LEIDSCHE mrf>i flPK COURANT. VRIJDAG 3 DECEMBER STADS-BERIGTEJX. BINNENLANDSCHE BKRIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentie» is van 11 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. 18GD. BURGEMEESTER en \VETHOUDERS~vak LEIDEN, Gezien art. 264 der wet van den 29*ten Junij 1851 (Staatsblad, n'. 85); Gelet op art. 7 der Verordening van den 3d"1 February 1868 (Gemeente blad n\ 6 van 1868), regelende de invordering der plaatselijke directe be lasting, aangehaald bij koninklijk besluit van den 14dc0 Maart 1868, n°. 42; Dpen te weten, dat het 2C suppletoir kohier voor de plaatselijke directe belasting over 1869 op heden voorloopig is vastgesteld en van den 3dtn tot en met den lö^" December aanstaande, ter secretarie dezer gemeente (afdee- ling financiën), van 12 tot 3 uren, voor eenieder ter lezing wordt nedergelegd. En 'zal hiervan openbare kennisgeving geschieden door plaatsing in de Leidsche Courant Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 2 December 1869 v. PUTTKAMMER, Secretaris. Wanneer het St. Nicolaas-leest nadert, maakt de jeugd er staat op, ouder gewoonte, bij die gelegenheid van ouders of betrekkingen eenig voor werp te zullen ontvangen dienstig tot vermaak en uitspanning. De keuze te dien aanzien is ruim. zoo zelfs dat soms menigeen verlegen staat. Eene hierachter aangekondigde uitgave van den boekhandelaar D. J. Couvée al hier komt thans die keuze nog ruimer maken en indien de vereeniging van het aangename met het nuttigevan afwisseling en duurzaamheid eenigen invloed op de keuze kan uitoefenendan zal zeker zijne Nieuwe uitspanning voor het jonge volkje gereeden aftrek vinden. Het is eene ver zameling van kinder- en gezelschapspelenin platen en cartons, waarvan het opplakken voor de jeugd eene aangename bezigheidhet gebruik daarna haar menig genoegelijk uur zal verschaffen. Eene nette uitvoering maakt deze uitgave aanbevelenswaardig, èn reeds de inzage doet er de goede strek king van gevoelen. Eene beknopte handleiding, om zich de spelen eigen te maken, verhoogt er de brnikbaarheid van. Te Schiedam is Zondag 11. overleden de heer mr. G. C. Brillenburg, rector der Latijnsche school aldaar. De gemeenteraad van Amsterdam heeft besloten zich bij adres te wen den tot de tweede kamer met verzoek om bij de regering aan te dringen tot het verkrijgen van gelijkstelling voor de kweekelingen der geneeskundige school aldaar met de studenten der rijks hoogescholenwat de af te leggen examina aangaat. In de te Leeuwarden gehouden eerste winter-avond-vergadering van het Friesch genootschap voor geschied-, oudheid- en taalkunde is een voor stel aangenomen om de onlangs door mevr. de wed. dr. N. Ypey en den heer mr. A. Looxma Ypey aan het genootschap geschonken gift van ƒ2000, ter eere der nagedachtenis van den heer dr. Pf. Ypey, te bestemmen voor de uitgave van een kunstwerk, getiteld: Friesche oudhedenafbeeldingen van de merkwaardigste voorwerpen van wetenschap en kunst, verzameld pit de archieven, kerken, kasteeïen, terpen, enz. van Friesland, vergezeld van toelichtingen. De uitvoering van zoodanig werk zal ongetwijfeld velen aangenaam zijn. Naar men verneemt heeft de burgemeester van Meppel als hoofd der policie een bevel van gevangenneming uitgevaardigd tegen zijne dienstmaagd wegens verdenking van valschheid in geschriften. Zij had een getuigschrift van goed gedrag uit eene vroegere dienst vervalscht. Te Groningen is eergisteren eene mcetjng gehouden ter bespreking van het door de prov. stalen ingediende adres omtrent het budget van oorlog. Die meeting werd zeer talrijk bezocht. Na eene belangrijke discussie, waar aan de hoogleeraren mr. Tellcgen, dr. van der Wijck, mr. Moltzer en de heer P. Zeper, lid van den gemeenteraad, deelnamen, werd besloten volle adhaesie te schenken aan de pogingen der staten om eene vermindering te verkrijgen der uitgaven voor 'slands defensie; en eveneens zich daartoe te wenden tot den koning en de volksvertegenwoordiging. Een adres werd staande de vergadering door 150 der aanwezigen geteekend. Naar men uit Maastricht meldt beslaat het voornemen in de Zuid willemsvaart nabij het ontworpen goederen-station aldaar een haven aan 'je leggen, waardoor aan de handelsbeweging zeer veel gemak zou worden ver schaft. Omtrent de plaats dier haven is nog niets met zekerheid op te geven; vermoedelijk zal zij nabij de stad in de rigting van de Boschpoort worden tot stand gebragt. Het verslag der commissie van rapporteurs, van de eerste kamer, no pens de vier ontwerpen van wet tot vaststelling der begrooting van Ned. Indië voor 1870 is verschenen. In drie afdeelingen der kamer heeft men vrij algemeen betreurd de late indiening van deze wets-voordragtendie het in het belang van de dienst zeer wenscheüjk ware geweest dat reeds vroe ger vastgesteld hadden kunnen worden. Over het algemeen wilde men van deze klagt geen verwijt jegens den minister van koloniën maken. Men hield zich overtuigd dat de oorzaak der vertraging voornamelijk bij het bestuur in Indië ligt. De verklaring van den minister van koloniën bij zijne me morie van beantwoording op het verslag van de tweede kamer, dat de vast stelling van de Indische begrooting bij de wel in zijn oog voor 's hands ongetwijfeld noodzakelijk, maar toch een kwaad is, waarvan men moet trachten hoe eer zoo liever zich te ontdoen, gaf aanleiding dat het beginsel dezer wettelijke vaststelling op nieuw ter sprake kwam en daarover zeer verschillende gevoelens uitgesproken werden. De meeste leden deelden niet in de door den minister uitgedrukte meening. ofschoon soinmigc erkenden LEIDEN, 2 December. Wij achten het niet overbodig de ingezetenen te herinneren aan de uit- noodiging van het gemeentebestuurbetreffende het zoo naauwkeurig en vol ledig mogelijk invullen der inschrijvingsbilletten voor de algemeene volkstel ling, daar, door het niet tijdig gereed zijn met die invulling, het ophalen der billetteu veel vertraging ondervindt. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraaad zijn benoemd: tot 2de hulponderwijzeres 3dc kL aan de openbare school voor meer uitge- 1 breid lager onderwijs 2de kl. voor meisjes J. P. Drinhuyzenen tol 3d" hulp- ondei wijzer 4de kl. aan de openbare lagere school nn. 2 voor minvermogen den W. F. vanWeeren, beiden alhier. Een suppletoire staat van begrooting, dienst 1869, werd goedgekeurd. Een voorstel tot aankoop van het visch- water in de gemeente, welke zaak reeds vroeger in den raad werd behan deld, werd met 13 tegen 10 stemmen goedgekeurd. Een concept-besluit omtient de rangschikking van het geref. minnehuis, naar aanleiding van art. 2 der wet van 29 Junij 1854, werd met algemeene stemmen goedge keurd. Op een adres van mr- G. A. Straetmans, daarbij ontheffing verzoe kende van zijn aanslag in de plaatselijke directe belasting, 1868, werd met 17 tegen 6 stemmen gunstig beschikt. |ie heer Goudsmit, een der tegen stemmers, hoewel de billijkheid der ontheffing toegevende, kon die niet overeenbrengen met de bepalingen der wet. Voorts werden goedgekeurd: eepe voordragl tot het verleenep van afschrijving van plaatselijke directe belasting over 1869 aan onderscheidene personeneene voordragt tot conti nuatie van het onderhoud der plantsoenen, gedurende een jaar. aan J. Rolt en een? voordragt tot continuatie der onderhandsche verhuring van een stukje tuin- of teelgrond aan J. Kriest. Eene voordragt tot eene dergelijke verhuring van (Je stalling met etn stukje grond aan den Rijnsburger yiiet aan C. van der Lubbe, werd door burg. en weth. teruggenomen, nadat de opmerking was gemaakt dat er ten dien aanzien geen schriftelijk request was ingekomen, maar dat het verzoek slechts mondeling was gedaan, reden waarom het voorstel werd gedaan de beslissing aan te houden. Het ver zoek van A. van Iterson, om ontheffing van de recognitie voor het leg gen van eene brug aan den singel tusschen de Iloogewoerds- en Zijlpoorten, werd afgewezen. Het verzoek yan J. I. de Vink, om het gebruik van de stads-teekenschooltot het geven van onderwijs aan de leerlingen van het gymnasiumen dat van A. J. Paddenburgom geheele of gedeeltelijke tege moetkoming in de kosten zijner kleeding bij de schutterijwerden toege staan. Voor den laatste is bepaald d3t hij zelf voor de helft in de kosten zijner klecdipg zal voorzien. Ten slotte werden nog de begrootingen der piet-gesubsidieerde instellingen van weldadigheid voor 1870 goedgekeurd. Ingekomen warenvan den rector van het gymnasium en van den direc teur der hoogere burgerschool, missives houdende dankbetuiging voor de ten hunnen opzigte in de zitting vap 28 October door den raad genomen dispositiën; van den commissaris des konings eene missive, ten geleide van aanmerkingen op de heffing eener plaatselijke directe belasting alhier; van mevr. M. Hartevelt, het verzoek om ontslag als regentessc van het H. G. of arme wees- en kinderhuis; van Fijippo, eene aanvrage om grond tot het bouwen van arbeiderswoningen, ?n van de Nationale zangvereenigingver zoek tot het gratis gebruik van de stads-gehoorzaal op 14 December a. s. Ten aanzien van dit laatste verzoek werd nog in deze zitting gunstig beschikt.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1