de daad be dreven te hebben, maar achtte zich niet schuldig, daar de mensch geen vrijen wil heeft. De uitspraak der gezworenen luidde; schuldig aan poging tot moord; de vraag, of men mogt aannemen, dat de beschuldigde niet ge weten heeft wat hij deed, werd door ben ontkennend beantwoord. Het geregtshof heeft den beschuldigde veroordeeld tot cene tuchthuisstraf van 12 jaren. O O T E X K IJ K. Op den 13'° dezer, den dag dat de keizer den rijksraad opende, had le Weenen de demonstratie der arbeidende klasse plaatswaarvan reeds met een enkel woord is melding gemaakt, lies voormiddags waren ongeveer 25000 arbeiders bijeengekomen. Nadat dc gcheele massa aanvankelijk hier en daar verspreid was. concentreerde zij zich langzamerhand op een der pleinen, alwaar door een der vergaderden eene rede werd gehouden. De openbare autoriteit, vreezende dat de beweging aanleiding kon geven tot wanordelijkheden, gaf last op verschillende punten een aantal manschap pen van policie te posleeren en de militairen in de kazerne te consigneren doch dit bleek weldra onnoodig te zijn, daar alles rustig toeging. Nadat namelijk de spreker zijne rede bad geëindigdterwijl intusschen het aantal arbeiders tot 30000 was aangegroeid, werd er overgegaan tot de benoeming eener deputatie, om bij den minister-president en den minister Giskra een adres in te dienen. Dit adres strekte om te verzoeken dat bel ministerie in de zitting van den rijksraad zoude trachten liet daarheen te leiden, dat ten spoedigste na den aanvang der werkzaamheden een onbeperkt regt van coalitie zou worden vastgesteld, en dat er vervolgens in den loop der zit ting wets-ontwerpen zouden worden ingediend tot de vestiging van een vol ledig regt van vereeniging, volledige vrijheid van drukpers en invoering van een algemeen en regtstreeksch kiesregt. Na de opening der zitting van den rijksraad werd de deputatie, bestaande uit twaalf ledennaar den minister president afgevaardigd, terwijl de arbeiders inmiddels op bet exercitie-veld den afloop dezer zending zouden afwachten. De minister-president beloofde, na een langdurig onderhoud met de deputatie, de hem voorgedragen wen- schen bij het ministerie ter tafel te zullen brengen. Nadat de verzamelde menigte den uitslag der zending had vernomen, verliet zij rustig het exer citie-plein. Uit l'csth wordt gemeld dat de akademie van wetenschappen aldaar voor geruimen tijd eene commissie heeft gezonden naar Konstantinopel, met het doel om de kostbare overblijfselen der bibliotheek van koning Matthias, welke aldaar nog worden bewaard, aan te koopen, of op eenige andere wijze magtig te worden. Die zending werd niet met een gunstig gevolg bekroond, en de leden der commissie keerden onverrigter zake huiswaarts, liet schijnt dat de tegenwoordigheid des keizers te Konstantinopel een gunstiger invloed op de zaak heeft gehad dan het zenden der commissie, want de Sultan heeft die bibliotheek, eigenlijk het prachtige overschot daarvan, den Hongaarschen minister Andrassy toegezonden. De kostbaar ingebonden boekwerken der zoogenaamde Corvina zullen geplaatst worden in het nationaal museum te Pesth. RUSLAND. Volgens berigt uit Moskou is aldaar en in andere Russische steden een genootschap ontdekt, hetwelk beoogde op den 17d™ dezer, den ver jaardag van de boeren-emancipatie, oproerige bewegingen onder het volk uit te lokken. Er hebben een aantal inhechtenisnemingen plaats gehad. Tegen het naderen van de jaarlijksche recrulen-ligtingdie in den loop der eerstvolgende maand in Polen moet plaats vinden, neemt een niet ge ring aantal dienstpligtige jongelingen de wijk over de grenzen. Om nu hieraan paal en perk te stellen, heeft de Russische regering verordend dat de gemeenten, voor eiken onder haar ressorterenden vlugteling, eene som van 400 zilv. roebels, zijnde het bedrag van den loskoopprijs van de dienst' zullen moeten betalen. WEENEN, 16 December. Volgens de jongste berigten van generaal Auerspertr bebben de opstandelingen te Braïe zich onderworpen; zij ver klaarden zich bereid de wapenen over te leveren. Ook de opstandelingen van Crivoscia verzochten onderhandelingen te openendie reeds in de eerstvolgende dagen plaats zullen vinden. PARIJS, 16 December. De France zegt, dat de heer Forcade het voor nemen zou hebben aangekondigd zijne portefeuille neer te leggen, zoodra de verificatie der geloofsbrieven is afgeloopen. Hetzelfde blad hoopt, dat de vorming van het nieuwe kabinet zal leiden tot eene inecnsmclting lusschen het regter en linker centrum. Volgens geruchtzou het nieuwe kabinet aldus zijn zamengesteld: binnenl. zaken Daru; builenl. zaken Oliivier; financiën Louvet; justitie Se'gris; on derwijs Talhouët; openbare werken en koophandel Buffet; oorlog Leboeuf; marine Rigault. MADRID. 16 December. De cortes hebben besloten hunne zittingen te schorsen van 20 December tot 2 Januarij a. s. Zeven leden, die ontbre ken aan de commissie ter zake van de keuze eens koningszullen door anderen vervangen worden. FLORENCE, 16 December. De hertog van Genua is te Turyn aangekomen. FERA, 16 December. De inschrijving voor de nieuwe leening is gisteren te Konstantinopel geopend en zal aanstaanden Vrijdag gesloten worden. De koers der publieke fondsen ter beurze van Konstantinopel is rijzende. Ai- daar is gisteren voor 800,000 ingeschreven. Al te dikwijls gebeurt het, dat handelaars, die door ontoereikende fondsen aan hunne zaken niet de gewenschte uitbreiding kunnen gevenof die ten gevolge van een crisis, van een al te groolen voorraad koopwaren in maga zijn, of cene andere oorzaak, zich in oogenblikkelijke moeijelijkhedcn gebragt zien, verpligt zijn, ten einde aan die moeijelijkheden het hoofd te bieden en voor alles hun credict staande te houden, tot buitensporige opof feringen over te gaan. Lie NIandataire Commercial, 172, Faubourg Saint-Denis, hoek rue Lafayette, te Parijs, opgerigt en bestuurd door den Heer L. F. VIGNERON, heeft ten doel den handel te hulp te komen op weinig bezwarende voor waarden. De operatiën van den NIandataire Commercial bestaan in: Voorschot in specie op koopen van allerlei aard en verkoop daar van; des noods onmiddellijke realisatie; Voorschot in specie op alle Fransehe en vreemde waren, renten, actiën, obligatiën, enz.; Verleening van crediet, voorschot van hankwaarden, op informatie en eenvoudige verbindtenis tot betaling op vastgestelde termijnen; Vertegenwoordiging, verkoop in commissie en depot van koopwaren van allerlei aard. Voor inlichtingen en voorwaarden wende men zich franco tot den lieer L. F. VIGNERON. INGEZONDEN. De in den Studenten-Almanak voor J870 voorkomende plaat is geestig gedacht en karakteristiek t itgevoerd Menige plaat der vorige jaren heeft dit niet met deze gemeen. Zoodra de uitvoering gebrekkig is mist de gedachte veel, indien zij niet te loor gaat. Ook is hel zeker dat waar kunst en gedachte elkander niet verslaan het geheel op eene blootc grap uitloopt. Zeer aardig is de teekenpen thans geleend om bekende spreekwij zen of akademische eigenaardigheden uit te drukken, voor zoover zij het althans vermag. En dat de niet onbekende ontwerper, wiens teekenstift meermalen met smaak is gevoerd, uit den schat van zijne geestige scherts weet te putten, zonder iemand te krenken, daarvan bewijst hij voor ande ren de mogelijkheid. Het is niet twijfelachtig dat hij Gavarni, Cham, Ber- tall en anderen bestudeerd heeft. Hierbij mag niet verzwegen worden dat de schetsen van den heer V. d. S.door den heer Last met de pen op steen gebragt, met talent zijn opgevat. Getrouwd Mr. A. L. CLIGNETT en M. L. BEETS. op Dinsdag 21 December 1839, «les avomls te 8 uren. IN DE STADS-GEHOORZAAL. PROGKAJINA. Eerste Gedeelte. 1. Danklied zu Gott Uatjdn. 2. Schlummer-SehnsuchtMelchrr. 3. Winkt mir Erbarmen (Solo fiir Allo) B. Stradella. 4. Solo fiir Bass aus «die Zauberflöte"(F. A. Mozart. 5. Vater .unserM A. Br. Bays. 6. Abendüed zu GottJ. Bay dn. Tweede Gedeelte. 7. Die Schöpfung (Erster Tag)s J. Haydn. 8. Warnm J. Melcher. 9. Quarletto a Canone,1/. Costa. 10. Gott beherrscht das Weltall (Quarletto fiir 4 Basse) C. Kerl. 11. MotettoC. 11. Graan. 12. Die BeredsamkeitJJaydn.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 3