LEIDSCHE COURANT. WOENSDAG 17 NOVEMBER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. 18(i(J. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 't jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 16 November. Heden morgen ten 10 ure werd het stoffelijk overseliot van den lieer mr. N. Olivier van 's Gravenhage alhier aangebragt en op de nieuwe begraaf plaats aan de Groenestceg op eene eenvoudige wijze ter aarde besteld. Be halve de familiebetrekkingen van den overledene waren bij deze plegtigheid tegenwoordig de hh. wethouders der gemeente, enkele leden van den ge meenteraad en eenige andere personen, die den man in zijn leven en wer ken in ons midden gekend en gewaardeerd hadden. 's Rijks middelen hebben over de tien eerste maanden van dit jaar op- gebragt G 1,430.716.25, zijnde 2,706,554.08 meer dan in dat tijdvak van 1868. De raming bedroeg ƒ58,042.795.77. Door den minister van binnen), zaken is bepaald dat de verkiezing van een lid van de tweede kamer der staten-generaal in het hoofdkiesdistrict Zuidhorn, noodzakelijk geworden door het overlijden van den heer mr. N. Olivier, zal geschieden op Woensdag 8 December aanst., en de herstemming, zoo die noodig is, op Woensdag 22 December daaraanvolgende. De bevolking van het koningrijk der Nederlanden bestond op den 31"'n December des vorigen jaars uit 3,628,468 zielen, waarvan 1,801,415 van het mannelijk en 1,827,053 van het vrouwelijk geslacht. Zij was over de verschillende provinciën verdeeldals volgt Drenthe55,847 m. en 51,750 v., te zamen 107,597; Friesland148,693 m. en 150,029 v., 298,722; Gelderland222,100 m. en 214,808 v., 436,908; Groningen114,592 m. en 116,489 v., 231,081; Limburg114,851 m. en 111,938 v., 226,789; Noordbrabant 218.201 m. en 216,732 v., 434,933; Noordholland 284,140 m en 301,786 v., 585,926; Overjjssel132,254 m. en 126,004 v., 258,258; Utrecht87,262 m. en 89.540 v., 176,802; Zeeland.88,774 m. en 90,524 v., 179,298; Zuidholland334,701 m. en 357,453 v., 692,154. De administratie van het postkantoor te Londen heeft verzocht dat brieven, zij het ook aan algemeen bekende firma's gerigt, altijd den naam, de straat en het nommer van het huis zullen aanwijzendaar anders de afleve- I ring vertraging ondervindt, hoe goed de firma's ook bekend mogen zijn. Naar men verneemt zal in Mei aanst. te Roermond en Yenlo, in plaats der cavalerie, infanterie worden gestationneerd. Op de hoogte van den Hoek van Holland is Zondag middag een vaar tuig aan den grond geraakt. De reddingboot van 'sGravesande werd on- middelijk door eenige vrijwilligers te water gebragt en na herhaalde pogin gen gelukte het aan deze moedige bemanning, in weerwil van de branding, het schip te bereiken en de schepelingen, een achttal, waaronder des kapi teins vrouw en hare beide kinderen, behouden aan den wal te brengen. Het was de schoener Réna, kapt. Varley, komende van Milton Creek bij Rochester, geladen met 640 last Portland cement, en bestemd naar Rotter dam. SJhip en lading zullen waarschijnlijk weg zijn. Te Rotterdam had gisteren middag eene ontploffing plaats in den kei- der van den heer Vervoort op de Melkmarkt, welke ontploffing, naar men verneemt, was veroorzaakt doordien twee knechts, die in genoemden kelder werkzaam waren, een licht hadden ontstoken en daarmede in een gat (vroe ger privaat) wilden onderzoeken of er ook lekkaadje aan het gas was. Bij deze ontploffing geraakte een der knechts geheel in brand, zoodat hij ern stige wonden aan het bovenlijf bekwam en de andere brandwonden aan handen en aangezigt kreeg. Te Lekkerkerk werd Zondag avond aan een persoon, die op den dijk liep, zekeren de Gruyter, door een hem onbekend persoon, zonder eenige aanleiding een messteek in den hals toegebragt, ten gevolge waarvan bij bewusteloos nederviel; eerst later kwam de man bij, en kon hij zijnen weg vervolgen. Te Amsterdam is Zaturdag 11. door de ambtenaren der in- en uitgaande f regten eene zeer belangrijke sluikpartij achterhaald. Zij hebben namelijk I aan boord van een aldaar op den Amstel liggend Rijnschip een groot aantal I fusten gedistilleerd ontdekt, welke onder steenkolen waren verborgen. Niet- I tegenstaande het scheepsvolk de vaatjes meerendeels den bodem had inge- i slagen, zijn de ambtenaren er in geslaagd zich meester Ie maken van nage- jj noeg 12 a 15 hectoliters gedistilleerd en 12 ankers wijn, welke te gelijk met het schip in beslag zijn genomen. De schipper, die waarschijnlijk slechts een werktuig is geweest in de handen van eenige gewetenlooze smokkelaars, bevindt zich ten gevolge van de tegen hem ingestelde bekeu ring in een min benijdenswaardige toestandde door hem verbeurde boete zal eenige duizenden guldens beloopen. Nabij Zwolle heeft men het lijk eener dienstmaagd in eene sloot ge vonden de justitie doet onderzoekwant er bestaat vermoeden van moord. Van de Dedemsvaart meldt men: Van de laat gegraven turf zal door het ingevallen natte herfstweèr eene groote partij niet meer droog worden. Die turven blijven nu voor het volgende jaar liggen, maar dan ook is er de gunst uitgevroren en zijn het zoogenaamde «smoezen" geworden, die de halve waarde niet meer hebben Het dagwerk (12000 stuks) lange- of scheepsturf kost thans in het veld ƒ36, de allerminste soort ƒ25, deblaauwe 42 a ƒ45; de korte- of sponsturf, per 1000 stuks, le soort ƒ375, doo- vers ƒ2.50. De schippers, die in den turfhandel hun bestaan vinden, ver- koopen de turf in de omliggende gemeenten met 1 per duizendtal ver hooging. Te Middelburg ontving men Zondag middag het berigt dat te Zoute- lande een schip was gestrand en dat de bevolking dier gemeente bezig was met het te plunderenten gevolge waarvan de burgemeester de hulp der regterlijke autoriteit liet inroepen; onmiddellijk zijn eenige dragonders en maréchaussées derwaarts vertrokken. Het verongelukte vaartuig is een Fransche logger, met wijn en cognac geladen. Van de bemanning is een matroos verdronken. Volgens berigt uit Batavia van 19 October zijn de volgende schepen aangekomenAlblasserdamkapt. J. 't HoenKandanghauerkapt. W. Zeelt; Passaroeang, kapt. F. II. A. Hollanders: Stad Middelburg, kapt. L. P. de Vries. Vertrokken: Sumatra, kapt. J. Buyser; 4 Gezusters, kapt. S. K. Otto; Willem Poolman, kapt. J. Kettler. 'sGRAVENHAGE, 16 November. Z. M. heeft vergunning verleend aan J. Borst te Spabroek, J. E. L. Keesman. J. Schregardus en A. Sjoukes, allen te Amsterdam, A. van den Bosch te Haarlemmermeer, F. Nollct te Alkmaar, R. Buys te Heilo, en G. Kramps te Sneek, tot het dragen van het kruis fidei et virtuti, hun door den Paus geschonken. Aan den heer A. F. de Bas is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als procureur bij den hoogen raad der Nederland en het prov. geregls- hof in Zuidholland, alsmede uit de daaraan verbonden betrekking van solliciteur. Aan den heer A. A. F. Verstraaten is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Mill, gemeente Mill en St. Hubert. De adelborst A. Mijer, dienende in O. I., is op zijn verzoek eervol uit de zeedienst ontslagenen de kapitein J. W. Boellaardvan het 8»,e reg. infanterie, in zijnen rang overgeplaatst bij het reg. grenadiers en jagers. Ilet Ned. raderstoomschip de Valk is den 14den dezer te Port Saïd aangekomen. In de gisteren gehouden zitting der tweede kamer is bij de behande ling der onder-afdeeling 15 (koffij) van hoofdst. I der begrooting van Ned. Indië, het consigeatie-stelsel besproken, welk stelsel sommigen binnen kor- tcren of lateren tijd opgeheven, doch anderen behouden wenschten te zien. Dit onderwerp werd in verband gebragt met de vraag: of men meerdere uitbreiding zou geven aan den verkoop van gouvernements-producten op Java. niet alleen van suiker, gelijk door den minister van koloniën was bepaald, maar ook van koffij, dan wel die koffijmarkt alhier niet inkrim pen zou. Eindelijk werd onderzocht, welke de beste wijze van veilingen hierin zou wezen. Over deze aangelegenheid voerden het woord de hh. Len- ting, Blom, Blussé van Oud-Alblas, Saaymans Vader en Insinger. De minister van koloniën herinnerde aan hetgeen hij ten vorigen jare aangaande het consignatie-stelsel had te kennen gegevenen deed uitkomen dat hij aan gedane toezeggingen had voldaanen dat wat in de laatste jaren aan con- signatiën was onttrokken, nog al van eenige beduidenis was, terwijl daarbij evenwel verschillende belangen gespaard waren geblevengelijk was be loofd. Tevens deelde hij mede welke de reden was, dat door hem geen meerdere uitbreiding aan verkoop van koffij op Java was gegeven dan aan die van suiker, welke daarin bestond, zooals reeds was aangegeven, dat men in den handel van dit laatste artikel verder was gevorderd. In bijzon- I derhedeu wcnschte hij, na de vroegere uiteenzetting zijner denkbeelden.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1