BIJVOEGSEL, bchoorenae tot de Leidsche Courant van Maandag 610 November d869/V°. W8. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. BIJITENLANDSCHE BERIGTEN. LEIDEN, 27 November. Met genoegen deelcn wij mede dat het orgelconcert gegeven door den heer J. P. Perrin, op Zondag den 21sten November, in de kerk der doops gezinde gemeente alhier, ten behoeve van het fonds der vereeniging tot voortdurende ondersteuning der nagelaten betrekkingen van verongelukte visschers der reederijen te Katwijk aan Zee en Noordwijk aan Zee, zuiver heeft opgebragt de aanzienlijke som van ƒ205,87%, welk bedrag door hem aan het bestuur is ter hand gesteld. Wij wenschen den heer Perrin van harte geluk met dezen schitterenden uitslag; het moge hem tot zelfvoldoening strekken te hebben medegewerkt om het treurige lot van zoovele visschers- weduwen en weezen te verzachten. Wij vernemen dat de heeren Schreuder en van Baak geheel belangeloos aan deze zaak lmnne goede diensten heb ben gewijd. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 131 tot 155 volwassen personen en 61 tot 72 kinderen, i Volgens de N. R. C. is, onder voorzitterschap van den minister van oorlog eene commissie benoemdom de middelen te beramen tot oprigting van een opvoedingsgesticht voor jongens van 10—16 jarigen leeftijd en van behoeftige ouders, met het doel om die jongens te vormen naar hunne i keuze, óf voor het leger óf voor ambachten, De commissie heeft in last aan Z. M. den koning voorstellen te doen. Zij bestaat uit de heeren: dr. J. Bosscha, inr. C. II. B. Boot, J. A. Mutsaers, J. W. Knoop, van der Duyn van Maasdam, Ilardenberg, mr. R. J. G. Metelerkamp, mr. H. F. baron van Zuylen van Nyevelt en baron van Ilardenbroek van Bergambacht. De heer A. J. Schaepman, aartsbisschop van Utrecht, is uit die ge meente naar Rome vertrokken, ten einde het aldaar te houden concilie bij te wonen. De lieer Traiicken, bisschop van Colophonvicaris-apostoliek van Batavia, is den 20st,n dezer te Marseille aangekomen, en hóeft zich den 22sle" weder ingescheept naar Rome. De diaconie der Waalsche gemeente te Amsterdam ontving dezer dagen van een onbekende 4 ceitificaten a ƒ1000. N. W. S. 2% pCt. Verleden jaar, zegt het Hbl.maakten wij melding van het milde aan bod door een onzer stadgenooten gedaan, om namelijk eene gift van 500 aan het kinderziekenhuis te schenkenindien er nog tien andere dergelijke giften daaraan geschonken wierden; terwijl dezelfde donateur een gift van 1000 beloofde, zoo het aantal donateurs van 500 lot vijf en twintig klimmen mogt. Wat het eerste betreft, vernemen wij nu, dat werkelijk tien dergelijke giften zijn ingekomenen dat derhalve het edel voorbeeld tot navolging heeft opgewekt. Zullen er nu, zegt dit blad, in liet rijke Am sterdam nog vijftien stadgenooten te vinden zijn. die mede de hand willen uitstrekken om het gegeven voorbeeld te volgen en dien edelen milden gever te bewegende gift van 1000 vol te maken Zullen er bij het naderend St. Nicolaas-feest nog vijftien weldadigen gevonden worden, die aan het arme kinderziekenhuis die St. Nicolaas-gift willen schenken? Wij hopen die vraag spoedig bevestigend beantwoord te zien. Te Vlaardingen bestaat het plan aldaar op te rigten eene naamlooze vennootschap, die, onder den naam van Nederlandsche Maatschappij de Noordzee tot uitoefening der zeevisscherijschepen, bestemd voor de vangst van haring en andere soorten van zeevisch, zal koopenbouwen, uitrusten en in de vaart brengen. Zoowel in de keus der schepen en der netten als in de wijze van visschen enz., zal het nieuwe stelsel gevolgd worden. Het maatschappelijk kapitaal is bepaald op 300,000, verdeeld in 300 aan- deelcn van ƒ1000. Eergisteren middag ontstond te Haarlem in de bergplaats, behoorende tot de lijnbaan van de heeren Stern C°.nabij het Raamhek brand, die de vernieling van dat gebouw tengevolge had. Het mogt evenwel gelukken den voortgang van het vuur te stuiten, zoodat de schade zich in hoofdzaak bij liet aangetaste perceel bepaalde. De oorzaak van den brand zounaar men zegt, zijn het overkoken van een ketel met teer. Door den zoon van den heer baron van Pallandt van Waardenburg en Neerrijnen, opperkamerheer des koiiingsis op diens landgoederen van dien naam dezer dagen een wild zwijn geschoten, dat niet minder dan 175 pon den woog. Het is het eerst te Echteld gezien en men vermoedt op goede gronden dat het uit het Cleefsche Wald afkomstig is. In de Woensdag gehouden vergadering van den gemeenteraad te Leeu warden is eene aanbeveling ingekomen van burgemeester en wethouders voor de benoeming van een gemeente-ontvanger, in de plaats van den lieer J. D. Simon, die zijn ontslag heeft genomen. Op die aanbeveling zijn geplaatst de heeren mr. D. van der Veen en II. Andreae, beiden aldaar woonachtig. Naar men uit Blokzijl meldt, vcrlooneu zich aldaar veel zeehonden, ten gevolge waarvan de visschers, door de schade die zij aan het vischwant toebrengen, veel nadeel oudervinden. 's GRAVENHAGE 27 November. Z. M. heeft eervol ontslag verleend aan den administrateur voor de zaken der r. k. eeredienst J. C. Willemsc, onder dankbetuiging voor de vele door hem aan den lande bewezen diensten, alsmede aan de adjunct- eommiesen bij die administratie de hh. B. J. Boin en J. Schille; voorts is bij die administratie benoemd, tot referendaris-adviseur de lieer A. J. L. M. Lux, thans hoofdcommiesen is aan den eersten klerk den lieer G. A. N. T. Jansen verleend de titulaire rang van adjunct-commies. Tot notaris te Amsterdam is benoemd de heer D. J. Leepel, candidaat- notaris aldaar. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen: tot 2den luit. bij het wapen der infanterie van het leger in O. I. de kadetten L. T. A. Winckel, jhr. J. C. van der Wijck en H. Krull, van de kon. militaire akademie. Door den minister van koloniën is de commissie, in 1869 belast ge weest met het afnemen van examen van lien die als ambtenaar bij de bur gerlijke dienst in Ned. Indië wenschten aangesteld te worden, ontbonden, onder dankbetuiging voor de wijze, waarop zij zich van hare taak heeft gekweten. De minister van justitie zal Woensdag en Donderdag aanst. geen ge hoor verleenen. Bij de algemeene beraadslagingen over de staatsbegrooting voor 1870 in de zitting van de tweede kamer van gisterentrad de heer van Akerla ken in uitvoerige beschouwingen over den financielen toestand, waarin wij verkeeren; hij verklaarde zich met de regeringsplannen tot verbetering niet te kunnen vereenigen en gaf den weg aandie zijns inziens te dezen op- zigte zou moeten worden gevolgd. De heer van Beyma thoe Ivingma deed de voordeelen eener inkomstenbelasting, en de gebreken in de heffing der grondbelasting uitkomen. De heer Bichon van IJsseimonde verklaarde voor nemens te zijn de begrootingswetten te beoordeelen naar het standpunt der politieke rigting die hij vertegenwoordigt. De heer van Sypesteyn, het rege ringsbeleid zoo op financieel als koloniaal gebied beoordeelendevond daarbij aanleiding om in een onderzoek te treden van het kon. besluit van 24 Junij 1849, omtrent liet toekennen van wachtgelden aan burgerlijke ambtenaren, en de gebrekendie daarin zijns inziens voorkwamenaan te toonen. De heer Rutgers van Rozenburg wees op de gebreken, naar zijne meening in ons belastingstelselmet name in de regeling der grondbelastingaanwezig besprak de plannen der regering met betrekking tot de verbetering van ons financiewezen, en wedersprak de meening, waarvan de minister van finan ciën uitging, als zoude de patentbelasting de eenige belasting op de inkom sten wezen. In de zitting van heden zijn de discussiën voortgezet. Het woord hebben gevoerd de heeren Pijls, Heemskerk Az.van Delden, van Voorlliuyzen, Saaymans Vader, Hafïmans en de Bruyn Kops. Het regeringsbeleid van den minister van financiën en zijne plannen voor de toekomst maakten grootendeels het onderwerp van debat uit. De heer Heemskerk behandelde ook de census en koloniale quaestiën, ter wijl de heer Hafïmans zijne meer positieve bezwaren tegen de ministers van financiën en van koloniën in het midden bragt. Maandag voortzetting. Gisteren zijn nog door de commissie uit het prov. geregtshof in Zuid holland, na afgelegd examen, als candidaat-notarissen toegelaten, de hh. P. D. Margadant en A. Groeneweg te Rotterdam, J. A. Bakker te Leider dorp en H. M. J. Wattel te Woerden. -- Gisteren morgen is ten huize van een winkelier in de Veenestraat een dienstmeid dood ter bed liggende gevonden. Volgens uitspraak van geneeskundigen is eene beroerte de vermoedelijke oorzaak van haren dood geweest. ENGELAND. LONDEN26 November. Er is alhier eene meeting gehouden, ten einde te beraadslagen over dc toekomstige verhouding tusschen het moederland en de koloniën. Allen, die het woord voerden, waren van gevoelen dat de onderlinge verstandhou ding thans hoogst onbevredigend was. Na eene langdurige beraadslaging werd een resolutie aangenomenwaarbij de staatkunde, die door lord Gran ville in practijk wordt gebragt, om namelijk de koloniën aan haar lot over te laten, ten sterkste werd veroordeeld. Er werd besloten elke week eene meeting te houden, ten einde de belangstelling des publieks op te wekken. Sedert de vorige week hebben 91 zeerampen op onze kusten plaats gehad. Sedert het begin des jaars reeds 2632. De wetgevende magt van Ecuador heeft zich vereenigd met het besluit der regering om de uitbetaling van het vierde gedeelte van de opbrengst der invoerregtenvroeger aan de houders der staatsschuld als onderpand toegezegd en verzekerd, te staken, tevens heeft zij de regering geniagtigd zich den invloed van dat besluit op den koers der schuld ten nutte te maken en eene som van hoogstens 10,000 te besteden tot inkoop van schuldbrieven beneden den koers van tien pet. Dit mededeclende maant de Times de Europesche mogendheden aan alle betrekking met eenen zoo schaamteloos oneerlijken staat af te breken. FRANKS IJ K. PARIJS, 26 November. Men verzekert dat de keizerinom redenen onafhankelijk van haren wil, niet tegenwoordig zal zijn bij het uitspreken der troonrede. Volgens bijzondere berigten zal zij te Messina niet vóór den 23slcn dezer aankomen. De keizer moet zelf aan een lid van liet corps diplomatique te kennen heb ben gegeven, dat dc keizerin niet tijdig genoeg zal hier wezen, om dc opening der kamer bij te wonen. Bij de afkondiging van den uitslag der verkiezingen, van liet raadhuis, waren weinig menschen tegenwoordig. De naam van Rochefort werd met gejuich begroet. Le Pays, een regeringsblad, dal zich echter bij de verkiezingen heeft onderscheiden door het ondersteunen van de candidaten der ultra-democra tische partij, zegt het volgende omtrent den uitslag der verkiezingen, waar uil blijkt wat zijn doel is geweest met het ondersteunen der onverzoenlijken. Wij hadden wolven willen hebben, echte wolven, huilende om troon en al- laar, om alles, in ée'n woord; wij hadden er zoo gaarne een viertal ia het

Leydse Courant | 1869 | | pagina 5