LMRSCHE COURANT. MAANDAG 6 DECEMBER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. N". 2! 4 De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten dc^xpeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der AdvertentiSn is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 4 December. Naar wij vernemen is mej. C. Schiek alhier benoemd tot lioofdonder- wijzeresse aan eene der bewaarscholen in de provincie Noordbrabant. liet getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 137 lot 162 volwassen personen en 66 tot 76 kinderen. Men schrijft ons uit Katwijk a/d Hijn dd. 3 Dec.Deze week had onze ge meente het verlies van een barer achtenswaardigste ingezetenen te betreu ren. De heer Gerardus Oorthuys, in leveti rijks- en gemeente-ontvanger, werd door den dood aan zijne talrijke betrekkingen en vrienden ontnomen. Op hoogen ouderdom ontsliep hij 11. Maandag zacht en kalmna een kort stondig lijden van slechts eenige weken, l Meer dan eene halve eeuw be kleedde de overledene op dezelfde plaats betrekking van rijks- en ge meente-ontvanger en wist zich gedurende d«tijd, niettegenstaande de aan die betrekking eigenaardig verbonden mocijenjklieden, een zoo groote ach ting en genegenheid van zijne medeburgers te verwerven, als slechts zeld zaam het geval is. Minzaam in den omgang, vooral ook waar hij door zijne betrekking bijna dagelijks met mingegoeden in aanraking, kwam, was hij vooral voor deze steeds hulpvaardig en voorkomend en ten allen tijde, zelfs met opoffering van eigen rust en genot, ten dienste van het al gemeen werkzaam. Talrijk zijn dan ook de diensten door den overledene in zijn leven aan de visscherij in het algemeen en aan de reeders in het bij zonder bewezenzonder daarbij echter ooit zijne verpligting als ambtenaar uit het oog te verliezen. Kort slechts was de rust die hij van zijne rijks betrekking mogt genieten, daar hij eerst in den loop dezes jaars, op zijn verzoekeervol door Z. M. den koning van zjjne betrekking als rijks-ont vanger werd ontheven, met dankzegging voor de vele diensten aan den lande bewezen. Tot aan het einde van zjjn leven bleef hij nog werkzaam als ontvanger der gemeenten Katwijk en Valkenburg. Vele waren de vrienden, die de overledene zich heeft weten te verwerven. Daarvan getuigde de dag van heden toen zijn stoffelijk omhulsel aan den schoot der aarde werd toe vertrouwd en een lange rij bloedverwanten en vrienden het lijk grafwaarts geleidde. De burgemeester als hoofd der gemeente sprak bij de geopende groeve een kort doch hartelijk woord en schetste de vele diensten door den overledene ook aan deze gemeente bewezen, daarbij hulde brengende aan de vele goede hoedanigheden, die hem eigen waren. De staat verliest in den lieer Oorthuys een verdienstelijk ambtenaar, de maatschappij een nuttig bur ger. Zijne weduwe en kinderen betreuren in hem een veelgeliefd echtge noot en een zorgend vader. Bij zijn leven steeds geeerd en bemind, zal zijne nagedachtenis bij zijne vele vrienden een aangenamen en weldadigen indruk achterlaten. Men verneemt dat de minister van binnen), zaken de plannen voor de rigting van den spoorweg van Mil tot de Pruissische grenzenzijnde een tak van de lijn Boxtel-Weselwelke door de Noordbrabantsche-Duitsche spoorweg-maatschappij wordt aangelegd, heeft goedgekeurd. De aanvang der werkzaamheden daar ter plaatse wordt dus eerlang te gemoet gezien. Bij de herv. gemeente te Doesborgh is tot predikant beroepen d\ llase- broek, pred. te Amsterdam. Uit Hoorn meldt men dat aldaar in het huis van correcte is overge- bragt een man nagenoeg 75 jaren oud, die reeds bij afwisseling 40 jaren in het tuchthuis heeft doorgebragt en eerst onlangs, na eene correctionele straf ondergaan te hebben, werd ontslagen. Woensdag 11. is de beurtschipper van Zwartsluis op Amsterdam, met eene aanzienlijke hoeveelheid goederen geladenoverzeild. De opvarenden zijn bij tijds gered en te Amsterdam aan wal gebragt. Schip en lading zijn gezonken. Het schip Australië, eergisteren morgen van het Nieuwe Diep uitge zeild naar Batavia, is een weinig tijds na het vertrek in aanvaring gekomen met eene Eng. brik, die zonder loods naar zee was gegaan; dt Australië heeft daarbij eenige averij bekomen, terwijl de Engelsehc brik eene belang rijke schade aan den boeg en het want beliep. Laatstbedoeld vaartuig is teruggesleept naar de reede, en naar men verneemt, is de equipage kort daarna naar den wal geroeid met het uitdrukkelijk voornemen omwegens daarbij uiteengezette redenen, niet meer met den gezagvoerder in zee te gaan. Xe Bemmcl is Woensdag 11. brand uitgebroken in een huis, bewoond door vier gezinnen. Het huis is nagenoeg geheel afgebrand. Naar men uit Lobith meldt wast het water in den Rijn in de laatste dagen op onrustbarende wijze. Van 29 November tot 2 December klom het van 11.05 tot 13.52 meters boven A. I'.. zoodat, aangezien de was nogaan- hield, waarschijnlijk de krib in den ouden Rijnmond zou overloopen. Daar mede ging gepaard overstrooming van den grooten weg naar Pruissen. Uit Assen meldt men dat ten gevolge van de gevallen sneeuw en de daarop gevolgde vorst de diligence van van Gend en Loos haren weg Dings- dag avond ter naauwernood heeft kunnen vervolgen en eerst na een lang oponthoud veel te laat te Groningen is aangekomen. 's GRAVENIIAGE4 December. Door Z. M. is de heer C. M. Viruly erkend en toegelaten als de consul van Denemarken te Rotterdam. Aan den heer J. Oltmans is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als commies bij het dep. van financiën. Door de eerste kamer is in hare zitting van heden de gehcele Oost- Indische begrooting aangenomen, meerendeels met algemeene stemmen. De kamer is daarna op reces gescheiden. Bij de beraadslagingen in de tweede kamer van gisteren over hoofd stuk IV (justitie) der staatsbegrooting heeft de minister van justie, ter be antwoording van verschillende sprekers, onderscheidene onderwerpen ter sprake gebragt. In het bijzonder kwam daarbij ter sprake de invoering van de wet van Mei 1861, omtrent de rcgterlijke organisatie. De minister herin nerde wat dienaangaande in de memorie van beantwoording op het voor- loopig verslag te dezen opzigte reeds was vermeld; wees op hetgeen door hem was voorbereid, inzonderheid door het indienen van daarmede in ver band staande wets-ontwerpenen gaf den weg aan, die zijns inziens moest worden ingeslagenten einde hierin tot eene oplossing te gerakenwaar omtrent, gelijk uit de beraadslaging was gebleken, verschil van gevoelen bestond. Voorts sprak hij over de Zondagswet, en verklaarde daarvan geen lofredenaar te willen wezen; zij bevatte, zijns inziens, bepalingen die naar andere wetten konden worden overgebragt; die omtrent de stoornis der openbare godsdienstoelening onder andere óf in eene afzonderlijke wet, óf in het wetboek van slrafregt; en wat den algemeenen rustdag aanging, die kon bepaald worden in de wet regelende den arbeid der fabrieken. Ten derde erkende hij de behoefte, welke er bestond aan de vaststelling eener policiewet; doch daar dit werk moeijelijk en van grooten omvang was, moest voor het ontwerpen de noodige tijd gelaten worden; hij gaf intus- schen de verzekering dat dit onderwerp een der eerste zou zijn waaraan hij zjjne zorgen wijden zou. Nog gaf de minister eenige inlichtingen over verder behandelde onderwerpen, als de bezoldiging der reglcrlijke ambtenaren, de ,wet op het notariaat, de toepassing der bepalingen van het burgerlijk wet boek met betrekking tot den burgerlijken stand, enz. Wat de opmerking betrof, nopens de benoeming van den zoon van een notaris in plaats van den vader, als erfelijke betrekking, antwoordde de minister, dat doorgeene regering, en zeker niet door den minister, het notariaat beschouwd werd als eene erfelijke betrekking. Maar hij zag er geen groot onregt in als een zoondie gedurende twintig jaren als klerk op het kantoor van den vader werkzaam was geweest, in plaats van den vader optrad, vooral niet als hij de meest kundige van alle kandidaten was. Het was een onregt, zeidemen, ais den een iets werd toegestaan en den ander niet. Dit zou waar zijn. zeide de minister, als het notariaat erfelijk ware, maar dat was het geval niet, en er kon dus van geen onregt sprake zijn. liet geschiedde alleen in het belang van de clientèle. De minister wees op het moeijelijke, onaange name en ondankbare van voordragtcn tot benoemingen. Tc regt werd eens gezegd: bij elke benoeming maakt ge een ondankbare, terwijl de benoemde er regt op ineent te hebben. De lieer Gratama kwam terug op deze quacstie. Hij vond het een schandelijk onregt, dat kandidaat-notarissen, die 20 jaren reeds kandidaat zijn, moesten achterstaan voor den zoon of den aanstaande eener notaris-dochter. Hij achtte de argumenten, daaromtrent door den minister aangevoerd, om dat te verdedigen, ongegrond. Hij achtte dezen minister geheel vrij van gunstbetoon, maar er moest regt voor allen bestaan. Hij drong dus nader aan op herziening der wet nopens liet notariaat. Het notariaat moest geheel vrij zijn. In deze zitting werden de afdd. IV goedgekeurd, met verwerping van een amendement van den lieer Blom, hij art. 13, strekkende om den post voor tractementen en toelagen van de militaire auditil'n in de militaire af- deelingen met 3000 te verminderenwelk amendement ten doel had het beginsel van inkrimping dier conditiën te doen uitmaken. In de heden gehouden zitting werd de discussie voortgezet en is afdeeling VI, kosten der gevangenissen, zonder eenige wijzigingen aangenomen. De YllJr afdeeling gaf tot langdurige discussie aanleiding, omdat daarbij betrok ken waren de kosten voor verplaatsing van de strafgevangenis te Leeuwar den naar Medemblik en den aanbouw van eene cellulaire gevangenis te Arnhem, waarop een drietal amendementen werden voorgesteld. Een amendement van den heer van Naameu om den post "aanbouw van eene nieuwe gevangenis" te verminderen met f i 44.790. daar hij niet wensche- lijk achtte zoovele gelden voor nieuwe gebouwen te besteden op het oogen- blik dat men nog niet zeker was welk stelsel zal gevolgd en aangenomen worden, werd aangenomen met 42 tegen 17 stemmen. Daardoor vervielen de andere amendementen. De minister droeg onmiddellijk een nieuw artikel voor om ƒ58750 uit te trekken als eerste post voor eene uitbreiding dei- gevangenis te Leeuwarden. Dit werd aangenomen met 51 tegen 17 stem men. Ten slotte is het gclieele hoofdstuk IV niet algemeene stemmen goed gekeurd. Maandag is het hoofdstuk ecredienst aan de orde. De geneeskundige raad van Zuidliolland heeft gisterenonder voorzit ting van den prov. inspecteur, dr. L. Egeliug, eene zitting gehouden. Z. K. 11. prins Frederik is gisteren middag met den prins van Wied van het Loo teruggekeerd; wegens een misverstand was IID. rijtuig niet aan het station en alzoo was Z. K. II. verpligt met een huurrijtuig zich naar 11D. paleis te begeven. De voerman wilde de portecochère van het paleis binnen rijden, hetgeen hem echter door de schildwacht werd belet, wiens consigne luidt, dat alléén hofrijtuigen mogen binnenrijden, terwijl andere vóór de portecochère moeten hall houden. De prins vroeg met zijne gewone

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1