LEIOSCfflE COIIRANT. zaturdag 11 december, stads-ber1g te jv. binnenlandsche berigten. 18(i!l. N°. 219. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. ƒ3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiün is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. TT BURGEMEESTER ex WETHOUDERS vax LEYDEN, Gezien art. 12;, 2C alin., der Verordening van 2 Julij 1866 (Gemeenteblad n*. 22) en art. 8, 2« alin., der Verordening van gelijke dagteekening (Ge meenteblad n°. 25); Doen te weten, dat voor de openbare seholen voor meer uit gebreid lager onderwijs, tot het laten Inschrijven van nieuwe leerlingen, waarvan bij onderzoek blijkt dat zij het onderwijs op eene der reeds bestaande klassen kunneu volgengelegenheid gegeven wordt voor die der le klasse, voor jongens, aan het schoolgebouw aan de Aalmarkt; voor die der le klasse, voor meisjes, aan het schoolgebouw op de Breê- straat, tegenover het Stadhuis; voor die der 2C klasse, voor jongens, aan het schoolgebouw in de Pie- terskerkstraqt voor die der 2* klasse, voor meisjes, aan het schoolgebouw op de Breê- straat, naast de Waalsche kerkt en wel van den G^11 tot en met den 18dc0 December e. k., dagelijks (de Zondag uitgezonderd), des voormiddags van half negen tot negen orenen op Woensdag en Zaterdag, daarenboven, van twaalf tot twee uren des namiddags. En zal hiervan afkondiging geschieden door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leidex, 3 December 1869. v. PUTTKAMJIER, Secretaris. LEIDEN, 10 December. Bij kon. hesluit van 8 Dec. is tot schoolopziener in het vierde school district van Zuidholland benoemd de heer J. A. F. Coebergh. alhier. t De Staatscourant bevat het verslag van den staat der rijksinstelling voor onderwijs in Indische taal-, land- en volkenkunde te Leiden over het studie jaar 1868/69, door den raad van bestuur van die instelling aan den minister van binnen!, zaken ingediend. Blijkens dat verslag is aan de lessen deel genomen door 25 ingeschrevenen, waarvan 13 voor alle en 12 voor sommige lessen, te weten, voor het Javaansch 5, voor het Maleisch 11, voor de land- en volkenkunde 6, voor de godsdienstige wetten 6, voor de geschie denis 4, voor de staatsinstellingen 7. In vergelijking met het vorige jaar, toen slechts 22 jongelieden, en daaronder slechts 8 voor alle lessen waren ingeschreven, toonen deze cjjfers eenigen vooruitgang. Van de 25 inge schrevenen waren 3 meesters en 6 candidaten in de reglen, één candidaat in de letteren, 1 proponent, 2 leerlingen van de landbouwkundige school te Groningen, 1 officier van hel Indische leger, na vroeger het examen der militaire akademie te hebben afgelegd, en hadden er 9 het eindexamen der lioogere burgerschool of examen A afgelegd, terwijl 2 de hoogere burger school alhier nog bezochten. Onder die 25 waren er 12, die reeds in het vorige jaar den cursus aan de rijksinstelling hadden bijgewoond. Aan het examen in Junij jl. gehouden is door 19 kweekelingen der rijksinstelling, waaronder 7 meesters in de regten, deel genomen. Van dezen hebben 17 een voldoend, 2 een onvoldoend examen afgelegd. lp het geheel hebben 3 der examinandi het Javaansch en Maleisch beide, 13 het Maleisch alleen, 15 de godsdienstige wetten, en 1 het landmeten als verpligt vak gekozen. Een dergenen, die Javaansch en ljollandsch als verpligte vakken gekozen had, heeft de godsdienstige wetten als onverpligt daaraan toegevoegd. Onder de romans van den laatsten tijd verdient »In Verzoeking", door F. W. Robinson bijzondere belangstelling. Wordt /'Grootmoeders Geld", van denzelfden schrijver, met graagte gelezen, ook dit nieuwe werk zal alge meen voldoen. In treffende tooneelen schetst het de zwakheid der mensche- lijke natuur, en de wrange vruchten van hartstogt en misdaad. Maar tevens doet het uitkomen dat het in verzoeking bezweken menschenhart nog vat baar kan blijven voor goede en edele aandoeningen, zelfs als men meenen zou, dat deze geheel waren uitgeroeid. Boeijend van het begin tot het einde, spreekt deze roman tot verstand en hart beide, en menig aandoenlijk en roerend tafereel getuigt van de diepe menschenkenuis des schrijvers. In één woord, «In Verzoeking" is een voortreffelijk boek, dat eiken romanlezer zeer wordt aanbevolen. In het hoofdkiesdistrict Zuidhorn is tot lid der tweede kamer geko zen de heer mr. E. Cremers, oud-minister van buitenl. zaken, met 310 van de 558 geldige stemmen. Prof. B. Gratama kreeg 121, de heer Wierda 66 en de heer Alberda 31 stemmen. Het dezer dagen in Groningen gegeven voorbeeld, om op verminde ring der kosten van defensie aan te dringenheeft reeds in Zeeland na volging gevonden. Door eenige ingezetenen van Goes is namelijk tot het zelfde einde een adres opgesteld, dat aan de tweede kamer gerigt is, en, door verscheidene personen uit die gemeente en omstreken geteekend, eerst daags zal worden opgezonden. Naar men uit Enschedé meldt is ook daar in eene zeer talrijk bezochte vergadering van ingezetenen der gemeenten Enschedé en Lonneker met algemeene stemmen besloten, aan Z. M. den koning een adres van adhaesie in te dienen aan het adres, door ingezeteneu van Groningen ingezonden, met verzoek dat de budgetten voor oorlog en marine mogen verlaagd worden. Wij vernemen, zegt de Schied. C., uit eene goede bron, dat de heer J. J. G. Nolet, lid der plaatselijke schoolcommissie alhier, zich de moeite getroost heeft om met naauwlettende zorg al de schoolboekenwelke op de openbare school voor gewoon lager onderwijs in deze gemeente gebruikt wordente onderzoekenen dat hij aan eene der scholen slechts een boekje gevonden heeft, dat, naar zijn oordeel, van de scholen moest geweerd wor den. De overige leden van de schoolcommissie waren het op dit punt met hun collega eens, zoodat dit boekje op de openbare scholen alhier niet meer gebruikt zal worden. Het strekt onzen hoofdonderwijzers voorzeker tot eer, dat zij hunne schoolboeken zoo goed weten te kiezen. Het boven gemelde boekje is "de geschiedenis van Jozef," door Willem van Ooster- wijk Hulshoff. Te Vianen had Maandag avond, bij het uitwerpen van het anker, een loods nit Vreeswijk het ongeluk in de tros verward te raken, waardoor hij buiten boord sloeg en verdronk, hoewel de schipper hem terstond een boom toestak, dien hij door den feilen stroom niet vast kon houden. Zijne vrouw en drie nog jonge kinderen verliezen in hem een oppassend man en vader. Uit Utrecht meldt men dat in de vorige week aan 's rijks hospitaal aldaar eenige vreemdelingen zjjn geexamineerd als officieren van gezondheid der 3Je kl. voor onze Oost-Indische bezittingen. Men verwacht met het be gin van het volgende jaar eene promotie onder de militaire paarden-artsen; op dit oogenblik heeft liet examen plaats voor alle hoogere rangen van dit wapen. Door den gemeenteraad van Leeuwarden is tot ontvanger dier gemeente benoemd de heer 11. Beucker Andreae, zoon van wijlen den vorigen burge meester dier stad. De borgtogt. aan genoemde betrekking verbonden, is onlangs zakelijk vastgesteld op 35000. Eerstdaags wordt in de Friesche gemeente Heeg de aal-aak de Hoop, toebehoorende aan de heeren Visser, terug verwacht. Aan die terugkomst knoopen zich de volgende met een woord reeds vroeger vermelde bijzonder heden vast. Genoemde boot, met aal op Engeland varende, was tijdens de hevige stormen op zee en men verkeerde in den grootsten angst over schip en bemanning, omdat men overal heen telegrapherenfie geen antwoord op het ingesteld onderzoek bekwam. Eensklaj>s kwam berigt, dat de beman ning behouden in het Nieuwediep was binnengebragt door eene Noordsche bark; de boot was in reddeloozen staat door het volk verlaten en het red dend schip nog juist bij tijds opgedaagd om het drietal opvarenden te redden. Eenige weken later komt bij de hh. Visser van Heeg een telegram nit Cux- haven, meldende dat aldaar een aal-aak was binnengebragt. die zeilende was gevonden zonder volkop de hoogte van Helgoland. Een ingesteld on derzoek bewees dat de //vergane" aakna 14 dagen rondgezwabberd te heb ben op de baren, nog geen enkel lek bezat en de aal-aak de Hoop was. Men denke zich de aardigheden, die uitgekraamd worden over den moed van het scheepsvolk. Eerst een voorwerp van belangstelling, werden zij nu uitgelagchen! Die aak is uit Cuxhaven afgehaald en reeds Delfzijl gepasseerd. Uit Groningen meldt men dat de spoorwegwerken aldaar thans zoo ver zijn gevorderd dat spoedig, nu daarin door de wissels op het emplace ment geen verhindering meer kan ontstaan, de spoorlegging van lijn G, naar Meppel, zal worden aangevangen. Door de arrondissements-regtbank te Middelburg is uitspraak gedaan omtrent de, in het tusschen II. D. L. Ellinckhuysen en W. J. Lamb gevoerde geding, door eerstgenoemde opgeworpen exceptie van onbevoegdheid des Nederlandsehen regters om te oordeelen over de aD of niet regtniiatigheid

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1