LEIDSCIIE COURANT. DINGSDAG 16 NOVEMBER. BINNEN LANDSCHE BEUIGTEN. 1869. JNU. 197. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. ƒ3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertenttën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. gi" i --Hi 1 ,u, Bij deze Courant wordt verzonden N'. 16 (blad 22) der Handelingen tan den Gemeenteraad. v LEIDEN, 15 November. Tot stijving van liet fonds der Vcreeniging tot voortdurende ondersteu ning der nagelaten betrekkingen van verongelukte visscliers van Katwijk en Noordwijk zal, blijkens hierachter voorkomende aankondigingen, de heer J. P. Perrin, organist bij de Doopsgezinde kerk. Zondag aanst. in die kerk eenc orgelbespeling gevenen de Yereeniging de Harmonie op Maandag 6 December eene looneelvoorstelliug in den schouwburg. Deze popingen om liet lot dezer ongelukkigen, wier aantal in den laatstcn tijd zoozeer is toe genomen, te verzachten, zullen gewis bjj onze stadgenooten de gewenschle ondersteuning vinden. Men meldt ons uit Aarlanderveendd. 14 Nov.: Gisteren middag om streeks 12 uur had alhier, in de nabijheid van den trasmolen van den heer J. C. van Kerkwijk, een treurig ongeluk plaats. De persoon van van der Hout sloegten gevolge van het uitschieten van den boomvan eene schuit over boord. Onmiddellijk zonk hij in de diepte weg en eerst nadat men twee uren achtereenvolgens had gevischt, heeft meu het lijk, niettegen staande den vliegend gaanden stroombijna op dezelfde plaats uit den Rijn opgehaald, waar het ongeluk had plaats gehad, liet lijk is voorloopig naar liet weeshuis te Alphen overgcbragt. De ongelukkige was een eenige zoon, een jongeling van 23 jaren en woonachtig onder de gemeente Woubruggc. Te Alphen is heden de openstaande predikantsplaats bij de hervormde gemeente vervuld door de bevestiging van d\ Zegers, vroeger predikant te Oosterbeekwelke in de voormiddag godsdienstoefening geschiedde door (K van Rhyn, pred. te Wassenaar, met eene rede over I Petr. V vs. 1—5. Des namiddags hield de bevestigde zijne intreerede naar aanleiding van 1 Cor, 1 vs. 23. Van wcge de hoofdcommissie ter oprigting van een nationaal gedenk- teeken voor 1813 is openbaar gemaakt het volgende programma voor de onthulling van het nationaal gedenktccken in het Willemspark te 's Gravenhage. Woensdag 17 November 1869. 1011 ure wordt het carillon van de Groote Kerk bespeeld. 11.30. De huishoudelijke commissie uit de hoofdcommissie ontvangt de lieeren commissarissen van orde, en verder allen die een bjjzonder aandeel aan de plcgtigheid hebbenop het terrein-Willemspark. 12 ure. Opening van de feesltribune en van het afgesloten terrein voor genoodigden en houders van toegangkaarten. Afwisseling van muziekstukken, voor te dragen door het corps muziek van het reg. grenadiers en jagers, onder directie van den heer Dunklcr, cn door het muziekcorps der 'sGra- venhaagsche schutterij. 0.30. De voltallige hoofdcommissie ontvangt haren hooggc«erdcn voorzit ter, prins Frederik der Nederlanden. 0.45. De dragers van het Zilveren Kruis, oud-strijders van 1813—1815, aangevoerd door het hoofdbestuur der vereeniging /'liet Zilveren Kruis", eene deputatie uit het gesticht voor Invaliden Bronbeek, eene deputatie uit het Invalidenhuis te Leiden en een detachement van hel Metalen Kruis, met het koninklijk vaandel, nemen plaats aan den voet van het monument. 1 ure. Komst van Z. M. den koning, II M. de koningin, de verdere leden van liet koninklijk huis en het vorstelijk gevolg, aangekondigd door eene fanfare van beide bovengenoemde muziekcorpsen, a. Ontvangst van HH. MM. door den prins-voorzitter en verdere leden der hoofdcommissie, b. Eereleden en lcdcu der hoofdcommissie begeleiden haren voorzitter naar het plat-forra. Eereleden en overige leden plaatsen zicb op de treden van het plat-form, onmiddellijk achter Z. K. II. De voorzitter van orde en verdere leden der huishoudelijke commissie plaatsen zich tegenover Z. K. H. op de treden van het plat-form. c. Korte toespraak van Z. K. 11. den prins-voorzitter, d. Z. K. H. geeft het sein tot onthulling. Drie fanfares en kanonschoten, e. Z. K. II. rigt nu het woord tot den heer burgemeester van 's Gravenhage en overhan digt dezen de oorkonde der overdragt van het monument in den eigendom der gemeente, De heer burgemeester aanvaardt die opdragt. g. De voor zitter van orde rigt aan Z. K. II. den prins-voorzitter namens de hoofdcom missie de betuiging van haren dank. h. De orcheslen spelen het Wilhelmus van Nassouwen. i. Inmiddels neemt de hoogleeraar J. J. van Oosterzee plaats op het plat-form en houdt van daar eene korte sluilingsrede. j. Na de laatste woorden dier rede heft de schare aan het 6de en 8stp vers van het Volkslied, k. Fanfares 'en kanonschoten. I. Optogt van weeskinderen en werklieden, m. Militair défilé. 2 u. 30 m. Na afloop van den optogt doet Z. K. 11. prins Frederik der Nederlanden, vergezeld van al de leden der hoofdcommissie, HH. MM. den koning en de koningin en verdere leden van het vorstelijk huis uitgeleide. De vice-president, de beide eereleden en vier leden der hoofdeommissie be geven zich naar een der localen van de sociëteit "de Vereeniging", ter op wachting der dragers van het Zilveren Kruis, die de onthulling hebben bij gewoond. Hun worden aldaar van wege Z. K. 11. eenige verkwikkingen aangeboden. Fanfares en salvo van kanonschoten, ter kennisgeving van den afloop der onthulling. 1—4 ure. Volksvermakelijkheden van wege de gemeente in de Maliebaan. 4% ure. Opening van het gebouw »Diligentia" tot ontvangst van hh. afgevaardigden en verdere genoodigden aan het hun van wege den prins voorzitter der hoofdcommissie aangeboden diner. 7 ure. Prachtige illuminatie in het Willemspark (van wege de gemeente). Algemeene verlichting van openbare gebouwen en particuliere woningen. 7 ure, Buitengewone tooneelvoorstelling in den kon. Hollandschen schouw burg, naar aanleiding der plegtigheid van den dag en ter eere inzonderheid der 's Gravenhaagsche schutterij en scherpschutters. 7% ure. Opening van het feestgebouw op het Buitenhof. 8y» ure. Uitvoering der onthullings-cantatewoorden van Nicolaas Beets, muziek van W. F. G. Nicolaï. Donderdag 18 November. 'sAvonds 8 ure. Nationaal concert, onder direefte van den heer Dunkier. Vrijdag 19 November. 'sAvonds 7% ure. Groot vocaal en instrumentaal concert, onder directie van den heer W. F. G. Nicolaï. Uitvoering der beide feest-cantaten (Lubeck) 17 November 1863 (Nicolaï) 17 November 1869. Zaturdag 20 November. 's Avonds 8 ure. Groot concert der Amsterdamsche kapel, onder directie van W. StumpfT en met medewerking der hof-pianiste van II. M. de koningin der Nederlanden mevr. M. Graever-Johnson. Slot-réunic. Bij de Ned. herv. gemeente te Hoevelaken is tot predikant beroepen d'. Kromsigt, pred. te Wijk bij Ileusden; bij die te Urk d'. Cloos, pred. te Holysloot; bij die te Hantum d5. Knottnerus, pred. te Exmorra (ook te Alkmaar beroepen); bij die te Kaltendijke de cand. J. de Bel; bij dieteLicn- den de cand. S. S. de Koe. D\ Schouw Santvoort, pred. te Arnhem, beroepen tot predikant te Lei derdorp, heeft dat beroep aangenomen. - De gemeenteraad van Rotterdam heeft het aanhangige plan tot aanleg eener drinkwaterleiding aangenomen met 33 stemmen tegen 1, Te Utrecht had Vrijdag morgén in de ijzergieterij aldaar een ongeluk plaats. Terwijl me:: bezig was met het hijschen van ijzer, brak een ijzeren ketting, waardoor een stuk ijzer p. m. 1800 pond op een arbeider viel, die dientengevolge onmiddellijk op de plaats dood bleef. Naar men uit Wijk-bij-Duurslede meldt is aldaar Vrijdag nacht een beest in de weide geslagt en weggevoerd, terwijl de dieven niets hebben achtergelaten dan den kop, de pooten en de huid. liet dier behoorde aan een persoon onder Langbroek, voor wien het verlies zeer groot is. Daar het beest in eene uiterwaard liep, vermoedt men, dat het per schuit is weg gevoerd. Dit is de tweede maal, dat in weinige weken een dergelijk feit aldaar heeft plaats gehad. In berigten uit Batavia wordt nog gemeld, dat het lokaal van den raad van justitie eene prooi der vlammen is geworden. Naar men verneemt, zijn alle in dat gebouw aanwezige archieven (met uitzondering van die van den substitnut-ofFicier van justitie), benevens al de bij den raad gedepo neerde registers van den burgerlijken stand, acteu van eigendom, testamen ten enz.verbrand. 'sGRAVENHAGE, 15 November. Z. AI. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw de hh. mr. D. J. baron Alackay, voorzitter van het hoofdbeetuur der vereeniging van fabriek- en handwerknijverheid te 'sGravenhage; mr. W. van der Vliet, voorzitter der plaatselijke regelings-commissie voor de internationale ten toonstelling van voorwerpen voor de huishouding en het bedrijf van den handwerksman te Amsterdam; mr, S. Vissering, hooglecraar aan de hoogc-

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1