BIJVOEGSEL, behooremle lolde Lcidsche Courant van Maandag dó November d869J°. d96. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. De tweede kamer hield zich lieden uitsluitend bezig met de onderatdee- üug 99 der begrootiug voor Nederlandsch Indiëwaarop ƒ1,000.000 voor betere voeding van liet Indisch leger is uitgetrokken, nadat eene korte dis cussie over de Indische geniewerken was voorafgegaan. Een amendement van den heer van Houten, om de bovengenoemde onder- afdeeling te halverenen de regering aanvankelijk een krediet van 5 ton toe te staan en geleidelijk tot het besteden der overschietende som over te I gaan, werd verworpen met 57 legen 10 stemmen. Daarna werd kort beraadslaagd over de Vil'1' afdeeling (marine) en ver volgens liet gehecle Is" hoofdstuk (uitgaven in Indie) met 48 tegen 18 stem men aangenomen. De beraadslaging over hoofdstuk 11 (uitgaven in Nederland) h aangevangen, maar bij art. 9 verdaagd. Bij de kamer is ingekomen een ontwerp tot wijziging van het welhoek j van burgerlijke regtsvordering. Het officiële programma der plegtigheden hij het feest in de aanst. week is nog niet in het licht verschenen, liet wordt spoedig verwacht. Met zekerheid kan echter worden medegedeeld, dat de onthulling zal plaats hebben des middags ten 1 ure; dat des namiddags ten half zes ure door Z. K. H. prins Frederik een feestmaal zal worden gegeven in het locaal biligentia; dat des avonds de feestcantate zal worden uitgevoerd in het voor deze ge legenheid opgerigte gebouw op het buitenhof, en dat er des avonds, na afloop daarvan, bp Z. K. H. prins Frederik. aan III), paleis, receptie zijn zal. Na afloop van de onthulling zullen volksvermakelijk heden in de Malie baan worden gegeven, des avonds buitengewone voorstelling in den kon. schouwburg, waar scherpschutters en schutters tegenwoordig zullen zijn. Voegt men daarbij algemeene illuminatie der stad, dan kan men uit een en ander opmakendat de feestdag allerluisterrijkst en zeer afwisselend belooft te zijnwanneer het weder maar ecnigzins gunstig is. intusschen worden allerwege toebereidselen gemaakt voor dit vaderland- sche feest. De paleizen der leden van het kon. gezin zullen prachtig ver licht worden, hetzij guirlandesgew jjzehetzij langs al de ramen der ge bouwen, ook langs de balkons. Op verschillende plaatsen in de stad wor den aanstalten gemaakt tot het houden van eene eenparige illuminatie. In vele buurten is men bezig versieringen, ook door groen en bloemen, aan te brengen, terwijl ook die wijken het hare zullen toebrengen, om de feesten op te luisteren. Op het Spui wordt door turfdragers eene kolossale eerepoort opgerigt, die ditmaal met 1700 lampions zal prijken. Naar wij vernemen zal de optogt, die aanstaanden Woensdag onder de leiding van den heer dr. Wap zal plaats hebben, zamengesteld zijn uit werklieden der typographischelithografische vereenigingen alhier, alsmede van de vereenigingen van timmerlieden, meubelmakers, stoffeerders, stuca- doors, van de fabrieken der heeren Enthoven. Sterkman enz. (hun geza menlijk getal moet ongeveer 1700 bedragen), met hunne banieren en vaan dels. De optogt naar het monument heeft ten doelZ. M. den koning aan te bieden een prachtig ingebonden album, waarin de namen van alle leden dezer vereenigingendie bij deze gelegenheid van hunne deelneming aan het feest hebben doen blijken, voorkomen, en welk keurig uitgevoerd album prijkt met de afbeeldingen der banieren en vaandels van de onderscheidene corporatiën van werklieden. Bovendien zullen twaalf meisjes, netjes uitge dost, kransen aan den koning en aan de leden der kon. familie aanbie den. Er zullen drie wagens tot dezen optogt behooren. De eerstede feeslwagen, zal keurig gedecoreerd en getooid en stout van aanzien zijn, prijkende in het front met het Nederlandsch wapen, daarboven een kolossale leeuw, en ter zijde en van achter met vlaggen, bloemen en festoenen. Van den tweeden wagen met een boekdrukpers zullen gedurende den optogt duizenden exemplaren van verschillende volksliederen en van den derden wagen met steendrukpers, evenzoo afbeeldingen van het monument worden verspreid. De weezen der onderscheidene gezindhedenmet hunne bestuurders aan het hoofdzullen de onthulling van het monumentop aanstaanden Woensdag bijwonen. EU» EL AST D. LONDEN, 12 November. De heer Gladstone heeft zichbij gelegenheid van het jaarlijkschc gast maal op het stadhuis, zich niets laten ontvallen over zijne plannen ten aan zien der lersche grondquaesticen daardoor velen teleurgesteld. Over het gewigt en het moeijelijke der zaak heeft hij breed uitgeweid; hij zeide dat het aan Engeland nog niet gelukt was het hart van het lersche volk te winnen; dat lerlauds gesteldheid eene smet was op Engelands luisterrijken naam; maar dat de bezwaren der taak aangroeiden door hetgeen thans in Ierland voorviel, inzonderheid door de moordaanslagen op grondeigenaren en hunne rentmeesters, en door de houding van zoogenaamde lersche patriot ten, die in de daad lerlands grootste vijanden waren. Dezer dagen werd door arbeiders, die op dit oogenblik zonder werk zijn, een verzoekschrift gerigt aan de koningin, ten einde door hare bemid deling hulp te verkrijgen. Dit stuk, van duizenden handleekeningen voor zien, munt uit door gematigdheid en wekt veler sympathie. De arbeidloozen vragen geen giftenzij vragen werk. Engeland kan over te veel werk krachten beschikken; in de koloniën daarentegen is behoefte aan arbeiders; zij verlangen dus dat de regering hen in staat zal stellen naar de ko loniën te vertrekken, om daar hun brood te verdienen. Wjj berokkenen, zeggen de adressanten, hier slechts nadeel; onze aanwezigheid ginds kan niet anders dan voordeel opleveren, zoowel voor ons. voor de koloniën, nis voor het moederland. Het feit, dat dezer dagen een fabriek van Ilollandsche boter in de city is ontdekt, geeft veel stof tot klagten. Men zal zich herinneren dat het fabrikaat bestaat uit fijngewreven vet, vermengd met palmolie. Dit mengsel wordt naar Nederland verzondendaar wordt het vermengd met wat boter en komt vervolgens als "Ilollandsche boter" aan de markt. De bladen mee- nen dat. zoo de Nederlandsche handelaren er prijs op stellen den goeden naam hunner boter in eere te houden, zij zich niet moeten leenen tot zulke praktijken. FRANKRIJK. PARIJS, 12 November. dat de bewering, dat de regering, nu zij een De Gaz. des Trib. zegt trijgeleide aan den heer Rochefort heeft verleenddezelfde gunst behoorde te bewijzen aan den heer Ledru-Rollinindien deze zich aan de grenzen vervoegde, op eene onjuiste opvatting der feiten berust. Ledru-Rollin ver keert in gansch andere omstandigheden dan Rochefort. De eerste heeft den eed niet afselcsd en behoort dus niet onder de wettelijk opgetreden candi- daten. Buitendien is llochelort veroordeeld wegens een eenvoudig delict, waarop slechts eene correctionele straf is gesteld. Ledru-Rollin. integen deel. ligt onder een vonnis van het Parijsche hof van assisen, den 3'1'-11 Sep tember 1857 hij verstek gewezen, waarbij hij tot de straf van deportatie is veroordeeld. Indien hij thans gevat wierd of zich gevangen gaf. zou het hij verstek gewezen vonnis vervallen zijn; maar het bevel tot preventive arrestatie, in der tijd door de geregtelijke overheid tegen hem uitgevaar digd zou blijven bestaanen het zou enkel door de geregtelijke overheid kunnen worden ingetrokken. liet is later gebleken dat de heer Rochefort met nog drie anderen naar Londen zijn vertrokken, ten einde den heer Ledrtt Rollin over te halen naar Parjjs te komen. Op de klagten over stilstand der handelszaken te Parijs antwoordt het ultra-dcmocratischc blad la Reforme, dat de bevolking van Parijs nog maar een weinig tijds geduld behoeft te hebbenwant dat er voor het eind des jaars eene revolutie zal komen, en dat het nieuwe jaar volksvrijheid, zeker heid van het behoud des vredes. ltvendigen handel zonder storing, en alge meen geluk als nieuwjaarsgiften zal medebrengen. PRDISiENI. BERLIJN, 12 November. Men schrijft den nieuwen minister van financiën het plan toe om de geldmiddelen van den staat duurzaam op beteren voet te brengen. Het is hem gebleken, dat de tekorten niet zijn te vermijden, dan door het brengen van radicale wijzigingen in alle takken van algemeen bestuur. Hij wil den druk der belastingen zoo spoedig doenlijk verminderen, de tekorten wegne men het raderwerk van staat vereenvoudigen en het daardoor beter doen v erken en tevens minder kostbaar maken. Eenige zijner ambtgenooten die hem op den weg van hervorming en bezuiniging niet willen volgen, zouden aftreden. De Brunswijksche regering is voornemens hare spoorwegen aan eene particuliere maatschappij te verkoopen. Dit plan heeftmet het oog op een mogelijke annexatie van Brunswijk door den Noord-Diutschen bond, in de Pruissische kamer groote ergernis gegeven; zóó zelfs, dat de minister van koophandel in de kamer geinterpelleerd is, ten einde, op grond van het bestaande spoorwegverdrag, tegen het voornemen der Brunswijksche rege ring te protesteren. Uit Koningsbergen wordt gemeld, dat een groot gedeelte van Brauns- berg door brand is vernield. Aan de uiterste grenzen in Beijercn en Wurtemberg aan de eene zijde en de Rijnprovinciën aan den anderen kant, heeft men gedurende de jongst verloopen dagen gcene verontrustende verschijnselen meer waargenomen; in die streek, welke, naar het schijnt, vlak boven den vuurhaard is geplaatst, gevoelt men van tijd tot tjjd nog eenige schuddingenkele malen afgewis seld met eene of meer schokken per dag, maar zij hebben hunne kracht verloren. De meest beangste inwoners van Grossgeraudie niet slechts hunne woning, maar zelfs de streek waarin zij gevestigd waren, hadden verlaten, zijn thans teruggekeerd. OOSTENRIJK. Volgens bcrigten uit Cattaro hebben de opstandelingen het dorpje Sterp, niet ver van Risano gelegen, overvallen. De ingezetenen verdedigden zich dapper: de strijd duurde drie uren en eindigde met de wegvoering van al het vee door de opstandelingen. Bij een in de Zuppa voorgevallen gevecht hebben de troepen 2 dooden, 20 gekwetsen en 3 vermisten verloren. De troepen hebben op nieuw versterking bekomen. OOST-INDIE. BATAVIA, 1 October. Aan den majoor der artillerie M. S. du Pui is, op zijn verzoek, wegens volbragten diensttijd, eervol ontslag uit de dienst verleend. Aan den bisschop van Colophonhet hoofd der Roomsche geestelijkheid alhier, is, buiten bezwaar van den lande, een éénjarig verlof naar Rome toegestaanter bijwoning vermoedelijk van het oecumenisch concilie. De officiële opening der exploitatie van den spoorweg Samarang-Solo zal, waarschijnlijk nog in deze maand, op beide plaatsen feestelijk gevierd worden. Z. Exc. de gouverneur-generaal zal in Solo de opening bijwonen. In de residentie Bantam is eene tegen het bestnur gerigte zamenzwe- ring ontdekt, waarvan als hoofdaanlegger de gepensioneerde patih van het regentschap Lebak, Toebagoes Soeta Djaija Koesoema, schijnt beschouwd te moeten worden. Zoowel deze, als een vrij groot aantal andere personen zijn in hechtenis genomen, terwijl voor rustverstoring geene beduchtheid bestaat. Volgens het B. Hbl. is de zaak van weinig belang. Het B. Hbl. meldt dat tusschen de drie stadsgeneesheeren te Batavia geschillen bestaandie hoogst nadeelig werken op eene geregelde dienstver- rigting, zoodanig, dat er menschenlevens door in gevaar worden gebragt. Daarbij is de animositeit van de eene zijde zoo groot, dat aan eene verzoe ning alleen te denken valt door stelligen last der regering tot zamenwer- king. telkens wanneer dat door een der drie geneesheerenwie dan ook,- noodig geacht wordt en ontslag van hemdie zich weerspannig toont. De geschillen zijn tot zulk eene hoogte geklommen, dat eene crisis onvermij delijk is. Volgens het B. Hbl. heeft de minister van koloniën een schrijven ge rigt tot de Indische regering, met uitnoodiging om van den lieer Buskeu lluet het hem opgedragen advies over de middelen tot beteugeling der Indi sche drukpers te vragen, en bjj weigering de hem daarvoor verleende 3000 terug te vorderen. De uitgevers van het N. B. Hbl. hebben bekend gemaaktdat de redac teur, de heer mr. L. VV. Keuchcnius, als zoodanig aftreedt. Als oorzaak wordt opgegeven eene financiële quaestie. De heer Keuchenius heeft admissie gevraagd als advocaat bjj de geregtshoven te Batavia. AKADEMIE-NIEUWS. PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE IIOOGESCIIOOL. Den 13de" November de heeren C. de Witt Hamer, van Goes, en H. D. van Ketwich Verschuur, van Zwolle, beide in de regten, met stellingen. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 5