L LIIISC IIE CRURA 18(50, VRIJDAG 19 NOVEMBER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. N°. 200 De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 3.50; niet het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. Dc prijs der Advertentiën is van 1—4 regels f 1.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 18 November. Bij gelegenheid van den feestdag op gisteren zijn door middel van den lloll. spoorweg 4199 personen van hier naar 's llage vervoerd. De heer P. E. van Renessebeambte bij de Heil. ijzeren spoorweg maatschappij alhier, die gedurende de slepende ziekte van den voor eenige dagen overleden station-chef F. A. Lamferkamp de dienst als chef heeft waar genomen, blijft tot 1 Januarij ek. als station-chef werkzaam. Met ingang van. dien datum is hij benoemd tot station-chef te Alkmaar, in de plaats van den heer G. Kademakerdie tot station-chef alhier is benoemd. Op 30 October jl. had er eene aanvaring plaats tnsschen de stoomboo- ten de Nijverheid en Katwijk, varende tnsschen deze stad en Katwijk. Naar wij vernemen wordt deze zaak door de regtcrlijke magt onderzocht en zijn gisteren door den regter van instructie onderscheidene getuigen ge hoord. Het zal gewis aan het reizend publick genoegen doen dat de be voegde magt zich deze zaak aangetrokken en een naauwkcurig onderzoek ingesteld heeft. Hoe geriefelijk de stoombootcn op de binnenvaart en de concurrentie in deze in bet belang van het reizend publiek ook zijn mogen veroorzaken dergelijke aanvaringen toch voor het minst schrik en ontstelte nis, zoodat men zich. werden die aanvaringen niet streng tegengegaan, aan dat middel van vervoer niet meer zou durven wagen. Men meldt ons uit Leiderdorp: Voor de schooljeugd alhier was het heden een feestdag ter herinnering aan de herstelling van Neerlands onaf hankelijkheid. Op beide scholen alhier werden de kinderen, die alle met de nationale kleur versierd waren, onthaald op chocolade-, krentebrood en St. Nicolaas-goed, hetwelk door de gemeente ruimschoots was verstrekt. Bij de te Rotterdam plaats gehad hebbende verkiezing van een lid der provinciale staten van Zuidholland is gekozen de heer G. van Stolkmet 290 van; de 306 uitgebragte geldige stemmen. Het getal kiezers is 2236. Het V. D. meldt: Een groot ongeluk had kunnen ontstaan, toen de spoortrein, welke Dingsdag ochtend ten 9 ure 20 min. van Amsterdam naar Utrecht vertrok, ten gevolge van een verzuim der wisselwachters, op een verkeerd spoor was gekomen. Gelukkig werd zulks even buiten Am sterdam ontdekt, als wanneer men terugreed; anders had er eene verschrik kelijke botsing met den uit Utrecht in aantogt zijnden sneltrein plaats gegrepen thans ontstond er slechts een oponthoud van eenige minuien door. Het prov. geregtshof van Drenthe heeft vernietigd het vonnis der arrond.-regtbank te Assen, waarbij mr. M. Oldenhuis Gratama veroordeeld is tot gijzeling, omdat hij het advies, aan een beschuldigde gegeven, niet wilde openbaren. Naar men uit Assen meldt heeft het water in die streken mede eene ongekende hoogte bereikt. In de hoofdvaart stond liet water zóó hoog, dat in de nabijheid van het huis, bewoond door den heer Oosterhout, waar de dijk langs de vaart bijzonder laag ishet water over den dijk liep en er vrees ontstond, dat er in dien dijk een gat zou spoelen, waardoor het daarachter gelegen laag land zou onderloopen. In eene van de beetwortclsuikerfabrieken in Noordbrabant is mendoor aanhoudend zoeken van de commiezen, tot de ontdekking gekomen, dat de ketel, waarin het sap der uitgeperste beetwortels gewogen en gemeten werd, een gaatje teveel had, waardoor in weinige minuten eene verbazende hoeveelheid sap zich in andere ketels ontlasten kon, zonder dat de com miezen dit konden bemerken; suikersap derhalve, waarvan de reglen niet werden betaald. Door eene zeer eenvoudige, vernuftige uitvinding werd ge noemd sap aan de controle onttrokken. Met den voet werd de kraan geopend en gesloten; eene bijna onmerkbare beweging. Op last van den controleur is die inrigting dadelijk veranderd. Te Bath is Maandag avond, bij een dikken mist, gestrand de stoom boot Amicilia, kapitein A. van Gilst, varende van Amsterdam op Antwer pen, en toebehoorende aan de heeren van der Maaden en Borghols. Dc opvarenden zijn door de bemanning van het aldaar gestationeerde vuurschip gered. Van schip en lading zal waarschijnlijk zeer weinig teregtkomen. In den nacht van 11. Zaturdag op Zondag heeft te Heerlen een stoute diefstal plaats .gehad. Men heeft op het kantoor van den ontvanger der registratie de geldkist opengebroken en daaruit eene som van ƒ500 ont vreemd. Ook bij mevr. de wed, Janné heeft men zich mede van eene som gelds en eenige zilveren voorwerpen meester gemaakt. Te Brussel werd ruim twee jaren geleden een spoorwegbeambte tot vijf jaren gevangenis veroordeeld wegens een diefstal van 5 bankbillctten van 1000 fr.in weerwil dat hij zijne onschuld volhield. Dezer dagen heeft men een anderen ambtenaar, die een der gewigtigste getuigen a charge bij het proces geweest was, betrapt, toen hij een der gestolen bankbilletten uitgaf. Het bleek nu, dat deze de dader van den diefstal, en de eerste onschuldig was. 's GRAVENHAGE, 17 November. Onthulling van het nationaal Gcdenkteekcn. De altijd heugelijke dagen van November 1813 werden dit jaar met on- gemeenen luister herdacht: de aanleiding daartoe is, zoo als men weet, de onthulling van hel Gedenklecken van 'slauds herstel, in het Willemspark, uit dankbaarheid van Neèrlands volk opgerigt. De feestente dezer gele genheid, sluiten zich dus als van zeiven aan bij die van 1863, ter viering van liet halvc-eeuwfeest van ons herleefd volksbestaan. Reeds van de opening van de feeslweek af wapperden vele vlaggen uit bijzondere woningen en werden groote toebereidselen tot het vaderlandsche feest gemaakt; heden, den 17dc", was de gansche stad in feestdos; aller- wege vlaggen, groen en gebloemte, festoenen, drapcrién enz. om strijd van belangstelling en smaak getuigende, liet is niet mogelijk in alle bijzonder heden van deze versieringen te treden, die te meer mogen worden, op prijs gesteld, daar het jaargetijde zeker geen kwistigen overvloed van bloemen en loof biedt; doch onderlinge welwillendheid en sympathie voor het vadcr- landsch feest vermogen veel. Dit kon men o. a. opmerken aan de versie ringen van verscheiden toegangen der stad, b. v. de Wagenbrug, en eenige fraai getooide wijken en puntenzoo als de eereboog der turfdragers op het Spui, die op de Lange Gracht, de Hekkelaan, de Geest, de Zeestraat, en zoo vele hofjes enz.die alle met bloemen en groen en met aan Vader land en Oranje gewijde opschriften zijn versierd. Eene groote levendigheid heerschte reeds van vroeg alomte midden der opgewekte bevolking, waaraan zich zeer vele bezoekers uit alle oorden des lands aansloten, zoo als bleek uit de gestadig volle spoortreinen die aan kwamen onder welke bezoekers o. a. ook behoorden de afgevaardigden van de plaatselijke commissiën voor het monument, die van het Zilveren en Metalen Kruis enz. Reeds in den morgen kondigde het klokkenspel van de Groote Kerk aan stadgenooten en bezoekers van elders den aanvang van den nationalcn feestdag aan. In den ochtend had ds. Ruitenschild in de Groote Kerk eene dienst ge houden, door II. M. de koningin bijgewoond, ten einde gevoelens van dank aan den Almagtige op te dragen. Het was eene plegtigc inwijding tot het feest van den dag. Omstreeks 11 lire begonnen de verschillende corpsen cn corporatiënzoo mede de troepen zich van verschillende zijden in beweging te stellen naar het Willemspark. Hier waren het de schutterij en het córps kon. scherp schutters, daar de oud-strijders, ginds de troepen van alle wapenen, waar van sommige detachementen opzettelijk ter bijwoning van de plegtjglieid herwaarts waren gekomenof de weeskinderen der onderscheiden iurigtin- gen onder geleide hunner regenten, verschillende vereenigingen van werk lieden en kunstbeoefenaars en tal van genoodigdenalle van lieverlede zamen- stroomde naar het brandpunt der plcgtigheid van den dag. Op het feestterrein werden zij die een bijzonder aandeel aan de plcgtig heid hadden, naar de schikkingen, bij het programma bepaald, ontvangen onder afwisseling van muziekstukken, uitgevoerd door het muziekcorps van het reg. grenadiers en jagers cn door dat der 's Gravenhaagsclie schutterij aan beide zijden van het monument, in daartoe opgerigte muziektempels vereenigd. Vermelden wij hier in de eerste plaats als aanvulling tot een eigenlijk begin van de plegtigheid van den dag, dat deze werd ingeleid door een zeer gemoedelijk woord, door den heer d'Eugelbronner den secretaris der hoofdcommissie, gerigt tot drie personen, aan wie bij dit feest in zeker opzigt eene eereplaats was ingeruimd. Het waren dc heeren Dirk van Duyne. de visscher, die de voerman was van den wagen, die prins Willem bij zijne terugkomst het eerst aan wal bragt. Voorts de heeren gebroeders Bles, die de laatst overgeblevenen zijn van het muziekcorps, dat aan Z. II. destijds bij bet afstappen ten huize van den graaf van Limburg Stirum de eerste vaderlandsche muziek deed hooreu. Aan het slot van die rede droeg

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1