PEK TELEGRAAF. zal behoeven, en dat zij het werk. zonder vermeerdering van het actiën- kapitaal en zonder dat de scheepvaart door het kanaal behoeft gestremd te wordenzal kunnen ten einde brengen. Berigten van de Kaap de Goede Hoop deelen vele bijzonderheden mede omtrent zware regens en overstroomingen, waardoor sommige streken in die kolonie zijn geteisterd. Te Beaufort heeft de doorbraak van een dam vreeselijkc verwoestingen aangerigt. Uit Mosselbaai meldt men het volgende: Zware regens en overstroomingen. Slechte berigten van buiten, groole ver liezen aan vee en schapen door regens. Groole hoeveelheden timmerhout in de rivier drijvende gezien; ook twee spannen ossen in het juk, twee paarden aaneengekoppeld, balken en daksparren van huizen, huisraad, bed- degoed, vee, bokken, schapen, varkens, balen wol. vaten. enz. De Ifar- tebeestrivier is niet te passeeren. Groole hoeveelheden drijfhout spoelen hier op uit de Gouritz. Te Vleeschbaai ook veel hout. twee rivierbooten, vee, schapen, varkens, beddegoed, enz. De zee mijlen ver bedekt met drij vende artikelen. De Ruiterbosch, of Robinson's Pas erg beschadigd. Weg glijding van oen groot gedeelte van den schutsmuur nabij Gladbank. Ook vele gaten op andere plekken. Weg bij Langekraal weggespoeld. Uil Onts- hoorn meldt men dat de Grobbelaars-rivier de gansche vallei heeft over stroomd, en dat daarbij 10 menschen waren omgekomen. Ongeveer 9/10 van het gezaaide is aldaar vernield, behalve de vernieling van andere eigen dommen. De Olifantsrivicr was zeer gezwollen. Vijf mannen en vrouwen hebben een geheelen nacht in het water aan boomen moeten hangen om hun leven te behouden; zij zijn 'smorgens nog gelukkig gered. FRiMKKIJ H. PARUS, 14 December. Men verzekert dat de keizer den heer de Forcade la Roquette aan het het hoofd des bewinds honden wil. Z. M. zou op eene receptie door volks afgevaardigden van de uiterste regterzijde dringend zijn aangespoord zich niet te scheiden van het tegenwoordige ministerie, hetwelk, naar hunne verzekering, in de kamer op de ondersteuning van de tegenwoordige meerderheid zou kunnen rekenen. Er was gesproken van de intreding van den heer Ollivier in een ministerie met den heer de Forcade. Men meent te weten dat de heer Ollivier zulks weigert; hij zal geen deel uitmaken van ecnige combinatie, die niet van zuiver parlementairen aard is, In de kapel St. Ferdinand de Neuilly is eene lijkdienst gehouden voor de te Twickenham overleden hertogin van Aumale. De dienst is verrigt door den aalmoezenier dier kapel, bijgestaan door verscheidene geestelijken van het kerspel. Nagenoeg 2000 pesoncn zijn in plegtigen optogt voorbij de katafalk gegaan, die met het wapen en het naamcijfer der overleden j vorstin prijkte. 8 PANJE De oud-ministers van koningin Isabella hebben de handschoen voor haar 1 opgevat en geantwoord op de beschuldigingen, door den minister van financiën tegen haar en haar moeder ingebragt ten aanzien der ontvreem ding van kroonjuweelen. Zij beweren dat geen der beide vorstinnen zich aan roof van kroonjuweelen heeft kunnen schuldig makenaangezien koning Jozef Bonaparte die op het einde zijner regering verkocht of vervreemd heeft. Tot bewijs daarvan hebben zij twee brieven van Jozef Bonaparte aangehaald, een aan Napoleon I en de ander aan den maarschalk Berthier, in welke brieven die vorst zich beklaagt over den ellendigen financiëleu toestand, waarin hij verkeerde, zoodat zijne soldaten in negen maanden geen soldij ontvangen hadden en zijne getrouwste dienaren zelfs in den winter van brandstof verstoken waren. «Ik heb alles, schrijft hij, wat ik nog aan juweelen en andere kostbaarheden overhad, verpand, om mijne dienaren geen gebrek te laten lijden en ik zal nu door het te gelde maken van de kostbaarheden, die in de kapel van het paleis aanwezig zijn, voor een veertien dagen in mijne behoeften voorzien." In de cortes heeft ook de heer Ëchague de koninginnen Christina en Isabelle tegen de geopperde beschuldigingen verdedigd. ITALIË De Paus heeft aan de vaders van het concilie kennis doen geven van de zamenstelling der commissie, die, behoudens zijne nadere goedkeuring, j voorstellen, welke leden van liet concilie aan de vergadering moglen wil- i len onderwerpenmoet onderzoeken en toelaten of afwijzen. Die commissie j bestaat uit den kardinaal Palrizi als voorzitter, en verder hoofdzakelijk uit j de kardinaals Antonelli en Bilio, den Latijnschen patriarch van Jeruzalem, de aartsbisschoppen van Mechelen, Westminster, Rouaan en Tours, en den bisschop van Paderborn. PRUISSEN. BERLIJN, 14 December. De commissie voor de petitiën van de kamer van afgevaardigden heeft zich bezig gehouden met de behandeling der zoogenaamde klooster-petitiën. Onder de II deswege ingezonden petitiën zijn gr 4, waarbij wordt gevraagd liet wijzigen der grondwet in dien zin. dat het slichten van nieuwe kloos ters zal worden verboden, terwijl de opheffing der bestaande zal worden geboden. In 5 petitiën wordt gevraagd: herziening van het concordaat in der lijd met Rome gesloten en gestrenge handhaving der bepalingen ten aanzien van de kloosters. De heer Gneist, rapporteur der commissie, heeft medegedeelddat in Pruissen ruim 800 kloosters bestaan met meer dan 0000 I leden, welke toestand in strijd is met de wet. Door den rcgerings-commis- j saris werd de opmerking gemaakt dat er weinige kloosters, in de wettelijke beteekenis, werden gevonden; gebruik makende van het regt van vereeniging, onttrokken zij zich meerendeels aan de bepalingen ten aanzien van kloosters vigerende; zij heetten zich voor een groot gedeelte inriglingen van onderwijs, van weldadigheid, maar niet kloosters. Een der regerings-commissarissen deelde medei dat door de regering naauw keurige inlichtingen ten aanzien der kloosters en dergelijke inriglingen werden ingewonnen, welke zoo spoe dig doenlijk zouden worden voorgelegd. liet verleenen van het grootkruis der St. Geörge-orde aan den koning. I door den keizer van Ruslandheeft groot opzien te weeg gebragt. Het grootkruis dier orde wordt slechts verleend aan opperbevelhebbers, die een beslissenden veldslag hebben gewonnen. Aan lord Wellington b. v. werd het grootkruis der orde verleend wegens de overwinning in de velden van Waterloo behaald. De laatste, aan wien die onderscheiding te beurt viel, was Radetzky voor de zege bij Novara behaald. Welke overwinning de i keizer van Rusland hier op het oog heeft gehad, is gemakkelijk aan te i toonen, die namelijk van Sadowa. OOSTENK IJ K. De minister van financiën heeft in de tweede kamer van den rijks raad het budget voor 1870 ingediend. De uitgaven zijn op 18 millioeu 11. meer geraamd dan op de vorige begrooting en de inkomsten op 7 millioeu meer. De minister heeft evenwel de verwachting te kennen gegevendat de uitgaven bestreden zullen kunnen worden, zonder een nieuw beroep op het crediet te doen. De thans uit Dalmatië ontvangen berigten omtrent: den slaat van za ken aldaar zijn eenigzins geruststellender dan men volgens vroegere opga ven had mogen verwachten. Volgens die berigten is de geheele Zuppa bevredigd met uitzondering van drie dorpenwelke men spoedig tot onder werping hoopt te brengen. Het geheele district van Castelnuovo heeft zich onderworpen en waarborgen voor zijne trouw gegeven. Alleen de Grivoscia is nog in opstand, maar ook daar neemt hij af. Naarmate de Montene- grynen gebrek beginnen te lijden aan de middelen om de opstandelingen met leeftogt en ammunitie te ondersteunenwordt de toestand der Grivos- cianen moeijelijker, te meer daar de winter streng is en de toegang tot de kust, waar zij zich van levensmiddelen zouden kunnen voorzien, hun geheel en al is afgesneden. PARIJS, 14 December. De heer Gazelles heeft, in vereeniging met 22 andere leden van het wetgevend ligchaam, verlof gevraagd tot indiening eener interpellatie over de noodzakelijkheid eener onmiddelijke parlementaire enquête omtrent de werking der handelstractaten. De heer Brame en 5D andere leden hebben verzocht de regering te mogen interpelleeren over de noodzakelijkheid om vóór 4 Februarij aanst. het Fransch-Engelsch handels- i tractaat op te zeggendoch inmiddels het tegenwoordig tarief van inko mende regten te handhaven, totdat er een nieuw tarief zal zijn ingevoerd. PARIJS, 14 December. De France gelooft dat de ministcriëele quaeslie j eerst zal behandeld worden na het onderzoek der geloofsbrieven. Het te genwoordige kabinet zou het besluit genomen hebben een definitief vo- i turn af te wachten. WEENEN, 14 December. Aan den minister-president is door eene op den 12'ie» gehouden vergadering van werklieden een adres gezonden, waarin verlangd wordt: vrijheid van coalitie, vrijheid van vereenigen en vergade ren, vrijheid van drukpers, herziening der kieswet en afschaffing van het staande leger. De minister-president beloofde de eischen aan den minister raad voor te leggen. De orde werd met gestoord, lu het heerenhuis is het j ministerie over deze demonstralie geinterpelleerd. ötirifcrf i jfic Van 9 tot en met 15 December 1899. BEVALLEN: G. Verhoog, geb. Holdorp, Z. L. Wiethoff, geb.Opbroek, D. 11. A. Starre, geb. Hoorn, D. -- G. Zaalberg, geb. Hoogendoorn Z. - M. W. L. van Rijsbergen, geb. Gouvée, D. T. 11. de Looze, geb. StikkelmanD. 1'. La- gas, geb. Hoogendoorn, Z. G. van Velzen geb. de Jong, Z. - J. G. van Nic- hoff', geb. Fontcyn, M. Nieuwenburg, geb. Smit, D. S. G. Broekhuizen, geb. Broekvcld, Z. - J. G. de Vrind, geb. TepolZ. A. M. Wijtenburg, geb. Garlon. Z A. van Vliet, geb. Daene, D, J. Leemans, geb. Spek, D. - - F. G. Willemse, geb. Kooruhof, Z. G. 11. Brekart, geb. Smulders, Z. J. C. van der Zeeuw, geb. Alt, Z. H. P. van Es, geb. Servaas, Z. A. P. Ilasselbach geb. de Groot, D. M. van Ees. geb. Florisson. Z. It. Blok, geb. Lagaunne, Z. L. Louwrier, geb. Philippus, J. 11. Boomgeb. van den Berg, D. - G. J. Rijke, geb. Delmeer, D. J. den Üs. geb. Vrijbloed. 1). M. J. Singeling. geb. Labordus, Z. W. Schipper, geb. de Vos, Z. - - L. J. Burgersdijk, geb. Blan ken D. GEHUWD: II. J. van Llden, jm. en A. Langczaaljd. -- P. Paling ,jm. en A. Sléchten horst, wed*. J. Mielo, jm. en D. Taffijn, jd. P. de Bolster, jm. en H. Pillekers, jd. P. flensen, jm. en M. van Stralen, wed*. J. G. Rating, jm. en G. G. Ondshoorn. jd. OVERLEDENTh. A. Mathlener 5 d. S. M. J. van DuiirenD.18 j. - M. van Meenen, wed. P. Middelham, 75 j. Th. A. Mathlener. geb. de Jongh, 34j. J. 11. van Hooidonk, Z.8 m. S. M. Blote, D.3 j. L. den Os, geb. van der Linden54 j. S. Winters, 71 j. 11. JonkerJ0 d. G. van Biemen 84 j.G. F. Boogers. Z., 13 ui. G. J. Vervoorn, D.10j J. E. Loorygeb! Beun, 41 j. K. Seederhout60 j. W. G. Vooges,48 j. - P. M. Oostveen 66j. - - A. Sierat, 68 j. H. Pracht, geb. van den Berg, 59 j. 11. Delfos,87j.—' N. Schranl, 78 j E. Vijlbricl', geb. Warners, 73 j. J. II. Piena.geb. van Duuren, 3D j. S. Pont, 48 j. A. W. den lloed, Z., 1 m. B. Moolenbeek, wed. J. Bonda, 62 j. OPGAVE VM BRIE VEV, j welke in de eerste helft der maand November door het postkantoor te Leiden zijn verzonden en die niet besteld zijn, omdat de personen, aan wie zij geadresseerd waren op de aangewezen plaatsen onbekend waren. Geadresseerd aan: M. Bouwman, te Aarlanderveeu; B. van der Burg, E. van Bekkiug, J. G. Swart, J. de Wolf, M. van Laar, dito, A. Grama Stelle. F. van der Werf, mej. G. de Groot, J. W. D. Koek, J. W. van der Linden, i allen te Amsterdam; D. van Wijk, te BodegravenE. T. Plantenga, te Boxam; P. Lancel, J. C. Kroes, beide te Breda; W. Galoudie, te Culemborg; Ben jamin, te Dordrecht; H. J. Delcourt, J. L. Nijholf, beide te 'sGravenhage; Flippo, A. Meijer, te Hazerswoude; 11. M. 1). van Gelder, te fiedel; H. van der Sluis, te Kamper Zeedijk; van Leiden, te Koudekerk; H. van Paassen, te Langstraat; K. Bodegraven, te Leiden; K. B. J. de Bruin, te Middelburg; J. Tang, te Noordwijkerhout: If. C. Wagenaar, te Rotterdam; K. ,1. Nieuw - poort, te Rijnsburg; H. Haanvast van Duuren. te Schiedam: M. Ruigrok, te Schooien; K. Mandemaker, te 'tZand; Wed. G. Bos, te Zevenhuizen.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 3