LEIDSCUE CO ERA NT. 1861). N\ 205 DONDERDAG 25 NOVEMBER. BINNENLANDSCHE BEBIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. /3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentie» is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. LEIDEN. 24 November. Men meldt ons uit Leeuwarden: Naar men verneemt is bet thans in de veenderijen zeer treurig gesteld. Vele verveeners toch moeten het aan zien dat eene groote massa van den besten tnrf door het water wordt ver zwolgen en wegdrjjft. Men is echter, zoowel bij nacht als bij dag, onver moeid werkzaam, om bel overige voor het natte element in veiligheid te stellen. Voor duizenden guldens moet er reeds weggéspoeld zijn. Onder scheidene dijken konden de vereende kracht van water en wind niet weer staan en zijn bezweken, waardoor het water een vrijen toegang tot de turfhoopen erlangde. Vooral in de gemeente Opsterland ondervindt men daarvan de nadeelige gevolgen: het dorp Gorredijk is als 't ware door eene zee omringd. Ook de straatweg van Beetsterzwaag naar Oldeboorn is zoo danig door het hooge water en het stormweder beschadigd geworden, dat hij voor de passage tot nadere aankondiging is afgesloten. De hooge waterstand in deze provincie moge schadelijk zijn voor de lan derijenveenderijen, de scheepvaart enz., hij is het ook voor den zooge- noeniden boerenarbeider. Deze toch kan alsnu het land niet bewerken en mist derhalve zijn daghuur, tenzij hij bij den boer ander werk erlange. Ge lukkig echter, dat de bewerking van het vlas in vele gemeenten ruimschoots daarin voorziet Dit werk levert zelfs voor sommigen een hoog. voor velen een zeer goed weekloon op. Ten bewijze daarvan diene, dat een flink en ijverig werkman oiider het dorp Arum in'de vorige week, in ruim 5 dagen alleen 40 bundels vlas geslepen hebbende, daarvoor twaalf gulden ontving, alzoo ƒ2.30 per dag. Maar, nu zijn er óolc gemeenten, waar het braken van vlas niet voorkomt en derhalve g'eene 'verdiensten voor den arbeider kan afwerpen, liet is alzoo te voorzien, dat'aldaar de armenkassen weder voor velen een toevlugt zullen zijn. Jammer is het toch niets of althans zeer weinig te kunnen verdienen en dante vragen! Onder Stompwijk is Maandag middag brand ontstaan bij den bouwman Jan van Eyk. De brand ving aan in den hooiberg, naar men zegt, door dien men met vuur te kort in de nabijheid daarvan is geweest. De geheele woning, behalve den voorgevel, zoomede de hooiberg zijn een prooi der vlammen geworden. Eene naastgelegen woning van D. van der Helm liep ook groot gevaar, zoo zelfs, dat de hooiberg op diens Werf mede door het vuur werd aangetast; gelukkig heeft men dit echter nog tijdig Weten te blusschen. Het vee en den inboedel heeft men kunnen redden. Naar men uit Voorburg meldt blijven de koeijen in die streek van de tongblaar bevrjjd; bij een landbouwer zijn echter de varkens aan die ziekte lijdende. Ook heeft zich het geval voorgedaan, dat een veehouder zelf door die ziekte aangetast werd, zoodat hij in geen twee dagen voedsel kon nuttigen. Door den brand in de stcarinekaarsen-fabriek van den beer Brandon te Amsterdam is eene schade veroorzaakt van ƒ500,000. Door deze ramp zijn ongeveer 600 werklieden tijdelijk zonder bestaan. Voor ongeveer 2 ja ren had een minder zware brand in de fabriek gewoed. De schade daar door veroorzaakt was naauwelijks geheel hersteld. Men vreest dat in het eerste jaar niet aan het hervatten van het werk gedacht kan worden. Naar aanleiding van het onlangs voorgevallene in de Nieuwe-zijds Kapel te Amsterdam, alwaar een ouderling zijne gemoedsbezwaren tegen de ge hoorde prediking meende te moeten lucht geven, is dezer dagen door bijna al de hervormde predikanten, waaronder van zeer uiteenloopende rigtinaje». een schrijven gerigt aan den Amstcrdamschen kerkeraad. Met volkomene eerbiediging van elks gevoelen op godsdienstig terrein en van elks regt op uiting van gemoedsbezwaren, vragen genoemde predikanten daarin, dat de Amsterdamsche kerkeraad afkeure de wijze, waarop door een in functie zijnden ouderling zijne denkwijze werd geopenbaard. De Amsterdamsche kerkeraad heeft bij meerderheid van stemmen besloten, het gedrag van den heer Buys uiet af te keuren. (Hbl.) Men meldt uit Tiel: Van hier en omstrékeh kan worden gemeld, dat er door den landman sterk verlangd wordt naar droogte. Door den veel vuldig gevallen regen is het land zoodanig doorweekt, dal er niet dan met veel overleg en inspanning kan worden gezaaid. Toch is er nog veel vee buiten in de natte weiden blootgesteld aan weêr en wind,- waardoor het volgens veler oordeel niet aan waarde wint. De beetwortelen zijn dit jaar goed gelukt. Het land is hoog in prijs. Zoo doet het met beetwortelen beplant ƒ240 a ƒ280 per bunder in het jaar. De aardappelen, ofschoon niet tegengevallen, zijn geldig. In menigte opgekocht en ingescheeptgelden de lange wolkammers ongeveer 3.50. de ronde 3. de westlanders ƒ2.65, enz. Het gaat den boeren goed. Het Kaapsche Volksbl. meldt dat van de zijde der regering thans de eerste stap is gedaan om, zoo mogelijk, partij te trekken van den verbor gen rijkdomdien de bodem der kolonie blijkt te bezitten aan diamanten en andere edelgesteenten. Namens eenige heeren in Engeland, en de be kende Nederlandscbe diamanthandelaars Gebr. Koster, zijn aan den gouver neur mededeelingen gedaan van hun voornemen om door bekwame deskun digen nasporingen te laten doen in die streken des lands, waar zich de aanwezigheid van diamantmijnen laat vermoeden, indien de regering hun zekere waarborgen wil verschaffenwaardoor zijbij eventuele ontdekkin gen, in het genot daarvan worden bevestigd. De gouverneur heeft te dien einde per boodschap aan het parlement eenige bepalingen in dien geest voorgelegd, waarbij aan de exploiteurs bepaalde voordeelen worden verze kerd, gedurende den tijd van ééii jaar, in te gaan met 1 December 1869. 's GRAVENHAGE24 November. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer H. J. C. Iloogeveen, re sident van Batavia, tot het dragen der onderscheidingsteekenen van com mandeur der orde van Christus, hem door den koning van Portugal geschonken. Bij het kabinet des konings zijn bevorderd: tot referendaris de heer A. C. Oltmans, thans commies; tot commies de heereu V. Salmon en A. Da niels, thans adjuncUcommiezen. r Door Z. Mi is benoemd tot Nederl. consul te Ancona de heer W. von Bremen. Tot burgemeester der gemeente Emmer is benoemd de heer W. Tymes. Z. M. heelt goedgevonden bij het personeel van de militaire veterinaire dienst te benoemen tot paardenarts 3'k kl.bij liet 3,|e reg. huzaren den vee arts 11. Mars, en bij het reg. rijdende artillerie den veearts W. J. P. van Oppenraay. De minister van binnenl. zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting der tweede kamer van heden zijn een aantal kleine wets-ontwerpen afgedaan. Bij dat betreffende de provinciale belastingen is weder ter sprake gekomen het subsidiedat in Friesland door de provincie voor het lager onderwijs wordt Uitgetrokken, alsmede de tolheffing op de hoofdvaart van Drenthe. Omtrent het laatste punt deelde de minister Fock mede dat er een onderzoek aanhangig was, ten einde dat werk door het rijk over te nemen; inmiddels moest de heffing op den bestaandeu voet blij ven. Morgen voortzetting, In de gisteren gehouden zitting der provinciale staten zijn de geloofs brieven van den heer van Slolk, nieuw benoemd lid voor het hoofdkiesdis- trict Rotterdam, ingekomen, door eene daartoe benoemde commissie onder zocht en in orde bevonden, zoodat tot de toelating van dien heer werd besloten. Na aflegging van de gevorderde eeden nam de lieer van Stolk zitting. Door de daartoe benoemde commissie is een ontwerp-adres aan den mi nister van binnenl. zaken en aan de tweede kamer ter tafel gebragt (ingevolge het voorstel van den heer van Hoogstraten) tot verhooging van de jaarwedden der ambtenaren ter provinciale griffie. Dit werd ter lezing ge legd en aan de orde gesteld. Vervolgens is beraadslaagd over het gewijzigd ontwerp der verordening betreffende de opheffing der ambachten in Rijn land, naar aanleiding van het derde rapport door de daartoe betrekkelijke commissie uitgebragt. De voorzitter heeft uit naam van gedep. staten ver klaard, dat zij zich in den tegenwoordige» stand der zaken met het gewij zigd ontwerp vercenigden. De heeren Visser van IJzendoorn en Poortman hebben het ontwerp, vooral wat het hoofddenkbeeld betreft, in art. 5 ver vat, bestreden. De heer Pincoflfs heeft daarentegen verklaard, dat hij zich met het gew ijzigd ontwerp kon vereenigen. De heer Wentholt, in de vroe gere zitting afwezig, heeft het ontwerp ondersteund. De heeren Emants. van den Bercli van Heemstede en vooral de rapporteur der commissie, de heer I'. L. F. Blnssé, hebben het ontwerp verdedigd, de bedenkingen we- derlegd, en aangedrongen op de goedkeuring van de voorgestelde regeling, die reeds sedert zoolang aanhangig was en dringend werd gevorderd. De heer A. van Weel sloot zich aan de commissie aan. De lieer Iloogemljjk die vroeger tegen stemde, zou nu zich voor het ontwerp verklaren. De discussie werd door den voorzitter besloten met eene redewaarin hij uiteenzettedat de ambachten moesten worden opgehevenen dat hel daartoe gekozen middel was wettig en noodzakelijk.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1