Tot de behandeling der arlt. overgegaan zijnde, werden deze achtervolgens goedgekeurd. Art. 5 werd aangenomen met 52 tegen 15 stemmen. Ten slotte werd het geheele ontwerp aangenomen met 51 tegen 12 stemmen. In eene des avonds gehouden zitting hebben de staten de werkzaamheden voortgezet en ten einde gcbragt. Met algemeene stemmen zijn aangenomen de ontwerp-reglementen: 1°. op het beheer en bestuur van de Elleboogsche en Stompwijksche verlaten (onder Zegwaart en Stompwijk); en 2°. op het beheer en bestuur van het Meersche verlaat (onder Stompwijk). Hiermede is de taak van de commissie voor de opheffing der ambachten in Rijnland afgeloopen en heeft de voorzitter, uit naam van de vergadering, aan de commissie hulde gebragt voor den ijver en de bekwaamheid door de ge meenschappelijke commissie aan den dag gelegd hij de vervulling van hare langdurige en veelomvattende taak, zoodat de commissie zich werkelijk verdienstelijk heeft gemaakt. Die verklaring werd door de vergadering met toejuiching begroet. Vervolgens heeft de heer Merkes van Gendt rapport uitgebragl uit naam der commissie, in wier handen gesteld is het voorstel van den heer S. A. van Hoogstratenom zich bij missive tot den minister van binnenl. zaken en hij adres tot de tweede kamer te wendenom nader aan te dringen op de verhooging der jaarwedden van den griffier en de ambtenaren der pro vinciale griffie. De commissie adviseert tot aanneming van dit voorstel en stelt de ontwerp-missive en het onlwerp-adres voor. Na eene korte discus sie zijn die ontwerpen aangenomen met 43 legen 2 stemmen. De najaars-zitting is daarop, in naam des konings, door den heer com missaris in deze provincie gesloten. - Dij arrest van den hoogen raad (kamer van strafzaken) is afgewezen het verzoek van mr. A. de Pinlo. om ook in cassatie het openbaai ministerie op diens conclusie te mogen beantwoorden. - - Naar men verneemt heeft de heer W. F. G. Nicolai als directeur van de zangvereniging der 's Gravenhaagsche afdeeling van de maatschappij ter bevordering der toonkunst, wegens redenen van gezondheid, als zoodanig bedankt en heeft de heer A. Seiffert zich met de leiding der vereeniging belast. BUITKNEUNDSCllE BEBIGTE.N. ENfiELAND. LONDEN23 November. De bij de Times ontvangen berigten uit Alexandria, omtrent de ope ning van het Suez-kanaal, luiden niet zoo gunstig als andere berigten. Wel waren de feesten zeer luisterrijk geweest, maar verschillende vaartuigen hadden bij den doortogt aan den grond gezeten, o. a. ook de Delta, die 15 y2 voet diep gaat. De oevers hadden mede veel geleden. Berigten uit Manilla melden nader dat op 1 October des avonds ten half twaalf ure de inwoners zeer verschrikt werden door eene aardbeving,; die buitengewoon lang aanhield, en die gevolgd werd door een paar lievige.. schokken. Den 2lle'1 en 3jc" herhaalden zich de schokken; doch deze waren gelukkig kort van duur en veroorzaakten slechts dat eenige muren ineen stortten, die door de beving op den lsltn zwaar beschadigd waren. In het district Caviter waren de schokken nog heviger dan te Manilla. De sche pen, die zich op 1000 mijlen van de kust bevonden, hebben de beving dui delijk waargenomen. FKANKKIJ K. PARIJS, 23 November. De verkiezingen alhier hebben zonder storing der openbare orde plaats gehad, doch de uitkomst is ongunstiger dan de beweging onder de kiezers in de laatste dagen had doen verwachten. Rocheforl, wiens eenige aan beveling was dat hij den keizer en diens gezin openlijk had gehoond, is gekozen. In een ander kiesdistrict hebben de stemmen zich nagenoeg ge lijkelijk verdeeld tusschen den revolutionairen candidaat en dien der parle mentaire oppositie; doch de eerste had de betrekkelijke meerderheid: bij gebreke van eene volstrekte meerderheid moet aldaar eene herstemming worden gehouden. In de twee andere kiesdistricten der hoofdstad, die cenen afgevaardigde te verkiezen haddenzijn de candidaten der parlemen taire oppositie met eene zeer groote meerderheid verkozen. Naar men verneemt hebben de jongste plannen van kabinelsverande- ring schipbreuk geleden op 's keizers wil om den heer de Forcade op eenen of anderen post in het kabinet te behouden. Door tusschenkomst van den heer Ollivier waren portefeuilles aangeboden aan de hh. Ségris, de Talhouët, Buffet en Daru, allen onderteekenaren van de interpellatie der 116; doch zij weigerden in het kabinet zitting te nemen nevens den heer de Forcade, den man, die als minister van binnenl. zaken het gedrag der regering bij de jongste algemeene verkiezingen te verantwoorden heeft. Men wil echter weten dat de heer Schneider weigert het voorzitterschap der kamer op nieuw te aanvaardenindien het tegenwoordige kabinet aanblijft. De Figaro beweert ten stelligste dat voor de bijeenkomst van het wetge vend ligchaam een ministerie Ollivier zal optreden. In de kolenmijnen van Belhune, dep. Pas-de-Calais, heeft weder een ernstig onheil plaats gehad. Ten einde den voortgang van een brand te stuiten, die in het houten stutwerk van eene der gaanderijen ontstaan was, is men tot het sluiten van den ingang der mijn overgegaanten gevolge waarvan 19 personen, waaronder 9 kinderen, door den rook gestikt zijn of in waterreservoirs den dood gevonden hebben. De ingenieur, op wiens bevel de sluiting heeft plaats gehaden die zich vervolgens in de mijn heeft begeven om den staat van zaken op te nemen, behoort insgelijks onder de slagtoffers. -- De Gaz. de France bevat een uitvoerigen brief van mgp. Dupanloup, waarin hij de houding van den heer Veuillot, ten opzigte der godsdienstige qiïaestien, afkeurt. S PAN JE. In eene bijeenkomst van leden der meerderheid in de kamer van afge vaardigden, heeft Prim verklaard, dat in de quaestie betreffende de candi- datuur voor den troon nog geene verandering gekomen is. Koning Victor Emmanuel heeft verklaard den heer Montemar te zullen ontvangen, maar er konden nog geene onderhandelingen worden aangeknoopt ten gevolge van de afwezigheid van den minister van buitenl. zaken en van de ziekte des konings. De republikeinsche minderheid in de cortes zal waarschijnlijk weder spoedig aan de werkzaamheden deel nemenna een door den beer Castelar opgesteld manifest aan de republikeinsche partij te hebben uitgevaardigd, waarin deze aangemaand wordt na liet herstel der constitutionele waar borgen groote gematigdheid aan den dag te leggen zoowel in hare dagbla den als in hare clubs. In weêrwil van hetgeen de regeringsbladen verkondigen, mag men het als zeker aannemen dat de hertog van Genua ongezind is de Spaansche kroon aan te neincn. PRVISIEN. BERLIJN. 23 November. Te Bremen is eene conferentie gehouden om te spreken over de be zwaren in den pelrolcumhandel. Daarin waren vertegenwoordigd de handel stand van Bremen, Dantzig, Hamburg. Koningsbergen, Rotterdam en Stettin. Uit Antwerpen was slechts een schriftelijk votum ontvangen. De vergadering heeft o. a. het wenschelijke te kennen gegeven, dat in Amerika de tegen woordige petroleum-handel bij de maat moge ophoudenom te worden ver vangen door een handel bij hel gewigt, en dat voorts de werkelijke tarra zou worden gesteld in plaats van eene percentsgewijze berekening daarvan, daar deze laatste, naarmate van de grootte en zwaarte der vaten, hoe lan ger zoo meer van de wezenlijke verhouding afwijkt. Voorts achtte men het wenschelijk dat de tarra op ieder vat zou worden gebrandmerkt en dat een inhoud van 380 ponden Amerikaansch gewigt als vaste grens voor de grootte der vaten zou worden aangenomen. Blijkens het Russische regeringsblad is bij keiz. besluit de bekende Schamyl, de held van de Kaukasus, met zijne regtstreeksche nakomeling schap in den erfelijken adelstand des rijks opgenomen. PER TELEGRAAF. 77~ FLORENCE, 23 November. In de kamer van afgevaardigden heeft de heer Lanza het voorzitterschap aanvaard met eene zeer verzoenende rede. Hij zeide dat het een groot ongeluk voor Italië zou zijn. indien het zijne verpligtingen niet nakwam. De kamer behoort alle personele quaestiën op zjjde te stellen en zich bezig te houden met de reorganisatie van het finan ciewezen en de administratie, om zoodoende het crediet van den staat te bevorderen. Dat dit geschiede is de wenscli des volks, en om tot dit doel te geraken moeten de quaestiën nit den weg geruimd worden, die twist en tweespalt zaaijen. ISMaILA, 22 November. Het keizerlijke stoomjagt I'Aigle is alhier in zeven uren van Suez aangekomen. Het jagt zal morgen weder vertrekken. De overige schepen, behoorende tot de flotille, zetten de reis voort. MADRID, 23 November. In eene bijeenkomst van leden, behoorende tot de meerderheid van de cortes, heeft Prim verklaard dat de mededeeling van de Times, volgens welke de hertog van Genua de kroon van Spanje van de hand zou hebben gewezenvan allen grond ontbloot is. BOMBAY, 16 November. De gouverneur heeft een brief van dr. Livingstone ontvangen, gcdagtcckend van den 13dtD Mei 1869. MADRID24 November. De generaal Dulce is overleden. RISANO, 23 November. De opstandelingen vertoonen zich. sedert zij in het gebergte zijn teruggedrongen, niet meer. De troepen liggen in bivoüaks of betrekken kantonnementen aan de kust. BUCHAREST, 23 November. De vorst en zijne jeugdige gemalin doen heden hunnen vreugdevollen intogt. PARIJS. 24 November. De heer Ollivier heeft gisteren eene audiëntie hij den keizer gehad, en door dezen zijn goedgekeurd de redenen die Ollivier bewogen hebben als afgevaardigde, en niet als minister, in de kamer te verschijnen. FLORENCE. 23 November. De heer Lanza heeft zich belast met de hem opgedragen taak een kabinet zamen te stellen. INCEZONHEN. liet bestuur der vereeniging Nut en Genoeaen alhier, acht het zich een duren pligt aan hh. inteekenaren voor het gehouden volks-concertop Maan dag 15 November jl.zijnen bartelijken dank te betuigen. Door hen toch werden bestuurders in de gelegenheid gesteld aan niet minder dan vijf hon derd werklieden een aangenamen avond te geven niet alleen, maar een zoo lang gewenscht middel tol beschaving te beproeven, dat, zij mogen het zeggengretig werd aangenomen en wel is geslaagd. Aangenaam is hel hun te kunnen zeggen, (lat zij. behalve op hunne uit- noodiging. een honderd en tien inteekenaren voor drie honderd en twintig kaarten verkregen, nog van velen aanvragen als zoodanig verkregen (waar aan bij gebrek aan localiteit niet kon voldaan worden), een bewijs toch van welwillende medewerking. Grooler bewijs nog is dat zich bereids een geacht ingezeten had aangeboden om een mogelijk tekort te dekken. Hiervan is dan ook, hetzij lot ZEds lof gezegd, gebruik gemaakt. ZEds iuteekenin® voor nog acht en veertig kaarten deed de rekening der ontvangsten en uitgaven sluiten. Nogmaals zeggen bestuurderen voornoemd dank aan allen die tot het wel slagen van genoemd concert hebben medegewerkt, en uiten bij dezen den wenscli dat deze eerste maal niet de laatste moge zijn, maar dat zij in eene nieuwe grootere concertzaal door een dubbeltal inteekenaren een dub beltal werklieden zullen zien inlroduceercn. üurgcrüjfcc Van 1® tot en niet 24 AJovember 1§G9. IIEVALLEN: P. Uljé, geb. de Kier. Z. A. Zwart, geb. Brittijn, Z ~E Stenzier, geb. Langenbeek, D.-- C. Roobolgeb. Dee, D. - M. Zirkzee, geb. vaii

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2