NederJandsclieFransclic, Hoogdiiitschc en Engelsche talen en letterkunde, aardrijkskunde, geschiedenis, rekenen, wiskunde, natuurlijke historie, na- j tuur- en scheikunde, boekhouden, de gronden der staathuishoudkunde, het teekenenhandwerkenzingen en gymnastiek. Naar wij vernemen, zegt het Ilbl.is de verzameling pamfletten (p.m. 19000) over de Nederlandsche geschiedenis van 1500—1713, uit de biblio theek van wijlen den heer I. Meulmanvoor cene som van j 6250de eigen dom geworden der stads-bibliotheek te Gent. De verzameling oorspronke lijke uitgaven der geschriften van Luther enz., van 1518- -1661is door prof. Loman qq. aangekocht voor het Luthersche seminarie te Amsterdam. 8 De uitvoer van vee uit de noordelijke provinciën naar Duilschland en België blijft nog op groole schaal voortduren. Bij een in den nacht van 28 op 29 Oct. jl.op het erf van S. W. de Vries, te Roodkerk, gemeente Dantumadeel, gepleegde inbraak, is die per- i soon door vier andere overvallen en door een hunner deerlijk met een mes j verwond. Het heeft den moedigen de Vries echter mogen gelukken een zijner aanranders aan te grijpen en onder den voet te krijgen, waarop hij aan dezen twee flinke sneden over de linkerwang toehragt, die alstoen bij herhaling uitriep: Hendrik. Hendrik, help mij! De alzoo geteekende mis dadiger was van middelmatige lengte, gezet, met lang haar. Degene die aanwijzing doet, waardoor men de misdadigers op het spoor komt en deze door den reglcr worden veroordeeld, ontvangt eene belooning van 50 van den burgemeester van Dantumadeel. Te 's llerlogenbosch werd dezer dagen anngebragt een stuk Udelfan- gersteen. ter zwaarte van 11000 kilo. Om dit steengevaarte naar de plaats zijner bestemming, hel atelier van den heer J. Grave, te vervoeren, heeft men ruim drie dagen werk gehad; aangezien geen voertuig sterk genoeg was, heeft men losse spoorrails door de straten moeten leggen, waarover het op eene ijzeren slede met alle mogelijke omzigtigheid moest gesleept worden. Uit dezen nagenoeg vierkanten steenklomp moet een standbeeld geboren worden voor Piet Heindat in den loop van 't volgend jaar op een der plei- j nen van Deifshaven ter nagedachtenis van dien beroemden zeeheld zal wor den opgerigt. In de vorige week stortte te Ospelgemeente Ncderweert, het gewelf van den nicuwgebouwden toren in. met het treurig gevolg, dat een jonge ling uit Heylhuizen, J. van de Kerkhof genaamd, door het nederploffende puin gedood werd, terwijl de aannemer en een werkman ligte verwondin gen bekwamen. 's GRAVENHAGE29 November. Z. M. heeft vergunning verleend aan dr. J. Cohen, te Amsterdam, tot het dragen der versierselen van ridder der Frederik-ordehem door den koning van Wurtemberg geschonken. - Z. M. heeft goedgevonden bij het wapen der infanterie te benoemen bij het !sle reg. tot l5'"1 luit. den 2Jen luit. G. J. W. Koolemans Iteynen, van het corps; en, op zijn verzoek, eervol ontslag nit de militaire dienst te verleenen aan den l'len luit. W. C. F. Bresier, van den staf der infan-i teric, werkzaam bij de normaal schietschool. -- De minister van koloniën zal Woensdag en die van financiën en die van oorlog Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. De eerste kamer zal morgen ten half een ure eene zitting houden, ter behandeling van al de aanhangige wets-ontwerpenbehalve de Indische begrooting. Tot rapporteurs over die begrooting zijn benoemd de hh. Harlsen. Bylandt, Smit en Duymaer van Twist. De beraadslaging over de lnd. begrooling zal waarschijnlijk nog in deze week een aanvang nemen. Bij de beraadslaging over de staatshegrooting voor 1870, in de zitting der tweede kamer van Zaturdag, werd hoofdzakelijk in beschouwingen ge treden over de financiële plannen der regering, waaronder gerangschikt wer den het aangaan eener leening tot voortzetting of voltooijing van buitenge wone groote werken; voorts het denkbeeld om de patentbelasting op te heffen en aan de gemeenten over te laten om hetgeen door eenigc barer ingezetenen aan patentregt wordt betaald, geheel of ten deele te voegen bij hare eigene directe beladingenen daarentegen e'én van de vier vijfden van het personeel, welke het rijk m 1865 ter beschikking van de gemeen ten stelde, wederom aan het rijk te doen lerugkecren, ten gevolge waarvan de helft der opbrengst van het patentregt voor de schatkist zou worden hekomen; terwijl de andere helft door de heffing eener consumtive belas ting. waarvoor de tabak in aanmerking zou kunnen komen, te vinden zou wezen. Die plannen werden geheel of gedeeltelijk bestreden door de heeren Pyls en Heemskerk Az.welke laatste tevens behandelde de quaestie der herziening van de tabel bedoeld bij art. 1 der kieswet, en het koloniaal beleid der regering. De heer van Deiden verklaarde dat de begrooting over het algemeen geen ongunstigen indruk op hem had gemaakt; hij verdedigde den minister van financiën tegen sommige hem gedane verwijten, die de spreker onbillijk achtte, doch hij moest erkennen in de bezwaren te dee- len. welke tegen de voornemens der regering tot wijziging van ons belas tingwezen waren geopperd, en stemde in met lien die de hoop hadden i geuitdat de minister van financiën naar andere middelen mogt omzien om lot eene verbetering van het belastingstelsel te geraken. De heer du Marchie van Voorthuysen zeide er zich over te verheugen dat het niet. in de voor nemens van de regering lag eene belasting op de rente te leggen, maarniet met anderen ten aanzien van onzen fmanciölen toestand volkomen gerust te zijn; terwijl hij het denkbeeld omtrent de opheffing der patentbelasting met hetgeen daarmede in betrekking staat bestreedin beschouwingen trad om trent de gevoelens in den loop der beraadslagingen geuit aangaande verbe teringen van het belastingstelsel, en ten slotte de vraag behandelde in hoe ver het wenschelijk geacht kon worden eene inkomstenbelasting in te voe ren in vereeniging met het denkbeeld om ons financiewezen van de bijdra gen van Ned. Indie onafhankelijk te maken. De lieer Saaymans Vader hield eene rede die de strekking had om de door den heer van Houten aan gegeven middelen tot verbetering te bestrijden, maar tevens om een afkeu rend gevoelen over het regeringsbeleid van dit ministerie uil te spreken. De heer Haffmans gaf de redenen op die hem noopten tegen de koloniale politiek van dit ministerie op te komen. De heer de Bruyn Kops behandelde twee vraagpuntenvooreerst de inwendige verbetering van ons belastingstel sel, de verplaatsing van druk en wegneming van voor de nijverheid druk kende middelen, en ten tweede de vermeerdering der geldelijke opbrengsten die iii de eerstvolgende jaren noodig zijn, daarbij zijne inzigten omtrent wijzigingen in het belastingstelsel opgevende. De heer Viruly Verbrugge uitte de meening dat, ter verbetering van onzen linancielen toestand en tot ontlasting van den druk der belastingenzijns inziens, bijzonder aan te raden was bezuiniging door vereenvoudiging, vooral met betrekking tol de uitgaven die ons defensiewezen betreffen. In de zitting van heden zijn de algemeene disenssiën over de staatshe grooting voortgezet. De minister van financiën, de heer van Bosse, heeft zeer uitvoerig al de sprekers beantwoord. Zonder de sprekers op den voet te volgen, trok hij de voornaamste punten bijeen. Hij behandelde eerst de politiek van het kabinet en trad vervolgens in financiële beschouwingen. De minister blijft er bij dat voor 1870 geene verhooging van belasting noodig is. Zijn stelsel is bezuiniging, alvorens tot nieuwe lasten over te gaan, en geene buitengewone uitgaven voor te stellen zonder aanwijzing der midde len waaruit die kunnen gevonden worden. Eenige andere ministers hebben nog korlelijk hel woord gevoerd. Voorts hebben enkele leden gerepliceerd. Morgen voortzetting. Heden morgen is Jacob de Vletter uit liet huis van burgerlijke en militaire verzekering te 's Gravenhage naar de strafgevangenis te Leeuwar den overgebragt. Zaturdag viel er een kind in het water nabij de brug lusschen de Frederiksstraat en den Denneweg. Een der onderofficieren, die zich thans alhier bevinden, om hun examen als officier af te leggen, ging daar geluk- i kig voorhij, legde chaeot en wapenen aan den kant, sprong gekleed in het j water en had het geluk het kind te redden. BUITKNL\.M)SCIIK MKKiTKN. ËNGGLANB. LONDEN28 November. In het graafschap Tippcrary heeft, bij de verkiezing van een lid voor het parlement, zekere O'Donovan Ilossa, een van de gevangen zittende feriians, de meerderheid van stemmen verkregen, t. w. 1132 tegen 1030 stemmen, die op zijne tegenpartij, zekeren Heron, werden uitgebragt. De eerste kan, als schuldig verklaard aan landverraad en deswege crimineel veroordeeld, geen zitting in het parlement nemen. ^e uitslag dezer stemming heeft hier te lande eenen hoogst ongunstigen indrnk gemaakt. De Times zegt dat Ierlands gesteldheid thans hagchelijker is dan ooit in de laatste 30 jarenen dat zij nevens eene staatkunde van billijkheid en wegneming van grieventhans vooral ook eene staatkunde van 1 kracht en niets ontziende handhaving des gezags eischt. Daily IVews be weert dat de verkiezing van O'Donovan Rossa van zelf en volgens alle ante cedenten nietig isen dat Heron van regtswege geacht moet worden gekozen te zijn. FKANKRIJK. PARIJS, 28 November. Er is een gerucht in omloop geweest, dat er een voorstel zou worden I gedaan om de verkiezing van Rochefort tot lid van het wetgevend ligchaam nietig te doen verklaren, om onderscheiden redenen en we! vooral omdat hij, na den eed op de constitutie te hebben afgelegd, dien in de daad heeft teruggenomen door openlijk te verklaren dat hij zich daardoor niet tot trouw aan het keizerrijk gehouden achtte, en omdat hij in vele met zijnen naam ingevulde stembriefjes nader werd aangeduid met de benaming; de revolutionaire candidaat. Er schijnt werkelijk ten hove sprake van zulk een voorstel geweest te zijn; maar het was een hoogst onstaatkundig denk beeld, en de keizer heeft verklaard dat de beslissingen van het algemeene slemregt moesten en zouden worden geëerbiedigd, zelfs wanneer zij niet in geheel regelmatigen vorm waren uitgedrukt. Wicrd Rochefort's verkie zing vernietigddan zou hij voorzeker met eene oneindig grootere meer derheid herkozen worden. La liéforme heelt het volgende plan ontworpen en openbaar gemaakt om het keizerrijk omver te werpen. De kamer begint hare zitting met het afschaffen der banden en misbruikenwaardoor de uitoefening des stemregts belemmerd wordt. Dan wordt zij ontbonden of ontbindt zij zich zelve. De kiezers komen zamenom eene nieuwe kamer of in de daad om eene grondwetgevende vergadering te kiezen; deze begint met den keizer zijn inkomen uit de schatkist te onttrekken; zij zal aldra door den aan drang der publieke opinie zoo ver komen dal zij een ander gouvernement I aan Frankrijk geeft, en dit zal geen ander dan een republikeinsch gouver nement kunnen zijn. Mogt de keizer zich met wapengeweld willen staande houden, dan zou hij ontdekken dat het Fransche leger uit burgers bestaat, en vele republikeinen in zijne gelederen heeft. De Figaro deelt eenige bijzonderheden mede omtrent het vinden van het lijk van Jean Kinck. Het lijk is gevonden ten gevolge van een nienw onderzoek, dat de raadkamer bevolen had, volgens de aanwijzingen van Traupmann. Als men bedenkt, dat de weg, dien de laatstgenoemde met zijn slagtoffer had afgelegd, door een digt hoscli liep, doorsneden van hon derden zijpaden, dan zal men begrijpen hoe moeijelijk de nasporing ge weest is. Toch heeft men dien weg stap voor stap teruggevonden en in derdaad. volgens de aanwijzingen van den moordenaar, de overblijfselen van Jean Kinck ontdekt aan den voet van de bouwvallen van het kasteel Ilercii- fluch, lusschen twee eiken. De identiteit blijkt reeds voldoende uit de kou sen en schoenen, die men bij het lijk heeft aangetroffen en die van dezelfde soort zijn als die bij de kinderen zijn gevonden; mevrouw Kinck was ge-

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2