LEIDSCHE COURANT. DONDERDAG 16 DECEMBER. 1861). N\ De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 1 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor j 2.50 'sjaars, luiten de expeditiekosten. Afzonderlijke noutmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 0 Cents. De prijs der Ad verten tien is van 14 regels f 1.— iedere regel meer 25 cents. BINNUNLANDSCUE BEIUGTEN. LEIDEN. 15 December. Bjj het dezer dagen alhier gehouden natuurkundig staats-examenvol gens art. 4 der wet van 1 Junij 1865, zijn de hh. Vane, van Valkenburg, Bleekrode, Tronsselot, Giltay en Fyan toegelaten. De Staatscourant bevat een door den heer May te Londen aan den minister van builen!, zaken gezonden uittreksel uit de Times, waarin voor komt een verslag aan de kamer van koophandel te Bradford aangaande den handel met het westelijk gedeelte van China, en waarin worden opge nomen de berigten aangaande de vatbaarheid van een groot district van dat rijk voor handelsverkeer ingewonnenten gevolge van eene exploratie van den Opper-Yangtse. Hieruit blijkt dat de genoemde rivier bevaarbaar is voor een afstand van 1100 mjjlen van Shanghai, waardoor een regtstreek- sche handel met de westelijke provinciën van China kan worden tot stand gebragt, en voornamelijk met de provincie van Sechuen, waarvan de be volking berekend wordt te zijn tusschen 30 en 40 millioenen menschen. In het genoemd verslag worden opgesomd de verschillende punten, welke, volgens de meening van de kamer van koophandel, dienen in acht te wor den genomen om den handel met deze belangrijke provincie te ontwikke len, alsmede de verschillende soorten van manufacturen het meest geschikt om aldaar een debiet te vinden. Naar men verneemt zal op 24 December e. k. te Arnhem eene alge- meene vergadering gehouden worden van het genootschap van leeraren aan de Nederl. gymnasien en hoogere burgerscholen. Die bijeenkomst is belegd, om te beslissen over een voorstel tot het indienen van een adres aan de tweede kamer betreffende het aanhangig ontwerp van wet op het hooger onderwijs. Een concept-adres is dezer dagen aan de leden van het genoot schap toegezonden. Daarin wordt vooral de verhouding der progymnasia tot de gymnasia, de geest waarin, en het doel waartoe de eerstgenoemde soort van inrigtingen moeten werkzaam zijn, besproken. Ook wordt de mcening verdedigd, dat ruime subsidiën aan gemeente-inrigtingen meer nut kunnen stichten, dan een betrekkelijk groot aantal rijks-gymnasia. In dit opzigt wijkt het gevoelen der opstellers van het concept-adres geheel en al af van dat der regering, wier ontwerp echter met ingenomenheid door hen wordt begroet. De heer F. C. G. van Motman. te Marrum, heeft een adres opgezon den aan den koning, waarin hij zegt: dat zijn onvermoeid streven thans met den gunstigsten uitslag is bekroond, en hij eene machine in het groot heeft doen vervaardigen, waarvan het resultaat is, dat deze de kracht van den stoom verre overtreft; terwijl bovendien bij de noodige en betrekkelijk geringe krachtsaanwending niets daarvan nutteloos behoeft verloren te gaan dat een locomotief, naar zijn modelvan 10000 kilogrammen oneindig meer trekken en sneller werken zal, zoodra hij in zijne volle kracht is, dan een van 50000 kilogrammen, terwijl, in evenredigheid, de moeite afneemt bij zwaarder gewigt, om de machine in beweging te brengen. Hij verzoekt daarom dat Z. M. een onderzoek van deskundigen doe instellen, waartoe de gelegenheid bij hem is opengesteld. Door den kerkeraad der Ned. herv. gemeente te Utrecht is, ter voorzie ning in de bestaande vacature vaneen predikant, ontstaan door hel overlijden van d*. Gildemeester, het volgende drietal gevormd: dd. Wolf, pred. te "Valburg; Guldcnarm, pred. te Oosthem, en Creutzberg, pred. te Maarssen. Nabij Delft viel eergisteren avond een 15-jarige knaap, zoon van van den Berg, bode van Voorburg op Delft, die als schippersjongen bij zijn oom varende was, over boord. Niettegenstaande dadelijk hulp verleend werd, inogt het niet gelukken den knaap te vinden, en is gisteren morgen, in tegenwoordigheid van zijn bedroefden vader, zijn lijk opgehaald. Uit Kralingen meldt men aan de IV. li. C. Maandag morgen werden een aantal schapen, toebehoorendc aan P. Herfst alhier, naar het land, gelegen-naast de lijn van den Bijnspoor, gedreven. Vijf schapen ontliepen hunne geleiders en kwamen op de spoorbaan. Daar juist een trein kwam aanrijdenwas het den geleiders niet mogelijk de schapen tijdig genoeg van den weg te krijgen, zoodat de beesten gedood en gedeeltelijk verplet terd zijn geworden onder de raderen. Naar men uit Zwolle meldt is op de buitenplaats Boschwijk, nabij die stad, een lijk gevonden., onder zand cn bladeren bedolven. De zaak wordt onderzocht. -- Te Iloogevcen werd dezer dagen aangehouden zekere H. P. B.gewe zen geagreëerd klerk ten kantore van den ontvanger der directe belastingen beschuldigd van verduistering van gelden ten bedrage van ruim ƒ100. accijns van gedistilleerd, dat op vervoerbillet uit Zutphen daar was ingevoerd, en welke gelden door II. ontvangendoch niet geboekt of verantwoord waren. Eene correspondentie tusschen den afzender en den ontvanger van dat ge distilleerd en tusschen de ontvangers der directe belastingen te Zutphen en lloogeveen heeft de tusschenkomst der justitie tengevolge gehad. De persoon van W. de Keyzer, die onlangs uit Dinteloord gevankelijk naar Breda werd overgebragtals vermoedelijk schuldig aan poging tot ver giftiging van een zijner buren, is in de gevangenis overleden. Vervolg van de allocutie door den Paus bij de opening van het concilie uitgesproken (volgens de vertaling van de Tijd): »Na dikwerf bij ons zeiven de woorden overdacht te hebben van den profeet Jesaja: «ga te rade, houd raadsvergadering;" na overwogen te hebben dat dit heilmiddel in de meest hagrhcljjke tijden der kerk met gunstig gevolg door onze voorgangers is aangewend, zijn ook wij, na lang te heb ben gebedenna den raad van onze eerwaardige broeders do kardinalen van de Heilige kerk van Rome te hebben ingewonnen, tot liet besluit ge komen, u, eerwaarde broeders, die het zout der aarde, de bewaarders en herders van de kudde des Heeren zijt, te zamen te roepen; en op den dag van heden kunnen wjj, door de gunst der Goddelijke barmhartigheid, die zoo vele hindernissen heeft opgeheven, deze vergadering op de plegtige wijze van weleer openen. De gevoelens van liefde, die ons overstelpen, eerwaarde broeders, zijn zoo veelvuldig en zoo overvloedig, dat wij ze niet in ons hart kunnen besloten houden, want het dunkt ons dat wjj in uwe personen de geheele Christelijke familie, onze allerdierbaarste zonen, alhier tegenwoordig zien. Zij staan ons voor den geest, de zoo groote blijken van liefde, de zoo uitstekende werken van vurige verknochtheid, waardoor zij, volgens uwe aansporing, onder uwe leiding, naar uw voorbeeld, onop houdelijk hunne piëteit en hunne gehechtheid aan ons cn aan dezen Apos- tolischcn Sloel bewezen hebben en nog bewijzen; en dat alles voor oogen hebbende, kunnen wij ons niet onthouden, te midden van uwe zeer eer waardige vergaderingonzen grootsten dank jegens hen allen hier plcgtig en openbaarlijk uit te spreken, daar wij tevens van ganscher harte God bidden, dat dit bewijs van hun geloof, meer kostbaar dan zilver en goud, waardig bevonden worde allen prijs en glorie cn eer in dc aanschouwing van Jezus Christus. «Insgeljjks slaan wij onze oogen op den ongelukkigen toestand van zoo vele menschen, die, bedrogen als zij zijn, afdwalen van den weg der waar heid en der geregtigheid en bijgevolg van het ware geluk, en wjjgedach tig liet voorbeeld van den goddelijken Heiland onzen Heer en Meester Jezus Christus, die kwam om te zoeken en te redden wat verloren was, verlangen allervurigst hun eene helpende hand te reikenom zich te redden. «Buitendien vestigen wjj onze blikken op deze trofee van den prins der Apostelen, waar wij ons bevinden, in deze heilige stad, die, dank aan de genade van God, niet is overgelaten geworden aan de plundering en ver woesting der volken, en op dit Ronieinsche volk, dat ons zoo dierbaar is, van welks liefde en trouw cn gehoorzaamheid wij gedurig omgeven wor denen voelen ons aangedrongen de goedheid van God Ie verheerlijken, daar Hij vooral iu dezen tijd zich gewaardigd heeft, in ons op bijzondere wijze de hoop op Zijne goddeljjke bescherming te steunen en te bevestigen. «Inzonderheid rust onze gedachte op u, eerwaardige broeders, in wier zorg, in wier eensgezindheid en wier ijver wij weten dat thans de kracht gevonden wordt, om de glorie van God te verbreiden. Wij erkennen den brandenden ijver, dien gjj betoond hebt om uwen pligt te vervullen, en bij zonder herkennen wjj die bewonderenswaardige en allerinnigste eenheid van u allen met ons en met dezen apostolisclien sloel, waarboven ons niets meer denkbaar, noch der kerke meer oorbaar kan zijn, gelijk weleer in onze grootste benaauwdhedenzoo ook nu, en dat nog op eene geheel bijzondere wijze. Wij verheugen ons grootclijks in den lieer bij het zien van deze uwe gesteltenis in den Heer, en wjj kunnen niet minder dan de zekere en vaste hoop koesterendat deze uwe vergadering de overvloedigste en de meest verlangenswaardige vruchten zal voortbrengen. Evenals er welligt nooit sluwer en jwrccder oorlog tegen het rijk van Christus werd gevoerd, zoo ook is er nooit ccn strijd geweest, wtiarin de eensgezindheid van dc

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1