LEIDSCHE OUR A XT. 18()0. ZATURDAG 27 NOVEMBER. I3INNENLANDSCHE BEBIGTEN. JS\ 207. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50; met het Verslag der handelingen van den Gemeenteraad 3.35. franco p. p. f 3.85. Hel verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. LEIDEN. 26 November. De commissaris des konings in deze provincie heeft aan de burge meesters der gemeenten in die provincie eene circulaire gerigt, dd. 19dezer, houdende, dat door den minister van binnenl. zaken is vastgesteld de ljjst der stations voor de beambten van den waterstaat, voor de buitengewone dienst en de correspondentie langs de dijkengedurende ijsgang en hoog opperwater op de rivieren, in den winter van 1869 op 1870. Hij heeft daarbij de burgemeesters uilgenoodigd, indien gedurende den aanstaan den winter eenig gevaar van watersnood bij ijsgang of hoogen rivierstand voor het waterschap, waarin hunne gemeente is gelegen, mogt ontstaan, hunne bijzondere zorg aan te wenden tot het uaauwkeurig in acht nemen van de daaromtrent bestaande bepalingen, en inzonderheid van die, welke vermeld zijn in het bij kon. besluit van den 2lsttn Aug. 1835 gearresteerd reglement op de correspondentie bij ijsgang en hoog opperwater op de ri vieren; alsmede in de besluiten van den 21"e° Nov. 1821 met het daarbij behoorend reglement, en van den 7de0 Febr. 1826. Even als in het vorig jaar zijn de bevelhebbers der betrokken militaire afdeelingen door den mi nister van binnenl. zaken uilgenoodigd, in gereedheid te doen brengen de noodige detachementen, om op de eerste aanvrage naar de bestemde plaat sen te kunnen vertrekken tot het doen van seinschoten hij eene eventuele buitengewone riviercorrespondcnlie, waaraan door de betrokken bevelhebbers van de militaire afdeelingen is gevolg gegeven. Dij het corps stafmuziekantcn te Datavia zijn benoodigd 1 solo-klarinet en 1 klarinet; de minister van oorlog heeft dat ter kennis van gegadigden gebragt; de voorwaarden, die gunstig zijnte vernemen bij den heer F. Dunkier, directeur van de muziek bij het reg. grenadiers en jagers, te 's Gravenhage, tot wien men zich in persoon of met franco brieven zal heb ben te wenden. Aan de diaconie der herv. gemeente te Maassluis is door wijlen den heer J. van der Endt Swanenburg, onlangs te 's llage overleden, eene som van 1000 gelegateerd. Naar men nader verneemt is de bemanning van het schip Therese, van Pillau, kapt. Parlow, door een Nederlandseh schip gered en reeds in het vaderland aangekomen. In de vergadering van het dep. Delft der Ned. maatschappij ter bevor dering van nijverheid, Woensdag avond gehouden, heeft prof. Grothe eene voordragt gehouden over sloten, namelijk onze gewone deur-, kast-, koffer- en hangsloten, waarbij het inderdaad te bejammeren was dat niet alle slo tenmakers van Delft tegenwoordig waren. Doch niet alleen voor deze man nen van het vak waren sprekers mededeclingcn van belang, maar ook voor ieder ander, die iets had weg- of af te sluiten, en ongetwijfeld moest| menig een angstig worden bij het vernemen van de bewering van den heer Grothe dat. op weinig uitzonderingen na, de sloten, die voornamelijk te Delft alge meen in gebruik zijn en waarachter dikwijls duizenden waarde als veilig worden beschouwd, niets bcteckenen en, althans voor den maar cenigzins geoefenden werkman, niet het minste bezwaar opleveren om tc worden opengezet. Na tc hebben aangetoond hoe gemakkelijk dit is uit te voeren, trad spreker in eene verklaring der beginselen, waarop de sloten van Darron, Drama en den beroemden Glntbb berusten en vertoonde eindelijk een Ameri- kaansch slot. volgens de laatste vinding, dat, hoewel niet aan de onmoge lijkheid tot opensteking mag geloofd worden, toch zooveel hindernissen aanbiedt, dat zelfs de vermaarde Amerikaansche slotenopensteker Hobs daartoe welligt geen kans zou zien. Eene eigenaardigheid van dit slot is, dat men den sleutel op het slot kan laten steken zonder gevaar voor opening door onbevoegden, want om het te ontsluiten moet men in het bezit zijn van den baard des sleutels, die door eene afzonderlijke opening wordt in geschoven en na openzetting van het slot terstond weder in de hand valt. (D. C.) Naar men uit Amsterdam meldt is de toestand van den hoogleeraar T. Jorissen, ofschoon de verschijnselen minder ongunstig zijn, nog niet van dien aard dat de zorg ten zijnen aanzien is geweken. Voor ruim acht da gen is genoemde heer door een van eene brug snel afloopende handkar om ver geworpen en bewusteloos in een winkel gedragen. Spoedig echter tot bewustzijn teruggekeerd, boezemde echter de zware val op het achterhoofd voortdurend zorg in. Door het kantongeregt van Arnhem is II. M. te Nijmegen veroordeeld tot 5 gulden boete of een dag gevangenisstraf, omdat hij in een der wagons van de 3de klasse op den trein van Utrecht naar Arnhem had plaats geno men, zonder daartoe van een plaatsbewijs voorzien te zijn. Door den gemeenteraad van Tiel is met 7 tegen 6 stemmen tot de op- rigting aldaar eener hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus besloten. -Door de Tielsche C. wordt het volgende medegedeeld: Verleden Maan dag werd door eenige heeren uit Avezaath een jagt georganiseerd op een wild zwijn, dat zich aldaar ophield cn van Eek en Wiel schijnt gekomen te zijn. Toen men op het jagtterrein kwam, halfweg Duren, zag men, want men had nog getwijfeld, dat er wezenlijk een wild zwijn moest huisvesten. Er waren zeer aanzienlijke gaten in den grond gewroet en overal stond spoor. De bosschen werden afgejaagd, doch het dier werd niet gevonden, waarop men naar Erinchem trok. Aldaar bragt een jonge schaapherder de tijding, dat hjj het beest gezien had in een vrij klein boschje. Voor men het nog afgezet had, kwam het dier te voorschijn; de beweging en de drukte van de aanzienlijk toegenomen schare kon niets anders doen verwachten. Het beest kwam legen een polsdrager in. die zich natuurlijk niet zeer op zijn gemak gevoelde. Door een luid geschreeuw daartoe nog te eer aange moedigd. ging het op den loop, zwom de Linge door, en begaf zich naar Ophemert. Het werd achtervolgd tot het duister werd, doch niet meer ge zien. liet dier was zeer groot, grooter dan onze grootste tamme varkens. Naar men uit Veenhuizen meldt duurt de besmettelijke oogziekte aldaar nog voort en bedraagt het getal patiënten, ofschoon in de laatste dagen zeer verminderd, thans nog ongeveer 300. Door strenge afzondering in het voor ooglijders bestemde hospitaal, vroeger weezengesticht, hoopt men de ziekte met meer kracht te kunnen bestrijden en hare verspreiding tegen te gaan. Dezer dagen deden twee ingezetenen van Oombcrgen, een gehucht on der de gemeente Onslwedde, eene reis naar Wedde. Op hunne terugreis dronken ze waarschijnlijk een al te stevigen borrel; althans men zag ze te Oostwcdde in een paar tapperijen cn bij den publieken weg in een toestand van tamelijk erge dronkenschap. Dij het voortzetten van hunne reis in de Mussel gekomen, ontdekte de een, die vooraan liep, dat zyn reisgezel niet meer bij hein was. Hij zag om zich heen, deed eenige stappen achterwaarts, doch ontdekte niets. In plaats van na hulp tc zoeken in nabijzijnde wonin gen, vervolgde hij den weg naar zijn huis, dat nog wel 20 minuten van die plaats verwijderd was, den makker aan zijn lot overlatende. Te huis gekomen, maakte hij de buren met het geval bekend. Deze waren, volgens zijne verklaring, van oordeel, dat hij, die zooveel jenever dronk, in den jenever mogt stikken. Na ongeveer ccn paar uur bij het vuur te hebben zitten slapen, ontwaakte hij en deed nu eene nieuwe poging, om zijn mak ker terug te vinden. Hij vond hem toen, maar in zulk een toestand, dat hij hem niet meè naar huis kon krijgen. Zoo bragt de ongelukkig? dep geheelan nacht op het drassige veen door, en toen een buurman bij het aanbreken van den volgenden dag vernam, dat hij nog niet teruggekeerd was. vond die, hem zoekende, slechts zijn lijk. Men zegt, dat er een Roomsch kerkboekje, met een munlbillct van 25, bij den overledene werd gemist. 's GRAVENHAGE, 26 November. Z. M. heeft vergunning verleend aan G. de Vreede, te Werkhoven, tot het dragen van het kruis fidei et virtuti hem door den l'aus geschonken. Naar men verneemt is de heer N. Reets, vervaardiger van de jongste feest-cantatebenoemd tot officier van de orde der Eikenkroon, cn niet tot kommandeur, zooals bij vergissing is gemeld. Aan den heer J. .1. Reelen is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als burgemeester der gemeente Tegelen. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen tot 2den luitenant: bij liet wa pen der infanterie; bij het 6dt reg.. den kadet G. C. Goster van Voorhout; bij het 7dc reg., den kadet II. Merkus Wilier: bij het wapen der cavalerie: bij het 2de reg. huzaren, den kadet C. L. D. A. Loisel; allen van de kon. militaire akademie. Dij beschikking van den minister van koloniën, van 24 Nov.,zijn, ten vervolge op die van den]30slc" Aug. jl., naar aanleiding eener nadere aan vraag van den gouverneur-generaal van Ned. Indië, bepaaldelijk ter voor ziening in vacatures bij de rcgtcrlijke magt. de hh. inr. J. Doornik, mr. J. D. Rasch, mr. G. van der Jagt, mr. C. Rasch en nr. A. L. Clignett ge steld ter beschikking van den genoemden landvoogd, om tc worden benoemd tot regterlijk ambtenaar in Ned. Indië.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1