Wederom heeft in eene kolenmijn te Wigan, in Lancashire, eene ont ploffing plaats gehad. Daarbij zijn 12, misschien wel 20 menschen omgekomen. De Saturday Reviewden loop der zaken te Parijs besprekende, zegt: De heer Rochefort is eenvoudig een scheldnaam, eene onaangenaamheid welke men den keizer toevoegt. Als dc Parijzenaars wistendat de keizer een zeer bepaalden afkeer had van apen, dan zouden zij een aap tot afge vaardigde kiezen, en zij zouden hetzelfde effect maken. FRASKK Ï»F H. PARIJS, 19 November. De hh. Flourens, Millière, Albiot, Gaillard en Humbert, allen woord voerders der democratische meetings alhier, hebben zich heiast met het op stellen eener verklaring, welke gerigt zal zijn tegen het bekende manifest van de parlementaire linker zijde. 22 comité's van socialistische rigting heb ben, zegt men, beloofd die tegenverklaring te zullen onderteekenen. Men verzekert dat de Fransclie gezant dadelijk bij zijne komst te Londen het Britsche bewind heeft gepolstom te vernemen of het over te halen zou zijn om in het Engelsch-Fransche handelsverdrag ecnige wijzigin gen, dat is verhooging van het regt op den invoer van sommige Britsche fabricaten in Frankrijk, te bewilligen, maar dat deze openingen aanvanke lijk zeer ongunstig waren opgenomen. De leden van het wetgevend ligchaam, die hel dep. van het Noorden vertegenwoordigen en zich belast hadden met de taak om den keizer de bezwaren kenbaar te maken van de industriële bevolking aldaar, tegen het Engelsch-Fransche handelsverdrag, zijn dezer dagen te Compiègne bij Z. M. ten gehoore toegelaten. Het regeringsblad meldt dat de keizerin den 16,lcn des morgens te Port- Saïd is aangekomen en de bezoeken van den onderkoning, den keizer van Oostenrijk, den kroonprins van Pruissen, van prins en prinses Hendrik der Nederlanden, van de gezanten van Engeland en Rusland te Konstantinopel, enz. ontvangen heeft. Te drie ure is H. M. aan wal gestapt, om het Te Deum en de muzelmansche godsdienstplegtigheid bij te wonendie ter inwijding van het kanaal gehouden zijn. Des avonds zijn al de schepen geïllumineerd geweest en is aan den ingang van het kanaal een vuurwerk ontstoken. Voorts zegt dat blad: Op het oogenblik, waarop wij dit schrijven, heeft met grooten luister de plegtige inwijding van het kanaal van Suez plaats, die eene ontelbare volksmenigte derwaarts heeft doen stroomen. De Emir Abd-el-Kader is den 23st<m October uit Syrië te Caïro aangekomen. Den vol genden dag heeft hij een gehoor bij de keizerin gehad, die hem een aUer- minzaamst onthaal heeft bereid. Dienzelfden dag is de Emir door den onder koning ontvangendie een der voor aanzienlijke vreemdelingen bestemde gouvernements-gebouwen te zijner beschikking heeft gesteld. ITALIË. Te Napels bestond eene door paiticuliere liefdadigheid gestichte inrig- ting, waarin Chinesche kinderen eene Europesche en Christelijke opvoeding ontvingen om vervolgens naar China terug te kecren en er de Christelijke beschaving te helpen verbreiden. Dit Chineesch collegie is, hoewel vallende onder de wet tot opheffing der kerkelijke corporation, door de regering in stand gehouden, en thans verauderd in een Aziatisch collegie, waarin ook voor Europeanen onderwijs in de voornaamste talen van het Oosten zal worden gegeven. PRÜISSEI. BERLIJN, 19 November. In het heerenhuis is het voorstel van den heer von Bnlow, betreffende dc invoering van het tabaks-monopolie binnen het gebied van het tolver bond, behandeld. De commissie van onderzoek heeft op het aannemen van dit voorstel aangedrongen. De minister van koophandel verklaarde dat de regering het haar pligt achtte met het oog op de verbonden mogendheden en den tegenwoordigen handelstoestand, zich te onthouden van eene dis cussie over dit. ontwerp. Met het begin van het volgende jaar zal door den Noord-Duitschen Lloyd eene geregelde stoombootdienst worden geopend op West-Indië; zij zal hoofdzakelijk strekken, om de thans reeds zoo belangrijke handelsbe trekkingen tusschen Bremen en Nieuw-Grenada uit te breiden. Den 16de" dezer heeft alhier met groote plegtigheid de onthulling plaats gehad van het standbeeld op het plein voor de »Bauacademie" ter eere van Schinkel opgerigt. Het standbeeld heeft eene hoogte van 9y2 voet, is van brons gegoten en rust op een voetstuk van gepolijst graniet; aan de vier hoeken zijn karyatiden van brons aangebragt, voorstellende de wetenschap, de bouwkunstde beeldhouwkunst en de schilderkunst. -- Omtrent de aanhouding van den voortvlugtigen Scharr, vroeger kassier van de filiaal-bank te Zurichworden de volgende bijzonderheden medege deeld. De ambtenaar van policic Engelhardt te Cormons. een grensstation aan den Italiaansch-Oostenrijkschen spoorweg, belast met het nazien dei- passen ontwraarde in een coupé der eerste klasse een jongen manwiens gelaat eenige overeenkomst scheen te hebben met het photographisch portret van Scharr, op wiens vangst eene som van 10000 fr. was gesteld. In ant woord op de vraag naar zijn pas, zeide bij, dat hij niet in het bezit was van dergelijk stuk, maar niettemin volkomen in staat was de vereisclite inlichtingen aangaande zijn persoon, enz., te verschaffen. "Mijn naam is Jacob Sailer, ik kom uit Venetië en begeef mij naar Nabresina." Engel- hardt die zich de trekken van het portret van Scharr in het geheugen had geprent, liet zich door die woorden niet van het spoor leiden; hij verzocht den lieer Sailer, dien hij intusschen voor goed meende te hebben herkend als den voortvlugtigen Scharr, op het bureau te komen. Aanvankelijk hield hij vol Sailer te heeten, maar dewijl hij geene brieven, onder dat adres aan hem gerigt, of andere papieren kon toonen, won het vermoeden, tegen hem opgevat, meer en meer veld, hetgeen in zekerheid veranderde, toen men bespeurde, dat hij zich heimelijk van een pakje papieren poogde te ontdoen; dat pakje hield in 33,509 fr. in bankpapier der eedgenootschappe- lijke bank. »Ik zie dat ik verloren heb," zeide Scharr en bekende nu alles. Men heeft ongeveer 39000 fr. in zijn bezit gevonden, het overschot .van ruim 3 millioen, in zeer korten tijd door zijne handen gegaan. Ilij had het plan opgevat aan de beurs te Weenen te gaan speculeren, en zoodra bij eene ronde som bijeen had gebragt. naar Zuid-Amerika te vertrekken, om zich daar onder een vreemden naam te vestigen. f AKADEMIE-NÏEIJWS. PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE 1IOOGF.SCIIOOL. Den 20S|CQ November de heer A. van Hasselt, van Sneek, in de wis- en natuurkunde, na openbare verdediging van zijn akademisch proefschrift: de oplosbaarheid van. ecnige alcaloïden in verband beschouwd met dc metho den hunner afscheiding. Tc Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 6