UllhS (III; COURANT. 1869. iV. 206. VRIJDAG 26 NOVEMBER. STADS-BERIGTEN. BINNENLANDSCHE BËRIGTGN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50; niet het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35. franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor j 2.5Q 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prjjs der Advertentie» is van 1—4 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden N'. 17 blad 2CJ der Handelingen ran den Gemeenteraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de Verordening van den 9dcQ Januari) 1868, houdende aanwijzing der plaatsen, dagen en uren voor de verschillende markten binnen deze gemeente (Gemeenteblad n'. 1); Doen te weten dat. aangezien de 51" December dit jaar op een Zondag invalt, de St. Wlcolaasmarkt op Maandag daaraanvolgende zal wor den gehouden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. n. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 20 November 1869 v. PUTTKAMMER, Secretaris. LEIDEN. 25 November. Wjj vernemen dat Z. M. de koning aan de Vereeniging tot voortdurende ondersteuning der nagelaten betrekkingen van verongelukte visschers der reederijen te Katwjjk aan Zee en Noordwijk aan Zee eeue bijdrage van 300 heeft geschonken. Door den heer jhr. J. Rammelman Elsevier, alhier, is heden met gun stig gevolg, voor de commissie uit het prov. geregtshof in Zuidholland, het examen als candidaat-notaris afgelegd. Bij de heden gehouden aanbesteding van het dep. van marine te 's Ilage is o. a. aangenomen de levering van 15000 meter blaauw baai door Bogaarts en Zonen te Tilburg, ad 1.64%; 1500 m. blaauwe voeringbaai door Bel- jaars te Tilburg, ad 1.09%. 2600 m. blaauw duffel door Diepen en C0., ad ƒ3.95; 3300 m. blaauw monteringlaken door W. Hoven en Zoon te 's llagc ad ƒ4.50; 1800 m. blaauw gewoon laken door Vrede te Tilburg, ad j3.75; 2400 stuks wollen dekens door van Wensen te Leiden, ad 3.24. De wis- en natuurkundige afdceling der kon. akademie van weten schappen te Amsterdam zal Zaturdag aanst. aldaar eene gewone vergadering houden. De minister van binnenl. zaken heeft bepaald dat de commissie, aan welke is opgedragen het examineren van hen. die het diploma, bedoeld in art. 16 der wet van 1 Julij 1865, wenschen te verkrijgen, voor de derde maal in het loopende jaar zitting zal houden op Dingsdag den 7d« Decem ber e. k. en volgende dagen, te Leiden; en dat de commissie, aan welke is opgedragen het examineren van hen, die eene acte van bevoegdheid als apotheker wenschen te verkrijgen, voor de tweede maal in het loopende jaar zitting zal houden op Dingsdag den 7"" December e. k. en volgende dagen, te Utrecht. Het bestuur van het XXIV» Nederlandsch landhuishondkundig congres, dat den 27"'D, 28»"", 29'"" en 30'1"1 Junij en 1 Julij te Arnhem zal gehou den worden, vestigt bij circulaire de algemeene aandacht op deze voor den Nederlandschen landbouw hoogst nuttige instelling. Bij het gemis toch aan eene algemeene Nederlandsche landbouw-vereeniging vormt het congres den eenigen band tusschen de verschillende bestaande maatschappijen en genoot schappen van landbouw en aanverwante vakken in ons vaderland. Op die congressen nu worden onderwerpen behandeld, betreffende: 1». akkerbouw in den ruimsten zin, veeteelt en zuivelbereiding; 2». tuinbouw in al zijn omvang; 3". houtteelt in al hare onderdeelen; 4». natuurkennis en hare toe passingen op den landbouw; 5». land- en volkshuishoudkunde in het alge meen en statistiek. Het is, zegt het bestuur, eene goede gewoonte der congressen, waartoe elk, die zich daartoe opgewekt gevoelt, tegen betaling van slechts ƒ2, toe gang heeft, terwijl hij later kosteloos een exemplaar van het in druk uit gegeven verslag ontvangt, om vooraf in een programma een zeker aantal vraagpunten te vereenigen, geschikt geacht om, zonder uitsluiting van wat elk bovendien ter sprake wenseht te brengen, aan de overweging der zamen- gekomen leden te worden onderworpen. Zulk een programma wenseht ook het bestuur van het XXIV« Nederlandsch landhuishoudkundig congres, in 1870 te Arnhem te houden, zamen te stellen, en het vraagt daartoe met vertrouwen de hulp van alle landbouwers, landeigenaars, volkshuishoudkun digen en niet het minst van hendie de wetenschappen beoefenenwelke thin of meer met den landbouw in betrekking staan. Met aandrang zelfs vraagt genoemd bestuur de algemeene medewerking, opdat de punten van behandeling van het XXIV' congres eene waardige figuur maken onder de reeds vroeger uitgegeven programma's van dien aard. En ten einde dit ge schiede. is het gewenscht, dat het programma inhoude al datgene, hetwelk door de praktijk of door de wetenschap in den laatsten tijd is gebleken van invloed te kunnen wezen op den bloei en den vooruitgang der vaderlandsche landhuishoudkunde. Al wat dus is beproefd en onderzocht, of getoetst aan wetenschap en ervaring, en daarbij bleek nog nader opheldering en toelich ting te vereischen, omdat er nog twijfel omtrent een of ander overbleef; al wat eene vrije ontwikkeling nog hier of daar in den weg staat en dus om te worden verbeterd en weggenomen in de eerste pla3ts bekend en openbaar gemaakt behoort te wordenal wat van belang wordt geacht om op den landbouw te worden toegepast of waarvan men meent, dat de landbouwer partij kan trekken, dat alles en nog veel meer behoort de stof te leveren voor de vraagpunten en de voorstellen, te behandelen op het XXIV' Neder landsch landhuishoudkundig congres. Dat dan ook hij, die iets te vragen of eenig voorstel te doen hebbe, daarvan aan het bestuur (aan het adres van den secretaris te Arnhem) franco mededeeling geve, en de beleefdheid hebbe, zoo hij verschillende vragen of voorstellen heeft, vooral elk daarvan op een afzonderlijk stuk papier te schrijven. Het bestuur geeft zijnerzijds de bepaalde verzekering, dat het alle inzendingen met zorg zal overwegen en er een voegzaam gebruik van zal maken. Niemand sluit het uit, en elks mededeeling is dus welkom, mits zjj ontvangen zij vóór den 1511"1 Januari} 1870, ten einde er een behoorlijk en vroegtijdig alom te verspreiden pro gramma uit zamen te stellen. Bij gelegenheid van bovenbedoeld congres zal voor het eerst in Nederland plaats hebben eene internationale tentoonstelling van landbouw-werktuigen waaraan eene verloting zal worden verbonden. Men meldt ons uit Leeuwarden: De tongblaar onder het rundvee, hoewel van voorbijgaanden aard en niet kwaadaardigwas echter oorzaak dat de zoo rijke Friesche veestapel in den laatsten tijdwat hare gezond heidstoestand betreft, wel iets te wenschen overliet. Welk eene uitgebreid heid deze ziekte erlangde, bewjjst het volgende. Volgens opgaaf toch. wa ren bij het einde der vorige maand in deze provincie niet minder dan 36635 runderen daaraan lijdende, en wel bij 8320 veehouders, die gezamen lijk 79341 runderen in de weide of op stal houden. Hierbij dient nog te worden opgemerkt, dat de geheele veestapel in dit gewest volgens de laatste opgaven bestond uit 205,521 runderen en het getal veehouders 12,779 was. Andere ziekten kwamen in den laatsten tijd onder het rundvee zeer weinig voor. Gevallen van longziekte hebben zich zelfs in geen twee maanden voorgedaan. Niet alleen dat de uitvoer van levende have steeds belangrijk is, de uit voer van geslagt neemt in de laatste jaren daarenboven mede belangrijk toe. Uit de haven van Ilarlingen, waar van 18591867 290,151, alzoo gemiddeld jaarlijks 32239 ponden versch schapenvleeseh werden verzonden, werden in 1868 niet minder dan 351,922 ponden geëxpedieerd, alzoo G1771 ponden meer dan in eerstgenoemde jaren gezamenlijk. Wel een leeken des tijds, een verblijdend tecken!? Later komt er wélligt een tijd, waarop het den Engelschman ook gebraden wordt toegezonden. De uitvoer van vee uit genoemde haven bepaalde zich in de laatste 10 jaren tot 136,103 runderen. 58884 kalveren, 117,898 varkens, 386,056 schapen en 18178 lammeren. Naar men verneemt zal Z. K. II. prins Alexander eerstdaags eene reis door Frankrijk en in de Middellandsche zee doen. Tc Nizza zou Z. K. II. zich inschepen aan boord van het stoomschip de Valk. Het Ncderl. fregat Curacao is, volgens berigt uit Caïro. van Java door de Roodc zee en het kanaal van Suez te Ismaila aangekomen. Door nu wijlen den heer mr. J. I'. II. van der lleyden, overleden te Lisse, is aan de maatschappij van weldadigheid, na voorafgaand vruchtge bruik, gelegateerd de som van ƒ1000. Op den llllen December moet aan boord van het naar Batavia bestemde schip Noach, gezagvoerder J. van Schelven, overgaan een detachement van 153 militairen, waaronder 8 onderofficieren, onder bevel van den van verlof naar Java terugkeerenden l'"0 luit. der inf. A. Rozenraad; zullende met dit detachement de uitzending van het dit jaar voor Ned. Indie vastgesteld con- tigent van 2000 militairen voltooid zijn. De prov. staten van Groningen hebben een voorstel aangenomen van den heer Muller, lid der staten, om aan den koning en de beide kamers

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1