BUIT E N L N BSC 11E BE It IG T EN PER TELEGRAAF. uitgevoerd, en ieder minister zal de noodige gelden daartoe moeien aan vragen. Heden avond worden de beraadslagingen voortgezet. Voor het prov. geregtshof wordt heden behandeld de zaak van Jannigjc Vermaas, oud 23 jaren, laatstelijk dienstbode bij Leendert de Geus, te Mijnsheerenlandbeschuldigd van opzettelijke brandstichting in een gebouw, waarbij te voorzien was, dat eenig menschenleven daardoor in gevaar kon worden gebragt. Uit de instructie der procedure blijkt, dat de beschuldigde, tijdens zij als dienstbode bij genoemden landman in dienst was, omstreeks half twaalf ure in den voormiddag van den 23,len Augustus jl.uit wrok en haat jegens haar meester en diens huisvrouwbrand heeft gesticht binnen de aan genoemden bouwman toebehoorende schuur, welke aan het door dezen en zijn gezin bewoonde huis was vast gebouwd en daarmede door binnendeuren gemeenschap had, door namelijk omstreeks gemeld uur, met I een lucifer, welken zij had genomen van den schoorsteenmantel in de keu- j ken, zich te hebben begeven naar eene voor bergplaats van granen inge- rigte afdeeling binnen de schuur, en daar den lucifer hebbende afgestreken en doen ontvlammen, met de alzoo verkregen vlam een hoop uitgedorschte peulschillen, die daar nevens opgestooten graanschoven aanwezig was, in i den brand te hebben gestoken, met het gevolg dat het aangestokene aan stonds vuur heeft gevat en de schuur, benevens al wat er in was, granen, hooi, stroo, melkgereedschapeene prooi der vlammen is geworden, en zulks terwijl zich zoowel op den dorschvloer, die slechts door een houten beschot van het overige gedeelte der schuur was gescheidenals binnen het woon huis menschen bevonden, o. a. een kind, ruim 15 maanden oud, liggende in een wieg in de woonkamer, welke onmiddellijk aan de schuur grensde. De wieg, waarin het kindje van 15 maanden te slapen lag, heeft werkelijk gebrand we 'ens de ontsteltenis van het oogenblik is niet juist te zeggen, door wien het kindje uit zoo dreigend gevaar gered is. De beschuldigde heeft erkend dat, terwijl zij bezig was in de keuken met het schillen van aardappelenhet denkbeeld bij haar opkwam de schuur van haar meester in brand te steken, welk voornemen zij dadelijk op de reeds vermelde wijze ten uitvoer bragt, waarna zij, als ware er niets ge beurd, hare werkzaamheden in de keuken weder dadelijk hervatte. Als reden voor hare misdadige handeling heeft de beschuldigde opgegeven, dat zij met haat en wrok jegens haar meester en meesteres vervuld was, omdat men wederkeerig niet sympathiseerde en haar was aangezegd met 1 Octo ber de dienst te verlaten. EXGELASD. LONDEN9 December. De president van de Vereenigde Staten heeft zich ten opzigte van de oude Alabama-quaestie niet zeer ten genoegen van Engeland uitgelatenzijne taal heeft teleurstelling opgewekt. De Times toont aandat de groote beschuldiging, welke de president tegen Engeland inbrengt, is dat het aan de zuidelijke staten de regten van oorlogvoerenden heeft toegestaan, en echter verklaart hij even te vorendat een volk het uitsluitend regt be hoort te hebben, om te oordeelen wanneer het voegzaam is deze regten toe te staan. De president ontzegt derhalve aan Groot-Brittannië het regt, dat hij voor de Vereenigde Staten tegenover Cuba en Spanje eisclit. en hel is duidelijk, dat Groot-Brittannië onmogelijk vergiffenis kan vragen voor eene daad. welke, volgens de woorden des presidents zeiven, hoogstens een te regtvaardigen gebrek aan oordeel geweest kan zijn. Overigens is het blad overtuigd dat de president zich hoogst vriendschappelijk jegens Enge land heeft uitgelaten. De Standard ijvert voor de oprigting van een standbeeld van den over leden lord Derby, in de nabijheid van het tooneel van zijnen staatkundigen arbeid, van de parlementshuizen, die beide zoo vaak hebben weêrklonken van den krachtigen klank zijner stem, nimmer verheven dan ter verdedi ging van hetgeen hij meende de waarheid te zijn, van hetgeen hij hield voor den pligt, de eer, het belang van zijn land. In de Times komt de volgende beoordeeling voor der berigten uit Brazilië en Paraguay: De verbondenen schijnen er toe besloten te hebben, de vervolging van Lopez op te gevendaar hij hun thans toch nimmermeer tot last kan zijn, dewijl Paraguay, bij het leven van eenige volgende ge slachten geene aanvallende mogendheid zal kunnen wezenen dewijl de voornaamste bedoelingen der verbondenennamelijk de vrije vaart op de rivieren, het herwinnen van aan hun ontroofd grondgebied en de vernieti ging van Lopez' dreigende magt, volkomen bereikt en verzekerd zijn. -- In de eerste zitting van den senaat der Vereenigde Staten is door een lid, den heer Cameron, eene petitie ingediend van 30000 ingezetenen van Philadelphia, waarin wordt verlangd dat Cuba door de Vereenigde Staten als een vrij en onafhankelijk land erkend worde. FRAK KR IJ H. PARIJS, 9 December. De goedkeuring van de verkiezing van den heer Durand door het wet gevend ligchaam heeft groote verwondering opgewekt, omdat het ten duide lijkste was gebleken dat zoowel de candidaat als de regering velerlei mid delen, zooals gelduitdeeling, feestmalen, bedreigingen enz. hadden aangewend om stemmen te verkrijgen. Bij de beraadslagingen over zijne toelating, heeft de minister van oorlog voor het eerst gesproken; hij nam aanmerkin gen op het gedrag van gendarmes bij de verkiezing van den heer Durand gemaakt, euvel op, en beantwoordde ze op hoogen toon. De staatsraad Riché, een commissaris der regering, voor die verkiezing pleitende, maakte in den loop zijner rede eene aanmerking tot regtvaardiging van den coup d'état van 2 December. Dit bragt den heer Rochefort op de been; in groote drift sprak hij zijne verontwaardiging over die gebeurtenis uit, en liet zich daarbij woorden als moord, meineed, menschenslagting, ontvallen. Op voordragt van den minister van oorlog is tot eene reorganisatie van het corps mariniers besloten. De vier regimenten mariniers, thans uit 130 compagniën bestaande, zullen met 10 compagniën vermeerderd worden. Daarvan zullen, even als lot hiertoe, 60 voor de dienst in de koloniën en 80 voor die hier te lande bestemd zijn. De duur van het verblijf der mari niers in de overzeesche gewesten is op drie jaren verminderd; eene wijzi ging. waarop ook uit het hygiënische oogpunt reeds lang was aange drongen. Een dagblad van rovolulionaire kleur alhier, le Père Duchêne, is bij een vonnis der correctionele regtbank vernietigd, en den uitgever gevange nisstraf en geldboete opgelegd, en wel omdat het politieke zaken had be sproken zonder den van politieke dagbladen gevorderden borgtogt te heb ben gesteld. S PAKJE. De Epoca heeft den minister van financiën heftig aangevallen, omdat hij in de cortes koningin Isabella en hare moeder van diefstal, namelijk verduistering der aan de kroon behoorende juweelenbeschuldigd en eene enquête deswege uitgelokt heeft. Volgens de Epoca zou die minister vrou wen en nog altijd hooggeplaatste vrouwen belasterd hebben, met het doel om de veld winnende candidatuiir van prins Alphonsus, den zoon van Isabella, tegen te werken. De Epoca is wegens die gezegden door den minister voor den regter aangeklaagd. ITALIË In de onmiddclijke nabijheid van Rome is op 28 November de lieer Sinimberghi in zijn rijtuig door een als landsman gekleed persoon aange houden; hij ontving, toen hij de zweep over het paard legde, een schol hagel onder den linker schouder, waardoor hij in een waarlijk zorgwek- kenden tóestand verkeert. PRUISSEK. BERLIJN. 9 December. Omtrent de gebeurtenis, die graaf von Bismarck dezer dagen naar de hoofdstad heeft doen komen, verneemt men het volgende: Zijn zoon Her- bert student te Bonnheeft een duel gehad met een zijner medestudenten den zoon van een der professoren aan gemelde universiteit. Zij hebben met sabels gevochten, de jonge von Bismarck heeft daarbij eenige niet ge vaarlijke houwen in hoofd en gelaat bekomenterwijl zijn tegenpartijvan wien geen woord is gerept, doodelijk werd getroffen. Men beweert, dat de oorzaak van het duel is geweest eene ligtvaardige, volgens het verhaal van anderen, eene beleedigende uitdrukking, door den zoon van professor F. betreffende den bondskanselier gebezigd Uit Posen meldt men dat dezer dagen de eigenaar van een landgoed, in de nabijheid van genoemde stadeen oudenvermolmden populier deed wegruimen. Drie zijner arbeiders hadden zich daarmede bezig gehouden. Tot zijne niet geringe bevreemding bespeurde hij in den loop van den dag, dat zij spoorloos waren verdwenen. Bij onderzoek bleek het, dat zij zich in allerijl uit de voelen hadden gemaakt, met zich voerende een bedrag van 50000 th.in goede llollandsche ducaten, welke zij bij het uitgraven van den boom in den grond hadden ontdekt. OOSTEKR IJK. Van regeringswege is een uittreksel bekend gemaakt uit een nader omstandig verslag van den generaal Auersperg omtrent de laatste operation tegen de opstandelingen in Dalmatië. Dat verslag strekt ten belooge van de volstrekte noodzakelijkheid van den jongst ondernomen krijgstogt en ter regtvaardiging van den terugtogt. Deze was niet te vermijden geweest, daar onder de troepen, die gedurende zes dagen aan onafgebroken hevige stortregens blootgesteld warenziekten ontstondenwelke hand over hand toenamen. Als resultaat der expeditie wordt vermeld dat de gewigtigste bergpas boven Risano door vier blokhuizen gedekt en met vijf compagniën en twee stukken geschut bezet is. die om de twee dagen door andere afge lost wordenwaardoor aan eene volgende expeditie de gelegenheid is gege ven onbelemmerd voort te rukken. PARIJS, 9 December. In het wetgevend ligchaam heeft bij de voorlezing van het proces-verbaal de heer Rochefort geprotesteerd tegen de poging om het door hem ingediende ontwerp belagchelijk le maken. De verkiezing van Rochefort is goedgekeurd, waarna hij den eed heeft afgelegd. De keizer heeft den heer Forcade met diens rede van gisteren geluk ge wen scht. PARIJS, 9 December. Gisteren avond was te Marseille ccnc illuminatie ontstoken tot viering van het feest der Onbevlekte Ontvangenis van de II. Maagd. Eene bende van 1000 a 1500 personen heeft de straten doorkruist onder geschreeuw tot afkeuring der illuminatie en onder het zingen der Marseillaise. Voor het bisschoppelijk paleis en de prefectuur werden de lantaarns stuk geslagen. Er zijn 60 personen aangehouden. FLORENCE, 9 December. De heer Sella, door den koning verzocht een kabinet zamen te stellen, heeft den wensch te kennen gegeven een onder houd met generaal Cialdini te hebben. Deze is hierop door den koning ontboden en bevindt zich reeds hier. Ook heeft de koning den heer Lanza ontboden. CAIRO, 9 December. Alle vrees voor eene nieuwe botsing is verdwenen; de firman van den Sultan is heden in den vroegen morgen met de gebrui kelijke plegtigheden den volke afgekondigden hij deze gelegenheid werd een salvo van de citadel gelost.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 3