school le Leiden; en nir. M. M. von Bauuihauer, referendaris aan het dep. van binnenl. zaken. -- Z. M. de koning-groothertog heeft benoemd tot officier der orde van de Eikenkroon den heer nr. S. H. de la Sablonière, burgemeester van Kam pen en den heer J. L. G. de Suarzbewaarder der hypotheken le Hoorn. Tot schoolopziener in het 13dt schooldistrict van Noordbrabant is be noemd de heer A. J. L. de Roock, te Bergen op Zoom. Z. M. de koning zal zich, naar men verzekert, aanst. Donderdag vroeg tijdig weder naar het Loo begeven. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van heden is de discussie over de Indische begrooting voortgezet. De quaestie betreffende de bijdrage aan Nederland is aangehouden tot bij de behandeling van de wet op de midde len. De minister is niet geneigd in 1870 eene meerdere hoeveelheid kóffij op Java te verkoopen. Discussie is gevoerd over het amendement van den heer Nierstrasz om de afgeschafte pacht der pandjeshuizen weder op de be grooting te brengen. Morgen voortzetting daarvan. Allerwege ziel men de toebereidselen maken voor de algemcene illumi natie, die overmorgen avond alhier zal worden ontstoken. In vele buurten worden groen en festoenensterreneerebogennaamcijfers en kroonen aan- gebragt. Van vele woningen wappert bereids de vaderlandsche vlag. Aanstaanden Woensdag, des voormiddags ten half tien ure, zal in de Groote kerk alhier een dankuur gehouden worden ter nagedachtenis der herstelling van Neêrlands onafhankelijkheid in 1813; d\ Ruitenschild zal daarbij voorganger zijn. Z. K. H. prins Hendrik heeft een geacht ingezeten der residentie, die steeds van warme belangstelling in het lot der behoeftigen blijken doet, ge- magtigd bij gelegenheid van het aanstaande feest aan 300 armen van de verschillende kerkgenootschappen ieder een half mud aardappelen uit te deelen. --- Nopens den plegligen optogt bij gelegenheid der onthulling van het monument-Willemspark op 17 November 1809. is het volgend programma vastgesteld: 1. een detachement huzaren. 2. muziekcorps te paard. 3. de weeskinderen der verschillende godshuizen: o. Diaconie weeshuis, b. Roomscli katholijk weeshuis, c. Luthersch weeshuis, d. Waalsch weeshuis, e. Israëli tisch weeshuis, f. Louïsa-slichting, met de regenten dier stichtingen. 4. de nationale zangschool. 5. de werklieden der fabriek van den heer van Kem pen te Voorschoten. 6. de typografische vereeniging. 7. de typografische pers. 8. de meubelmakers-vereenigiug. 9. de lithografische vereeniging. 10.de litho grafische pers. 11. de stukadoors-vercenigiug. 12. het genootschap 17 No vember 1863". 13. de fcestwageu. 14. de timmerlieden-vereeniging. 15. de nationale broederkring. 16. de visscherij: a. een wagen met tropee, de vis- seherij in het algemeen voorstellende, b. een wagen, waarop de haringvis- scherijc. een wagen, waarop de schrobnel-visschcrij, d. een wagen, waarop de ring-visscherije. een wagenwaarop de timmerwerf, de reddingsboot der Noord- en Zuidhollandsche redding-maatschappij. 17. het personeel der fabriek van de heeren L. J. Enthoven C". 18. het personeel der fabriek de prins van Oranje. 19. het Metalen kruis, leden der vereeniging uit verschil- lende afdeelingen. 20. de schutterij van 's Gravenhage. 21. het corps koninkl. scherpschutters. 22. detachement mariniers. 23. regiment grenadiers en ja gers. 24. regiment huzaren. 25. batterij veld-artillerie. De optogt verzamelt zich in de Zeestraat omtrent het Tolhek. Hij beweegt zich van daar naar de Javastraatom door de Alexanderstraat langs de zuidzijde van het monu ment voorbij de tribune, door de Sophialaan naar de Willemskerk te trek ken en verder, wat het burgerlijk gedeelte betreft, door de Nassaulaan en Javastraat weder naar de Zeestraat enz. BUITIWL VM)SC[IR IJKMGTK.N. ENGELAND. LONDEN. '4 November. Door een voorstander der handelsvrijheid, den heer Noble, is een vlug schrift of tractaatjc onder den titel: «Vrijhandel en Reciprociteit" uitgege ven. llet is door den minister Bright aan het publiek aanbevolen; hij verklaarde het «een in alle opzigten uitstekend geschrift, hetwelk door de gansche wereld zou dienen gelezen te worden." Er heeft zich thans eene commissie gevormd met het doel om dat geschrift alom in en buiten het Britsche rijk te verspreiden. Zij vraagt voor haar doel geldelijke bijdragen van het publiek. De heer Peabody heeft bij uiterste wilsbeschikking een bedrag van 150.000 beschikbaar gesteld voor het bouwen van woningen in Londen, ten behoeve van de armere klasse. De katholieke aartsbisschop van Londen, mgr. Manning. heeft een uit voerig herderlijk schrijven betreffende het concilie van Rome aan de gees telijken van zijne dioecese gerigt. Hij wenscht dat het concilie de leer van 's Pausen onfeilbaarheid tot een geloofsartikel verheffe, als zijnde dit «het eenige middel om de gemoederen der herders en der geloovigen le sluiten voor die invloeden, welke de oorzaak zijn van het Gallicanismus. het Impe- rialismus en Regalismus [de magt van den souverein des lands in zaken van de kerk in zijn land] en het Nationalismus, die duurzame bronnen van dwaling, strijd en scheuring." Hij voorspelt den val der Britsche staats kerk en Engelands herceniging met den H. Stoel, en hij verwacht dat hel concilie bijdragen zal om die gebeurtenis le bespoedigen. De Times zegt de meest overtuigende bewijzen in handen le hebben, dat eene menigte verstandige menschen in Frankrijk groote sommen gelds naar Engeland overzenden, om die aldaar voor hen in geconsolideerdcn te beleggenten einde ten minste een gedeelte van hun fortuin in zekerheid te brengen. De vreemdelingen verlaten Parijs, de handel staat stil, de lo gementhouders eu winkeliers klagende werklieden van baron Hausmann kunnen geen werk meer vinden, en niets blijft bun overig dan barricades tc bouwen; er is een leger van 150,000 «barbaren" te Parijs, dat oproer, geweld en plundering wenscht. Voorts zegt dit blad: Louis Napoleon wist deze «barbaren" echter reeds eens te overwinnen, en zoolang het leger op zijne hand blijft, is eene revolutie in Parijs onmogelijk. Wij keuren na tuurlijk geene daad van geweld van den keizer goed dan in het uiterste geval, maar het Fransche volk heeft geene reden lot klagten als hij tot deze daad van staatkundige chirurgie besluit, indien het zelf niet den so cialen kanker, die aan Frankrijk knaagt, weet tc genezen. Als ltochefort verkozen wordt te Parijs, verliest de hoofdstad hare plaats aan het hoofd van «la grande nation." Tenzij de maatschappij zich zelve redt, zal er een redder der maatschappij (een autocraat) noodig zijn. FRANKRIJK. PARIJS, 14 November. Het regcringsblad maakt een keiz. besluit van den 8,,e" dezer bekend waarbij de betrekkingen van de regering met den senaat, het wetgevend ligchaam en den staatsraad geregeld worden. La France berigt dal de regering voornemens is de benoeming van den gemeenteraad van Parijs af te staan en over le dragen, wel niet aan de bevolking der hoofdstad, maar aan het wetgevend ligchaam, hetwelk reeds de begrooting van de buitengewone uitgaven van Parijs heeft vast te stellenen steeds de zaken der hoofdstad als belangen des rijks heeft beschouwd. Volgens herig ten uit Egypte is de keizerin van haren togt op den Boven-Nijl teruggekeerd en zou zij een uitstapje naar de Pyramiden doen. In eene te la Chapelle gehouden openbare bijeenkomst heeft de heer Rochefort, die uit Londen hier teruggekomen was, medegedeeld dat Ledru Rollin geweigerd heeft thans te Parijs te komen, maar dat hij herwaarts komen zal wanneer hij verkozen wordt. In eene andere kiesvergadering, in de Rue Levis gehoudenheeft Rochefort zijne meening te kennen gegeven over de weigering van Ledru Rollin om naar Parijs te komen. Hij zeide: «ik ben tot de overtuiging ge komen, dat die man niet berekend is voor de taak die op hem rust. Over het algemeen merkt men op dal de geestdrift voor Rochefort aau hel afnemen is. In eene vereeniging van Parijssche dagbladschrijvers is eenparig besloten de onbeëedigde candidaten te bestrijden; deze hebben nu geene andere voor standers in de dagbladpers, dan de drie ultra-democratische dagbladen. Le Droit deelt mede dat Trauppmann, nadat de instructie geëindigd was, zich bereid heeft verklaard ophelderingen tc geven en het lijk van Kinck, den vader, aan te wijzen, indien men hem naar den Elzas wilde brengen. Dit laatste werd geweigerd. De regter antwoordde hem dat het voldoende was, zoo hij in de gevangenis bekende, op welke wijze hij den vader ver moord en waar hij zijn lijk begraven had. Trauppmann verklaarde toen, dat hif Kinck op het land had gelokt, nabij Cernay, waar hij zijn slagtoffer verzocht had een poosje met hem uit te rusten, en hem toen wat cognac in eene flesch, die hij bij zich droeg, had aangeboden. Onmiddellijk nadat Kinck hiervan had gedronken, viel hij dood neder. De cognac was door Trauppmann, naar zijne verklaring, met Pruisisch zuur vermengd geworden. Ook aan de waarheid van deze mededeeling wordt zeer getwijfeld. S FAN JE. Van eenige toenadering tusschen de verschillende partijen ten opzigte van het verkiezen van een candidaat voor den troon is niets te bespeuren. De voortduring van den legenwoordigen toestand maakt de spanning echter al grooter en grooter. De afgetreden minister van marine, de heer Topete, is tot vice-presi dent der cortes gekozen. De nieuwe minister van financiën heeft in de cortes verklaard, dat hij grootendeels het door zijn voorganger ontworpen budget overneemt; maai bij heeft geweigerd zich te verklaren omtrent het behoud of de verwerping der voorgestelde korting van 20 pCt. op de rente der staatsschuld. De bisschop van Havanna is te Cadix in hechtenis genomen. Bij hem zijn aanzienlijke geldsommen gevondendie voor de Carlisten bestemd waren. ITALIË. Uit Florence wordt gemeld dat op de hoogte van Zante een der stoom ketels van het stoomschip Castel Fidardo, aan boord waarvan zich de hertog en de hertogin van Aosta bevonden, gesprongen is. 10 zeelieden zijn daarbij omgekomen cn 30 gekwetst. De hertogin van Genua, moeder van den bekenden candidaat voor de Spaansche kroon, heeft een brief openbaar gemaakt, waarin zij zich tegen die candidatuur verklaart, llet denkbeeld, dat haar zoon geroepen zou wor den om den last dier kroon te torschen, hindert haar moederlijk gevoel. PRUISSE1N. BERLIJN. 14 November. Het vroegere berigt betreffende de herstelling' van het gedenkteeken te Geile bevestigt zich niet. De koning heeft, naar men thans verneemt, geene regeling van de zaak bevolen en de regering schijnt daaraan volstrekt niet te denken. In eene der volgende zittingen van de kamer der afgevaar digden zal deswege eene interpellatie tot den minister van justitie worden gerigt: men zal de vraag doen. wanneer en op welke wijze de minister het gedenkteeken weder in zijn vorigen toestand zal herstellen. De Schiller-prijs van 1000 thaler werd. op voorstel der commissie van onderzoek, door den koning van Pruissen aan den schrijver van het treur spel Sophonisbe, Emanuel Geibelverleend. OOSTEN R I.J K. Beriglen uit Dalmatië melden dat de generaal-majoor graaf Auersperg den districtshoofdman naar Castelnuovo heeft gezondenom daar en in de omliggende gemeenten onderzoek naar de stemming der bevolking te doen. De uitslag van dit onderzoek was, dat de bevolking over het algemeen tot onderwerping geneigd is en alleen door vrees voor een gering aantal oproe-

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2