LMDSCHE CÖIIRA 18ti9. ZATURDAG 18 DECEMBER. IV0 ook 11 «t'« De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant iijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Ad ver tent tón is van 1—4 regels f iedere regel meer 25 cents. IR1rr mm i irrn-jL STADS-BER1GTEN. BURGEMEESTER ex WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de verordening van den 9de" Januarij 1868, houdende aanwijzing der plaatsen, dagen en uren voor de verschillende markten binnen deze ge meente (Gemeenteblad n". 1); Brengen bij deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden dat, door het invallen van den eersten Kersdag en van den Nieuwjaarsdag op Zatur- dag, de op dien dag bepaalde markten des Donderdags te voren zullen wor den gehouden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leidex, 9 December 18G9. v. j>. BRANDELER, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, Maandag 20 December 18G9, 's namiddags te half drie uren. Onderwerpen 1°. Voorstel van de Commissie van Financiën in zake de plaatselijke directe belasting, en verdere behandeling der nog aanhangige punten ter beant woording aan Gedeputeerde Staten. 2". Voordragt tot regeling van de recognitie, voor het gebruik van gemeente grond, door C. J. Zaalberg te voldoen. 3". Adres van C. van der Ltibbe, tot onderhandsche huur van de stalling c. a. aan den Rjjnsburgervliet. 4». Voordragt omtrent het maximum van den onderstand voor 1870. 5». Adres van J. P. W. Schermertot afschrijving van plaatselijke directe belasting 1869. BINNENLANDSCHE BEI'ÏIGTEN. LEIDEN. 17 December. In den afgeloopen nacht is door den hevigen wind, die omstreeks 3 ure niet minder was dan een orkaan, hier en daar schade aan schoor- steenen en daken veroorzaakt; het lood, waarmede het dak van het akade- miegebouw bekleed is, is nagenoeg over de geheele lengte losgewrongen en afgeslagen. De laatste schuiten te Katwijk zijn gisteren middag van de haringvisscherij behouden te huis gekomen. Ook daar heeft, naar wij ver nemen, de zee heden nacht ontzaggelijk langs de kust gewoed. - Gisteren is door r. k. parochiaal kerkbestuur van den II. Michaël te Koudekerk, aan den Iloogen Rijndijk (dekanaat Zoeterwoude) aanbesteed het bouwen van eene nieuwe kerk met toren, die naar het plan van den heer architect Th. Asseler, te Amsterdam, in den Roinaanschen stijl zal worden opgetrokken. Inschrijvers waren de hh.C. Boers ƒ37150, G. Splin ter ƒ41999, J. de Koning 48880, J. Spruit ƒ39000, F. Tuster ƒ38489, D. II. Boers ƒ37200, A. W. van Rijn ƒ42222, J. M. Tuster ƒ3GG00, J. Sprij ƒ41981, J. Rutgers 37273 V. Vlasman ƒ39400, Lemmers 40000, N. Iluig f 39500, W. Dochterom 45000, A. Mons 38875. Het werk is gegund aan den heer C. Ilocrs, te Koudekerk, op een na den laagslcn inschrijver. - Men meldt ons uit Katwijk aan Zee dd. 16 December: In den loop dezer week zijn alhier aangekomen 2G schuiten, te zamen aanbrengende 430.G00 stuks steur- en 90 ton pekelharing. De vangst was de laatste weken over het algemeen zeer schraal, waardoor voor de steurharing zeer hooge prijs werd besteed, voor groote soort ƒ34, kleine soort 28, voor de ijle 19 per 1000 stuks. De laatste schuiten worden ook spoedig aangewacht. Heden avond is nog versche baring verkocht tegen ƒ43.50 per 1000 stuks. Tc Katwijk aan den Rijn is benoemd tot. hoofdonderwijzer aan de open bare school de heer Kampberg, hulponderwijzer aan de school van den heer Goedhart te Dordrecht. Naar men ons uit Rijnsburg meldt is de laatste bloemkool aldaar van het veld geruimd. Als de teelt, die toch reeds belangrijk was, uitgebreider ware geweest, zou er niet minder handel in dat artikel zijn gedrevendaar de kool evenzeer versch met graagte aan de markt werd ontvangen als zij, ter voldoening aan bestellingen, ingemaakt tot groote verzendingen aanlei ding gaf. Tegen bevredigende prijzen is ook thans weder verreweg het grootste gedeelte van het goed gelukte gewas achtereenvolgens voor het buitenland afgedaan. De minister van financiën heeft ter kennis van belanghebbenden ge- bragt dat met de postadministratie van den Noord-Duitschen bond nadere schikkingen zijn getroffen, met betrekking tot het maximum-gewigl van gedrukte stukken, uit Nederland herkomstig en voor Duitschland bestemd. Dien ten gevolge zullen drukwerken onder kruisband, voor Duitschland be- stemdvoortaan tot een gewigt van een kilogram op de Nederl. postkan toren ter verzending worden toegelaten. Genoemde minister heeft mede ter kennis van belanghebbenden gebragt dat van 1 Januarij 1870 af de attcstatien de vita lot het ontvangen van jachtgelden, zonder uitzondering, regtstreeks behooren te worden ingele- ltverd ten kantore van den betaalmeester, die met de voldoening is belast; die attestatien zijn, na atloop van het tijdvak, waarover de betaling loopt, tferkrijgbaar bij de burgemeesters der woonplaatsen van de belanghebben den, tegen betaling van niet meer dan drie cents per exemplaar en van het zegelregt, voor zoo ver dit verschuldigd is. De spoorweglijn 's IlageGouda nadert meer en meer hare voltooijing. De zandwagens rijden reeds van Gouda tot Voorburg. Het station Zeven huizen is bijna voor de dienst gereed. Naar wij uit eene goede bron vernemen, zegt de Schied. C.is door enige voorstanders van de ontwikkeling der vrouw het plan beraamd tot <te uitgave van een weekblad, gewijd aan dit hoogst belangrijk onderwerp. 9e uitgave van dit weekblad, waarvan het proefnummer eerstdaags zal erschijnen, is opgedragen aan de firma van Dijk Comp.te Schiedam, erwijl mejtifvrouw Betsy Perk, daartoe uitgenoodigdzich met de hoofd- idactie zal belasten. Uit Maassluis meldt men, nu de liaringvisscherij voor dit jaar is afge loopen dat deze den volgenden uitslag heeft opgeleverdZij werd van daar met 9 hoeker- en 17 loggerschepen uitgeoefend. De hoekers bragten in 12 reizen 115 lasten, 10 tonnen haring aan, dus gemiddeld per reis 9 lasten, 9 tonnen en per schip 12 lasten 12 tonnen. Door de gezamenlijke loggers werden gedaan 72 reizen, medebrengende 809 lasten, en dus per reis 11 lasten 3 tonnen en gemiddeld per schip 47 lasten. 8 tonnen; bo vendien hebben deze in de jagerij nog overgezet 245 tonnen pekelharing, en leverden nog nagenoeg een millioèn steurharing. Tc Hellevoetsluis is gisteren een tjalkschip, met steenkolen geladen, tegen het Marinehoofd gestooten en onmiddellijk gezonken. In korten tijd was er niets meer van het vaartuig te zien. De schepelingen hebben zich met moeite door hunne sloep kunnen redden. Nabij llontenisse is ook een schip gezonken met 1400 hectolilcr rogge geladen. Te Enkhuizen wordt, hoewel er nog geen zekerheid voor hel vergaan van de haringbuis Enkhuizens Hoop. stuurman Jacob de Jong, bestaat, de hoop voor het behoud van dat vaartuig toch ieder oogenblik minder en vreest men voor het schip en de vijftien opvarenden het ergste. Naar men uit Zwolle meldt valt het niet te betwijfelen dat de man, wiens lijk in het kreupelhout op Boschwijk gevonden is. zich door ophan ging van het leven heeft beroofd. Niet alleen is aan een boomtak bij het lijk een stuk touw vastgeknoopt gevonden, maar ook vond men een strop aan den romp van het lijk. Het touw schijnt afgerot en de gehangene met den strop naar beneden gevallen te zijn. Uit een en ander zon men opma ken dal de zelfmoord reeds in het voorjaar is gepleegd. Twee jaren gele den hield zich een vreemd persoon in de omstreken van Boschwijk op; deze sliep 's nachts bij de boeren in den hooiberg of in de bosschen; hij scheen schuw te zijn en hield zich bij dag altijd schuil. In een koepeltje in het bosch vond men eens houtskolen en asch, waaruit men opmaakte, dat die persoon daar vuur zou hebben aan gehad; ook vond men er cenige oude kleedingstukken. Slechts eenmaal gelukte het den zoon van een land bouwer hem te spreken, terwijl hij hem uit den hooiberg lokte en wat te eten aanbood; hij vertelde toen dat hij aan het spoor gewerkt had en nu geen werk meer kon vinden. Of nu het gevonden lijk dat van dien per soon isen welk geheim hier achter ligtis moeijelijk op te lossen. Te 's Hertogenbosch is overleden de heer dr. C. 11. Hermans, rector aan het stedelijk gymnasium, schoolopziener in het ls,c district van Noord brabant, bibliothecaris van het prov. genootschap voor kunsten en weten schappen in Noordbrabant, ridder der orde van de Eikenkroon, enz. De overledene was schrijver van onderscheidene geschiedkundige werken over Noordbrabant en een der medestichters van genoemd genootschap. 's GRAVENHAGE17 December. Aan den heer H. J. Oosting is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van betaalmeester te Assen, onder dankbetuiging voor de den lande bewezen diensten; voorts zijn benoemd tot betaalmeester:

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1