lUJITK.NL VMJSCIIE BËIUGTKN. te Assen, de heer mr. J. H. F. Umbgrove, thans betaalmeester te Almelo: te Almelo, de heer Jhr. A. C. T. Quarles van Ufford, thans ontvanger der directe belastingen te Hooglanduit welke betrekking hem eervol ont slag wordt verleend. Bij de voortzetting der beraadslagingen over lroofdst. V der staatsbe- grooling, in de zitting der tweede kamer van gisteren, gewaagden de hh. van Zinnicq Bergmann en Saaymans Vader, bij de behandeling van art. 127, (subsidien voor het onderwijs aan de Latijnsche scholen en gymnasiën)van den toestand dier inriglingendie naar de meening van den eerste niet gunstig was; zoodat zijns inziens het instellen van een onderzoek, waarop hij reeds vroeger aangedrongen had, noodig was. De laatste betoogde het wenschelijke eener ruime beoefening der-Latijnsche taal aan de akademiëii. De heer Heemskerk Az. stelde een amendement voor, strekkende om de som van ƒ310.000, uitgetrokken bij art. 134, (jaarwedden enz. ten behoeve der rijks hoogere burgerscholen) te verminderen met ƒ3000, bestemd vol gens den toelichtenden staat voor eene school met driejarigen cursus te Winterswijk. De heeren Dam, Lenting en Stieltjes ondersteunden het rege ringsvoorstel, de heer Saaymans Vader bestreed het, terwijl de heeren van Kuyk en du Marebie van Voorthuysen verklaarden van de door den minister van binnenl. zaken te geven inlichtingen hunne stem afhankelijk te zullen stellen. De minister lichtte zijne voordragt toe, en toonde aan dat verschil lende omstandigheden er toe bijdroegen om Winterswijk als geschikt voor de oprigting eener hoogere burgerschool te doen aanmerken. De heer Heemskerk Az. verdedigde zijn amendement, dat met 50 tegen 24 stemmen werd verworpen. De hh. Begram, van Akerlaken en van Voorthuysen be spraken hel subsidie op den toelichtenden slaat voorkomende ten behoeve der landhuishoudkundige school te Groningen en de landbouwschool tc Warft'um: de heeren Saaymans Vader en van Ivuyk het subsidie voor eene meisjes-burgerschool voor middelbaar onderwijs te Haarlem. De minister van binnenl. zaken verdedigde beide voorstellenwaarna de heer Begram als amendement voorstelde, het cijfer van het artikel te verminderen met 6000welke somvolgens den toelichtenden staatbestemd was voor de tc vervormen landhuishoudkundige school te Groningen en daarmede uit te maken dat geen theoretisch landbouwkundig onderwijs, afzonderlijk, gelijk in de bedoeiing lag, maar vereenigd met de praktijk zou gegeven worden. Dit amendement werd bestreden door de heeren van Houten, Fokker, Smitz en den minister van binnenl. zaken; terwijl de heer van Akerlaken zijne stem zou afhankelijk stellen van de verklaring der regering, dal, bij aan neming van het amendement, de som van 6000 niet voor het bedoelde einde zou uitgegeven worden, waaromtrent de minister de verzekering gaf. Hierna werd het amendement van den heer Begram met 38 tegen 34 stem men verworpen. Bij art. 157 stelde de heer Jonckbloet een amendement voor, strekkende om de som van ƒ109,975, uitgetrokken voor verschillende uitgaven ten behoeve van speciale inriglingen voor onderwijs enz.te ver meerderen met ƒ100, en wel als subsidie voor het onderwijs in de steno graphic, waarvan meer en meer de behoefte bleek, welk amendement de minister van binnenl. zaken overnam. Het artikel werd goedgekeurd. Dé afd. onderwijs afgedaan zijnde, gaven de overige afdeelingen slechts tot enkele opmerkingen aanleiding. Bij art 161onderhoud van historische gedenk- teekenen, stelde de minister voor den post van ƒ13000 te verhoogen met ƒ2000, als bijdrage tot herstel van den toren der parochie-kerk te Breda. Dit werd goedgekeurd. De begrooting voor het dep. van binnenl. zaken werd ten slotte aange nomen met 52 tegen 22 stemmen. Tegen stemden de hh. Heemskerk Az., Bichon van IJsselmonde, Hoffman, Borret, Begram, van Sypesteyn, de Ca- sembroot, van Nispen van Sevenaer, Smitz, van Lynden van Sandenburg. Nierslrasz. van Wassenaer Catwijck, Bots. Haflmans, de Brauw. van Kuyk, Taels van Amerongen, lleydenrijckHassclman, Saaymans Vader, Lnyben en van der Does de AVillebois. Bij deze stemming waren de hh. Stieltjes en Rutgers van Rozenburg, die op de presentielijst hadden geleekendniet tegenwoordig. In de zitting van heden was aan de orde de algemeene beraadslaging over de hoofdstukken VI en VIII marine en oorlogder staatsbegrooting. Het woord voerden de hh. de Roo van Alderwerelt, de Bieberslein, van Sype steyn, Cremers. Gratama. 's Jacob, Knoop en Stieltjes. De volgende onder werpen werden door deze leden besproken bezuiniging van onze krijgsuit- gaven; de inrigting van eene nationale militie naar de grondwet; het ver band van ons leger met dat in Oost-Indie; hervorming onzer artillerie en cavalerie; de toegezegde wettelijke regeling van ons defensiewezen; de ver dedigbare toestand van ons land. onze forten; het geweerstelsel, de mili taire akademie en het schoeisel van militairen, benevens eenige speciale punten betreflènde de marine. De heer de Roo van Alderwerelt verlangde verandering van de militie-wet en verandering van de militie op de volgende grondslagen: 1". Scheiding, voor zoover de infanterie betreft, van de miliciens en de vrijwillig dienende soldaten. 2". Vorming, overeenkomstig den geest der grondwet, van eene nationale militie, waarin ook de gegoede standen vertegenwoordigd zijn, met kaders, gedeeltelijk permament, gedeeltelijk uil de militie zelve getrokken. 3". Verkorting althans voor een deel der militie van den tijd der eerste oefening, doch jaarlijksche zamenkomst overeenkomstig art. 183 grondwet, voor zooveel cenigzins mogelijk van alle liglingen. 4°. Geleidelijke verbinding aanvankelijk alleen .van de kaders der officie ren van de troepen in Indië, met de corpsen vrijwilligers hier te lande dienende. 5". Minder kostbare inrigting der cavalerie en vervanging van de rijdende artillerie door veldartillerie. Op deze wijze meende hij, dat er een krachtiger leger met minder kosten zou kunnen worden verkregen. Het prov. geregtshof in Zuidholland heeft heden de 24-jarige Jannigje Vermaas schuldig verklaard aan de haar ten laste gelegde opzettelijke brand stichting te Mijnshcerenland, waarbij het te voorzien was dat eenig men- schenleven in gevaar kon worden gebragt, en ter zake van dit misdrijf veroordeeld tot de straffe des doods, uit te voeren op eene openbare plaats binnen de gemeente Dordrecht. Het hof heeft de herroeping van hare in de voorloopige instructie afgelegde bekentenis onaannemelijk geacht, omdat hare nadere gronden die bekentenis niet krachteloos maakten, terwijl hare bekentenis van schuld integendeel overeenstemde met de daadzaken en om standigheden, welke door getuigen verklaard en uit aanwijzingen gebleken waren. Te Scheveningeu is het berigt ontvangen dat een der haringschuiten van den heer M. M. Teeuwissen, nabij de haven van Yarmouthmet de gc- heele lading haring, is gezonken. De bemanning heeft zich kunnen redden. Men was buiten noodzaak die haven binnengeloopen. ENfiELANB. LONDEN16 December. Er worden bij voortduring maatregelen genomen om eenen mogelijken opstand in Ierland krachtig te keer te gaan. Lord Strathcairn heeft bevel ontvangen zeven mobiele colonnes, met uitgelezen officieren aan het hoofd, gereed te houden, ten einde op het eerste sein te kunnen vertrekken naar het bedreigde punt. Dagelijks worden schepen met troepen naar Ierland gezonden. Eene groote cavalerie-magt is bijeen getrokken te Derry en Lim- merick, waar twee regimenten huzaren in de werkhuizen gekazerneerd zijn. I In het graafschap Meath heeft men bij herhaling op de voorbijgaande treinen geschoten, terwijl te Castletown de rentmeester van den heer Homidye vermoord is. Betreffende die maatregelen schrijft men uit Dublin; Sedert eenige dagen komen er gedurig nieuwe troepen in Ierland aan; dit doet denken dat de regering in het bezit is van narigten, volsens welke er hier te lande meer kwaad schuilt dan de oningewijden zouden denken. Een te Kingstown aangekomen transportschip met troepen bragt ook het gerucht dat de Va lorous en drie kanonneerbooten eerstdaags naar 'Ierland zullen worden gezonden, en dat het kanaal-eskader bevel zal ontvangen om op de Iersche kust te krttissen. Bij Queen's Bench wordt thans behandeld de zaak van het faillissement der firma Overend Guerney en C".beschuldigd van door valsche propectussen het publiek misleid te hebben. Volgens den openb. aauslager zouden direc teuren het publiek voor een bedrag van 3 millloen hebben opgeligt. FRAK H R IJf K. PARIJS, 16 December. Hoewel de heer Thiers zich aan gecnc fractie der kamer schijnt aan gesloten te hebben, wordt hij door onderscheiden groepen dikwerf geraad pleegd bij het opstellen der wets-ontwerpenwelke zij voorgenomen hebben bij de kamer in te dienen. Die staatsman heeft o. a. eene langdurige con- ferantie met de heeren Favre en Picard gehad. De heer Louis Blanc is opgetreden als medewerker van het dagblad le ltnppel. In een stuk //Engeland, de medepligtige van het keizerrijk" zegt hij: Het nageslacht zal moeite hebben te gelooven dat in het midden der 19,e eeuw eene Bonapartistische partij in Engeland bestaan heeft. Dit is echter het geval geweest. Engeland is de eerste geweest onder de Europe- sclie mogendhedenom zijnen mantel te werpen over de bloedige gruwelen van den coup d'état, om Louis Napoleon de hand le reiken, en hem in te leiden in den kring der gekroonde hoofden. Keizer Napoleon begon den Kriin-oorlog, ten einde zich eene sociale positie in de wereld te verschaffen, en het was het vrije Engeland, dat hem hulp verleende, om dit doel tc be reiken. Sinds de keizer den troon beklom, is Engeland gedwongen geweest voortdurend zijne oorlogskosten te vermeerderen, zijne kusten te versterken, en nieuwe kanonnen en gepantserde schepen uit tc vinden en te vervaar digen, omdat de vrede alleen afhing van de willekeur van een enkel man, die de wereld in vlam kan zetten wanneer hij goedvindt. Deze noodzaak van gewapenden vrede is dc Nemesis, welke Engeland vervolgt wegens de hulp, welke het den dwingeland gegeven heeft. SPANJE. De minister van financiën heeft in de cortes nader volgehouden al wat hij vroeger omtrent het verdwijnen van een deel der kroonjuweelen ge zegd had. Tot staving daarvan deelde hij bescheiden uit 's rijks archief mede, waaruit bleek dat er na het vertrek van koning Joseph voor 22 millioen juweelen in het paleis achtergebleven warenhij hield staande dat de inventaris der kroonjuweelen na den dood des konings Ferdinand niet anders dan op last der koningin Christina verduisterd had kunnen worden. Met 130 tegen 5 stemmen werd tot het benoemen eener com missie van enquête tc dezer zake besloten. ITAL I-K. In een schrijven uit Rome van den heer Veuillot aan de Univers komt het volgende voor: De liberale katholieken zoeken hunne zienswijze onder de bisschoppen te verbreiden. De Spanjaarden hebben in hunne zamen komst aan het licht gehragt dat de regent Serrano 50 afdrukken van mgr. Maret's werk van wege de Fransche regering ontvangen had om ze onder de bisschoppen uit te deelen. Het comité-generaal van den 10lle" heeft een ander voorval opgeleverd, hetwelk de Vaders niet onopgemerkt konden la ten. Ziehier wat er verhaald wordt: De wijze van verkiezing mishaagde den bisschop van Orleans, en hij is uit de vergaderzaal van het concilie gegaan zonder te willen stemmen. Die prelaat laakte de wijze der verkie zingen; ook het door den Paus vastgestelde reglement van orde wordt door mgr. Dnpanloup gelaakt; volgens hem zou het concilie zelf het reglement hebben moeten maken, hetgeen natuurlijk tol eindelooze discussiën zou hebben geleid. Rangschikking en indeeling der bisschoppen naar de natio-

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2