thans niet verder te tredenmaar hoopte dat de later door hem te nemen beslissing mogt uitvallen in dien zin dat daarmede geoordeeld werd het alge- meen belang bevorderd te zijn. in de heden gehouden zitting is het amendement van den heer Nierslrasz, om op hoofdstuk I (wet op de middelen in Indië) de pacht der pandjeshui zen weder te brengen, na langdurige beslaging met 54 tegen 13 stemmen verworpen en het hoofdstuk tervolgens met 48 tegen 19 stemmen aangenomen. Bij hoofdstuk II (wet op de middelen in Nederland) werd langdurig be raadslaagd over de raming der koffij-prijzen. Art. I en 2 van dit hoofdstuk werden goedgekeurd en vervolgens keerde de discussie terug tot art. 43 van hoofdstuk II (uitgaven in Nederland) waarbij de beraadslagingen over de quaestie der vaste bijdrage aanvingen. Die quaestie werd besproken door de hh. van Gollstein's Jacob en Moens. Een amendement van den heer van Delden. om de discussie heden avond voort te zettenwerd verworpenwaarop de voortzetting der beraadslaging werd bepaald op Donderdag aanst. ten 11 ure. Reeds lieden heerscht er in deze residente eene groote levendigheid, daar aan de eene zijde de toebereidselen tot den feestdag van morgen zich allerwege ontwikkelen en aan den anderen kant het getal bezoekers uit alle oorden des lands zeer aanzienlijk is. Men verneemt dat bij de plegtige onthulling van het monument in het Willemspark, bij het door 'L. K. 11. prins Frederik in de zaal van Diligentia, aan heeren afgevaardigden en genoodigden te geven diner, eu hij de uitvoe ring van de feest-cantale in het gebouw op het Buitenhof, als commissaris sen van orde dienst doen de navolgende heeren: J. C. van der Ivemp, F. A. A. Gregory, mr. G. Belinfante, J. M. Visser, G. II. Elliot Boswel, mr. J. J. Schmolck, mr. N. J. W. Smallenburg, m'. P. II. Gevers Deynoot, jhr. W. van der Goes, mr. E. d'EngelbrounerA. Heemskerk Jzn.G. L. van Heel, W. J. van Zeggelen, F. Jas, J. F. Boogaard, P. J. van der Burgh, II..A. Klatle, E. Saraber, R. van Diggelen, J. F. Cuypers, H. II. van Gogch en L. ,1. Ltfèbre. De eerewacht te paard, die Z. M. morgen bij de plegtigheid zal ver gezellen, zal heden avond aan Z. M. worden voorgesteld, in hun costuum dat voor die gelegenheid is vervaardigd. Men verneemt dat er Woensdagavond ook een historisch gecostumeerde optogt alhier zal plaats hebbenwaarvan het programma heden middag het licht zal zien. Namens de hoofdcommissie wordt in de Staatscourant bekend gemaakt dat er voor hh. leden der hoofdcommissie en voor hh. afgevaardigden gele genheid bestaat tot bezigliging van modellen, in de Ridderzaal op het Bin nenhof alhier, op vertoon hunner uitnoodigingskaartcn voor de feest-tribune, van Woensdag 17 tot Zaturdag 20 dezer, van 912 en van 24 ure. De heeren J. Bosscha, J. II. van der Ileim en Lindo, leden van het voorloopig bestuur van het schoolverbond, hebben allen, die medewerken willen, om hier ter stede eene afdeeling van het schoolverbond te vestigen, uitgenoodigd, tot dat doel bijeen te komen op Donderdag 25 dezer, des avonds ten 7 ure. IU r r E N L A 31S C U E 0 EIU GT E N ENGELAND. LONDEN, 15 November. liet parlement is op nieuw verdaagd, en wel tot 10 Januarij eerstk,; het zal alsdan nogmaals verdaagd worden, om op den gewonen tijd, dat is omstreeks het begin der maand Februarij, zijne jaarlijksche zitting aan te vangen. Naaar men verzekert zou er in den boezem van het kabinet nog een groot verschil van gevoelen bestaan over de regeling der Iersche grondquacstie. In het hoogerhuis zijn 10 nieuwe pairs benoemd; de liberale partij in dat huis heeft daardoor versterking gekregen. De markies van Salisbury is tot kanselier der universiteit te Oxford gekozen, in plaats van wijlen lord Derby. Het gemeentebestuur van Waterford in Ierland heeft, op een verzoek om kwijtschelding van straf voor de fenians, van den heer Gladstone ten antwoord ontvangen, "dat de regering alle met deze zaak in verband slaande omstandigheden zorgvuldig zal overwegen, maar dat zij niet in staat is eenige zekerheid te geven omtrent het besluit, waartoe die over weging zou leiden." Het afwijzend antwoord, door den heer Gladstone vroeger op een dergelijk verzoek gegeven, luidde veel stelliger. In het west-einde van Londen, waar in verschillende wijken de ar moede en het gebrek zeer groot zijnheerscht de koorts in eene onrust barende mate. Men noemt die koorts de //relapsing fever" of wederinstor- tendc koorts, maar het volk geeft haar den naam van //famine fever" of hongerkoorts. Indien de ziekte zich uitbreidtzooals zij dit gedurende de laatste week deedzullen de gasthuizen en zieken-inrigtingen spoedig gevuld zijn. De Privy Council heeft eene circulaire gezonden aan al de wijkbe- sturen van Londenom hen opmerkzaam te maken op de verspreiding van de gevreesde ziekte. Lit het rapport van dr. Simon, door den geheimen raad rondgezonden, blijkt, dat de hongerkoorts niet epidemisch in Londen geweest is sinds het jaar 1855, doch dal zij in Oosl-Pruissen in 1867 en te Berlijn in 1868 epidemisch geweest is. De doctoren beschrijven deze koorts als eene aanstekelijke ziekte, welke zelden verschijnt, behalve als epidemie, meestal de voorlooper is van epidcmischen typhus,' en nog meer dan typhus de ziekte is van armenbehoeftige» en hongerlijdendenterwijl zij lijders van eiken leeftijd aangrijpt en denzelfden persoon meer dan eenmaal. De koorts wordt //de wederinstortende koorts" genoemd, omdat zij, na 5 of 7 d igen geduurd te hebbenplotseling een einde neemt. De patient schijnt beter te worden, heeft geeu koorts en een zwakken pols, tot dat na ver loop van een week alle slechte verschijnselen tcrngkcerenen de koorts weder aanvangt. Deze aanval duurt drie dagen, gedurende welke de patient even ziek is als in den aanvang. Eene derde of vierde instorting heeft zelden plaats, doch het bijzonder verschrikkelijke van deze ziekte is de langzame genezing. De ziekte is over het algemeen niet doodelijk en kan met zorg en goed voedsel gemakkelijk overwonnen worden, doch de beter schap heeft uiterst langzaam plaats, en schijnt, bij armen, die zich slecht kunnen voeden, soms eindeloos te zijn. Zoo de aanstaande winter streng mogt zijn, dan, beweren de geneesheerenzal in de hoofdstad eene epidemie van hongerkoorts en van typhus heerschen. Verscheidene maatregelen zijn reeds genomen; tijdelijke gebouwen worden opgerigt om als koorts-gasthui zen te dienen en de Daily News smeekt den rijken ingezetenen der wereld stad, de hulp aan de armen niet alleen aan bezoldigde menschcn over te laten, maar persoonlijk bij de zieken rond te gaan en voor hen te zorgen. Door den heer M. W. Montauban van Swyndregt, te Londen, is het volgende schrijven gerigt aan de Daily Telegraph»Ik vraag u niet op grond van het beginsel van het audi et alteram partem om mij eenige ruimte in uwe kolommen af te staan om de Hollandsche boter-quaestie te bespre ken, want ik weet en betreur hel dat er gefabriceerde boter hier uit Ne derland wordt aangevoerd, en ik wil dit in geen enkel opzigt verdedigen; het eenige wat ik verlang is. dat men eerlijk zij ten opzigte van mijn va derland. Uwe eigene zoowel als de opmerkingen uwer correspondenten zonden er toe leiden te gclooven dat al de slechte en vervalschte boter uit Nederland komt. Ik, die een geboren Hollander ben, mjj eenige jaren ge leden hier nederzette, en thans bij den hoterhandel betrokken ben, betwist nadrukkelijk de juistheid van de aangevoerde //feiten" en al uwe eigene aanmerkingen, zoowel als die uwer correspondenten. Het grootste gedeelte en hel schadelijkste der vervalschte waar, die de boter moet vervangen, wordt van Hamburg en niet van Nederland in Engeland aangebragt. De algemeen goedgekeurde boter, die in Londen van 1 sh. 1 d. tot 1 sh. 6 d. per pond wordt verkocht, is het wel bekende uitmuntende artikel "Friesland butter;" en alle vervalschte waar, die naar dit land uit Nederland wordt verzonden, is altijd omschreven als: "Bosch", een aangenomen naam, en of schoon er ook een stad van dien naam bestaat, wordt die benaming aan gemerkt als een bepaalde term voor iets wat niet zuiver is. Uw bcrigt- gever heelt ongelijk, wanneer hij zegt dal de beste boter in Nederland 1 sh. per ffi kost. De allerbeste boter wordt nimmer uit Nederland uitgevoerd, omdat deze qualiteit aldaar gretig koopers vindt a 1 sh. 8 p. per ii.\ De qualiteit die daarop volgt, en die inderdaad uitstekend is. waar van elke w eek ongeveer 15000 vaatjes in Londen worden omgezetSvordt nu in de Londeuschc winkels in hel klein verkocht a 1 sh. 6 p. per ffi. De vraag naar boter tol goedkooperen prijs dan die waarvoor inderdaad zui vere boter kan worden verschaftheeft geleid tot vervalsching; en een deel van de boler, die uit Nederland hier wordt ingevoerd, is van 20 tot 40 pSt. vervalscht met andere zelfstandigheden. Deze staat van zaken echter is voornamelijk hieraan toe te schrijven, dat de Londensehe armen niet het minste verstand hebben om eten te koken; zij alleen hebben de vraag doen ontstaan naar vermengde boter. Ik houd stoutweg staande dat de armen in Nederland gunstig afsteken bij die in Engeland. Inderdaad, de proto type, waaruit hier die groote menigte van domme armen is zamengcstcld, bestaat niet in Nederland. De Hollandsche arme heeft natuurlijk goedkoope zaken noodig, maar zij eten liever droog brood dan dat het gesmeerd is met slechte boter. Zij zijn zindelijk en munten uit in de kookkunst, en het is inderdaad verwonderingwekkend w elk een lekkeren schotel zij kun nen bereiden uit //niets". Zij kunnen het zonder den geur van de boter doen; maar indien zij vet gebruiken dan moet het zuiver zijn; uit dien hoofde is er zooveel vraag naar zuiver velzooals dathetwelk in de werk plaatsen van den heer de Haas vervaardigd wordt. Indien de Londensehe arme, door een of ander toovermiddelzoo goed kon leeren koken als de Hollandsche arme. dan zou de vraag naar goedkoope slechte boter dadelijk worden vervangen door (lie naar zuiver vet." FRANKE IJ St. PARIJS, 15 November. De ultra-democratische bladendie de partij der zoogenaamde onver- zoenlijken voorstaan, bestrijden elkander thans op ccnc vinnige wijze, dat voor de zaak, die zij voorstaan, niet gunstig'is. De Hé forme ziet achter de revolutie het aanlokkend beeld van de socialistische republiek, en zegt dat vóór het einde van dit jaar de republiek tot stand moet komen. Het blad stelt de kooplieden en winkeliers gerust, die de gevolgen eener revolutie vreezen, en toont aan dat nooit een jaar zoo voorspoedig voor hen was als het jaar 49. dat op de omwenteling van 48 volgde, en dat zij evenmin bevreesd behoeven te zijn voor gebrek aan goede aanvoerders. In eene te Belleville gehouden openbare bijeenkomst heeft Rochcfort zich verdedigd tegen de beschuldiging van verstandhouding met de Orleanis- ten, en tevens verklaard dat men de in eene vroegere bijeenkomst door hem aangaande Ledru Rollin gebezigde woorden misverstaan had. Hij had alleen gezegd dat die heer zich geene rekenschap had gegeven van de stemming der gemoederen en de gesteldheid van zaken niet juist beoordeelde. De Figaro zegt: Wij hebben hier te lande in den laatsten tijd veel van gezamenlijke arbeidstakingen gehoord. Thans zien wij te Parijs eene arbeidsstaking van de welgezinde burgers. Moedeloosheid heeft hen bevan gen en lijdelijk aanschouwen zij de bedroevende tooneelendie om hen heen voorvallen. De bezadigde lieden van al de partijen leggen de handen in den schoot, slaan de oogen zuchtend ten hemel en laten begaan. Wat zou het gezond verstand beletten even driest te zijn als de dwaasheid Men stelle coalitie tegenover coalitie, meetings tegenover meetings. Dan zullen er ook te Parijs liberale keuzen worden gedaan, dat is onbekrompen en praktisch nuttige keuzen. Uit Calais wordt gemeld dat de overheid aldaar en elders maatregelen had verordend om Ledru Rollin. zoodra hij op het Fransche grondgebied mogt konten, te vatten. IIet regeringsblad meldt dat de aanstalten voor de inwijding van liet

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2